МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Ющенко: Шахтарське свято ...

08/28/2004 | Максим’як
Віктор Ющенко: Шахтарське свято – це гарна нагода сказати слова подяки гірникам. Вони їх заслужили


Віктор Ющенко з нагоди Дня шахтаря звернувся до гірників, зауваживши, що “шахтарське свято – це гарна нагода сказати слова подяки гірникам. Вони їх заслужили”. “Створена працею багатьох поколінь, піднята з повоєнних руїн усією Україною вітчизняна вугільна промисловість живе. Вона залишається опорою металургії та енергетики, дає світло й тепло людям. За це – низький уклін усім шахтарям, їхній мужності, солідарності, патріотизму!”, - зазначив Віктор Ющенко.
Він наголосив, що “переконаний: українське вугілля має велике майбутнє. Його видобуток здатен забезпечити шахтарським родинам добробут, промисловості – розвиток, Україні – енергетичну безпеку”.
“Проте сьогодні ми бачимо інше. Багатство кількох вугільно-металургійних олігархів росте, як на дріжджах. За декілька років вони встигли потрапити до списку найбагатших людей Європи. Але чи можуть похвалитися достатком сотні тисяч шахтарів, які щодня спускаються у вибої? Розкішні вілли й офіси стоять серед моря бідності, приниження та безправ’я. Цілі шахтарські селища, навіть міста, такі як Стаханов та Антрацит, приречені на вимирання. Виробництво скорочується, шахти закриваються, люди залишаються без роботи”, - зазначив Віктор Ющенко.
Він підкреслив, що “принизливо, коли вчорашній прохідник заради кількох відер вугілля змушений ризикувати життям у «копанках». Гірко, коли пенсіонер із двадцятирічним підземним стажем змушений узимку купувати вугілля по відру, щоб не замерзнути. А багатьом із тих, кому пощастило мати роботу, доводиться працювати за мізерну зарплату, якої до того ж доводиться чекати роками”.
“Борги перед шахтарями – це сором уряду, керівник якого так любить демонструвати «турботу» про земляків. Цього року ми змусили його повернути до бюджету частину прихованих грошей. Тепер ці кошти мають піти не в кишені вугільних баронів, а на погашення заборгованості із зарплати, яка на початок року становила 1,2 мільярда гривень”, - вважає кандидат у Президенти України.
Він переконаний, що “вугільна промисловість повинна мати бюджетну підтримку. Але вже багато років ніякі вливання в цілому не поліпшують стан галузі. Причина – влада не здатна запропонувати ефективну політику її розвитку”. “За десять років виробництво вугілля впало майже удвічі, скорочуються потужності, тижня не минає без травм і загибелі шахтарів. На кризовому тлі безглуздо звучать заяви уряду про «позитивну динаміку» та обіцянки прем’єр-міністра Януковича довести цього року обсяг видобутку вугілля до 100 мільйонів тонн. Результати семи місяців свідчать: це порожні слова”, - зазначив Ющенко.
“Пояснення тривалої кризи просте: влада створила цинічну систему перетворення проблем галузі, бідності гірників і шахтарського протесту на постійне джерело прибутків. Тому бюджетні асигнування потрапляють до кишень олігархів і чиновників. Вони обплутали державні шахти густою мережею приватних структур, які за безцінь забирають вугілля, наживаються на перепродажі коксу різними «ланцюжками» посередників. За останній рік ціна на вугілля зросла на 30–50%, а шахти як не мали, так і не мають обігових коштів. Теперішня ситуація влаштовує вугільно-металургійні клани. Доки при владі залишається режим Кучми – Медведчука – Януковича, який представляє їхні інтереси, нічого не зміниться”, - переконаний Віктор Ющенко.
Він наголосив, що зміни у вугільній галузі потрібні невідкладно. “Мій Кабінет Міністрів ще 2000 року прийняв рішення, які зменшили соціальне напруження в шахтарських регіонах. Ми заборонили негрошові форми розрахунків у вугільній та енергетичній галузях, у електростанцій з’явилися гроші, вони змогли платити за вугілля. Шахти вперше за багато років отримали гроші. Ми навели порядок у бюджетній сфері. Завдяки цьому гірникам було виплачено борги із зарплат, пенсій, регресних виплат. Проте нам не дали завершити задумане. Чесна, прозора політика, поліпшення життя шахтарів суперечили планам київських і донецьких олігархів, які відправили мій уряд у відставку”, - зазначив Ющенко.
За його словами, “вугільному комплексові необхідно визначити перспективу. Влада за багато років не спромоглася прийняти Енергетичну стратегію України. Сьогодні уряд не знає, як вплине на галузь введення в дію нових атомних енергоблоків. Так само уряд не враховує наслідки вступу до ЄЕПу. Він не каже, які наслідки для шахтарів, для енергетичної безпеки країни матиме безмитне ввезення дешевих енергоносіїв, запровадження єдиної тарифної політики на залізницях тощо. Нинішня влада про це не каже, бо нездатна запропонувати ефективні механізми підтримки українського вуглевидобування”.
“Я знаю, Україна може розвинути національну вугільну галузь, зробити її конкурентоспроможною, забезпечити соціальний розвиток шахтарських регіонів, гарантувати благополуччя шахтарів і їхніх родин. Із проблемної галузі вуглевидобування здатне перетворитися на сучасне прибуткове виробництво”, - переконаний Віктор Ющенко.
“Не може бути й мови про масове закриття шахт. Держава має боротися за кожну з них: навести порядок у ціноутворенні, допомогти в проведенні взаєморозрахунків, зацікавити інвесторів. Із шахт необхідно зняти непосильний тягар – утримання дитсадків, шкіл, клубів, санаторіїв. Їх треба передати в розпорядження місцевих рад, держава має передбачити необхідне наповнення їхніх бюджетів. Гроші на все це є – треба лише перекрити канали їх розкрадання”, - вважає кандидат у Президенти України.
За його словами, “кожен шахтар дістане підтримку у випадку, якщо збиткову шахту не вдасться врятувати. Ми створимо робочі місця там, де вони потрібні. Ми дамо можливість кожному переїхати, змінити професію або почати власну справу. У дітей гірників після школи буде реальний вибір – продовжувати батькову справу або вчитися, отримувати новий фах. Майбутнє шахтарських регіонів визначатиме не лише вугілля, а й високі технології”.
“Я знаю, що безробіття, бідність, корупція та беззаконня болять у Донецьку так само, як у Львові чи Одесі. Я вів про це мову з гірниками, яких восени привозили до Києва, аби стукотом касок вони заглушили голос демократичних сил. Ми – однодумці, ми хочемо змін. Використати шахтарів не вдалося й не вдасться. Я вірю, що шахтарі, як і всі громадяни України, зроблять вибір на користь добра, справедливості й людської гідності. Разом переможемо!”, - закликав Віктор Ющенко.
http://www.razom.org.ua/ua/news/1916/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".