МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

flash mob a la Ukraine: "Я, бля, в шоці від цього мудака...."

08/19/2003 | Морон
http://postup.brama.com/dinamic/i_pub/usual.php?what=13002

flash mob a la Ukraine
Або добре там, де нас немає
Андрій КВЯТКОВСЬКИЙ, Київ

"Я, бля, в шоці від цього мудака. Вирахую - опущу. Як колега колегу", -- ця погроза юзера з ніком Castbreeder на сайті www.livejournal.com/community/flash_mob_kiev була адресована невідомому журналісту відомого електронного видання. Той зазіхнув на основу основ нормального flash mob - повну конфіденційність. Ще за два дні до планованого дебюту "миттєвого стовпотворіння" у Києві сайт оприлюднив наміри київських піонерів цієї новомодної "фішки" і ледве не зірвав акцію (див. www.korrespondent.net/main/77085).

Для тих, хто ще не в курсі: flash mob - нова розвага, щораз популярніша у світі. Це масовий жарт і засіб самовиразу його учасників. Це нібито стихійний (а насправді добре організований анонімними активістами через Інтернет чи SMS) натовп не знайомих між собою людей, які несподівано збираються у несподіваних місцях, швидко творять якийсь чудернацький перформенс і швидко розчиняються у довкіллі. Це вже було у Нью-Йорку, Лондоні, Римі, Берліні, Кембріджі, Цинцинатті, Денвері, Дортмунді, Амстердамі.

У суботу, 16 серпня о 17.00, за задумом місцевих ентузіастів віртуального простору, такий натовп з у сонцезахисних окулярах і з фотоапаратами в руках мав скупчитися навколо "пальми Мерцалова" в торговельному центрі "Глобус", який відносно нещодавно з'явився під столичним Майданом Незалежності. (Власне заради появи "Глобуса" і "замутили" свого часу скандальну реконструкцію головної площі Києва). Новоспечені флешмобери мали одностайно фотографувати пальму, примовляючи щос на кшталт: "Оце так пальма!".

Але ефект несподіванки зіпсували всюдисутні пронози-журналюги. Вже 15 серпня план акції опублікували навіть деякі газети. На моберських веб-сайтах поруч з прокльонами на адресу "бандитів пера" і закликами скасувати акцію з'явилися пропозиції змінити час, місце і характер перформенсу, провести наступну підготовку в більш секретній формі. На www.flashmob.kiev.ua розпочалася реєстрація бажаючих взяти участь в акції. Після реєстрації 200 волонтерів на їхні електронні адреси обіцяли вислати в суботу (16 серпня) детальні інструкції. Щоправда, на іншому сайті інструкція з'явилася вже в п'ятницю: потенційний мобер з великим льодяником на патичку, схованим у кишені, мав прибути в одне з чотирьох місць (згідно з датою свого народження): головний поштамт, каси кінотеатру "Україна" та два бари на Малій Житомирській вулиці. Там в умовлених місцях між 17.20 і 17.30 (і не пізніше!) він мав знайти шпаргалки з інструкціями.

Перша думка була: хтось "відводить очі" профанам, а справжні втаємничені отримають підказки електронною поштою. Але інструкції, отримані в суботу "милом", не відрізнялися від розміщених у п'ятницю в Інеті.

У суботу о 17.20 біля вказаних пунктів з'явилися молоді люди з загадковими посмішками на обличчях. Із цим виразом вони заходили у відомі їм двері, а по хвилині виходили - не в змозі приховати розгубленості. Ще через хвилину знову заходили - і так само розгублено виходили. Шпаргалок не було. Проминув деделайн - 17.30, проминуло ще 5 хвилин - дехто витягнув із кишені льодяника, з безнадійним виглядом розгорнув і почав лизати. Дехто просто розчаровано чухав потилицю і зі словами: "Знову намахали!" - відходив у синю далину.

Але інструкції таки з'явилися - о 17.40. Треба було спуститися у той-таки "Глобус", знайти там кіоск з цукерками, зайняти пронумеровані позиції навколо нього згідно з місяцями свого народження, а близько 18.00 - розгорнути лизачки, зійтися до кіоску і, облизуючи льодяники, звернутися до продавщиці з невинним питанням: "Скільки цукерків треба з'їсти, щоби набрати 7 кг ваги?"

Задум був чудовий. Але його автори напоролися на те, за що боролися, - на пунктуальність. Вимагаючи її від інших (адже у flash-mob головне - чітка синхронність виконання), вони самі спізнилися на 10 хвилин! Відтак більшість потенційних моберів участі в акції не взяли.

Все ж акція відбулася, спричинивши паніку в продавців і охоронців. Але тієї масовості, яку ми спостерігаємо в сюжетах теленовин, знятих на Заході, не було. Випадкові свідки невеличкого пожвавлення навколо кондитерського кіоску обмежилися вигуками типу: "Мабуть, щось дають на халяву!"

Майбутнім адептам українського flash mob-у доведеться врахувати помилки піонерів. Цікаво зреагували медіа. Один київський телеканал під заголовком "У Києві відбувся перший флеш-моб" у своїх новинах показав, що відбулося о 17.00 навколо пальми (а її, виявляється, хтось-таки фотографував!). Коментар був такий: "Якщо в Європі в таких заходах беруть участь декілька сотень людей, то в Києві зібралися лише пара десятків флеш-мобістів. А кричати: "О, яка штука!" вони чомусь постидалися. Але заходом залишилися задоволені".

Натомість, "1+1" показав "справжній" київський флеш-моб, хоч його репортерам і довелося впритул поспілкуватися зі сек'юриті "Глобуса" (але останнім, мабуть, вистачило здорового почуття гумору).

P.S. Щось трохи подібне того ж дня сталося і в Москві. Як повідомило РІА "Новості", у призначеному місці (фонтан у ГУМі) зібралися лише 20 моберів. Майже нічого зі запланованого не було зроблено: мобілки не дзвонили, монетки до фонтану не кидалися, оплески були негучними. Причина могла бути аналогічною - організатори в останній момент змінили плани (зустрічати "Володимира Володимировича" на вокзалі) - і "пролетіли". Зате на вокзалі народу з табличками не бракувало (див. www.livejournal.com/users/nl/163197.html).


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".