МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

З Іраку вивезено 189 громадян України

04/17/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Вчора літак Міністерства з надзвичайних сил Росії вивіз з Іраку ще 117 працівників російських фірм, серед яких було 17 громадян України. Таким чином кількість евакуйованих з Іраку українців сягнула 189 осіб.

Загалом на вчора були заплановані три авіарейси, однак через відмову багатьох працівників полишати свої робочі місця, довелось обмежитись одним рейсом. Зокрема не побажали покинути Ірак 35 громадян України, які працюють у російській компанії “Інтеренергосервіс”. А от жоден з 52 громадянин Білорусі залишатися в Іраку не захотів.

Компанія “Інтеренергосервіс” відновлює три теплоелектростанції біля Багдаду – “Аль-Мусаїб”, “Дора” і “Південний Багдад”. Якщо вони не будуть поновлені до літа, то в центрі Іраку настане енергетична криза.

Тим часом тривають захоплення і визволення заложників. Телеканал “Аль-Арабія” передав, що зниклий кілька днів тому в Басрі американський бізнесмен йорданського походження Ваель Мамдух був викрадений переодягнутими у поліцейську форму людьми з готелю.

Вчора в місті Аль-Таджі на півдні Іраку був викрадений бізнесмен з Данії. Датський телеканал Danish Broadcasting News, повідомив, що це сталося на шосе, по якому 30-річний датчанин їхав на автомобілі. Його місцезнаходження невідоме, відповідальність за викрадення ніхто на себе не взяв і вимог щодо його звільнення ніхто не висував. Проте очікується, що викрадачі виставлять вимоги до датського уряду, адже 496 датських солдат знаходяться в Іраку у складі військ коаліції.

А от щодо італійських заложників, одного з яких уже розстріляли, вимоги залишаються тими самими: виведення з Іраку італійських військових. Викрадачі погрожують вбивати кожного італійського заложника кожні 48 годин, якщо їхні вимоги не виконуватимуться.

Сьогодні катарський телеканал “Аль-Джазіра” показав звернення родичів італійських заложників до їх викрадачів. Сестра одного з заложників Антонелла Альяна, зачитуючи звернення, закликали викрадачів іменем Бога зберегти життя італійських хлопців, які не мають відношення до політики: “Дайте їм повернутися додому й обійняти своїх матерів.

Також вчора по “Аль-Джазірі” було показано сюжет, де захоплений у полон американський солдат говорить, що його звати Кіт Метью Мопін, що він одружений, має 10-річну дитину і не хотів їхати до Іраку. Один із викрадачів американця заявив у тому ж сюжеті, що вони хочуть обміняти солдата на кілька полонених під час боїв іракців. Він також заявив, що в іракському полоні знаходиться ще багато американців. Достовірність цього запису підтвердили представники військового командування США в Іраку.

Точно відомо, що в полоні знаходиться 43-річний водій вантажівки Томас Хемілл, а загалом під час нападу на автоколону зник також сержант Емер Крауз та сім цивільних (чотири понівечених тіла вже віднайшли у придорожній ямі).

Є також непідтверджені дані про захоплення заложників з Об’єднаних Арабських Еміратів, але їхня кількість невідома.

Як оголосив журналістам представник Ради улемів Улем Абдель Салям аль-Кабісі на прес-конференції, вчора було звільнено останнього китайського заложника. Це був восьмий і останній викрадений громадянин Китаю. Семеро інших були звільнені раніше.

Також вчора були звільнені три громадянина Японії, яких викрадачі погрожували спалити живцем, якщо не будуть виведені японські війська. Сьогодні за посередництвом Ради улемів було звільнено й останніх двох японців.

Вчора ж іракські повстанці випустили з полону в місті Ен-Наджаф викраденого 8 квітня громадянина Канади сирійського походження Фаді Іхсана Фаделя. За повідомленням телеканалу “Аль-Арабія” його доставлено до представництва лідера шиїтських повстанців Муктади ас-Садра”. Звільнено також трьох чеських журналістів, яких було викрадено 11 квітня. Їх доставлено до чеського посольства..

Спроби встановити мир в Іраку поки є безуспішними.

Міністр закордонних справ Ірану Камаль Харазі сказав, що його країна не буде посередником у конфлікті, та зазначив, що поїздка до Іраку іранської делегації на чолі з начальником департаменту з питань Перської затоки МЗС Ірану Хосейна Садегі здійснюється за ініціативою іранського уряду для вивчення ситуації, проведення консультацій з членами Тимчасової ради управління Іраком, офіційними політичними та релігійними діячами. При цьому К. Харазі заявив, що іранська делегація, хоча і знаходиться в Ен-Наджафі, однак не має на меті зустрітися з лідером шиїтських повстанців Муктадою ас-Садром після вбивства першого секретаря іранського посольства Халіла Наїмі. Проте офіційник представник іранського МЗС Хамід Реза Асефі повідомив, що це вбивство не змусить іранську делегацію припинити свою роботу.

Однак, як повідомив телеканал “Аль-Арабія”, лідер шиїтських повстанців шейх Муктада ас-Садр під час п’ятничної проповіді у місті Аль-Куфа заявив, що згода з коаліційними силами неможлива і що він не збирається розпускати “Армію Аль-Махді”, оскільки створював її не один. “Вона не буде розпущена ні за яких умов, оскільки я не сам її створив, а разом з іракським народом”, – дослівні слова ас-Садра.

Речник Держдепартаменту США Ричард Баучер заявив на брифінгу у Вашингтоні, що Муктада ас-Садр має стати перед судом, на що ас-Садр відповів, що, в разі його арешту чи вбивства розмір повстання стане таким, “що важко уявити”.

Муктада ас-Садр дав ексклюзивне інтерв’ю російському інформаційному агентству “РИА-Новости”, в якому виступив за побудову іракської держави за принципами шаріату. Він висловився проти федералізації Іраку, оскільки це, на його думку, призведе до розвалу країни. Прихильників федералізму він назвав “ворогами іракського народу” та сказав, що суперечностей між шиїтами, сунітами і християнами в Іраку немає. Також він відмовився вести прямі переговори з військами коаліції: “Я не хочу сидіти за одним столом переговорів із вбивцями іракців. Ні і ще раз ні прямим переговорам!”

Ас-Садр визнав позицію Росії “завжди позитивною і такою, що відповідає інтересам іракського народу”, але висловив бажання, щоб Росія грала більшу роль в протидії американцям.

Він висловив жаль, що російські фахівці покидають Ірак та засудив захоплення заложників, “особливо росіян, які до останнього дня надавали допомогу іракському народу”.

Головними своїми умовами Муктада ас-Садр назвав виведення з Іраку іноземних військ, нечинення перепон щодо введення шаріатського правління та заборону для військ коаліції вступати до святих шиїтських міст Ен-Наджаф і Кербела. Зараз Ен-Наджаф знаходиться під контролем “Армії Аль-Махді” та оточений з усіх боків військами коаліції у складі 2280 американців та 220 іспанців. У місті розповсюджені листівки, що ас-Садр оголошений поза законом.

Останню вимогу ас-Садра підтримав також духовний лідер іракських шиїтів аятола Алі аль-Сістані, завдяки впливу якого розпочалися звільнення заложників та зменшилися бойові дії. Аль-Сістані оголосив святі шиїтські міста Ен-Наджаф та Кербелу “червоною лінією, яку окупаційні війська не мають права перетинати”.

Ніби на підтвердження цих слів шиїти обстріляли з мінометів базу іспанських військовослужбовців “Ель-Андалуз” в околицях Ен-Наджафа. Міністерство оборони Іспанії повідомило, що жертв і руйнувань немає, а “Аль-Джазіра” передала, що, окрім обстрілу, навколо бази відбулися збройні сутички. Збройна сутичка також відбулася біля центральної бази, де дислокуються американські та сальвадорські військовослужбовці. Повстанці встигли випустити лише 5 мін і змушені були захищатися від контратаки військ коаліції, а через 15 хвилин відступити, коли в небі з’явилися винищувачі F-16. Точних даних щодо подій навколо баз в Ен-Наджафі немає, бо військові не допускають туди журналістів та відмовляються з ними спілкуватися. В прилеглих до баз кварталах заборонене пересування. Представники ас-Садра заявили, що солдати “Армії Аль-Махді” відкрили вогонь у відповідь на спробу військ коаліції вдертися до Ен-Наджафу й нанесли противнику втрати (розмір втрат не вказали).

Над містом літають військові літаки. Шиїтське духовенство Ен-Наджафа закликало “Армію Аль-Махді” використовувати виключно мирні засоби для вичерпання конфлікту з військами коаліції.

Тим часом знову поновилися бої за місто Ель-Фалуджа. Місто піддається масованому артобстрілу та повітряним бомбардуванням. Кореспондент “Аль-Джазіри” Хамід Хасид повідомив про застосування заборонених міжнародними нормами касетних бомб, однак підтвердження цієї інформації з інших джерел не надходило.

Вогнем у відповідь сунітські повстанці знищили американський бронетранспортер та кілька вантажівок.

Один з керівників Ради улемів шейх Абдессалям Кубейсі звинуватив американців у затягуванні кризи навколо Ель-Фалуджі. Нагадавши роль Ради у звільненні заложників та сприянні евакуації іноземних громадян, він докорив американцям, що ті чинять перешкоди доставці у місто гуманітарної допомоги та почали рити навкруг нього окопи, а також, що американці військові затримали групу підлітків в околицях міста та перешкоджали їхньому спілкуванню з батьками.

Улем Абдель Салям аль-Кабісі також заявив на прес-конференції, що фалуджійські повстанці, на відміну від американців, дотримуються перемир’я, тоді як американці бомбардують місто і навіть обстріляли машини швидкої допомоги. Рада улемів звернулися до міжнародного співтовариства з проханням допомогти спинити кровопролиття в Ель-Фалуджі, де з початку боїв загинуло понад 600 чоловік.

У відповідь американці відкинули звинувачення і сказали, що відкривають лише вогонь у відповідь. Проблема Ель-Фалуджі полягає в тому, що місто захищає не стільки збройні загони ісламістів, скільки місцеве народне ополчення. Під час зустрічі з представниками міста американські військові просили їх допустити армію в місто, переконуючи, що війська коаліції гарантують мешканцям Ель-Фалуджі мир і спокій.

А в сунітських мечетях Багдада пройшли п’ятничні хутби (звернення до віруючих) із закликами допомогти мешканцям Ель-Фалуджі.

В мечеті “Умм Аль-Кура” західного багдадського району “Ель-Газалія”, де розташована штаб-квартира Ради улемів у п’ятницю вперше за останні роки відбулися спільні молебні шиїтів та сунітів. Під час хутби імам мечеті Ахмед Абд Аль-Гафур повідомив, що на Ель-Фалуджу були скинуті касетні бомби, а через блокаду вже кілька днів у місто неможливо доправити гуманітарну допомогу та медикаменти, а також надіслати туди лікарів і вивезти поранених.

В мечеті “Ас-Самараї” (південно-східний район Багдаду) імам Абд Аль-Джабар Ас-Самараї закликав віруючих чинити опір військам коаліції. На стінах мечеті висять тексти імама, але американські військові побоюються його заарештовувати, щоб не викликати нового спалаху напруженості. Особливо після того, як 36-й полк іракської армії відмовився брати участь в боях за Ель-Фалуджу. Зараз полк оточений американськими військами, однак його офіцери встигли вийти зі зверненням у прямий ефір “Аль-Джазіри”. Що там відбувається в ці хвилини – невідомо.

В Багдаді американські військові здійснили рейд біля мечеті, розташованої на площі Аль-Фардус та затримали двох осіб. Хто ці особи – поки що невідомо. Мечеть блокована бронемашинами, однак ніхто з солдат туди не увійшов.

Також американські війська обстрілюють західний район Багдада Абу Гаріб. За кілька днів від обстрілів загинуло 25 іракців, передає єгипетське агентство МЕНА. В цьому районі столиці введені обмеження на пересування.

Сьогодні вранці в центрі Багдада біля дороги спрацював вибуховий пристрій після того, як повз нього проїхав американський патруль. Оскільки патруль трохи випередив розрахований терористами час вибуху, ніхто з американських військовослужбовців не постраждав. Однак, за повідомленнями “Аль-Джазіри”, було поранено іракського поліцейського, який ніс службу у тому місці. За іншими повідомленнями поліцейський був поранений після того, як група невідомих відкрила вогонь, коли побачила, що вибух не приніс ефекту.

П”ять вибухів прогриміло в Багдаді в районі “зеленої зони”, де розташовані штаб-квартири коаліційної адміністрації та коаліційного командування. За даними представників командування, жертв немає.

Спалахнули також бої в районі Умм-Аббасіяд на північ від міста Аль-Куфа. Під час сутичок між загонами “Армії Аль-Махді” та військами коаліції загинув один американський військовослужбовець і четверо дістали поранення. Втрати з іракського боку склали 5 вбитих і 20 поранених, але серед поранених є й мирні мешканці.

Військові дії поступово добираються й до Курдистану. За повідомленням американських військовослужбовців з півночі Іраку невідомими було обстріляний з мінометів місто Мосул. 8 мирних мешканців загинуло, 17 дістали поранення.

В місті Кербела американські військові заарештували начальника поліції провінції Ель-Хіндія, звинувативши його в організації нападів на американських військовослужбовців на автотрасі Кербела-Бабіль. В самому місті під час збройного нападу невідомих на поліцейських патруль загинуло троє поліцаїв.

Сьогодні вранці зазнала нападу штаб-квартира американських військ в розташованому поблизу сирійського кордону місті Аль-Каїм. Кореспондент “Аль-Джазіри” передає, що бій був жорстоким, із застосуванням мінометів, над штаб-квартирою підіймається стовп шустого диму, а очевидці повідомляють, що нібито бачили кількох закривавлених американських солдат. Вулиці ж самого міста порожні і патрулюються озброєними людьми у масках, які називають себе іракськими партизанами, не вказуючи приналежність до конкретної організації.

У відповідь американське командування посилило патрулювання іраксько-сирійського кодону.

За повідомленнями телеканалу “Аль-Арабія”, п’ять американських військовослужбовців загинули, декілька були поранені під час вибуху у місті Аль-Камалія, а в пустельному районі Бахр Ен-Наджаф відбулася збройна сутичка між бійцями “Армії Аль-Махді” й американськими військовослужбовцями.

Загалом, як передає телеканал “Скай Ньюз”, після того як сьогодні від поранення, отриманого під час боїв біля міста Ен-Наджаф, помер американський солдат, кількість американських військовослужбовців, що загинули з початку квітня, сягнула 89 осіб.

Відповіді

  • 2004.04.18 | Vovan

    Re: З Іраку вивезено 189 громадян України

    Shcho mene dratue, tak ce te, shcho hocha Ukraina i napravyla soldativ v Irak, vona ne vygrala ZHODNOGO kontrakty na yogo vidbudovu. Zvernit' uvagu, ukrains'ki zaruchnyky pracuvalu v rosiiskyh kompaniyah yaki vygraly bagatomil'jonni kontrakty i vely tam (v Iraci) svii biznes, hocha anonsuvalosya shcho rosiiski kompanii vzagali ne budut' dopushcheni do tenderiv. Ne nashi kompanii zaroblyaut' groshi a rosiiski, hocha ne rosiiski soldaty a ukrains'ki gunut' i prolyvaut' krov ne vidomo za shcho. Nevzhe zarady togo shchob vidmzaty Kuchmu? Chy mozhe zarady pidtrymky Shtatamy Ushchenka i Tymoshenko?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2004.04.18 | Михайло Свистович

      Re: З Іраку вивезено 189 громадян України

      Vovan пише:
      > Shcho mene dratue, tak ce te, shcho hocha Ukraina i napravyla soldativ v Irak, vona ne vygrala ZHODNOGO kontrakty na yogo vidbudovu.

      А Ви чекали чогось іншого. Вкладати треба або по повній програмі (що Україна просто не потягне), або не вкладати.

      > Zvernit' uvagu, ukrains'ki zaruchnyky pracuvalu v rosiiskyh kompaniyah yaki vygraly bagatomil'jonni kontrakty i vely tam (v Iraci) svii biznes, hocha anonsuvalosya shcho rosiiski kompanii vzagali ne budut' dopushcheni do tenderiv. Ne nashi kompanii zaroblyaut' groshi a rosiiski, hocha ne rosiiski soldaty a ukrains'ki gunut' i prolyvaut' krov ne vidomo za shcho.

      Ірак - не срака. Тому в Іраку, а не в Іраці :) Не слід забувати таку річ як ментальність. Навіть самі не антиамериканські іракці завжди тяжитимуть до антиізраїльської Росії.

      > Nevzhe zarady togo shchob vidmzaty Kuchmu? Chy mozhe zarady pidtrymky Shtatamy Ushchenka i Tymoshenko?

      Заради того, щоб відмазати Кучму. Ющенко і Тимошенко тут ні до чого.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".