МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Президент: Ключове завдання -зміцнення енергетичної незалежності

02/10/2009 | Майдан-ІНФОРМ
Президент України Віктор Ющенко наголошує, що сьогодні для України ключове завдання – зміцнення її енергетичної незалежності. Про це Глава держави сказав сьогодні на засіданні Ради національної безпеки і оборони щодо невідкладних заходів із забезпечення енергетичної безпеки України.

Ця тема надзвичайно важлива, особливо в контексті останньої «газової кризи», зазначив Президент.

Він наголосив на необхідності зробити детальний аналіз укладених у Москві документів, щоб мінімізувати втрати і додаткові ризики для економіки нашої країни і для національної безпеки.

Віктор Ющенко розкритикував домовленості, досягнуті в ході газових переговорів між Україною та Росією. Президент зауважив, що в той час як Росія за останні три роки втричі підвищила ціну на газ для України, Україна, у свою чергу, не підвищувала ставку на транзит російського газу. В.Ющенко наголосив, що на сьогодні НАК «Нафтогаз України» несе великі збитки через низьку ціну на транзит: «Для того, щоб закупити російський газ за нинішньою ціною для технологічної прокачки, ми несемо затрати, які більші, ніж виручка від транзиту. Ну чи це не парадокс дипломатії?»

Глава держави вкотре висловився за необхідність переходу на ринкові відносини між Україною та Росією в газовій сфері та принцип синхронності їх ведення, відокремлення політики від комерційних питань.

Президент України наголосив, що вважає загрозливою для енергетичної безпеки України домовленість уряду України з Росією про щорічну купівлю в неї 50 млрд. кубометрів газу. За словами В.Ющенка, в контрактах між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» на 10 років зафіксовано, що українська сторона зобов'язана купити в російської не менше 50 млрд. кубометрів газу на рік. При цьому він зазначив, що в «легендарному» 2008 році Україна спожила 62 млрд. кубометрів газу, з яких 20 млрд. кубометрів – власного видобутку. «42 млрд. кубометрів – це імпортований газ у 2008 році. А ми з 2010 року маємо або взяти 50 млрд. кубометрів, або якщо і не брати, то заплатити за нього», – сказав Президент. При цьому В.Ющенко додав, що згідно з умовами контракту реекспорт цього газу заборонений. При цьому, зазначив Президент, починаючи з 2010 року, російська сторона не несе ніяких зобов'язань щодо обсягів транзиту газу територією України.

Окрім того, підписані довгострокові угоди передбачають значні штрафні санкції за недовідбір законтрактованого обсягу газу (150% та 300% від його вартості залежно від пори року).

«Чому це зроблено? Це питання компетенції Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування стану функціонування газотранспортної системи України і забезпечення газом споживачів у 2008–-2009 роках», –- вважає він.

Президент також закликав учасників засідання проаналізувати хід виконання Плану заходів щодо реалізації Енергетичної стратегії нашої держави, а також рішення РНБОУ від грудня 2005 року, які визначають пріоритетні напрями державної політики у сфері енергетичної безпеки. Він підкреслив, що йдеться про пріоритети: підвищення енергоефективності національної економіки, диверсифікацію джерел енергоносіїв, нарощування власного видобутку енергоносіїв.

В.Ющенко наголосив, що сьогодні Україні необхідно говорити про раціоналізацію політики енергозбереження. Президент нагадав, що вчора в Івано-Франківську провів нараду з питань реалізації державної політики у сфері енергоефективності, енергозбереження та використання нетрадиційних і відновлювальних джерел енергії. «На рівні місцевої влади –- і виконавчої, і органів місцевого самоврядування –- можна багато зробити в раціоналізації політики енергозбереження», –- сказав Президент.

Глава держави констатував, що, на жаль, стан справ із використанням нетрадиційних і відновлюваних джерел енергії сьогодні є незадовільним. На сьогодні, за його словами, частка залучення цих джерел в Україні складає близько 0,9% споживання енергоресурсів. Президент підкреслив, що Україна споживає на рік близько 200 млн. тонн умовного палива. За підрахунками Інституту відновлюваної енергетики НАНУ, щорічний технічно доступний потенціал відновлюваних джерел енергії становить не менше 79 млн. тонн умовного палива, або понад третину від споживання. «Як би того хтось не хотів, ми повинні поставити дуже чітку політику енергозбереження 2009 року. Ми повинні вийти на максимально можливе обмеження споживання газу, формування інших замінників – більш доступних для України, диверсифікації в цілому нашого енергетичного балансу», – сказав Президент.

«Я буду просити, щоб на контроль Радбезу були поставлені нова політика економного використання в Україні енергії всіх видів, політика енергозбереження», - сказав Віктор Ющенко.

Президент також констатував, що залежність України від постачання стратегічно важливих ресурсів з іншої країни складає понад 50% від потреби. Віктор Ющенко нагадав, що світова практика свідчить: залежність в обсязі 30% уже створює пряму загрозу для національної безпеки. «Сьогодні ми не тільки споживаємо, а ще й беремо мільярдні кредити, цим самим утверджуючи, що сформовану залежність треба розвивати, що, переконаний, категорично не відповідає національним інтересам України», - заявив В.Ющенко.

Він також наголосив, що уряд України фактично зірвав переведення нафтопроводу «Одеса –Броди» на роботу за проектним напрямом. Ми досі не маємо альтернативного джерела постачання нафти. «Переконаний, що «Одеса – Броди» як проект доставки каспійської нафти до України та країн ЄС буде реалізовано, у мене в цьому сумнівів немає, незалежно від того, яка персональна думка Прем'єр-міністра», – сказав Глава держави.

За словами Президента, в нашій державі не нарощується власний видобуток енергоносіїв. Це стосується, передусім, розвіданих джерел нафти і газу.

Віктор Ющенко наголосив, що виключно через позицію Прем'єр-міністра України зриваються програми видобутку нафти й газу на Чорноморському шельфі, відлякуються існуючі й потенційні інвестори, розвідка і видобуток вуглеводнів у Чорному морі відкладаються на невизначені терміни. «У контексті енергетичної безпеки так ставитися до Чорноморського шельфу – це є антиукраїнська політика», – сказав Президент.

За словами Глави держави, не повною мірою використовуються можливості в забезпеченні атомних електростанцій паливом з урану власного видобутку. Віктор Ющенко наголосив, що Україна займає десяте місце у світі та друге у Європі за розвіданими запасами урану. Водночас потреби за рахунок власного видобутку задовольняються лише на 30%. Решта закуповується в Російській Федерації.

Президент також звернув увагу на стан державного матеріального резерву. «Стан державного матеріального резерву говорить про те, що уряд втратив спроможність компенсувати в разі потреби кризові перебої, починаючи від енергетичних продуктів, нафти, вугілля», – зазначив Глава держави. Усе це, за словами В.Ющенка, створює підґрунтя для економічного і політичного тиску на нашу державу.

«Тому тема нашого сьогоднішнього засідання – це тема, яка межує з поняттями суверенітет і незалежність нашої країни. Це не просто поставка газу, дискусія про тарифи, не просто стан матеріальних резервів. Переконаний, ніколи так гостро не стояла енергетична залежність в розумінні залежності політичної й економічної», – заявив Президент.

Віктор Ющенко наголосив: стан справ вимагає термінової розробки і виконання цілого комплексу дієвих заходів, мета яких – нейтралізація існуючих загроз і надійне запобігання можливим викликам.

sean

Відповіді

  • 2009.02.11 | Soft

    Данный контракт можно разорвать в любой момент,

    так как Украина не гарант выполнения данного контракта(газового с Газпромом 2009-1019). Контракт заключался между двумя кампаниями Газпромом и Нетегазом и если он он противоречит нормам Конституции Украины, как экономической и энергетической безопасности, то может быть расторгнут в ВРУ в любой момент.
  • 2009.02.11 | omlet

    Хто, крім РУЕ може докластися до такого зміцнення?



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".