МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Заява МЗС України

07/02/2009 | Майдан-ІНФОРМ
2 липня 2009 року

Заява МЗС України щодо невиконання Чорноморським флотом Російської Федерації рішень українських судів з повернення Україні об’єктів навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства в Чорному та Азовському морях


16 червня ц.р. військовослужбовці ЧФ РФ перешкодили судовим виконавцям державної виконавчої служби України реалізувати рішення Господарського суду Херсонської області про повернення Україні радіонавігаційної станції “Марс-75” у м.Генічеськ.


Російська сторона черговий раз проігнорувала рішення Господарського суду Херсонської області, що суперечить нормам міжнародного права та законодавства України, а також двосторонній угоді про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України від 28 травня 1997 року.


Об’єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства, у тому числі радіонавігаційна станція “Марс-75”, є державною власністю України та не підлягають оренді, в користування російській стороні ніколи не передавались.


Відповідно до Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Судові рішення ухвалюються судами іменем України та є обов’язковими до виконання на всій території України. Російська сторона, згідно з базовими угодами з питань Чорноморського флоту, взяла на себе зобов’язання дотримуватися законодавства України.


Виходячи з міжнародної відповідальності України за забезпечення безпеки мореплавства у власних територіальних водах, а також керуючись рішеннями українських судів, Україна закликає російську сторону без зволікань повернути Україні усе належне їй навігаційно-гідрографічне майно, що незаконно використовується Чорноморським флотом Російської Федерації.


Згідно із домовленостями, досягнутими 10 червня ц.р. у Києві під час сьомого засідання Підкомісії з питань функціонування Чорноморського флоту Російської Федерації та його перебування на території України, найближчим часом має бути проведено чергове засідання робочої групи з питань навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства. Українська сторона підтверджує свою готовність до укладення угод у сфері навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства в Чорному і Азовському морях, як це передбачено Угодою між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту від 28 травня 1997 року.

http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/news/detail/25616.htm

sean

Відповіді

  • 2009.07.02 | Hadjibei

    Re: Заява МЗС України

    Ще один "плач Ярославни".
    Та чхали вони на всі ці заяви.
  • 2009.07.03 | Петро

    Суть справи

    Держава Україна у 1999 р. ратифікувала Конвенцію ООН з морського права від 1982 р., згідно з якою взяла на себе відповідальність перед світовою спільнотою за навігаційно-гідрографічне забезпечення безпеки судноплавства у своїх територіальних водах (закон України від 03.06.1999 р. №728-Х1V).
    Виконання цього державного завдання покладене на Міністерство транспорту і зв’язку, для чого до сфери його управління. передане майно підприємств, установ і організацій гідрографічної служби.
    До підписання угод між Україною та Російською Федерацією від 1997 року про статус і умови перебування ЧФ РФ на території України навігаційно-гідрографічне забезпечення безпеки судноплавства у територіальних водах нашої держави здійснювала Гідрографічна служба Військово - морського флоту РФ (ГС ВМФ РФ).
    Але ще за півтора року до підписання цих угод (01.01.1996 р.) у Всесвітню систему оповіщення від Головного управління навігації й океанографії Міністерства оборони РФ (ГУНіО МО РФ) поступили повідомлення мореплавцям, в яких зазначалось про те, що на основі міждержавних угод і актів ГС ВМФ РФ передала гідрографічне майно і засоби, необхідні для забезпечення безпеки судноплавства національним гідрографічним службам країн - республік колишнього Союзу РСР на Балтійському, Чорному і Каспійському морях і відповідальності за безпеку мореплавства у територіальних водах і економічних зонах цих держав не несе.
    У подальшому, вже після підписання Угод 28.05.1997 р. таке повідомлення було повторене для світової спільноти у Повідомленнях мореплавцям ГУНіО МО РФ від 01.01.1998 р.
    Необхідно мати на увазі, що згідно Додатків №№ 2,3 Угоди про параметри розподілу Чорноморського флоту колишнього СРСР лише п’ять об’єктів гідрографічної служби ЧФ в м. Севастополі та два об’єкти у м. Феодосії визначались у спільне користування ЧФ РФ і ВМС України, інші ж залишались у власності України.
    Таким чином, маяки і засоби навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства в оренду Росії не передавались.
    До речі, згідно з Законом від 22.02 2000 р. "Про порядок допуску і умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України" така оренда є забороненою.
    Кабінет Міністрів Постановою від 17.08.1998 р. №1282 передав майно підприємств, установ і організацій гідрографічної служби до сфери управління Міністерства транспорту і зв’язку. В цей перелік ввійшли також маяки і засоби навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки судноплавства, розташовані на узберіжжі від мису Тарханкут до мису Аю-Даг.
    Не маючи доступу до зазначених вище комплексів Мінтранс звернулося до Генеральної прокуратури, котра, в свою чергу, 30.07.2001 г. направила до Господарського суду АР Крим позовну заяву про вилучення у ЧФ РФ гідрографічного майна, вказаного у Постанові КМ від 17.08.1998 р. №1282. У процесі судових розглядів відповідні позовні заяви були направлені у господарські суди м. Севастополя і Херсонської області
    Лише у 2003 и 2004 рр. рішення господарських судів м. Севастополя і Херсонської області на користь України вступили у законну силу.
    Накінець, рішенням Севастопольського апеляційного суду від 11.09.2006 р. стосовно 22-х об’єктів, розташованих від мису Тарханкут до мису Лукулл і від мису Сарич до мису Аю-Даг позов Генеральної прокуратури України був повністю задоволеним. Відповідне рішення прийняте також апеляційним судом Херсонської області.
    Згідно з рішеннями апеляційних судів усі перераховані у Постанові КМ від 17.08.1998 р. №1282 об’єкти мають бути вилучені з незаконного користування й передані ГУ "Держгідрографія" відповідними підрозділами Державної виконавчої служби.
    Вищий господарський суд України ухвалив рішення, у якому зазначається, що Міністерство оборони Росії порушує існуючі угоди стосовно Чорноморського флоту і незаконно розпоряджається навігаційно-гідрографічними об'єктами в Криму.
    Між тим, неодноразові спроби органів виконавчої служби на мисі Сарич та в Генічеську Херсонської області наштовхнулись на спротив озброєних підрозділів морської піхоти ЧФ, котрі без дозволу влади пересуваються не лише по Криму, але й на сотні кілометрів вглиб української території.
    Разом з тим Росія офіційно через посла Черномирдіна заявила, що не має наміру підкорятися рішенню судів про передачу Україні маяків, які на сьогодні використовуються Чорноморським флотом РФ, хоча протягом багатьох років представники ЧФ РФ беруть участь у судових провадженнях і шляхом безкінечних апеляцій затягують розгляд справ.
    Таким чином, суперечки навколо маяків і засобів навігаційно-гідрографічного забезпечення із господарських відносин переросли у міждержавні.
    Внаслідок позиції російської сторони Україна не може реалізувати своє законне право на володіння та експлуатацію засобів навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства на узбережжі Чорного моря, що унеможливлює виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань у сфері забезпечення безпеки мореплавства і може стати причиною різного роду надзвичайних ситуацій у територіальних водах України.
    Це підтверджує той факт, що без погодження з українською стороною, служба гідрографії ЧФ РФ відключила 10 маяків і світлових навігаційних знаків в зонах інтенсивного судноплавства на березі Чорного моря в районі від мису Тарханкут до мису Аю-Даг.
    Потрібно теж взяти до уваги, що Конвенцією Міжнародної морськой організації ООН стосовно боротьби з незаконними актами, що спрямовані проти безпеки судноплавства, котра ратифікована Україною 17.12.1993 р. визначено, що створення перешкод в експлуатації морского навігаційного обладнания класифікується як злочин.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".