МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Поки FT дійшло про наше одужання - Кінах вже підчепив "хворобу"

02/22/2002 | Максим’як
Найголовніша причина економічного зростання в Україні - вміння українців пристосовуватися до складних обставин, вважає "Financial Times"
[22.02.2002 12:11]


Британська газета "Financial Times" пише про економічне одужання в Україні та обставини, які цьому сприяють. "Є багато причин стрімкого економічного зростання в Україні, але найголовніша, - вважає "Financial Times", - це надзвичайне вміння українців пристосовуватися до складних обставин."

Як передає українська служба Бі-Бі-Сі, газета пише: "Попросіть-но українців описати бізнес-клімат в їхній країні, і вони знайдуть чимало способів запевнити, що він - просто жахливий. Нагадайте їм про позитивну офіційну статистику, і вони лише всміхнутися вашій наївності. Та все ж їм буде важко спростувати той факт, що більшість українців сьогодні заможніші, ніж два роки тому".

"Офіційні дані свідчать, що минулого року ВВП зріс на 9% після шестивідсоткового приросту в 2000 р., який став першим роком зростання за час української незалежності. Однак, ці цифри навряд чи допоможуть зрозуміти, як добре, і в той самий час як погано розвивається українська економіка".

"Офіційна статистика недооцінює зміцнення галузей, де переважають малі компанії, такі як торгівля і ресторанний бізнес. Українська статистика зосереджується на великих виробниках, оминаючи увагою малого підприємця, а також сільське господарство, харчову і легку промисловості".

"FТ" вважає, що одужання підштовхнули експортери, які скористалися різкою девальвацією місцевої валюти, яка з 1998 до 2000 року втратила дві третини своєї вартості у відношенні до долара. А потім було запроваджено антибартерну реформу, яка дала урядові і промисловості готівку для виплати зарплат і пенсій, що підживило споживчий попит саме тоді, коли з ринку почали витискати імпорт. Але, як пояснює газета, найбільша частина приросту ВВП надійшла з важкої промисловості:

"Тут важко помітити збільшення продуктивності виробництва. Але застаріле обладнання і технології таки повертаються до життя після кризового і хаотичного періоду 90-х років. Часом це відбувається завдяки надзвичайно великим прихованим витратам, особливо в металургійній галузі, яка дає половину валютного доходу України, та на шахтах і електростанціях, які живлять металургію".

"Financial Times" цитує Жана-Поля БЛАНДІНЬЄРА, радника ЄС в Україні з макроекономічних питань, який вважає металургію пасткою, яка не лише з'їдає більше, ніж виробляє, а й викачує з України капітал, якого конче бракує решті економіки. Такі занепокоєння можуть бодай частково пояснити, чому міжнародний капітал залишається осторонь.

"Багато інвесторів пам'ятають, як Україну подавали за взірець в 96-97 роках. Той взірець зазнав краху 98-го року. Нові прямі західні інвестиції є незначними, хоча бізнесмени кажуть про величезний нереєстрований приплив російських грошей".

"FТ" згадує також про азійські інвестиції та інші. Проблема в тому, що українські компанії вважають, що будь-який закордонний партнер привертає до них небажану увагу. А отже, вся документація ведеться так, щоб засвідчити співпрацю на відстані. Такою ж самою тактикою послуговуються іноземні компанії, будуючи стосунки на контрактних засадах, які дають їм контроль над виробничим процесом, залишаючи власність в руках українців, - пише британська газета "Financial Times".
UNIAN

P.S.
Поки до заходу дійшло про наше одужання - Кінах вже підчепив Україні "хворобу".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".