МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вселенський патріархат: канонічна теріторія РПЦ є в межах Томосу про утворення (без України) л

09/05/2011 | Bestt

Найдавніші православні патріархати підтвердили неканонічність претензій РПЦ на Україну
Глави п’яти найдавніших православних церков наголосили на необхідності дотримуватись тих канонічних кордонів, які були установлені при заснуванні національних православних церков.


Окремо слід відзначити, що у підсумковому комюніке Собору сказано: "крім того, зважаючи на останні події, що мали місце в Православній Церкві, Собор наголошує на необхідності для всіх православних Церков поважати і суворо дотримуватися географічних кордонів своїх юрисдикцій, в тому вигляді, як вони встановлені священними канонами та Томосами про створення цих Церков".

Таким чином Собор п’яти найдавніших Апостольських православних церков підтвердив неодноразові заяви Константинопольського патріархату, щодо неканонічності твердження Російської православної церкви про свої претензії на Україну. Нагадаємо, що у Томосі від 13 листопада 1924 року Вселенський Патріарх Константинополя Григорій VII заявляв: "вiддiлення вiд Нашого Престолу Київської Митрополiї й залежних вiд неї Православних Митрополiй Литви та Польщi, а рівно ж прилучення їх до Святої Московської Церкви наступило не за приписами канонiчних правил, а також не дотримано всього того, що було установленно вiдносно повної церковної автономiї Київського митрополита, який носив титул Єкзарха Вселенського Престолу".

http://tyzhden.ua/Society/30030

Відповіді

  • 2011.09.05 | Kohoutek

    К сожалению, это лишь произвольная трактовка текста. Всё сложнее. (л)

    Начать следует уже с того, что существует патриарший томос о переходе исторической Киевской митрополии в подчинение Московскому патриарху:
    http://www.kiev-orthodox.org/site/personalities/2402/
    Наконец в июне в Константинополе был созван Собор архиереев, на котором было принято окончательное решение по этому вопросу. Собор издал грамоту (томос), повелевающую признавать Гедеона Четвертинского законным Киевским митрополитом. Кроме Патриарха Дионисия грамоту подписал также 21 митрополит. Кроме того, Дионисий в июне издал еще две грамоты, адресованные гетману Самойловичу и всем верным чадам Киевской митрополии, в которых говорил, что уступает митрополию Московскому Патриарху и повелевает отныне всех новоизбранных митрополитов отправлять для посвящения в Москву.
    Никита Алексеев вручил Патриарху Дионисию за эти документы 200 золотых и три сорока соболей, в чем получил от Дионисия собственноручную расписку[55]. Характерно, что в своем письме к московским царям Константинопольский Патриарх просил прислать «жалование» и всем архиереям, подписавшим томос[56].
    ...
    Таким образом, отношение Константинопольского Патриархата к Томосу 1686 года имеет очевидно двойственный характер. С одной стороны, как сами Вселенские Патриархи, так и их официальные представители неоднократно делали заявления о нарушении канонического порядка в 1685-86 годах, а с другой, Томос 1686 года никогда официально не отменялся.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.09.05 | Koala

      Іще складніше(л)

      http://91.205.17.75:8080/index.php?id=127
      ПАТРІАРШИЙ І СИНОДАЛЬНО-КАНОНІЧНИЙ ТОМОС
      ВСЕЛЕНСЬКОЇ КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКОЇ ПАТРІЯРХІЇ, ВІД 13 ЛИСТОПАДА 1924 РОКУ,
      ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ В ПОЛЬЩІ ЦЕРКВОЮ АВТОКЕФАЛЬНОЮ

      ГРИГОРІЙ, З БОЖОЇ ЛАСКИ АРХИЄПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛЯ -- НОВОГО РИМА Й ВСЕЛЕНСЬКИЙ ПАТРІАРХ

      ...

      "Прийняти, що права, якi торкаються церковних справ, а особливо справ парафiй, повиннi вiдповiдати полiтичним i адмiнiстративним перемiнам" -- а з другої сторони, корячись перед вимогами канонiчного обов'язку, що накладає на наш Святiйший Вселенський Престіл пiклування про Православнi Церкви, якi знаходяться в потребi; розглядаючи рiвно ж факт, з яким згiдна й iсторiя (бо ж написано, що перше вiддiлення вiд Нашого Престолу Київської Митрополiї й залежних вiд неї Православних Митрополiй Литви та Польщi, а рiвнож прилучення їх до Святої Московської Церкви наступило не за приписами канонiчних правил, а також не дотримано всього того, що було установленно вiдносно повної церковної автономiї Київського митрополита, який носив титул Єкзарха Вселенського Престолу), Наша Достойнiсть й Святiшi митрополити -- Нашi у св. Дусi улюбленi брати i спiвслужителi, вважали обов'язком вислухати прохання, з яким звернулась до Нас Свята Православна Церква в Польщi й дати Наше благословення i затвердити Її автокефальний i незалежний устрiй.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.09.05 | Kohoutek

        Про це теж є в статті, на яку я надав лінка. Вона дуже докладно описує ситуацію.

    • 2011.09.05 | observеr

      але нарзі заявлено недвозначно:

      "Относительно же всей Московской патриархии и ее канонических границ Константинопольский Собор придерживается Томоса 1589 г"
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.09.05 | Kohoutek

        Ким заявлено? Це знов-таки не буквальні слова документу, а лише їх довільне тлумачення.

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.09.05 | observеr

          маєте лінк на документ? бо credo.ru пише про теж саме (л)

          http://www.portal-credo.ru/site/print.php?act=news&id=86071
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2011.09.05 | Kohoutek

            Я знаю, що пише кредо.ру

            Це ж саме з їх подачі всі передруковують цей коментар, сприймаючи його як власне текст. Але якщо уважно прочитати замітку на кредо.ру, то помітно, що власне текст заяви собору наданий в лапках, як цитата, а слова про томос 1589 р. подані без лапок. Кредо.ру - цікавий, але пристрастний до РПЦ сайт, їх багато разів ловили за руку в пересмикуванні фактів.

            Та подумайте - якби ті архієреї вголос сказали про невизнання належності Київської митрополії до РПЦ, про це би вже волали на кожному кроці. Нема цього в рішеннях собору. Я не знаю грецької, але відомий православний блоггер з Росії знає. Він - українофоб, але людина відверта і чесна. І ось що він пише: http://gasloff.livejournal.com/1177461.html#cutid1
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2011.09.05 | Лермонтов

              "Він - українофоб, але людина відверта і чесна." - Оксюморон ("Ненавиджу расизм і негрів.")

              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2011.09.08 | Kohoutek

                Оксюморон - це поєднання ПРОТИЛЕЖНИХ якостей.

                А відвертість і чесність не протирічать неприязні до українства. Ці категорії просто не перетинаються. Біда в тому, що люди не здатні мислити логічно. Вони вважають, що якщо хтось поділяє твої погляди в чомусь, то це автоматично наділяє цю особу всіма можливим чеснотами і навпаки.
                згорнути/розгорнути гілку відповідей
                • 2011.09.08 | Лермонтов

                  Бачте, якщо перевести це на більш політичну мову, то Вашу

                  xарактеристику того героя треба формулювати так: "Кришталево чистий нацист". Якщо Ви вірите, що можна бути одночасно і порядною людиною і нацистом - це прооблема Вашого світогляду, а не мого нерозуміння значення слів.
                  згорнути/розгорнути гілку відповідей
                  • 2011.09.08 | Kohoutek

                    Re: Бачте, якщо перевести це на більш політичну мову, то Вашу

                    Лермонтов пише:
                    > xарактеристику того героя треба формулювати так: "Кришталево чистий нацист".
                    Ну, якщо нацистом називати кожного ксенофоба, то половина цього форуму буде нацистами.

                    > Якщо Ви вірите, що можна бути одночасно і порядною людиною і нацистом - це прооблема Вашого світогляду, а не мого нерозуміння значення слів.
                    "Порядна людина" - це оціночне судження. Порядність - поняття, яке не можна перевірити, кожен має власне уявлення про порядність. Натомість чесність і відвертість - поняття загальновизнані, вони не залежать від вашого ставлення до конкретної людини. Якщо людина діє так, як каже - це чесна людина, а не лицемір. Якщо вона каже те, що думає (а не те, що має подобатися співрозмовнику) - це відверта людина. Можна бути чесним і відвертим нацистом, а можна бути лицемірним і потайливим демократом. Чесних і відвертих нацистів і у нас не бракує. Чесно і відверто кажуть про свою ненависть до москалів, наприклад, і не продаються за гроші. В моїх очах це їх порядними не робить, але я знаю, що такій людині можна довіряти - що думає, те й говорить, і що говорить, те й робить. Не знаю, чи краще, коли людина думає одне, каже друге, а робить зовсім третє; коли їй збрехати - що два байта переслати.
                    згорнути/розгорнути гілку відповідей
                    • 2011.09.08 | Лермонтов

                      Re: Бачте, якщо перевести це на більш політичну мову, то Вашу

                      "Порядність - поняття, яке не можна перевірити, кожен має власне уявлення про порядність. Натомість чесність і відвертість - поняття загальновизнані, вони не залежать від вашого ставлення до конкретної людини." - Навіть коментувати таку пургу ніяково.
            • 2011.09.05 | observеr

              дякую. шкода

            • 2011.09.05 | observеr

              p/s/ трохи почитав гаслова - об'єктивни його важко назвати. та й в провокаціях бере участь

              http://gasloff.livejournal.com/1177210.html#comments
              згорнути/розгорнути гілку відповідей
              • 2011.09.05 | Kohoutek

                Я не кажу, що він - об'єктивний. Навпаки - надто пристрастний. Але чесний і відвертий.

          • 2011.09.08 | Bestt

            Re: лінка на документ (л)


            http://apologet.spb.ru/sobitiya/zayavlenie-o-sobore-sinaksise-predstoyateley-stareyshich-kafedr-pravoslavnoy-tserkvi-v-fanare-konstantinopol.html
    • 2011.09.08 | один_козак

      І ще складніше. Того патріарха згодом скинули, звинувативши як раз у здачі

      Москві КИївської митрополії. Чи за симонію (в миру - хабар), чи за підлягання з переляку світській бусурманській владі - точно не пам'ятаю.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.09.08 | Kohoutek

        І про це ТЕЖ є в статті, на яку я надав лінка. Вона ДУЖЕ докладно описує ситуацію.

    • 2011.09.09 | один_козак

      Там написано зокрема таке:

      "Большой резонанс имело заявление, сделанное в марте 2005 года архиепископом Скопльским Всеволодом (Майданским, † 2007), которого не без оснований считали куратором «украинской политики» Константинопольского Патриархата. На встрече с Президентом В. Ющенко он заявил, что Константинопольский Патриархат никогда не признавал законности перехода Киевской Митрополии в состав Московского Патриархата и потому Константинополь и по сей день продолжает считать Украину своей канонической территорией. Хотя это заявление и вызвало жесткие протесты со стороны Русской Православной Церкви, однако официальный Константинополь никак не прокомментировал заявление архиепископа Всеволода, давая понять, что фактически игнорирует недовольство Москвы.


      Совсем недавно в Киеве в ходе юбилейных торжеств, посвященных 1020-летию Крещения Киевской Руси, Вселенский Патриарх Варфоломей неоднократно именовал Константинопольский Патриархат Церковью-Матерью по отношению к Украинской Православной Церкви. А 26 июля 2008 года в своем программном обращении к украинскому народу, произнесенном на Софийской площади в Киеве, Патриарх Варфоломей прямо назвал присоединение Киевской Митрополии к Московскому Патриархату аннексией. При этом он подчеркнул, что Вселенская Церковь согласилась «ограничить себя» ради того, чтобы способствовать более полному применению «духовного наследия Византии», а также ради защиты православной идентичности украинского народа.


      Патриарх Варфоломей поставил события 1686 года в один ряд с дарованием автокефалии ряду Поместных Церквей на Балканах: Элладской, Сербской, Болгарской, Албанской. Все эти акты совершились под давлением местных политических элит и стали вынужденными шагами для Константинополя, но сегодня, все же, их законность не оспаривается.


      Таким образом, отношение Константинопольского Патриархата к Томосу 1686 года имеет очевидно двойственный характер. С одной стороны, как сами Вселенские Патриархи, так и их официальные представители неоднократно делали заявления о нарушении канонического порядка в 1685-86 годах, а с другой, Томос 1686 года никогда официально не отменялся."
  • 2011.09.05 | Pavlo

    Шкода, що через власні амбіції Філарета-Денисенко не вдалось реалізувати блискучий план Ющенка.

    Перехід УПЦ КП під Фанар був тоді цілком реальним, це б могло кардинально переломити ситуацію на церковному фронті.
    До речі, тоді і не було сенсу аж так сильно боротись за автокефалію від Константинополя.
  • 2011.09.08 | Bestt

    Re: Московський патріарх канонічний тільки на півночі (л)


    Юрій ЧОРНОМОРЕЦЬ, док. філос. наук, богослов: ".. якщо повернутися до 1589 року, то однією з турбот Константинополя був захист Київської митрополії від претензій на владу над нею Москви. І тому до титулу додано «північних країн». Московський Патріархат повинен був приростати північними країнами — від Казані до Сибіру, але не робити замах на Київ. Перед Собором 1-3 вересня глава ВЗЦЗ МП митрополит Іларіон (Алфєєв) відвідав усі давні Патріархати Сходу. Очевидно, що перед ним стояло завдання — домогтися запрошення Московського Патріарха на Собор 1-3 вересня. Московська дипломатія часто будувалася на тому, щоб «увійти в останній момент», до того ж «на білому коні». Однак, не вдалося... "

    http://risu.org.ua/ua/index/expert_thought/analytic/44263/


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".