МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Юлія Мостова: Варіанти на переговорах

11/26/2004 | Сонора
Цього разу "ДТ" не витримали, і вийшли раніше графіка! :))

http://www.zn.kiev.ua/nn/show/523/48522/

Юлія МОСТОВА: МАЙДАНИ І КАБІНЕТИ

Отже, переговори. Ними закінчується будь-яка війна. Точніше, із ними приходить будь-який мир. Періодичні заяви обох сторін про готовність до переговорів лише до кінця тижня перестали бути порожнім струшуванням повітря і перетворилися на реальну мету. З яким багажем потенційні учасники переговорів підійшли до цього процесу?

Позиція Віктора Ющенка найбільше виграшна. Його перемогу зафіксували три екзит-поли, а колосальні порушення під час виборів — спостерігачі від ОБСЄ. Перемогу Віктора Януковича, оголошену ЦВК, визнали Путін, Мілошевич, Лукашенко, Назарбаєв і Акаєв. Весь цивілізований світ назвав результати сфальсифікованими, а ряд країн заявили про готовність уведення санкцій щодо України, або, якщо влада продовжить опиратися і наполягати на фіктивному результаті, до окремих громадян, винних у фальсифікації. Але найголовніше, що робить позицію Ющенка на переговорах надзвичайно сильною — це київський Майдан, сотні великих і малих помаранчевих майданів по всій країні і масовий рух приєднання та визнання Ющенка.

Вразливий бік Віктора Андрійовича — це обмежена кількість законних засобів зміни оголошених результатів і знову-таки ті сотні тисяч людей, котрі мерзнуть на морозі в очікуванні переможної розв’язки. Влада сподівається, що в міру стихання громадянської активності, передусім у столиці України, вона зможе з більшим успіхом нав’язати свої умови команді опозиції. Водночас Ющенко налаштований досить жорстко. Принаймні в одному він непохитний: народ обрав президента і його ім’я не Віктор Янукович, а інші питання давайте обговорювати. Швидше за все, якщо переговори таки ввійдуть у конструктивне русло, постане питання про проведення конституційної реформи. Подібну пропозицію, за даними «ДТ», Віктор Андрійович категорично не відкидає хоча б тому, що мав відповідну домовленість із соціалістами. І водночас далеко не всі положення існуючого законопроекту його влаштовують. Тому як компроміс можливі варіанти з виключенням одних пунктів і різночасного, включаючи 2006 рік, уведення пунктів інших.

Безсумнівно основним візаві Віктора Ющенка має стати чинний Президент Леонід Кучма. Становище у Леоніда Даниловича дуже делікатне. Він надзвичайно дратівливо й водночас чутливо ставиться до позиції країн Заходу. Цілком очевидно, що ніхто не розраховував, що вона буде настільки жорсткою. Гаразд США. Але від країн ЄС нинішньої категоричності ніхто не очікував. Так само як ніхто не очікував і дев’ятого валу громадянського протесту, як реакції на цілком очікувані найгрубіші методики фальсифікації виборів. Гадаю Президенту дуже непросто спостерігати за тим, як міськрада за міськрадою, дільничні відділення за дільничними відділеннями, школа за школою, вуз за вузом, регіон за регіоном повстають проти влади, хазяїном і символом якої він був усі 10 років. На бік Ющенка переходять оперативники й дипломати, чиновники та військові. Причому процес цей має місце не тільки у Львові й Івано-Франківську.

З іншого боку, власті східних і південних регіонів вимагають уведення надзвичайного стану і придушення протесту. В наявності реальна перспектива кривавого громадянського конфлікту. Залишитися в історії людиною, котра не зупинила його, — ось перспектива Леоніда Кучми у разі, якщо він не зіграє відведену йому моментом роль у конструктивному процесі переговорів. І він це розуміє. Але розуміє він і інше: у Президента існує ряд зобов’язань, які він видав не тільки Віктору Януковичу, але головне — Володимиру Путіну — президенту країни, яка не по-дитячому втручалася і продовжує втручатися в хід українських виборів. Путін украй зацікавлений у блокаді України Заходом, унаслідок чого Україна для початку де-факто потрапить у цілковиту залежність від російської політики і російського ринку. Віктор Янукович на посту президента — це запорука реалізації даного плану. І питання — як далеко Кремль може піти у відстоюванні своїх геополітичних інтересів, досі залишається відкритим. Наявність на території України спецпідрозділів Російської Федерації підтверджена не лише заявами депутатів опозиції, а й свідченнями людини, котра відмовилася у Борисполі забезпечувати посадку бортів з іноземним спецназом. Але якщо «Витязь» дійсно присутній на території України, то він Леоніда Кучму не охороняє, він його стереже...

Насправді до цього моменту позиція Президента була досить обережною. Він жодного разу не заявив про те, що Янукович виграв вибори. Він не віддав наказ на реалізацію силового варіанта. Він усі ці дні дав можливість виходити в ефір «5 каналу» — головному нерву опозиційного руху. Є підстави вважати, що без його відмашки не обійшлося й у Верховному суді, чиє рішення по суті й відкрило шлях до переговорів.

Подібна поведінка не могла не викликати настороженості у глави адміністрації Президента, а також у команди Віктора Януковича. Вони, на мій погляд, надзвичайно побоюються, що Леонід Кучма, котрий, хоч як дивно, за кілька тижнів до закінчення строку своїх повноважень, усе ще продовжує зберігати в руках основні нитки управління державою, може розпочати переговори з Віктором Ющенком і вирішити конфлікт без участі Медведчука та Януковича і при цьому не обов’язково врахувати їхні інтереси. Вони чудово розуміють, що компроміс із Ющенком відкрив би перед Президентом опції для геть нового самовідчуття і сприйняття його як цивілізованим світом, так і українським суспільством. Саме тому, за даними «ДТ», оточення Президента зайняте нагнітанням деструктивних настроїв глави держави, фільтрацією інформації, котра надходить до нього й акцентуванням відповідальності Леоніда Кучми перед Володимиром Путіним. Подібна політика дає свої результати. Наприкінці тижня, а саме у п’ятницю, Президент зустрівся з Олександром Квасьнєвським, Хав’єром Соланою і настрій після цих зустрічей в обох сторін був далеко не райдужним. Однак сам факт, що посередником у переговорах виступає не глава адміністрації президента РФ пан Медведєв, а представники ЄС, є обнадійливим.

Позиція Віктора Януковича дуже непроста. І основна причина цього в тому, що він сам владній верхівці із самісінького початку був далекий і не потрібний. І брати на себе відповідальність, віддаючи за Віктора Федоровича команду про розгін Майдану, мало кому захочеться. Водночас на сьогодні Януковича дійсно підтримує значна частина електорату, а також команда, котра проводила вибори. Роздруківки телефонних розмов керівників кампанії Януковича, які потрапили в Інтернет, тягнуть не на одну кримінальну справу. Тому багато людей готові відстоювати перемогу свого кандидата будь-якою ціною, що допоможе їм уникнути відповідальності за порушення закону. Владна команда, яка побоюється самостійних президентських кроків, намагається в міру можливості не тільки маніпулювати думкою Кучми, а й якнайшвидше «легітимізувати» президентство Януковича. Звідси спроба надрукувати не підписаний головним редактором «Урядового кур’єра» Михайлом Сорокою номер газети, у котрий Дмитро Табачник вніс результати, оголошені ЦВК. Звідси поспішність, із якою команда Януковича намагається організувати проведення інавгурації. (На одному з київських заводів уже на повну силу карбують пам’ятну медаль, присвячену інавгурації Януковича.) Звідси і заяви дружин суддів Верховного суду, а також чотирьох суддів ВС, у яких ідеться вже не про спроби підкупу, а про реальну загрозу життю, що виходить від команди кандидата від влади.

Але, так чи інакше, обидві сторони розуміють необхідність ведення переговорів. На сьогодні ситуація така: обидві сторони створили групи з підготовки переговорів між першими особами. З боку Віктора Ющенка групу очолює Іван Плющ, а входять до неї Олександр Зінченко, Петро Порошенко й Анатолій Кінах. У переговорний процес, за даними «ДТ», вступала і Юлія Тимошенко, маючи контакти з Віктором Медведчуком, Валерієм Коновалюком. Однак у даний момент Юлія Володимирівна мандата не має, так само як і ніхто інший, крім вищезгаданих чотирьох представників Віктора Андрійовича.

Натомість опоненти на чолі своєї групи поставили Леоніда Кравчука, а допомагати йому буде Сергій Тігіпко, Андрій Клюєв, Олександр Задорожній і Валерій Коновалюк. У запасі Богдан Губський і Дмитро Табачник.

Обидві групи мають завдання напрацювати варіанти вирішення кризи, визначити відправні точки переговорів, узгодити їх із лідерами перш, ніж ті за посередництва Квасьнєвського, Адамкуса і Солани сядуть за стіл переговорів.

Прийнятними варіантами для Віктора Ющенка є такі:

1. Верховний суд скасовує рішення ЦВК про остаточні результати другого туру виборів, після чого ЦВК у свою чергу виключає із загального результату дані тих дільниць, де грубо порушували закон і представників Ющенка було вигнано з дільничних комісій. Тотально це відбувалося в Донецькій і Луганській областях. І якщо всі нелегітимні дільничні протоколи вилучити, то цього буде цілком досить для визнання перемоги Віктора Ющенка на виборах президента. Цей шлях, підкреслюють юристи, відповідно до чинного законодавства, є єдино законним для відновлення справедливості. Але якщо йти цим шляхом, із загальних результатів голосування практично повністю будуть виключені результати волевиявлення двох східних областей, що, на думку експертів, серйозним чином поглибить існуючий розкол і може призвести до регіонального протистояння, дзеркального відбитку київських акцій протесту, але тепер вже в східних регіонах. Більше того, на Раді регіонів, котру Президент зібрав у середу, від губернаторів звучали пропозиції про створення Донецько-Луганської автономії, а в інтерв’ю англійським журналістам пан Гавриш заявив, що коли Ющенко стане президентом, то Крим відокремиться від України, а південні області оголосять про створення автономії. Очевидно, що представники команди Януковича ніяк не можуть зупинитися і продовжують нагнітати пристрасті навколо розколу, замість того, щоб згладжувати небезпечну для країни ситуацію ними ж штучно і майстерно створену. Проте є підстави вважати, що розкол, який має місце, буде згладжений і зшитий за допомогою метрових каналів — УТ-1, «Інтера» і «1 + 1», на яких останніми днями жителі східних і південних регіонів уперше побачили Ющенка і змогли з подивом помітити, що він не вигукує «смерть москалям», не закликає все продати Америці, стоїть на сцені без пов’язки зі свастикою і без іклів, із яких капає кров російськомовних. Одне слово, об’єктивна інформація, доступ до якої після журналістських бунтів отримало населення всієї країни, здатна залікувати відкритий перелом у суспільстві. Не завадило б і Ющенку звернутися з посланням до регіонів, які підтримали Януковича.

Варіант другий — його назва «Третій тур». Підстав для проведення повторного переголосування другого туру ні в Конституції, ні в Законі про вибори президента немає. Проте у разі прийняття політичного рішення, передусім Президентом (і це його шанс списати багато очок з історичної «гори») відповідні зміни можуть бути прийняті. Щоправда, для цього необхідно, щоб обидва кандидати написали заяву з вимогою визнати недійсними результати другого туру. Якщо подібне відбувається, то Віктор Ющенко готовий брати участь у проведенні повторного другого туру на таких умовах:

1. Президент підписує зміни до Закону про вибори президента, які були прийняті парламентом напередодні голосування. Ці зміни передбачають виключення ряду технологій фальсифікацій, котрі влада широко використовувала під час голосування 21 листопада. Серед них, наприклад, голосування за відкріпними талонами і ряд інших речей.

2. Відставка Центрвиборчкому і формування його не за принципом 50х50, а за принципом третина — представники опозиції (комуністам турбуватися не варто), третина — представники влади, третина — незалежні юристи чи представники громадських організацій, котрі мають відповідну кваліфікацію. Сюди ж входить і ротація складу особливо одіозних територіальних комісій.

3. Віктор Янукович йде у відставку з поста прем’єр-міністра. Подібна вимога покликана виключити хоча б у символічній формі наявність адмінресурсу у кандидата від влади, а також позбавити Віктора Януковича можливості постійно бути присутнім на екранах телевізорів у ролі прем’єр-міністра, котрий нібито й не веде агітаційної роботи.

4. Рівний доступ обох кандидатів до засобів масової інформації, що в принципі вже сьогодні представляється цілком можливим.

Ось, власне, такими є на сьогоднішній момент два прийнятні варіанти вирішення конфлікту для команди Віктора Ющенка.

За даними «ДТ», третій варіант у приватних розмовах був висунутий головою Верховного суду України паном Маляренком. Є думка, що він був проговорений із Л.Кучмою й О.Омельченком. Полягає цей варіант в анулюванні Верховним судом рішень ЦВК про результати як першого, так і другого туру президентської кампанії. Інакше кажучи, через три місяці країна повинна буде пережити все з самісінького початку. Повинна, але навряд чи переживе, бо сил на цю кампанію немає не тільки у кандидатів і їхніх штабів, а й у електорату.

Четвертий варіант — це варіант влади. Леонід Кучма різко засудив дії опозиції на київському Майдані і запропонував, за даними «ДТ», такий варіант: Янукович президент, Ющенко ж отримує при ньому пост прем’єр-міністра і призначає губернаторів у тих областях, де він переміг. Подібний варіант жодним чином не є прийнятним для лідера опозиції, оскільки: а) на виборах переміг він, а не Віктор Янукович; б) пост прем’єра за відсутності проющенківської більшості в парламенті може дуже швидко у Ющенка бути відібраний; в) даний варіант не передбачає якісної ротації управлінської еліти країни, а отже, нинішня команда залишається при владі й у країні якісно нічого не змінюється.

Варіант, запропонований Леонідом Кучмою, навряд чи влаштує представників міжнародної громадськості, визнаних обома сторонами протистояння за посередників. Прибула до України група, очолювана Яцеком Ключковським, налічує п’ять чоловік. Сам пан Ключковський — близький друг і представник Олександра Квасьнєвського, обіймає посаду керівника політичного апарата прем’єр-міністра Польщі. Окрім Олександра Квасьнєвського, на переговорах він уповноважений представляти Хав’єра Солану і Коліна Пауела. На момент написання матеріалу він уже провів зустрічі з Леонідом Кучмою, Віктором Ющенком, Василем Маляренком, Костянтином Грищенком, Віктором Пінчуком, Сергієм Тігіпком, Олександром Зінченком. Зустріч із Януковичем не відбулася з технічних причин нестиковки графіків.

Завданням групи Ключковського було сприяння початку переговорів між робочими групами кандидатів і проведення під егідою Квасьнєвського і Солани в Маріїнському палаці зустрічі Леоніда Кучми, Віктора Ющенка і, можливо, Віктора Януковича. Саміт у протиборчих верхах запланований на вечір п’ятниці 26 листопада. Чи відбувся він — нам не відомо, оскільки газету здано о 15.00 до настання ясності в цьому питанні. Проте в іншому питанні ясність повна. Олександр Квасьнєвський висловлює спільну позицію Польщі, ЄС і Сполучених Штатів, і полягає вона ось у чому: результати другого туру виборів вважаються сфальсифікованими і за жодних обставинах визнані не будуть; обидві сторони категорично не повинні допустити зіткнень і крові. Сторону посередників також улаштовує варіант зі скасуванням результатів голосування на дільницях, де були відсутні члени дільничних комісій від Ющенка, а також варіант повторного переголосування другого туру. Проведення ж усієї передвиборної кампанії з нуля посередники оцінюють дуже негативно.

На сьогодні у складному процесі переговорів абсолютно очевидними є кілька речей. Перше. Той, хто отримає пост президента, має прийти до перемоги абсолютно легітимним шляхом, у противному разі нас очікує розкол країни, котрий простимулювати і зрежисирувати готова Москва. Друге. Доля переговорів, хоч би хто що казав, головним чином залежить від волі чинного Президента, котрий за сумісництвом є головнокомандувачем Збройних сил. Без його відома навіть найгарячіші голови виявляться нездатними перевести мирні демонстрації у військове протистояння, наслідком якого можуть стати численні людські жертви і, знову ж таки, розкол держави.

Сторони позначили позиції. Протягом п’ятниці екстрені контакти між переговорниками змогли зупинити зіткнення колони шахтарів, які прямували до Кабінету міністрів, і жителів Майдану. Залишається сподіватися на здоровий глузд, котрий у цих складних обставинах усе ж не залишить обидві сторони.

Відповіді

  • 2004.11.27 | Андрій З.

    Стаття важлива і актуальна(-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".