МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

«Сурми звитяги», а не горни «Зарніци»

11/16/2010 | nupress
12 листопада у Львові розпочався фінальний етап XI дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Сурми Звитяги». Його учасниками стали представники як Львівщини, так і інших областей України. Фестиваль є унікальним тим, що заохочує молодь до плекання мистецької спадщини січових стрільців, вояків УГА, бійців ОУН-УПА, а також до творення сучасного українського патріотичного мистецтва.

12 років тому народився фестиваль «Сурми звитяги». Народився через усвідомлення того, що пісенна, мистецька спадщина національно-визвольних змагань ХХ століття не вивчена і не популяризується, практично не розвивається сучасна патріотична пісня. Ідея створення такого фестивалю отримала підтримку Організації Українських Націоналістів. Організаторами «Сурм звитяги» стали Центр національного відродження ім. С. Бандери, всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Т. Шевченка та громадська організація «Сурми звитяги».

Праця розпочалася. Витворилася постійна команда: голова журі – Герой України, композитор Мирослав Скорик, режисер Мирослав Лукавецький, художник Львівської опери Тадей Риндзак, освітянин Павло Хобзей, політик Петро Олійник, директор фестивалю Володимир Степанишин та багато інших.

Патріотичні пісні тоді були дуже жалісливі, молодь цього не сприймала. Головне завдання фестивалю: класичний зміст, але сучасна форма подання. І вже торік, на Х ювілейному фестивалі, відбулося два концерти – класичний в Оперному театрі і роковий у Палаці культури імені Гната Хоткевича.

За час існування «Сурм звитяги» низка його вихованців реалізувалася в різних сферах діяльності: Петро Радейко – соліст Львівської опери; Сергій Котовський – композитор, співак, художній керівник дитячо-юнацького театру «Острів дитинства»; журналістка Олеся Хромейчук захистила докторську дисертацію в Оксфорді, нині професор Лондонського університету; композитор, співачка, громадський діяч Софія Федина захистила кандидатську дисертацію в ЛНУ ім. І. Франка; Леся Вакулюк – провідний журналіст телеканалу «Інтер».

Тепер у відбіркових турах фестивалю на Львівщині щороку бере участь приблизно 10–15 тисяч осіб. Обласні фестивалі проводять Тернопіль, Івано-Франківськ, Луцьк, Хмельницький, Вінниця, Кривий Ріг, Суми. Переможцями чи лауреатами були представники фактично всіх куточків України – Кривого Рогу, Дніпропетровська, Сєверодонецька, Хмельницького, Черкас, Чернівців, Полтави… Приїжджали вихованці українського ліцею в Польщі, зі Словаччини, з Канади. Серед переможців – вірмени, грузини, росіяни, поляки, литовці.

Цього року значного розголосу набула інформація про те, що замість «Сурм звитяги» з ініціативи міністра освіти й науки Дмитра Табачника проводитимуть «Зірницю». У наказі міністерства йшлося лише про рекомендацію проводити «Зірницю», а на місцях деякі надвиконавчі керівники від освіти почали впроваджувати таке нововведення як обов’язкове. Частина партій вирішила отримати на цьому політичні дивіденди і виступила проти «Зірниці», а для протиставлення знайшли «Сурми звитяги» (до речі, здебільшого коментували люди, які не мають жодного стосунку до фестивалю). Фестиваль ніколи не проводився під прапором якоїсь партії, для його організаторів це – принципове питання. І цього року він теж відбувся.

Свій мистецький доробок продемонстрували юні таланти Львівщини та Івано-Франківщини, Волині та Хмельниччини, Кіровограда та Кривого Рогу. Хори і солісти, вокально-інструментальні ансамблі, капели бандуристів, духові оркестри, читці та майстри образотворчого мистецтва… Сотні юних облич, натхненних почуттям любові до свого краю. 12 і 13 листопада до міського палацу культури ім. Г. Хоткевича йшли і йшли львів’яни, щоб підтримати цю молодь, всупереч табачникам та всім іншим державним діячам, яким байдужі українська історична пам'ять, національна культурна спадщина, а переважно – і майбутнє нашої країни та українців. Але патріотичне мистецтво, подане талановитою молоддю, не залишило жодного сумніву ні в кого – Україна була, є і буде Українською.

Фестиваль закінчився, журі підводить останні підсумки, обираючи найкращих серед кращих учасників цьогорічного мистецько-патріотичного дійства. А в наступному матеріалілі ви зможете дізнатися детальніше, хто саме, представники яких куточків України стали його переможцями.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".