МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Українське суспільство скептично ставиться до пропорційних виборів та

04/01/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Коментар Голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка:

17-23 березня 2004 року "Українське демократичне коло" на замовлення Інституту політики провело всеукраїнське опитування, яке дало досить несподівані результати.
По перше, було з‘ясовано, що попри активну інформаційну кампанію в ЗМІ щодо підтримки конституційної реформи, з проектом Симоненка-Медведчука не знайомі 44% опитаних (читали проект закону і добре знають його основні положення 5%; знайомі з викладом основних положень 20%; щось чули про це 31%).

Ще одним досить цікавим результатом стало з‘ясування факту, що населення має дуже скептичне ставлення до збільшення повноважень як уряду, так і парламенту чи президента.

Підтримують обмеження повноважень новообраного Президента України 31% (не підтримують – 25%, байдуже ставляться до обмеження повноважень 11%, вагались з відповіддю 33%). Водночас, громадяни України не підтримують збільшення повноважень як Прем’єр-міністра України, так і Верховної Ради. Збільшення повноважень Прем’єр-міністра підтримує 22% (не підтримують 34%, байдуже ставляться до збільшення повноважень Прем’єр-міністра 13%, вагались з відповіддю 30%), а збільшення повноважень Верховної Ради, зокрема, передачу повноважень формувати Уряд, підтримує 24% (не підтримують 38%, байдуже ставляться до збільшення повноважень Верховної Ради 11%, вагались з відповіддю 30%).

Таку логіку думання наших громадян можна пояснити тим, що для суспільства очевидна нездатність всіх гілок влади ефективно використовувати свої нинішні повноваження, тож суспільство не бачить доцільності в збільшенні їхніх повноважень.

Більше половини українців (58%) вважають, що політичну реформу має проводити новий Президент, що має обиратися в 2004 році (16% за те, щоб політичну реформу проводив чинний Президент; вагались з відповіддю 25%).

Населення досить скептично ставиться до обрання народних депутатів за пропорційною системою. Підтримують таке обрання 24% опитаних (не підтримують – 38%; вагались з відповіддю 26%; байдуже ставляться до системи обрання народних депутатів 12%).

Крім того, населення підтримує збільшення прохідного бар‘єру на виборах за партійними списками. 36% громадян вважають, що прохідний бар’єр для партій та блоків має становити чотири або більше відсотків (8% за прохідний бар’єр у три відсотки або менше; вагались з відповіддю 44%). Це свідчить, населення підтримує конкуренцію між серйозними політичними силами, і тому, ймовірно, ресурс популярності для проектів-одноденок буде досить обмеженим на наступних парламентських виборах.

Проте, є й передбачувані результати опитувань. Так, найбільша кількість громадян – 23% - вважають, що утиск медіа організовує, насамперед, Адміністрація Президента України (9% – Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення; 4% – Верховна Рада України; 3% – власники радіостанцій та газет; по 1% – Кабінет Міністрів України, керівництво радіостанцій, газет і журналісти; вагались з відповіддю 52%). Лише на думку 4% – усе це ніхто не організовує.

Також сталим лишається рівень довіри до політиків. Віктор Ющенко має найвищий рейтинг довіри серед громадян, найбільший негативний баланс довіри-недовіри мають Леонід Кучма (—52%), Наталія Вітренко (—51%) та Віктор Медведчук (—50%).

Якби вибори Президента України відбувалися зараз, то за Віктора Ющенка готові проголосувати 22%. Друге та третє місця поділяють Віктор Янукович (13%) і Петро Симоненко (11%), оскільки відмінності їх рейтингів статистично незначущі.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".