МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Офіційна стратегія "аптечної революції" (\)

09/27/2005 | Оk
"Аптечної революції не буде!", - запевнив заступник міністра охорони здоров'я Віктор Рибчук

22.09.2005 | 15:50 | Прес-служба МОЗ

У Міністерстві охорони здоров’я відбулась презентація Переліку лікарських засобів, дозволених для застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів – відповідно до наказу МОЗ №360 (Наказ вводиться у дію з 20.10.2005 р.).

Відпуск лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів є складовою частиною обігу лікарських засобів і виробів медичного призначення у сфері охорони здоров'я. В перекладі з латині слово „рецепт” – це послання лікаря до провізора.

“Наказ Міністерства охорони здоров’я № 360 вже багато хто із журналістів встиг назвати „великою аптечною революцією”, хочу заспокоїти всіх: революції не буде! – запевнив керівник фармацевтичної галузі, заступник міністра Віктор Рибчук.– Основним завдання при розробці наказу було: по-перше, забезпечити населення України від неконтрольованого самолікування за принципом „по телевізору показали” або ще краще – „а моїй сусідці допомогло”; по-друге, ми всі часто і багато говоримо про соціальне медичне страхування, однак до того часу, поки не буде введено чіткий порядок відпуску рецептурних препаратів, до того часу, поки рецепт не почне відігравати роль фінансового документу, ми можемо тільки й того, що говорити про страхування.”

Україна – одна з небагатьох країн світу, де протягом тривалого часу вільно здійснювався продаж ліків (за винятком препаратів особливої групи – наркотичних, психотропних та ін.), хоча нормативними документами такого права не було надано. Цей метод відпуску лікв привів до масового самолікування населення та збільшення хронічних захворювань.

Новий Перелік подає статус препаратів, які зареєстровані на ринку – зміни стосуються всього чотирьох препаратів: анальгін, який з 1994 р. був рецептурним, переведено у групу безрецептурних (аналогічно і його комбінації – наприклад, баралгін та ін.) та 3 гормонально-контрацептивні препарати тепер відносяться до рецептурних.

Лікарські засоби повинні відпускатись без рецепта, якщо вони не віднесені до рецептурних.

ДО КАТЕГОРІЇ РЕЦЕПТУРНИХ ВІДНОСЯТЬСЯ лікарські засоби (наказ МОЗ від 17.05.2001 р. .№ 185 ): які можуть становити пряму чи непряму загрозу здоров’ю споживача навіть при їх правильному використанні, але без медичного нагляду; які використовуються багатьма споживачами неправиильно, внаслідок чого може виникнути пряма або непряма загроза здоров’ю споживача; які містять речовини, дія і/або побічні ефекти яких потребують подального вивчення; що призначені для парентерального введення.

Станом на 01.08.2005 р. в Україні зареєстровано готових лікарських засобів в аптечній упаковці – 7928, з яких:

вітчизняного виробництва 2935 (37%): за рецептом- 1384 (47%), без рецепта - 1551 (53%);

іноземного – 4993 (63%): за рецептом - 3454 (69%), без рецепта - 1539 (31%).

Наказ № 360 – це своєрідна стратегія для подальшого реформування галузі, своєчасне його впровадження сприятиме розвитку як медичної практики, так і фармації, а головне – буде важливим аспектом охорони здоров’я населення України. Проект наказу пройшов громадське обговорення; у МОЗ надійшли схвальні відгуки працівників сфери охорони здоров’я.

МОЗ відпрацьовує деякі механізми при впровадженні наказу у дію, що стосуються професійних інтересів лікарів (безрецептурна практика відпуску ліків відучила формувати рецептуру), соціального аспекту – зайвий раз звертання людини у лікувальний заклад (однак, це ще і можливість бути оглянутою лікарем) тощо. Із введеням наказу у дію виписувати рецепти на медикаменти матимуть право і зобов’язані це робити всі лікарі, фельдшери та акушерки. Рецепт для хворих з хронічними захворюваннями матиме термін дії 3 місяці.

Пацієнти на ранніх стадіях будуть звертатись до лікарів, а це буде вигідно і пацієнтам, і системі охорони здоров’я. Адже на сьогодні ми маємо ситуацію, при якій хворий звертається до лікаря, коли хвороба уже або має хронічну форму, або запущена, лікування і для пацієнта, і для галузі обходиться набагато дорожче. Коли ми припинемо самолікування, то країна від цього тільки виграє.

Скуповувати препарати зараз непотрібно. Фармацевтичний ринок на даний час розвивається досить успішно, навіть випереджає прогнози. Фармацевтичні компанії у стані збільшити поставки препаратів в аптечну мережу, якщо буде така необхідність. Окрім того, усі препарати обмежені терміном використання.

Якщо в даний час не навести порядок в обігу лікарських щасобів, то без цього неможливо перейти до наступного важливого кроку – соціального медичного страхування (коли рецепт буде відігравати і фінансову функцію).

Сьогодні було презентовано безпосередньо Переліку лікарських засобів, дозволених для застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів, з яким кожен покупець зможе ознайомитися у будь-якій аптеці.

http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=21489406&cat_id=43225

Відповіді

  • 2005.09.27 | 3dom

    Неизбежность посещения больницы-рабская зависимость от врача.(-)

  • 2005.09.27 | Стась

    Телега впереди лошади

    "Якщо в даний час не навести порядок в обігу лікарських щасобів, то без цього неможливо перейти до наступного важливого кроку – соціального медичного страхування (коли рецепт буде відігравати і фінансову функцію)."

    Если рецепт будет финансовым документом, то никаких приказов об обязательной рецептурной продаже и не потребуется.

    Или у них самих с интеллектом проблемы, или нас за идиотов считают.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.09.27 | Сахаров

      Re: Телега впереди лошади

      Вірно - конем має бути впровадження страхової медицини а вже після того можна впроваджувати таку форму продажу ліків. Бо інакше не буде контролю дій лікарів з боку страхового органу, для якого рецепт є фінансовим документом. Сьогодні ж матимемо всі умови для змови лікаря з аптекарем і виписування найдорожчих чи непотрібних ліків. Аптекарі і лікарі викачуватимуть гроші з наших кишень відтепер цілком леґально.
    • 2005.09.27 | Albes

      Re: Телега впереди лошади

      Да никогда не будет рецепт финансовым документом.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".