МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чорновіл проти Порошенка

05/23/2004 | observer
http://postup.brama.com/dinamic/i_pub/usual.php?what=24448
Тарас ЧОРНОВІЛ: Проблема Буняка в небажанні розуміти чужі проблеми




-- Як Ви ставитеся до відновлення акції протесту вчителів у Львові, і в чому вбачаєте вихід із ситуації?

-- Що стосується акцій учителів, то мушу зазначити, що вони вимагають те, що їм належить. Свої ж акції вони проводять там, де реально можуть щось відвоювати. У цьому випадку львівські вчителі цілком логічно звертаються до міської влади, адже в інших реґіонах, на жаль, цей протест не набув розмаху. Хоча ніхто не може їм заборонити поїхати до Києва.

Реальний вихід із ситуації закладений у Конституції і тільки згідно з нею можна вирішити цю проблему -- виплатити належні вчителям кошти з державного бюджету. Адже це є борг держави, а не місцевого бюджету. Якщо це робитиметься з міського бюджету, то так чи інакше вдарить по вчителях, по їх поточних зарплатах, по соціальних програмах. Однак це вже не є проблемою вчителів, це проблема влади, і передусім народних депутатів України.

Хочу зазначити, що ситуація щодо визнання боргів учителям державним боргом перебуває на грані зрушення, адже, по-перше, у парламенті нарешті зрозуміли, що з Бюджетним комітетом нема можливості спілкуватися і, очевидно, велика група депутатів вимагатиме відставки з посади голови комітету Петра Порошенка та його заступників, які блокують роботу, тому що сьогодні у Бюджетному комітеті не розглядають жодних законопроектів, крім тих, які подають представники верхівки цього комітету. Проект, скажімо, Асадчева розглядають протягом одного-трьох днів, мої ж законопроекти очікують розгляду по 15-16 місяців.

Це вже не вперше депутати ініціюють відставку Петра Порошенка. Але якщо перший раз це була ініціатива СДПУ(о), то ці люди жодного висновку не зробили, і я не здивуюся, що всі фракції, окрім "Нашої України", порушать питання про відповідність Порошенка займаній посаді. Якщо до кінця цієї сесії не вдасться вирішити цього питання, то я готовий бути ініціатором його розв'язання на наступній сесії.

По-друге, наступного тижня на слухання в парламенті будуть винесені законопроекти щодо визнання державним боргом заборгованості перед учителями за ст. 57 Закону "Про освіту". Таку обіцянку дав перший віце-спікер ВРУ Адам Мартинюк під час проведення слухань щодо ситуації в освіті. Це, звичайно, буде проблематично, але є підстави "дотиснути" вирішення цього питання. Керівництво ВРУ погодилося слухати його без рішення профільного комітету, оскільки він неспроможний морально винести рішення.

-- Про які саме законопроекти йде мова?

-- На розгляді у парламенті сьогодні перебуває чотири законопроекти про визнання державним боргу вчителям за ст. 57 Закону "Про освіту".

Автором першого є я (Тарас Стецьків зняв свій підпис). Цей проект -- найоб'ємніший і охоплює всі проблеми та процедурні моменти виплати боргу вчителям.

Другий законопроект був внесений депутатами від фракції СДПУ(о). По суті -- правильний, за формою -- дуже стислий. Там лише чотири статті, тобто реально механізм його виконання лягає на уряд. А як уряд це робить, і як він ставиться до вчителів, ми знаємо.

Кілька місяців тому з грубим порушенням регламенту було внесено третій законопроект від "Нашої України". Підло те, що його підписали ті ж люди, які раніше заявляли, що держава вчителям нічого не винна, а саме Асадчев та Порошенко. До того ж, проект написали без знання ситуації, ним пропонують повернути вчителям те, чого вони самі не вимагають, не 5 млрд, а 25 млрд грн, що є нереальним. Цей законопроект є вершиною популізму. Саме тому жаль, що свій підпис під ним поставив і Віктор Ющенко.

Останній законопроект вніс депутат Станіслав Ніколаєнко (фракція СПУ) і він грішить тим же недоліком, що й законопроект СДПУ(о) -- не виписана процедура, але поставлено жорстко питання про повернення боргів учителям.

Я готовий голосувати за будь-який із них, аби зафіксувати, що це борг держави.

Якщо питання не буде вирішено ВРУ, законодавчих шляхів для цього більше немає. Конституційний Суд на депутатський запит за цим питанням через 10 місяців відповів відмовою у розгляді, а Верховний Суд України визнав, що якщо міська влада не може сплатити борги вчителям, то нехай скорочують кадри, а тим, хто залишиться, платять все.

-- Як Ви ставитеся до ініціативи депутатів Львівської міської ради від "НУ" погасити борг вчителям за рахунок коштів перевиконання бюджету?

-- У міському бюджеті на цей рік є 68 стаття, згідно з якою після перевиконання бюджету поверх тих показників, які спустив Мінфін, а вони для Львова дуже занижені, у місцевому бюджеті залишається 25%. Решта повертається для розподілу в інші бюджети. При цьому профіциту як такого не може бути. Я зареєстрував законопроект про вилучення з бюджету 2004 року 68 статті. Але маленька проблема -- закон йде на Бюджетний комітет. У мене є на руках звернення 2-3 десятків міських рад про це. Львівська міська рада також готує подання. Якщо вдасться провести цей законопроект, то безумовно, з профіциту можна буде погашувати й борги, в іншому разі -- це проблематично.

-- Як Ви ставитеся до ініціативи львівських учителів провести референдум про недовіру Бунякові?

-- Як на мене, вчителі мають повне право на таку ініціативу, проте треба подивитися на подальший конструктив у їхніх діях. Я вважаю, що ініціювати референдум про недовіру мерові є абсолютно нормально, крім того, Буняк створив проблему з учителями на порожньому місці. Я розумію, що він не міг повертати цих грошей, але заявивши, що вчителі руйнують місто, він перейшов межі дозволеного. Сам викликав у відповідь на свої дії таку реакцію. Проблема в його елементарному небажанні зрозуміти чужі проблеми.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".