МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

На Стамбульському саміті ухвалені рішення.

07/06/2004 | СЕМЕН
На Стамбульському саміті ухвалені рішення про розширення операцій, зміцнення партнерських відносин та вдосконалення потенціалу

Під час зустрічі на рівні глав держав та урядів країн -- членів Альянсу, яка проходила 28 та 29 червня ц.р. у Стамбулі, були ухвалені рішення про розширення присутності сил НАТО в Афганістані та допомогу Іраку у підготовці особового складу сил безпеки, введено в дію нові партнерські ініціативи та затверджено програму заходів, спрямованих на вдосконалення оперативного потенціалу збройних сил Альянсу.

НАТО розширює присутність в Афганістані

Як було оголошено під час Стамбульського саміту країн Альянсу, НАТО перебере на себе командування новими Групами відбудови провінції (ГВП) та відрядить додаткові сили з метою забезпечення проведення в країні майбутніх виборів.

Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер повідомив, що міжнародні стабілізаційні сили під проводом НАТО (ІСАФ) створять ГВП у Мазар-і-Шаріфі, Меймані, Фейзабаді та Баглані.

Поширення безпеки за межі Кабула

Групи відбудови провінції (ГВП) -- це команди у складі міжнародних цивільних та військових представників, які діють в афганських провінціях з метою поширення влади центрального уряду у цих районах країни та сприяння їхньому розвиткові та відбудові.

Донині сили ІСАФ під проводом НАТО були відповідальними за гарантування безпеки у столиці країни м. Кабулі та його околицях, а також здійснювали командування однією ГВП -- у Кундузі.

Разом із базою тилового забезпечення поблизу Мазар-і-Шаріфа та тимчасовим супутнім розгортанням сил у Сар-і-Полі, Самангані та Шербергані сили ІСАФ під проводом НАТО тепер певною мірою контролюватимуть дев’ять провінцій на півночі країни.

Віднині зона відповідальності контингенту ІСАФ становитиме майже 3600 кв. км. в Кабулі та прилеглих територіях та майже 185 000 кв. км. на півночі країни.

Тепер Альянс має виконати умови, необхідні для забезпечення розширення зони відповідальності ІСАФ на захід з метою започаткування там нових ГВП, а також щоб перебрати на себе командування чинними ГВП, які нині функціонують під управлінням США у рамках операції “Нездоланна свобода”.

Сприяння у проведенні виборів

Глави держав та урядів також взяли на себе зобов’язання відрядити додаткові війська НАТО з метою забезпечення проведення в країні майбутніх виборів.

Кожну ГВП під проводом ІСАФ буде тимчасово підсилено додатковою ротою піхоти у складі близько 100 військовослужбовців кожна. До того ж НАТО відрядить до країни контингент швидкого реагування, що налічуватиме майже 1000 військових. Інші війська будуть переведені у підвищений стан бойової готовності для забезпечення їх швидкого перекидання на театр бойових дій у разі виникнення такої потреби.

Альянс надаватиме допомогу у підготовці сил безпеки Іраку

У заяві, оприлюдненій після першого дня засідань у рамках Стамбульського саміту, глави держав та урядів країн -- членів НАТО також дали згоду на надання допомоги Іраку стосовно підготовки особового складу національних сил безпеки.
У відповідь на звернення тимчасового уряду Іраку та на основі резолюції № 1546, у якій міститься заклик до міжнародних та регіональних організацій посприяти діяльності багатонаціональних сил, глави держав та урядів кран НАТО вирішили запропонувати урядові Іраку підтримку Альянсу у підготовці особового складу національних сил безпеки. Вони також закликали держав-членів посприяти підготовці персоналу іракських збройних сил.
“Надаючи допомогу у підготовці особового складу сил безпеки та розвиткові національних структур безпеки, ми наблизимо той день, коли присутність іноземних військ перестане бути необхідною. Це наша спільна мета”, -- заявив генеральний секретар НАТО пан Яап де Хооп Схеффер під час прес-конференції.
Північноатлантичній раді -- найвищому органові, що ухвалює рішення в НАТО, -- було поставлене завдання терміново розробити механізми для реалізації цього рішення у співпраці з тимчасовим урядом Іраку.
Раді було також запропоновано на основі звіту генерального секретаря терміново розглянути пропозиції стосовно майбутньої підтримки у розбудові структур безпеки Іраку, що нині формуються.

НАТО вдосконалює оперативний потенціал

Під час засідання у Стамбулі 28 червня ц.р. лідери країн НАТО також ухвалили низку заходів, спрямованих на підвищення здатності НАТО проводити військові операції, де і коли це буде необхідно.

Глави держав та урядів ухвалили цілі “придатності сил до застосування”, що становлять політичне зобов’язання на найвищому рівні, внаслідок якого країни -- члени НАТО повинні увесь час бути в змозі відряджати більшу кількість своїх військ та на більш тривалі терміни для участі в операціях під проводом Альянсу.

Завдяки цьому рішенню буде забезпечено наявність постійного резерву сил та засобів Альянсу з метою їхнього залучення для виконання місій.

Лідери країн НАТО також внесли зміни до процесу оборонного планування НАТО, як було узгоджено міністрами оборони країн-членів напередодні саміту.

Зміни до процесу формування сил -- механізму, який застосовується окремими країнами для виділення сил для участі в операціях НАТО -- передусім мають на меті забезпечити кращу узгодженість між політичним рішенням про початок операції та власне виділенням військ, необхідних для її проведення.

Довготерміновий процес оборонного планування Альянсу стане гнучкішим, щоб у такий спосіб країни-члени могли формувати війська, здатні діяти на більш далеких відстанях та більш оперативно, водночас забезпечуючи виконання усього спектра операцій НАТО.

Міністри оборони кількох країн Альянсу також підписали зобов’язання щодо вдосконалення багатонаціонального потенціалу з метою розвитку такої важливої для НАТО галузі, як стратегічні морські та авіаперевезення.


НАТО підвищує рівень ініціативи Середземноморського діалогу до повноцінної партнерської програми. Введено в дію Стамбульську ініціативу співробітництва

Під час зустрічі у Стамбулі лідери країн НАТО ухвалили рішення про підвищення рівня ініціативи Середземноморського діалогу до повноцінної програми партнерства. До того ж під час саміту з окремими зацікавленим країнами у ширшому регіоні Близького Сходу було започатковано Стамбульську ініціативу співробітництва.

Ініціатива Середземноморського діалогу НАТО успішно сприяла зміцненню довіри та розвиткові співпраці між НАТО та сімома середземноморськими партнерами, а саме: Алжиром, Єгиптом, Ізраїлем, Йорданією, Мавританією, Марокко та Тунісом.

Поглиблення Середземноморського діалогу сприятиме підвищенню рівня регіональної безпеки та стабільності завдяки налагодженню більш тісної практичної співпраці, зміцненню політичного виміру Діалогу, активізації допомоги у галузі оборонної реформи, співпраці з питань охорони кордонів, досягнення оперативної сумісності та сприяння зусиллям у галузі боротьби з тероризмом. Ця ініціатива доповнюватиме зусилля інших міжнародних організацій.

Водночас лідери країн Альянсу ухвалили рішення запропонувати партнерські відносини зацікавленим країнам у ширшому регіоні Близького Сходу у рамках Стамбульської ініціативи співробітництва, яка сприятиме розвиткові практичної двосторонньої співпраці з зацікавленими країнами в регіоні.

Ця Ініціатива матиме на меті зміцнення безпеки та стабільності шляхом забезпечення участі держав трансатлантичної спільноти, надання консультацій у галузі оборонної реформи, укладання оборонних бюджетів, оборонного планування та розвитку цивільно-військових відносин з урахуванням індивідуальних особливостей кожної країни, розвитку безпосередньої військової співпраці з метою підвищення рівня оперативної сумісності, сприяння зусиллям у галузі боротьби з тероризмом шляхом обміну інформацією та співпраці у проведенні військово-морських операцій, запобігання поширенню зброї масового знищення та засобів її доставки до цілі, а також боротьби з контрабандою.

Поглиблення ініціативи Середземноморського діалогу та введення в дію Стамбульської ініціативи співробітництва стало наслідком консультацій на найвищому рівні між представниками НАТО та країн -- учасниць Середземноморського діалогу і зацікавлених держав у ширшому регіоні Близького Сходу відповідно до принципу “спільної власності”. Ці ініціативи доповнюватимуть одна одну, розвиватимуться та враховуватимуть індивідуальні потреби кожної країни.

Глави держав та урядів країн НАТО ухвалюють рішення про підвищення ефективності боротьби з тероризмом

Під час зустрічі у Стамбулі лідери країн Альянсу надали поштовху розвиткові зусиль у галузі боротьби з тероризмом. Було, зокрема, вирішено поліпшити обмін розвідувальним даними та розробити нові високотехнологічні засоби захисту від терористичних нападів.

У комюніке, виданому за підсумками першого дня засідань, глави держав та урядів знову підтвердили свою рішучість боротися з тероризмом та затвердили програму посилених заходів у галузі боротьби з тероризмом.

Поліпшення розвідки, більш досконалий потенціал

Представники країн Альянсу взяли на себе зобов’язання поліпшити обмін розвідувальними даними у рамках Центру розвідданих про терористичну загрозу при штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. Центр, який був створений після нападів 11 вересня, нині набув статусу постійного і здійснюватиме аналіз загальної терористичної загрози та загрози стосовно країн НАТО зокрема.

НАТО також буде завжди готовим надати допомогу будь-якій країні Альянсу щодо подолання наслідків можливого чи фактичного терористичного акту. Літаки радіолокаційного спостереження НАТО АВАКС, а також батальйон захисту від хімічної, біологічної, ядерної та радіологічної зброї можуть бути надані будь-якій державі Альянсу, яка звернеться із відповідним проханням.

Глави держав та урядів також видали настанову стосовно розробки високотехнологічних засобів захисту цивільного населення та особового складу збройних сил від терористичних нападів.

Йдеться про засоби захисту від зброї масового знищення, захист широкофюзеляжних літаків від обстрілів реактивними снарядами; захист обертових частин літальних апаратів (таких, як лопаті гелікоптерів) від загрози з землі; захист портів та кораблів; робота з вибуховими пристроями (включаючи усі види саморобних бомб); виявлення мін.

Ці нові заходи ґрунтуватимуться на чинних операціях НАТО, зокрема, операції з патрулювання вод у Середземномор’ї, боротьбі з терористичними угрупованнями, пов’язаними з Аль-Каїдою, на Балканах, а також співпраці з країнами-партнерами у цьому плані.

Припинення місії сил СФОР до кінця року

Під час Стамбульського саміту глави держав та урядів країн -- членів Альянсу оголосили про те, що вже до кінця року нинішню операцію стабілізаційних сил НАТО СФОР на території Боснії та Герцеговини буде завершено як таку, що досягла своєї мети.

Як було зазначено у комюніке саміту, Альянс і надалі братиме участь у певних аспектах життя країни, таких як оборонна реформа, а також продовжить переслідування осіб, звинувачуваних у воєнних злочинах.

Глави держав та урядів країн -- членів Альянсу привітали рішення Європейського союзу провести в країні подальшу операцію за підтримки НАТО відповідно до діючих домовленостей між НАТО та ЄС.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".