МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

04 листопада, о 9 ранку на радіо “Ера” прямий ефір з Чубаровим

11/03/2005 | Михайло
З достовірних джерел довідався про те, що завтра, 04 листопада, о 9 ранку на радіо “Ера” прямий ефір з Чубаровим. Можливо, з телефонними дзвінками радіослухачів.

Відповіді

  • 2005.11.04 | sofu

    Re: 04 листопада, о 9 ранку на радіо “Ера” прямий ефір з Чубаровим

    Жаль не получилось послушать с самого начала, а только со второй части, но по-моему программа получилась очень даже не плохая. Скорее наоборот, одна из лучших. В смысле вопросов-ответов.
    Особенно впечатляет интерактивный опрос. Могу ошибиться в цифре, но около 95% слушателей считает присутствие в Крыму Черноморского флота России, угрозой суверенитета Украины.
    Очевидные вещи, стали еще заметнее?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2005.11.04 | Михайло

      Re: Прямим текстом, без всякого редагування...

      Перший заступник Голови кримськотатарського меджлісу, представник Народного руху України, народний депутат Рефат Чубаров про діяльність новопризначеного прем’єр-міністра Криму та про перспективи парламентських виборів на півострові

      04.11.2005, Радіо Ера-ФМ, Ранковий іспит, 09.05

      Юлія ДИЛОВА: Доброго ранку всім слухачам Радіо Ера. Місяць тому в Криму змінилася влада, замість Анатолія Матвієнка на посаду прем’єр-міністра Криму призначили Анатолія Бордюгова. За чотири місяці зміниться і влада законодавча. У ВР Криму, як і в усій Україні відбудуться вибори. Про діяльність новопризначеного прем’єр-міністра Криму та про перспективи парламентських виборів на півострові, а також, звичайно, про політичні події загальноукраїнського масштабу поговоримо цієї години з першим заступником голови кримськотатарського меджлісу, представником Народного руху України, народним депутатом Рефатом Чубаровим. Доброго ранку, пане Рефате.

      Рефат ЧУБАРОВ: Доброго ранку, всім!

      Ю.ДИЛОВА: Перш, ніж розпочати розмову, маю поставити рейтингове запитання нашим слухачам. Позаяк йтиметься сьогодні про кримські проблеми, то вам пропонується таке запитання: «Чи вважаєте ви, що перебування Чорноморського флоту на території України є загрозою національній безпеці нашої держави?».

      Отже, пане Рефате, про флот і про кримські події ми поговоримо трошки пізніше, а спочатку щодо подій учорашнього дня у парламенті. У четвер ВР дала згоду на призначення Олександра Медведька на посаду генпрокурора України. «За» голосували і представники Народного руху України. Чому фракція вирішила підтримати цю кандидатуру?

      Р.ЧУБАРОВ: Дійсно вчора був затверджений генеральний прокурор України, кандидатура була згідно Конституції представлена ВРУ президентом України, не особисто, але її було подано, цю кандидатуру. Ми напередні мали, ми – я маю на увазі фракцію НРУ, напередодні мали тривалу зустріч з Олександром Івановичем Медведьком, і ми для себе з’ясували багато питань, які були і сьогодні є в пресі навколо цієї кандидатури. І за результатами цієї зустрічі ми для себе прийняли рішення про можливість підтримки кандидатури, наданої президентом України.

      Ю.ДИЛОВА: Ті фракції, які не підтримали цю кандидатуру, закидають Олександру Медведьку і погане розслідування справи вбивства журналіста Ігоря Александрова, і те, що новий генпрокурор нібито є кандидатурою окремих політичних сил і буде порушенням кримінальних справ усувати суперників цих сил на виборах. Зрештою депутатам не сподобалась позиція Олександра Медведька щодо загального прокурорського нагляду у державі. Що ви думаєте, фракція думає з цих питань?

      Р.ЧУБАРОВ: Якщо говорити відверто, то, я думаю, що будь-яка кандидатура, яка була б інша, якщо була б вона така подана в ВРУ, вона б викликала не менше якихсь інших мотивацій з боку тих чи інших фракцій щодо голосування або не голосування. Ми під час зустрічі тоді ще з кандидатом на посаду генерального прокурора пана Медведька, ми для себе намагалися з’ясувати його роль в деяких резонансних справах, які розслідувалися Генеральною прокуратурою або місцевими органами прокуратури, в тому числі і участь пана Медведька щодо розслідування вбивства журналіста Александрова. По крайній мірі ті роз’яснення, які ми отримали, вони нас на цей момент задовольняють. Але в той же час, можна говорити про те, що у депутатів, якщо це дуже щиро, не було стільки часу для того, щоб з’ясувати всі ті інформаційні твердження, які були і є сьогодні в пресі навколо цієї кандидатури, на жаль.

      Ю.ДИЛОВА: Тобто, можна вважати, що це призначення трошки поспішне?

      Р.ЧУБАРОВ: Я б сказав би так, що, скажемо так, подання інформації було не комплексним з боку тих, хто готував, я маю на увазі, в першу чергу Секретаріат адміністрації президента, і в першу чергу працівники Секретаріату мали б надати більш такі повні довідки, і в тому числі щодо тих конкретних карних справ, в яких приймав участь пан Медведьков, і ці довідки мали б бути направлені народним депутатам. Це більш би так підняло не тільки, це підняло б міру відповідальності Секретаріату за свої прямі функції.

      Ю.ДИЛОВА: Вчора ж ВРУ не змогла вже вкотре визначитися із призначенням віце-спікера і голів комітетів. Чому так сталося і щодо комітетів, і щодо віце-спікера?

      Р.ЧУБАРОВ: Ви знаєте, я теж був в тому процесі, коли фракції всі намагалися між собою узгодити ті чи інші кандидатури, виходячи зі своїх інтересів. Це виходило, якщо дуже спростити там, скажімо, наш кандидат буде головою такого комітету, ваш кандидат буде першим заступником і таке інше. Все це виглядало достатньо невпевнено, може, десь так і смішно, оскільки, всі розуміють проте, що до виборів практично жодних кадрових таких призначень чи змін радикальних в складі керівництва, я маю на увазі, в тому числі і керівництва комітетів ВР, не буде. Це була якась така спроба сил, яка не тільки завершилася безрезультатно, але й внесла певне таке напруження між окремими фракціями. Якщо ви пам’ятаєте, вчора в один з таких моментів лідер фракції «Реґіони України» попросила слово і звинуватила пана Литвина в тому, що його фракція не виконує якісь домовленості, і мовляв, ми пішли вам назустріч, ми голосували, а ви нас кинули.

      Ю.ДИЛОВА: На вашу думку, чи зможе ВР все ж таки домовитися з цього питання, чи все ж таки вже віце-спікера, голів комітетів, це вже буде питання нового складу парламенту?

      Р.ЧУБАРОВ: Мені особисто хотілося б, щоб хоча би домовилися по віце-спікеру. І, я вважаю, що, з моєї точки зору, є чудова кандидатура Юрія Івановича Костенка, є і інші кандидатури теж, скажімо, так не менш поважні. Справа втому, що все-таки два таких ведучих сесійного засідання, я маю на увазі, шановного голову нашого і його заступника Адама Івановича Мартинюка – це мало для того, щоб зберегти об’єктивність, збалансованість у ВР.

      Я думаю, що я не дуже помиляюся, я просто це бачу і я про це декілька разів мав можливість говорити, скажімо, Мартинюку в очі під час проведення пленарного засідання. Знаєте, дуже важко головуючим зберегти об’єктивність до всіх фракцій, якщо вони працюють в неповному складі. І для того, щоб була збалансованість в керівництві і в ВР, я думав би, що з правих з правої сторони політичного спектру України мав би бути там представлений народний депутат.

      Ю.ДИЛОВА: Але, ймовірно, все ж таки не буде обраний, бо це вже третя спроба чи друга?

      Р.ЧУБАРОВ: На жаль, ні. Тут уже залишилося до березня 2006 року дуже мало часу. І особливо ті фракції, яких сьогодні задовольняє той рівень збалансованості в керівництві ВР, вони не погодяться на те, щоб затвердити ще одного заступника голови ВР.

      Ю.ДИЛОВА: Отже, тепер до питань кримських. Уже місяць на посаді голови Ради міністрів Криму перебуває Анатолій Бордюгов. Пане Рефате, ви як представник Криму, як би оцінили цей місяць, щось змінилося, якісь реформи?

      Р.ЧУБАРОВ: Я мав вже можливість декілька разів коментувати і аспекти, пов’язані з відставкою Анатолія Матвієнка з посади голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а також з обранням Анатолія Бордюгова. Бачите, один Анатолій пішов, інший Анатолій прийшов, це як жартувала кримська преса. Треба просто для того, щоб відповісти на ваше питання, треба просто подивитися, що стало причиною зміни уряду кримського, а тим більше зміни знову ж майже напередодні нових виборів.

      Якщо ми так детально і глибоко подивимося на ті причини, то маємо визнавати про те, що саме відсутність такої комплексної політики Києва щодо розвитку Кримської автономії, щодо вирішення багатьох проблем, які специфічні виключно для Кримської автономії, в тому числі і проблеми кримськотатарського народу, оця відстороненість київська, вона призвела до того, що Анатолій Матвієнко був просто виштовханий з кримської ситуації. Таке його достатньо відверте позиціювання по всіх питаннях, які є актуальними для Криму, я маю на увазі пана Матвієнка, вона не задовольняла кримські клани. Кримські клани звикли вирішувати свої проблеми кулуарно, домовляючись між собою, розставляючи своїх представників по тих чи інших, з їх точки зору, цікавих, як вони кажуть, напрямках.

      Ю.ДИЛОВА: Новий прем’єр в цьому сенсі задовольняє?

      Р.ЧУБАРОВ: Я не знаю, як він буде задовольняти їх амбіції, але те, що новий прем’єр, це є продукт домовленості кримської еліти, це так і є.

      Ю.ДИЛОВА: ВР Криму також готуються до виборів і чи не найактивніше, ніж ВРУ. Причому підготовка базується поки що чи вже на досить таких небезпечних питаннях, партії вже почали згадувати якби національні проблеми півострова і відносини з Росією, і мовне питання. Як би ви охарактеризували зараз ситуацію в Криму ось в цих аспектах, що я перерахувала?

      Р.ЧУБАРОВ: Бачите, якщо говорити про майбутні вибори, то Крим дійсно представляє таку цікавість і не тільки для місцевих політиків, але і для українських партій, оскільки голосування в Кримській автономії всі ці роки незалежності України свідчать про те, що, як правило, скажімо, так ліві партії, лівого напрямку партії або партії, які проголошують ідеологію відновлення Радянського Союзу, або якогось особистого такого особливого наближення з Росією, вони, як правило, там отримують підтримку. Найвищий відсоток голосування в Криму, скажімо так, продержавних сил, був продемонстрований на останніх виборах, на виборах президента України, 15% виборців Криму підтримали Віктора Ющенка. І тому зараз вже багато українських партій, їх лідерів починають свою передвиборчу програму саме з Криму. І пані Вітренко там, і пан Симоненко недавно там був. Мороз Олександр Олександрович був.

      Сьогодні полетів туди Литвин Володимир Михайлович. І кожний з них намагається там знайти симпатії і не тільки там, а і на інших східних і південних областях України. Щодо кримських політиків, ситуація ускладнюється для них тим, що, перше, як по всій Україні, обрання в кримську ВР буде проводитися виключно за пропорційною системою і ті округи, де значна частина кримських політиків, якимсь чином вже прикормили для себе, вони вже такого особливого значення не мають, оскільки їм тепер треба привабити увагу не тільки окремого округу, але всього кримського населення. І тому, виходячи з цього, дійсно використовування деяких таких гасел, які дестабілізують суспільно-політичну ситуацію в Криму, це використовування проходять в більш такий брутальній, я б сказав, формі, ніж було це раніше.

      Ю.ДИЛОВА: Ось останнім часом щодо таких заяв кримське відділення Республіканської партії України збиралося принаймні звернутися до президента України з вимогою завадити спробам татар утворити свою державу. Не знаю, чи звернулися, але як би ви це прокоментували?

      Р.ЧУБАРОВ: Я хочу сказати, що маємо розуміти представників тих політичних партій, які конкурують між собою в такому лівому політичному спектрі і у тій частині виборців серед, яких дуже такими міцними є проросійські настрої. Там теж є велика конкуренція, скажімо, і Руський блок, і Руська община Криму, і партія реґіонів, і партія «Союз», і партія Вітренко. Я міг би ще назвати безліч партій, які всі хочуть показати себе найбільш, скажімо, такими проросійськими в кримській ситуації.

      І тому вони вимушені іноді знаходити якісь ще інші формати, які б змусили виборців надати симпатії саме їм. От Республіканська партія чи кримська філія Республіканської партії України знайшла саме такий формат, щоб на антитатарській такій хвилі привабити хотя б якусь частину кримських виборців, і тому вони вийшли з такою ідеєю, що вони нібито напишуть листа Ющенку, і будуть з цим листом ходити їх представники по селах, селищах, містах Криму і збирати підписи. А лист той такого змісту, що сам розвиток кримських татар в Криму, то є загроза для Криму і для України.

      Ю.ДИЛОВА: Пане Рефате, невже з часів помаранчевої революції, президентських виборів, коли за вашими слова, тоді найбільше було досягнення перемога державницьких сил 15% за Віктора Ющенка і нічого не змінилося у свідомості виборців, у свідомості кримчан, що, можливо, вже не можна так грати на цих настроях?

      Р.ЧУБАРОВ: Знаєте, свідомість людей, вона змінюється завдяки багатьом чинникам. І тільки заклики – це є недостатніми чи просвітницька діяльність, хоча це важливо. Я би сказав так, що після оранжевої революції мало що змінилося в позиції влади щодо Криму. Я маю на увазі київської влади, влади центральної. А оскільки політика центральних органів влади, включаючи адміністрацію президента, таки, знаєте, вона не стала такою радикально зрозумілою для всіх в Криму, що ця політика не загострила увагу місцевих органів влади на вирішенні тих питань, які дестабілізують Крим, в тому числі земельне питання, питання пов’язане з розвитком освіти, закладів освіти рідними мовами.

      То люди знову і знову повертаються до вирішення тих питань, які їх хвилюють, тими формами, до яких вони звикли. Звикли ще з часів мєшковщини, Цекова, і тому я би не стільки звинувачував кримських людей, що в них не змінилися, скажімо, так, що в них не підвисилося розуміння того, що діється в Криму навколо них, оскільки, просто ці докори направляв би центральній владі.

      Ю.ДИЛОВА: Чому центральна влада вибрала такий шлях поводження з Кримом?

      Р.ЧУБАРОВ: Мені здається, що просто центральна влада, просто ще не займається Кримом. Є окремі спроби приїхати, навести порядок з землею. Понаїжджали, понаїжджали комісії ми так сьогодні і не знаємо, які результати тих розслідувань земельних. Є окремі інформації, але настільки їх дуже мало і ніхто, до речі, не знає, яка була відповідальність цих людей, які порушували земельне законодавство.

      В нас звертаються купа громадських організацій українських, щодо катастрофічної ситуації в Криму української школи, жодної української газети в Криму. Жодної, це я стверджую. Є «Просвіта», вона видавалася, але вона фінансувалася, не «Просвіта», а «Кримська світлиця». Вона видавалася за фінансуванням українського громадської організації «Просвіта», але останні місяці вона просто не виходить, оскільки не має фінансування.

      Ю.ДИЛОВА: Була заява колишнього командувача ЧФ адмірала Ігоря Касатонова, який заявив, що флот пробуде в Україні стільки, скільки потрібно, а не до 2017 року. І цей же адмірал заявив, що рано чи пізно, але Крим повернеться до Росії. Принагідно нагадаю, що вже був заклик Народного фронту «Севастопіль-Крим-Росія», це об`єднання кримське, фронт вимагав повернути півострів також Росії.

      Р.ЧУБАРОВ: Сьогодні, їдучи на передачу, я взяв з собою в тому числі й інтерв`ю Касатонова, яке було надруковано декілька днів тому в одній з масових кримських газет, яка називається «Крымская правда». Ми вчора з декількома колегами по фракції домовилися про те, що ми будемо здійснювати якісь заходи щодо тих чи інших моментів, які є в цьому інтерв`ю, і думаю, що просто реакція на це інтерв`ю має бути не тільки і не стільки депутатів, народних депутатів України, а скільки нашого МЗС і інших виконавчих наших структур. Справа не в тому, що це заявив Касатонов, колишній командувач ЧФ, до речі, це якраз був той адмірал, який хотів виконати рішення ГКЧП, а справа в тому, що ці ідеї розповсюджені масово по Криму.

      Це не перший раз і не тільки з боку цього сьогодні вже політика, але вчорашнього військового. Зрозуміло, що такі твердження, а там є дуже, ви передали своїми словами, якщо цитувати Касатонова і особливо щодо того, чи повернеться Крим в склад Росії, він говорить про те, що не може бути відновлений повністю суверенітет російського народу, поки окрема його частина є за межами її держави і її намагаються асимілювати, тобто зробити так, щоб вона забула, що вона є російським народом, і тому треба об`єднання цих частин. Але зрозуміло, що пан Касатонов розуміє це об`єднання це в складі російської держави.

      Я дуже хочу помилитися, але, на жаль, маю констатувати, що з наближенням 2017 року, якщо ми, ми як держава, будемо ховати голову в пісок і не бачити таких моментів серед російського політикуму, тим більше, якщо ми не будемо вже зараз вимагати від російської держави здійснення реальних, конкретних кроків до того, щоб у 2017 році ЧФ РФ покинув територію України, якщо ми сьогодні цю роботу не почнемо, то тоді Касатонов може бути і правий, що після 2017 року ЧФ залишиться у Севастополі.

      Ю.ДИЛОВА: Ви сказали, що на це інтерв`ю має бути реакція українського МЗС, реакція депутатів. А як відреагує на цю заяву кримське населення?

      Р.ЧУБАРОВ: Ми вже говорили, що кримське населення є дуже різним, неоднорідним, у тому числі з точки зору розуміння місця Криму в тій геополітичній новій ситуації, яка склалася. Проблема не в тому, як прореагує та чи інша частина кримського населення, хоча це завжди треба враховувати, проблема в тому, що українська держава кримського населенню має просто довести всю сьогоднішню правду і можливі наслідки таких зазіхань на територіальну цілісність, які демонструються з боку частини російських політиків. І тоді населення, розуміючи все, що діється, яка тому населенню відводиться роль, то населення буде приймати вірне рішення.

      СЛУХАЧ: Доброго ранку. Олександр Іванович, українське місто Харків. Пане Рефате, повага до вас розповсюджується на весь кримськотатарський народ, на долю якого випало стільки багато випробувань. Скажіть, будь ласка, заміна пана Матвієнка на пана Бордюгова уповільнить чи прискорить вирішення проблем, які стоять перед кримськотатарським народом?

      Р.ЧУБАРОВ: Я не відкидаю роль і можливість впливати на деякі питання з боку кримського уряду, в тому числі його голови, на вирішення проблем, пов`язаних з поверненням, облаштуванням, відновленням прав кримських татар, але така роль не є абсолютною чи дуже великою, – прискорити вирішення багатьох актуальних проблем, пов`язаних з поверненням, відновленням прав кримськотатарського народу, можна тільки через прийняття відповідних законодавчих актів України. І тут є дуже великі проблеми.

      Я просто нагадаю, в минулому році ми прийняли закон про відновлення прав всіх депортованих за національною ознакою, і тут мова йшла в першу чергу про кримських татар, але не тільки про кримських татар. На жаль, тодішній президент Кучма наклав вето, хоча закон був прийняти 380 голосам «за». А сьогоднішня адміністрація чи секретаріат вже, на жаль, теж не є прихильником прийняття цього закону в тому вигляді, як він був проголосований в минулому році у ВРУ.

      Ю.ДИЛОВА: До яких пунктів закиди секретаріату?

      Р.ЧУБАРОВ: Є пункти, які носять достатньо теоретичний характер. Скажемо, для мене це зовсім не зрозуміло, я ніколи з цим не погоджуся, деякі юристи секретаріату вважають, що в цьому законі не може бути використане поняття кримськотатарський народ. Дуже цікава ситуація: народ є, а юристи деякі вважають, що не можна використовувати. В минулому скликанні була така депутат Безугла, ми працювали разом в одному комітеті. Вона сьогодні є одним з активістів партії Вітренко, і вона мені тоді казала, я цитую її зараз, вона казала: пане Рефате, якщо ви хочете, щоб такий закон був прийнятий, принесіть довідку, що є такий кримськотатарський народ. Я дивлюся на неї і кажу: пані Безугла, а де взяти таку довідку? А вона каже: ну хоча б хай КМ її випише. От сьогодні деякі юристи в АП мені дуже нагадують пані Безуглу.

      СЛУХАЧ: Доброго ранку. Мене звуть Михайло Коцюбинський, Київщина. Я один з 54 посту №1 Майдану, який дуже пам`ятає пана Чубарова і хоче побажати йому міцного здоров`я і щоб все, про що він мріє, збулося. Він один з тих, хто дуже часто нас підтримував, був самим бажаним депутатом і він приходив. Він і Володимир Яворівський. Я хотів запитати, пан Чубаров знає, що в основному на посту №1 стояли прихильники «Батьківщини» і «Собору». Чи буде він знову разом? І хочу сказати так, що ми не зробили до кінця свою справу, нас просто попросили піти. Но ми готові разом з ним знову продовжувати те, про що говорив нам Майдан.

      Р.ЧУБАРОВ: Я вам дуже дякую, пане Михайле. Я пам`ятаю вас і пам`ятаю пана Юрка, я пам`ятаю Баграма Миколу, я багатьох пам`ятаю людей, які були на тих барикадах, у тому числі барикадах №1. Знаєте, настільки складне питання… Тобто питання просте, чи ми будемо разом? І відповідь має бути – обов`язково маємо просто бути разом. Як воно буде виходити… Те, що ми з вами будемо разом і з усіма тими людьми, які були на барикадах, у мене немає жодного сумніву – ми разом. Як буде з точки зору розуміння об`єднання політичних сил, які разом були на Майдані, давайте подивимося в річницю Майдану. Я дуже хочу, я просто, користуючись ефіром, закликаю, і про це говорили декілька днів тому на своїй прес-конференції пан Стецьків, пан Філенко, я дуже хочу на цій сцені побачити знову обраного президента Віктора Ющенка і лідера партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко, і хотів би, щоб на цій сцені вони дуже чітко знову не тільки звітували за цей рік, який пройшов, але знову дали б надію народу України, що ми, всі сили патріотичні, знову разом.

      Ю.ДИЛОВА: Пане Рефате, а як НРУ йтиме на вибори?

      Р.ЧУБАРОВ: Зараз ідуть дуже активні консультації, і НРУ є дуже послідовним у своєму стремлінні, щоб національно-демократичні сили були об`єднані в одну коаліцію. Як на мене, сьогодні виходить, що НРУ буде виступати самостійним суб`єктом коаліції національно-демократичних сил, на жаль, поки що не єдиної коаліції, тільки про що ми говорили. Я бачу, сьогодні вимальовується коаліція НРУ з і «Наша Україна». Я дуже хотів би, щоб туди прийшла і УНП Костенка. Про це сьогодні ідуть дуже детальні і напружені, треба говорити відверто, консультації.

      Ю.ДИЛОВА: Коли буде вирішено це питання?

      Р.ЧУБАРОВ: Маємо вирішити все до кінця листопада.

      СЛУХАЧ: Доброго ранку. Як ви рахуєте, чому 3 основоположні питання не вирішують проблеми в Криму. 1) Відсутність у державному масштабі вирішення системного проблем Криму. 2) Непритягнення до відповідальності всякого роду сепаратистів, безнаказанне проведення антидержавної пропаганди і агітації. 3) Відсутність влади української, яка, за висловом Степана Бандери, має бути страшною для ворогів України?

      Р.ЧУБАРОВ: Я почну з останнього. Влада завжди має бути справедливою. Влада має базуватися тільки на вимогах чинного законодавства, і тоді ті, хто свідомо порушує закони держави, особливо в тій частині, які несуть небезпеку для територіальної цілісності, для суверенітету держави, дійсно влада має бути не жорстокою, але жорсткою. Я хочу сказати, просто зараз собі подумав, я не уявляю собі російських політиків і лідерів тих чи інших партій, щоб вони так у центрі Москви чи десь там, Єкатеринбурзі, чи у Воронежі виступали проти цілісності РФ, і при цьому вони не мали жодних проблем з боку своєї держави. Я думаю, що Путін би їх вже давно і закрив. Я не закликаю, щоб ми були хоча б у якійсь мірі схожі до наших сусідів чи їх правителів, але закликаю владу, щоб вона дійсно була послідовна по відношенню до тих, які виступають відверто провідниками тих сил, які хочуть дезінтеґрації України.

      Щодо системних підходів, ми дійсно вже про це говорили, на жаль, жодний звиклий до такого поняття, як режим, ну, я скажу так, при жодному президенті ми так до кінця і не змогли для себе розібратися, я кажу «ми для себе», тобто я маю на увазі тут уже Київ, не змогли розібратися у підходах до Криму, до розвитку Криму, скажемо, на найближчі 5 років, на 25 років, на 50 років. І відсутність такого розуміння майбутнього Криму, воно призводить… Можливо, хтось би сказав, ну і що, ну подумаєш, не розібралися. Але відсутність от таких підходів, такого розуміння призводить до дуже великих спекуляцій, починаючи від того, що Крим обов`язково буде в складі Росії, і завершуючи тим, мовляв, бачите, яку небезпеку несуть кримські татари, бо ви знаєте, чого вони хочуть. А що за цим міфами, просто ще ніхто не розібрався.

      СЛУХАЧ: Добрий день. Нещодавно Радіо-Ера сказало, що в Криму буде зведений пам`ятник Катерині ІІ. Як він ставиться до зведення пам`ятників Сталіну, Катерині ІІ, яка зруйнувала державність України, а Сталін стільки знешкодив українців, більше, ніж поляків і євреїв разом взятих?

      Р.ЧУБАРОВ: Ніколи не хочу проводити якісь розмежування між громадянами України, але хочу проводити іноді, показувати різне ставлення громадян України і української влади чи влади України, як хочете, розумійте, до таких актуальних проблем, у тому числі до такої проблеми, яку ви підняли. У тому році, якщо би не піднялися кримські татари, я буду говорити так, як воно є, і частина активних патріотів України з українських громадських організацій, які є в Криму, я завіряю вас, у Криму сьогодні стояв би пам`ятник Сталіну. І було прийняте таке рішення Семіїзькою селищною радою. Але коли люди встали на ноги і сказали, що цього ніколи не буде, і втрутилися, спасибі їм, окремі українські політики, то рішення таке було опротестовано різними рівнями прокуратури.

      Тепер сьогодні, я до речі, шановному нашому радіослухачу хочу сказати, що Севастопольська рада вже прийняла рішення подавляючою більшістю голосів, щоб у Севастополі був встановлений пам`ятник Катерині ІІ. Я можу сьогодні заявити, що ми зробимо все для того, щоб цього пам`ятника не було. Але якщо ми вже говоримо про Севастополь, цієї моєї заяви, на жаль, мало і треба, щоб тут уже піднялася громадськість всіє України. Я думаю, що це буде великий сором, ганьба для України ставити пам`ятник дуже відомим історичним діячам, але не тільки іншої країни, але діячам, якій дійсно зруйнували у той природний розвиток України. І тому такого пам`ятника, з моєї точки зору, просто ніколи не може бути в Україні.

      Ю.ДИЛОВА: У нас уже є результати нашого рейтингового опитування. Запитання ставила я слухачам наступне: Чи вважаєте ви, що перебування Чорноморського флоту на території України є загрозою національній безпеці нашої держави? Отже, так, вважають, що є загроза 692 наших слухачі, ні – 46. Ваш коментар.

      Р.ЧУБАРОВ: Глас народу – глас істини. І в цьому випадку – це просто настільки очевидно, і я думаю, що такі, як Касатонов, Затулін, Рогозін, саме їх поведінка і призводить до таких результатів. У 2017 році ЧФ має бути виведений з території України.

      Ю.ДИЛОВА: Я вам дуже дякую за розмову. На все добре.

      04 листопада 2005

      http://era-fm.net/programs/51/582


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".