МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

кукли в масках :) інтерв'ю Базилюка Бі Бі Сі

10/09/2004 | otar
Базилюк: Наше завдання, аби не переміг Ющенко


Українська Служба Бі-Бі-Сі провадить у ранкових програмах інтерв'ю з кандидатами у президенти України, які отримали запрошення в алфавітному порядку.
У п'ятницю наш колега Олександр Гриб запросив до київської студії Олександра Базилюка до розмови щодо передвиборчої ситуації кандидата.

Біографічна довідка
Базилюк Олександр Філімонович
Згідно з складеною у ЦВК автобіографією народився у Чапаєвську, Самарської області Росії 1942 року
Росіянин, за фахом філософ, тепер пенсіонер
Одружений і не судимий
Голова Слов'янської партії та староста Конгресу Російських організацій України.
Був кандидатом у президенти України 1999 року і отримав 0,1 голосів виборців.
За даними Фонду Демократичні Ініціативи - рейтинг Кандидата станом на жовтень: 0, 0
За даними Центру Разумкова за вересень – 0,0

Бі-Бі-Сі: Стаття 9 Закону України про вибори президента твердить, цитую, що "президентом може бути обраний громадянин України, який на день виборів володіє державною мовою". Чому, ви гадаєте, громадяни України повинні голосувати за росіянина, який принципово відмовляється розмовляти українською в порушення закону?

О.Базилюк: Я ще з 1999 року вів агітацію за російську мову. І казав, що перейду на українську мову лише тоді, коли російська мова стане другою державною мовою. Ми відстоюємо двомовність. Це - наша програма, і я дію відповідно програми.

Бі-Бі-Сі: Це ваша позиція, на яку ви маєте право, але чому ви гадаєте, що виборці повинні голосувати за людину, яка займає таку позицію, яка радше ділить суспільство?

О.Базилюк: Навпаки - наша позиція об'єднує, оскільки Схід майже поголовно говорить і мислить російською мовою. Тому, якщо ми визначаємо одну державну мову лише, скажімо, українську, чи російську, то таким чином, друга частина України зазнає дискримінації. Я хочу звернути увагу, що Україна дуже різноманітна, і слід врахоувавати інтереси кожного регіону.

Мене дуже мало турбує, що хтось стане президентом, а не я. Для мене перше і головне питання, щоб наша ідеологія перемогла


О.Базилюк

Бі-Бі-Сі: Українська редакція Всесвітньої Служби Бі-Бі-Сі, яка, до речі, веде мовлення на 10-ох слов'янських мовах підготувала для вас, як для лідера Словя'нської партії, поетичний подарунок: з «Послання до земляків» Тараса Шевченка:
"І Коляра читаєте
З усієї сили,
І Шафарика, і Ганку,
І в слов’янофіли
Так і претесь... І всі мови
Слов’янського люду,
Всі знаєте. А своєї
Дасть-біг!.."

До речі, скільки слов'янських мов ви знаєте?

О.Базилюк: Ще у студентські роки я вивчав польску мову. Я навчався у Москві на філософському факультеті, і тоді у 60-ті роки польська мова була носієм дуже цікавої філософської інформації. І тоді не лише я, але й багато моїх друзів вивчали польську мову.

Бі-Бі-Сі: Цитата ця також веде до наступного запитання. Ще в середині 19-го століття українцям було зрозуміло, що росіяни використовують ідею панславізму для поширення впливу російської держави. То хто ви, пане Базилюк, – загублений у століттях романтик чи агент російського впливу?

О.Базилюк: Ну якщо говорити про агента, то я є агентом цілого слов'янства. Східно-слов'янська цивілізація існує багато тисячоліть. І я гадаю, що усі, хто варився у цьому казані, вони є братами, повинні жити і працювати разом. Інша справа, що розподіл влади у державному масштабі - це справа мешканців або громадян цих держав. Є ж Євросоюз, чому б не існувати союзу слов'янських держав за подібним принципом?

Бі-Бі-Сі: Річ у тому, що ваші передвиборчі звернення не стільки проголошують ідею пан-славізму, скільки критикують лідера опозиції Віктора Ющенка. Беручи до уваги ваше донецьке походженя, це що - зневіра у власній слов'янській ідеології чи політичне замовлення?

О.Базилюк: Справа у тому, що у Західній Україні існує достатньо потужний, впливовий рух, скерований проти слов'янства. Можливо, це вплив Західної цивілізації. Одним словом, якісь історичні зигзаги. Ми вважаємо, що Ющенко зібрав команду, яка безумовно ворожа до російського менталітету, російської мови, Росії як такої, і тому ми вважаємо, що одним з наших головних завдань є зупинити від просування до президентського крісла пана Ющенка та його команди.

Бі-Бі-Сі: Те, що ви як росіянин тягнете за Росією, нікого, напевне, не дивує, але давайте поглянемо на ваш затятий антиамериканізм. На які гроші ви - пенсіонер - замовили у редакції “Новий Друк” 150 тонн антиющенківських листівок з американською символікою?

О.Базилюк: Ви, напевно, не вперше спостерігаєте за передвиборчою кампанією і знаєте, що гроші завжди можна знайти... в межах країни, якщо кандидат у президенти чи у парламент може знайти спонсорів. Головне - аби партія була цікавою, яка рекомендує кандидата, і була віра, що він досягне певного успіху.

Бі-Бі-Сі: Американський посол в Україні Джон Гербст заявив протест за фактом друкування образливих для американського народу листівок. Оскільки ви визнали своє замовлення, він адресований і вам особисто, тож ми наведемо наступні слова Джона Гербста (див. справа - ред).

Цитата зі звернення посла Гербста
"Ці плакати, по-перше, є спробою обдурити український народ. Я кажу зараз, як і багато разів раніше, що США не мають свого кандидата під час цих виборів. Ми будемо добре працювати як з паном Януковичем, так і з паном Ющенком у разі перемоги когось з них на виборах. Але дехто хоче нав'язати думку, що у Сполучених Штатів існує фаворит на виборах в Україні, і в цьому сенсі людей, що друкують ці плакати, можна назвати брехунами. По-друге, на цих плакатах американські символи використовуються у неприйнятний спосіб. Деякі образи, що намальовані та тлі американського прапора, наприклад, комари, виглядають просто огидно. Цим людям має бути соромно".

Пане Базилюк, вам особисто соромно за образу гідності цілого народу і держави стосунки з яким сучасний уряд України вважає стратегічно важливими?

О.Базилюк: Я просто бачу, що США та Євросоюз підтримують лише одну силу. Це опозиція, яка існує на чолі з Віктором Ющенком. Більше того - я вважаю, що це пряме втручання американських офіційних осіб і західноєвропейських, коли вони беруть до уваги і лобіюють інтереси лише однієї політичної сили. Тоді як є інші політичні сили, як от влада на чолі з президентом і прем'єр-міністром, або ж якісь інші проміжні політичні сили. От ми, наприклад, ні до влади не належимо, ні до опозиції типу ющенківської. Тому я вважаю, що просто потрібен об'єктивний погляд з боку США, і тоді не буде отих карикатур й інших спроб показати людям, що не можна втручатися у внутрішні справи України, особливо у такий відповідальний період, як тепер, коли у нас президентські вибори. А що стосується символіки, то американську символіку ми поважаємо. А якщо там комарі розсілися на смугасто-зоряному американському прапорі, то мова йде не про це. Ми не тавруємо Америку як таку, а політику офіційних осіб.

Бі-Бі-Сі: Які у вас є підстави заявляти, що Америка підтримує Ющенка, якщо Джон Гербст чітко заявив, що такі твердження є брехнею?

О.Базилюк: Джон Гербст є досвідченим політиком, і кожне його слово є виваженим і відповідальним. Він мені до вподоби як людина. Але це не означає, що інші офіційні особи в американському істеблішменті діють приблизно так само мудро і зважено, як Гербст. Тому я не кажу, що уся офіційна Америка втручається і так далі, але я просто кажу, що серед американських офіційних осіб є чимало таких, які б хотіли б пробити на виборах саме свого кандидата, тобто Віктора Андрійовича Ющенка.

Бі-Бі-Сі: Ви можете назвати когось з американських урядовців конкретно?

О.Базилюк: Я можу сказати, що нещодавно до конгресу США надійшов законопроект, який передбачає економічні та інші санкції проти України, якщо президентом не буде обрано Віктора Ющенка.

Бі-Бі-Сі: Там не згадується прізвище Ющенка взагалі, а мова йде про демократичні вибори.

О.Базилюк: Так, але демократичність розуміється так, що лобіюються інтереси опозиційної групи, яку очолює Ющенко.

Бі-Бі-Сі: Наші слухачі, можливо, міркують, на які такі кошти пенсіонер Базилюк провадить свою кампанію, якщо минулі президентські вибори засвідчили, що у вас практично немає підтримки виборців в Україні?

О.Базилюк: Попередні вибори показали зовсім інше, ніж те, що ви кажете, а зовсім інше. Справа у тому, що проти нас вели у 1999 році справжню війну. Наші підписні листи комісія відмовилася приймати.

Бі-Бі-Сі: Хто вас підтримує тепер, якщо ваші рейтинги 0,0 ?

О.Базилюк: Це ті політичні сили, які зацікавлені у російські мові як другій державній, та ті сили, які воліли б налагодити економічні стосунки з Росією, аби внутрішній ринок був настільки багатим, щоб ми не залежали від Заходу, так як ми залежимо тепер.


http://www.bbc.co.uk/ukrainian/indepth/story/2004/10/041008_bazyliuk_interview.shtml

Відповіді

  • 2004.10.09 | ziggy_freud

    Східно-слов'янська цивілізація: хто туди входить?

    Одну людину, завдяки інтерв'ю, ми знаємо. Її прізвище Базилюк. Кандидат в президенти, за якого (можливо) проголосує сім'я та довірені особи.

    Якщо Б. виступає за російську мову, то центр цієї цивілізації очевидно знаходиться в Росії. Далі питання:

    - яким чином ми можемо вирізнити цивілізованого за східно-слов'янською моделлю від цивілізованого за іншою?
    - куди ми віднесемо зовсім або майже нецивілізованих жителів України?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".