МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Дивіться "Перший відділ" на 5-му про Бахчісарай

11/01/2006 | Yusuf
Дивіться програму "Перший відділ" на п*ятому каналі про Бахчісарай

Відповіді

  • 2006.11.02 | Yusuf

    Re: Дивіться "Перший відділ" на 5-му про Бахчісарай

    Отличная программа. Кто не смотрел 1 ноября, смотрите 2 ноября в 18:15 на Пятом канале.

    //Перший відділ - Кримський трикутник..
    надруковано:

    Кількасот людей стінка на стінку.

    Федорян: Судя по тому, что у них было в руках, и палки и арматура, и камни, люди были настроены на драку.

    Кому належить влада в Криму? Чому мовчать Сімферополь і Київ?

    Умеров: Не дай бог, чтобы в этой ситуации камень кого-то убил…

    Дивіться “Перший відділ. Коли держава безпорадна”. Фільм “Кримський трикутник”.
    Середа, 1 листопада, 22.00.
    Четвер, 2 листопада, 18:15.

    http://www.zakrytazona.tv/ua/
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.11.02 | Яша

      Молодца!

      Сейчас удалось посмотреть повтор передачи. Журналист - молодец!
      Сделал отличный материал. Кстати, в программе были продемонстрированы редкие кадры (видимо, съемка велась сотрудником МВД), на которых Родиграблев командовал бритоголовыми пикетчиками.
  • 2006.11.03 | Tatarchuk

    Програма «Перший відділ» з Федором Сидоруком

    Програма «Перший відділ» з Федором Сидоруком

    КРИМСЬКИЙ ТРИКУТНИК

    Ф.Сидорук з\к: Вгадайте, звідки ці кадри. Афганістан? Ірак? Близький Схід? Помиляєтеся. Це Україна, Автономна Республіка Крим, місто Бахчисарай. Серпень 2006-го року. Подія, яка мала б сколихнути і налякати всю Україну, минула практично непоміченою. Хоча масові сутички у Бахчисараї наочно показали, що наша держава вразлива. І що вона абсолютно не готова ефективно розв”язувати внутрішні конфлікти. А вчитися треба швидко, бо це – лише початок.

    НАЗВА: КРИМСЬКИЙ ТРИКУТНИК

    Ф.Сидорук в\к: Україна завжди називала себе оcтрівцем стабільності на території СНД. Мовляв, у нас, на відміну від інших, міжнаціональних конфліктів немає. Ця теза не витримала випробування часом. Бо у нас є такий “острівець стабільності” як Крим.
    Ф.Сидорук з\к: Крим називають пороховою діжкою України. Крилатий вислів настільки приївся, що втратив свій сенс і актуальність. Нестабільність у Криму і суперечки Сімферополя з Києвом періодично загострюються і стали вже якимись… звичними, традиційними, якщо хочете, неважливими. Щось ця діжка ніяк не вибухне, сміються кримські й українські політики. Сміятися їм лишилося недовго.
    Алєксандр Ніколаєв, генеральнй консул Російської Федерації у Сімферополі
    - Мы отдаем дань памяти нашим предкам, присоединившим Крым к Российской империи, и срезавшим эту разбойничью бородавку с тела великой империи.
    Ф.Сидорук з\к: Побувавши в Криму, “Перший відділ” береться стверджувати, що ситуація там остаточно вийшла з-під контролю і розвивається вже незалежно від волі та бажань Сімферополя, Києва і тієї ж Москви. Хаос у Криму неминучий. І, якщо не втрутитися, виллється він у велику кров. Мала вже є, і вона окропила різні куточки півострова. Результатом небезпечних процесів, які відбуваються в Криму, стали події в Бахчисараї. Вони ж показали, що консервація проблеми не розв”язує її. Навпаки, поглиблює і робить вибух невідворотним.
    Перші ознаки неспокою у колишній столиці Кримського ханства, а нині туристичному центрі Криму, з”явилися наприкінці вісімдесятих, коли у місто почали повертатися депортовані радянською владою кримські татари. І якщо Ханський палац вони застали у задовільному стані (нині це музей), то на місці їхньої святині, кладовища Азіз з усипальницями, розташувався центральний міський ринок.
    Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської райдержадміністрації
    - Там раньше находилось кладбище, причем не просто сельское кладбище, а очень значимое кладбище. Там похоронен один из сподвижников пророка Мухаммеда – Мали Каштер. Сохранился, такая кафедра проповедника – минбар, сохранился один минбар и три дюрбе – это мавзолеи, где захоронены ханы. Из ханских кровей людей после захоронения над ними строили мавзолеи. Три мавзолея сохранилось. Поэтому они занесены в соответствующие реестры в установленном законом порядке в 60 какие-то годы, 64 они были внесены в реестр и имеют согласно законодательства какие-то охранные территории. В данном случае это 50 м вокруг каждого из этих памятников.
    Ф.Сидорук з\к: Ось ці дюрбе, або мавзолеї. Про їхній стан і стан мінбару, кафедри проповідника, я скромно промовчу. Коментарі, що називається, зайві. За законом, у радіусі п”ятдесяти метрів навколо них має бути охоронна територія. Де вона? Натомість навколо ринок. Проблема очевидна. Але не для всіх. І тут у суперечку вступає інша сторона – саме та, яка ще відіграє свою роль в усій цій історії.
    Олег Родевілов, заступник голови Російської громади в Криму, депутат Верховної Ради АР Крим
    - Вот эти рассказы, что рынок стихийный, или что дюрбэ находится на территории рынка – это просто ложь намеренная Меджлиса. Так вот, я обратился, там не пишут на стенах, не дай боже, никаких надписей на дюрбэ. Кстати, отреставрировано в последние годы за средства бюджета, в том числе и наши с вами, граждан.
    Ф.Сидорук з\к: Ще на початку дев”яностих кримські татари почали порушувати перед місцевою владою питання про перенесення ринку. Натомість ринок розростався. Разом з ним зростала й напруженість.
    Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської райдержадміністрації
    - Конфликт впервые был в 98 году. Нет, конфликта как такового не было, просто более остро стали ставить вопрос. Обострение. Между крымско-татарской частью населения и властью. Начали более остро ставить вопрос, и в Бахчисарае на уровне исполкома горсовета было принято решение об открытии нового рынка. Этот рынок сейчас находится на привокзальной площади по ул. Ракитского. Он появился. Но рынок на Азизе не исчез.
    Ф.Сидорук з\к: Нове загострення ситуації, уже із застосуванням фізичної сили, сталося 2004 року. Після цього на території маленького Бахчисарая з”явився ще один, уже третій, ринок, “Рубін”. Але центральний знову ж таки лишився на місці. Чому?
    Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської райдержадміністрації
    - Мы пытались, как на фене говорят, пробить, кому же, к какой группировке относятся хозяева рынка. Все отказались. Все, на кого мы выходили, они просто от них отказались. Вдруг оказались под крышей политической организации, которая называется Русская община Крыма.
    Ф.Сидорук з\к: “Російська громада Криму”, до якої належить Олег Родевілов – союзник Партії Регіонів українського прем»єр-міністра. На останніх парламентських виборах блок «За Януковича» здобув абсолютну більшість голосів у Кримському парламенті і сформував уряд автономії. Уряд, який реально керує Кримом і від якого безпосередньо залежить, що відбувається на півострові. Але перемога на виборах означає не лише повноту влади, а й повноту відповідальності. Улітку, сьомого липня 2006 року події у Бахчисараї почали розвиватися стрімко і бурхливо. Та чи були вони несподіваними? Аж ніяк. Вони розвивалися за чітко розписаним сценарієм.
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    - Седьмого июля, когда по инициативе руководства рынка начали обкапывать памятник исторический дюрбе, с целью якобы вывезти его за территорию рынка, возник конфликт между крымскими татарами и торгующими на рынке. Ночью там оставались люди, которые охраняли как бы рынок, и утром 8 числа, это было 7, а 8 числа утром выяснилось, что люди, которые находились именно на территории рынка, измазали все прилавки отработкой, вонючей какой-то смесью. И когда утром пришли на работу торгующие, группа крымских татар попыталась препятствовать, возникла драка между одной стороной и другой, в середине оказались работники милиции, которые предотвратили дальнейшее развитие событий. Учитывая, что ситуация была очень накаленная, первые дни там стягивались значительные силы МВС и внутренних войск, первый дни вообще было до 1000 человек.
    Ф.Сидорук з\к: Так у гру вступив третій гравець – центральна влада в особі внутрішніх військ. Уявіть собі усю загрозливість ситуації. Кількасот татар, які блокують ринок, кількасот торговців, які намагаються туди прорватися, і тисяча міліціонерів, які розводять розлючених людей.
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    Кор: - А противоборствующие стороны, сколько там было людей?
    - До 500 человек с одной стороны, с крымско-татарской первый день, и где-то человек 300-400 со второй стороны. Но учитывая, что торгующие на рынке подтянули тоже около 100 человек молодежи, спортивного вида, казаков, то они вели себя очень агрессивно, провоцировали вторую сторону, и мы вынуждены были держать 4 шеренги “Беркута” и внутренних войск между ними, чтобы не допустить столкновения.
    Ф.Сидорук з\к: Конфлікт треба було негайно гасити. Однак протистояння тривало цілий місяць, і кримська влада не робила практично нічого, щоб розрулити ситуацію. Можливо, їй здавалося, що сторони розійдуться самі? Чи вона чекала, що скаже Київ? У серпні в Крим прибув прем’єр-міністр України Віктор Янукович. 11-го числа він зустрівся з головою Меджлісу кримсько-татарського народу Мустафою Джемілєвим та місцевими керівниками й силовиками, щоб обговорити ситуацію в Бахчисараї. Досягнуто домовленості – пікет прибрати, ринок перенести. Усі задоволені. Ні, не всі. Протокол відмовляються підписати голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко і голова Ради Міністрів Криму Віктор Плакіда. Вони вимагають кошти на побудову нового ринку з держбюджету. І тут, за дивовижним збігом обставин, події починають розвиватися за найгіршим сценарієм.
    Ще за кілька днів до переговорів у Бахчисараї з’являються листівки громадської організації “Слов”яни”, які закликають небайдужих прийти на мітинг дванадцятого серпня.
    Олег Родевілов, заступник голови Російської громади в Криму, депутат Верховної Ради АР Крим
    - В 3 часа дня начался митинг, сход граждан, около 2 тыс бахчисарайцев. Бахчисарай, я повторюсь, город небольшой, 23 тыс человек, поэтому фактически каждый десятый гражданин Бахчисарая прибыл на митинг. Страшное пекло.
    Ф.Сидорук з\к: Олег Родевілов сприймає бажане за дійсне. За даними міліції, на площі було не більше п’ятисот людей. Це чітко видно на відео. Може, воно й добре, що людей було менше, ніж сподівався депутат Верховної Ради Криму. Бо інакше те, що відбулося пізніше, мало б катастрофічні наслідки. Присутні на мітингу не почули про компроміс, якого дійшли сторони конфлікту напередодні. Натомість їх закликали розв’язати проблему центрального ринку самостійно, власними силами.
    Ф.Сидорук в\к: Тут, під пильним оком вождя народів Володимира Ілліча Леніна, відбувся мітинг слов”ян, на якому лунали заклики самостійно звільнити територію ринку від татар, після чого більшість мітингувальників попрямували до центрального ринку Бахчисарая.
    Ф.Сидорук з\к: Хто повів людей на барикади? Хто несе відповідальність за те, що одна стінка пішла на іншу? Хто знав, що можливе кровопролиття, але не загасив, а розпалив пристрасті?
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    - Если бы они не призывали в тот день – освободим рынок, то ничего бы и не было, может быть.
    Кор: - А кто призывал?
    – Кто, организатор митинга.
    Кор: - А кто организатор митинга?
    – Славянского?Чего бы депутат ВР Крыма оказался в Бахчисарае?
    Кор: Его позвали и он не мог не поехать. У него сердце в то утро болело.
    – Он не один раз туда приезжал.
    Олег Родевілов, заступник голови Російської громади в Криму, депутат Верховної Ради АР Крим
    - Меня пригласили, это был выходной день, я сел как депутат Верховного Совета на автобус со станции Западная в Симферополе, доехал до станции Бахчисарай. Пешком прошел, поглядел, мимо этого пикета меджлисовского, на митинг на площади Ленина, и у памятника Ленина этот митинг как штатный, все городские мероприятия там проходят, он прошел. Прошел без эксцесов, прошел без призывов к межнациональной и межрелигиозной розни – это я отвечаю.
    Ф.Сидорук з\к: Ексцеси будуть потім. Ексцеси, які ставлять дуже багато питань і до правоохоронних органів, які чудово знали про запланований мітинг, але перекинули більшу частину своїх сил у Ялту, на святкування дня міста.
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    - Там на тот момент находилось в непосредственной близости 60 работников милиции и 20 человек находилось в резерве.
    Ф.Сидорук з\к: Замість колишньої тисячі – вісімдесят працівників міліції, які повинні були розборонити сотні людей по обидва боки. Як і чим – незрозуміло.
    Паралельно з мітингом слов’ян на пікеті перед ринком почалося засідання Меджлісу, на яке приїхали лідери кримських татар. Вони розповіли про досягнуті домовленості і збиралися попросити людей зняти пікет. Міністр праці і соціального захисту Криму Раєт Сеттаров запізнювався на засідання і поїхав туди з сином.
    Раєт Сеттаров, міністр праці та соціальної політики АР Крим
    - В этот момент я увидел колонну, которая шла с площади Ленина. В основном это были женщины, я как-то оказался в этой колонне. Где-то метров 300 я шел вместе с колонной, в этот момент я слышал крики, это в основном были женские крики, что “ребята, берите в руки камни, мы вас поддержим”, всякая была нецензурная брань в отношении крымских татар, татары пусть едут себе в Монголию.
    Ф.Сидорук в\к: Мітингувальники зім’яли перший заслін міліції, який стояв ось там. Зупинити їх зміг лише другий заслін, який стояв нижче. За ним стояв пікет татар. Раптово у повітря полетіло каміння, і пролилася кров.
    Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської райдержадміністрації
    - Камни бросали все.
    Кор: - Кто начал?
    - Я думаю, что первыми, наверное, все-таки начали те, кто пришли нападать. Они пришли подготовленные. У них были и железные палки, камни, и просто палки-дубинки самые разные. Был такой камнепад. Я такого камнепада в жизни еще никогда не видел. Даже в детстве, когда мы улица на улицу дрались, таких ужасов просто не было. Тогда по-другому все происходило. Это же настолько ожесточенно. Тучей просто несоколько минут летят камни, потом идет подготовка.
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    - Судя по тому, что у них было в руках: и палки и арматура, и камни,- люди были настроены на драку. И одна сторона, и вторая. И после того, как прибыли дополнительные силы «Беркута», и после того, как прибыла бронетехника, мы их разъединили, не дали возможности добрасывать камни друг до друга, только после этого они успокоились.
    Ф.Сидорук з\к: Що ж це за влада, яка вирішує питання за допомогою спецназу і бронетехніки? Що це за влада, яка розганяє своїх громадян палицями, пострілами у повітря і застосовує БТРи з кулеметами, зарядженими стрічками з бойовими набоями? Що це за влада, бездіяльність якої призводить до травм українських громадян і правоохоронців? Це українська влада. Влада, яка не контролює ситуацію. Зате її контролюють інші.
    Ільмі Умеров, голова Бахчисарайської райдержадміністрації
    - По сути это были не торговцы, это были специально привлеченные люди. У многих из них, мы вместе с главой райадминистрации ходили разговаривать, на переговоры, у многих из них татуировки: МВД, ТИТАН и тд. И все спортивного типа. Тоесть, они специально пришли подраться и они это сделали.
    Микола Федорян, заступник начальника ГУ МВС України в АР Крим
    - Когда начинались события, в июле месяце, там учавствовали спортсмены из спортшкол Бахчисарая. В принципе, они все установлены, молодые ребята, казаки, мы после этого вынуждены были обратиться, пока правда реакции нету никакой, в управление юстиции по Бахчисарайскому району с предложением о постановке вопроса перед судом об отмене регистрации.
    – Это казачьего союза?
    - Да, организации бахчисарайской, потому что у них числится и общественное формирование по охране общественного порядка, от которого мы не получаем никакой помощи, а учавствуют они практически во всех мероприятиях, в акциях протеста, были замешаны и в перекрытии дороги 8 числа, и в событиях феодосийских они принимали активное участие. Поэтому то, что написано в уставе, не соответствует тому, чем они занимаются.
    Ф.Сидорук з\к: Козаки – новий феномен на півострові, де історично їх ніколи не було. Ну, хіба що під час різноманітних воєн. Нині козацьких організацій в Криму кількадесят. Одну з найбільших, Кримський козацький союз, очолює Володимир Черкашин, який приїхав відроджувати місцеве козацтво з Челябінська. Козаки виконують роль противаги кримськотатарському Меджлісу, і стосунки між ними теплими не назвеш.
    Володимир Черкашин, верховний отаман Кримського козачого союзу
    - Те преступления, которые были совершены членами Меджлиса, и может быть, даже в какой-то степени подталкиваемые Меджлисом крымские татары, они остались фактически безнаказанными во многих случаях. Для решения этого вопроса необходимо освободить 15-20 камер в Херсонской области, столько же в Николаевской области, и вот то, что есть сегодня, те лица, которые совершили преступления, а документов хватает на них, пожалуйста, вот туда их отправить, и пусть они отдыхают, чтобы у нас закон работал в полном смысле для всех одинаково.
    Ф.Сидорук з\к: Щоб відродити кримське козацтво і вибороти йому належне місце на півострові, отаман Черкашин періодично радиться зі своїми колегами-козаками з ближнього зарубіжжя. На відміну від пана Черкашина, який ніяк не вирішить, росіянин він чи козак, вони свої думки висловлюють чітко.
    Ніколай Голіцин, отаман Війська Донського
    - Крым – это в целом земля России. Для всех народов, не для какого-то Иванов, Петров, Сидоров или еще кому-то. Или казаков, татар или русских. Крым должен быть общим, как и был. Российская империя, понимаете или нет?
    Ф.Сидорук з\к: Такі організації, як Кримський Козацький Союз, з’явилися в Криму не просто так. Цей маскарад з орденами прикриває явище більш глибинне. В автономії йде розподіл власності, передусім – цінної кримської землі. І ділять її незаконно, шляхом захоплень. Найтривожніша ситуація на південному березі Криму і навколо Сімферополя. Тут захоплено вже сотні гектарів на мільярди доларів. І попри поширену думку, більшу частину захоплень здійснюють аж ніяк не кримські татари, а слов’яни. У цьому їм активно допомагають козаки, які виконують роль охорони. Самовільне захоплення землі слов’янами швидко і без зайвого галасу легалізується. Натомість кожне татарське перетворюється на скандал з активним обговоренням у пресі. Нам довелося відчути на собі реакцію штурмового загону татар на появу відеокамери.
    Чоловік в\к:
    - Что снимаем? Сейчас камеру разобью.
    Ф.Сидорук з\к: Кримські татари називають свої дії самоповерненням, слов’яни не називають ніяк, але займаються цим ще активніше. Кримська влада вдає, ніби не помічає проблеми. Точніше, вона не помічає проблеми слов’янської. Татарська, не в останню чергу завдяки таким, як Олег Родевілов, постійно мусується. Київ традиційно мовчить. Довгоочікуване засідання Ради національної безпеки й оборони 20 вересня, присвячене кримському питанню, закінчилося черговими деклараціями про необхідність, незадовільність, небажання і неприпустимість. А що змінилося на місці? Майже нічого. Так, у Бахчисараї побудували новий ринок. Кримські татари пропонують приєднати територію старого, скандального, до історико-культурного заповідника. Але тріщина, яка розколола місцеву громаду, глибока і загоїться ой як нескоро. Тим більше, що охочих роз’ятрити рану чимало. Кримська рана ніколи не даватиме спокою Україні, доки Київ не зрозуміє, що це проблема не місцевої влади, а центральної. Зараз Крим фактично відданий Києвом одній політичній силі, яка виступає не арбітром і не гарантом миру й злагоди на півострові, а лише однією зі сторін конфлікту. А коли цей конфлікт вибухне, гасити його в пожежному порядку доведеться нашим хлопцям у формі з нашивкою «Україна». І на ґудзиках у них, на відміну від отамана Черкашина, будуть не двоголові орли, а тризуби.
    Раєт Сеттаров, міністр праці та соціальної політики АР Крим
    - Если власть будет себя вести так, как она себя вела, я думаю, что инцедент не исчерпан. Я думаю, мы можем, есть такое выражение в медицине, провести палеативную терапию, тоесть приостановить развитие, но сам процесс мы кардинально устранить не устраним. И в данной ситуации так же, мы можем точечно погасить напряжение в Бахчисарае, можно точечно погасить напряжение в Феодосии и Судаке, но вопрос надо решать более масштабно и корни искать более глубоко. Потому что он из разряда экономических, вот вопрос рынка, он перерос в разряд политических. И наверное есть такие и люди, и силы, которые заинтересованы перевести его в разряд межнациональных. Тогда этот процесс будет необратим.
    Ф.Сидорук в\к: Сімферополь, Феодосія, Судак, Бахчисарай. Таких «гарячих» точок на карті Криму вже більш ніж достатньо. І з кожним днем їх ставатиме дедалі більше. Мир і спокій не прийдуть у Крим самі собою. Київ повинен їх гарантувати. Якщо це йому не під силу, є “друзі”, готові взяти Крим під своє крило. Тільки чи піде це на користь півострову і Україні?


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".