МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Чи Росія випробовує Захід?

08/13/2008 | Аскольд Лозинський

Військовe вторгнення на територію Грузії визначило початок найновішої фази у геостратегічних намірах Росії інтегрувати сусідні країни у відновлену Російську імперію. Використання військової сили наростило дестабілізуючі зусилля на кордонах Росії та оголило небезпечну удавану політику, нібито захищаючи своїх громадян за кордоном. Цей напад зосередив нову міжнародну реальність Росії у навмисному зухвалому зневажанні навіть найелементарніших міжнародних норм поваги територіальної недоторканості та кинув тінь на ефективність світової громадськості у вирішенні серйозного глобального конфлікту. Звичайно, у першу чергу виникла стурбованість за людські жертви грузинського конфлікту, і найважливішим було якнайшвидше припинення воєнних дій. У зв’язку з цим міжнародна спільнота намагалася дипломатично довести до двостороннього припинення конфлікту. Залишилося питання ефективного попередження Росії про непримиренність до її агресії.

У зв’язку з цим представники США, ЄС та ОБСЄ опинились у Тбілісі і Москві. При цьому слід відзначити неефективність роботи Ради Безпеки при ООН у питаннях серйозної проблеми та можливостей ООН вирішувати конфлікти, особливо якщо це стосується постійного члена з правом вето. У даній ситуації вилинуло також питання ролі НАТО взагалі. На недавньому Саміті у Бухаресті у квітні цього року було відкладено питання про членство України та Грузії у НАТО, хоча НАТО підтвердило життєву необхідність у майбутньому членстві обох держав. Здається, сьогодні НАТО слід зробити крок уперед та відстояти свої наміри у захисті майбутніх членів або прямо запропонувати Грузії і Україні негайне членство, як це частково пропонував кандидат у президенти США Джон Мекейн. У кожному випадку НАТО повинно ясно визначити свій обов’язок у захисті світу від радянської, а у даному випадку - від російської агресії. До речі, Росія давно визнала себе правонаступницею у сфері активів Радянського Союзу, а сьогодні, очевидно, і у сфері агресивного впливу серед своїх сусідів.

В цілому модерна історія насичена конфліктами, а сучасний її етап більш сумновідомий потуранням агресії, що послідовно доводить до розгортання конфліктів, підбадьоренням держав-агресорів. Президент Грузії, Михайло Саакашвілі, провів пряму паралель між сучасною ситуацією і вторгненням нацистів у Чехословакію у 1939 році, відзначивши, що відсутність відповідної поведінки Заходу в Мюнхені підбадьорила Гітлера щодо Чехословаччини і додала відваги до наступних агресій, які сталися після договору Молотова-Рібентропа і спричинили завоювання Польщі, Прибалтики і так далі. На жаль, нинішній Прем’єр-міністр Росії В. Путін та Президент Д. Мєдвєдєв є подібними агресорами XXI століття. Життя кожної людини є цінністю, і отже, події в Грузії є предметом сьогоднішнього занепокоєння. Одначе не можна зупинитися на Грузії. Паралельно з попереднім століттям, заглядаючи в майбутнє, можна передбачити, що геостратегічно наступною жертвою може стати Україна і так далі. Псевдопатріотичний аргумент про захист своїх громадян служить для Росії прикриттям і може бути використаний навіть по відношенню кожної з країн, де проживають росіяни.

Агресія Росії в Грузії не може відбутися без консеквенцій. Втрати і збитки Грузії повинні бути компенсовані Росією, і Росія у найближчий час повинна одержати попередженння про те, що її фальшива заява відносно захисту своїх громадян, де б вони не проживали, не може бути виправданням. Міжнародне співтовариство повинне неоднозначно дати відсіч агресії Росії, щоб не було вірогідності повторення Мюнхену. Ця відсіч повинна проявитися у завішенням Росії у членстві Великої Вісімки, перерішенням призначення Олімпіади у Сочі в 2014 році і т. п. Доростаючі демократичні країни, що межують з Росією, залежать від сьогоднішньої короткострокової постави Заходу, а на довшу мету стоїть і питання безпеки цілого демократичного світу.

Аскольд Лозинський

Президент Світового Конгрессу Українців

Відповіді

  • 2008.08.13 | Alexx

    Re: Чи Росія випробовує Захід?

    Олімпіаду відібрати однозначно, а ще ізолювати росію і її бізнес від світу. Але європа ще довго буде залежати від її нафти і газу.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".