МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Науковий прорив

07/07/2008 | RitaShe
Діяльність, фінансові можливості та структура Національної  академії наук України залишаються загадкою для більшости наших громадян, попри те, що саме ці громадяни хотіли б усе-таки більше знати про те, як витрачаються кошти платників податків. Проте за нашої пори електронних технологій допитливий громадянин завжди зможе знайти інформацію для роздумів.

Отож заходимо на офіційний веб-сайт Національної Академії Наук України (НАНУ) (http://www.nas.gov.ua/nas) й, занурившись в атмосферу квасної бюрократії, вирулюємо на сторінку звітів про блискучі успіхи Академії в царині фізико-технічних та математичних наук. Зі звіту академіка Наумовця А.Г. (1936 р.н., Інститут фізики НАНУ) дізнаємося про те, що ще в 2003 році Академія виділила в цій ділянці п’ять засадничих напрямів, що їх назвали цільовими комплексними програмами. На ці програми, судячи з усього, виділялися значні кошти, але ні суми, ні виконавці в цьому звіті й не згадуються. Оскільки програм усього п’ять, то є сенс коротко зупинитися на кожній окремо.

Назва одної з них відразу привертає увагу: "Дослідження фазового стану та кількості метану у викопному вугіллі для підвищення рівня безпеки праці". В переліку досягнень за цією програмою академік згадує, що "апробовано метод визначення часу утворення небезпечної концентрації метану в підготовчих виробках; розроблено та апробовано методику акустичного зондування вуглепородного масиву для визначення розмірів зони активного витікання газів". (Цитати наводятся зі звіту на сторінці http://www.nas.gov.ua/NAS/Org/SFTMN/). В світлі нещодавніх подій на шахті ім. Засядька постає запитання про те, чи не там відбувалася апробація тих досягнень?

Назва наступної програми: "Створення ефективних інтелектуальних інформаційних технологій високопродуктивних ЕОМ та засобів захисту інформації («Інтелект»). Зі звіту дізнаємося, що "розроблено та введено в дослідну експлуатацію декілька супер-ЕОМ кластерного типу". Виявляється, ми майже наздогнали й перегнали Apple! На жаль, героїв прориву не називають. Чи не було якесь із цих «яблучок» успішно запроваджене в систему голосування «Рада

Наступна тема: "Мінеральні ресурси України та їх видобування". Академік повідомляє, що в межах цієї програми "розроблено нові технології пошуку та інтенсифікації видобутку нафти і газу". Авжеж, результати такої інтенсифікації бідолашний платник податків уже відчув на своїй шкурі!

Ще дві програми називаються "Проблеми ресурсу і безпеки експлуатації конструкцій, споруд та машин («Ресурс»)" і "Наноструктурні системи, наноматеріали, нанотехнології". З приводу цих програм у звіті кажуть, що їхнє фінансування продовжене до 2009 року. Зі звіту дізнаємося, що за програмою «Ресурс» зусилля вчених зосереджені на енергоблоці номер 4 Рівненської АЕС. Стає трохи моторошно. Ну, а нанотехнології — то цукерка, що її академік приберіг для себе, позаяк не секрет, що головним фахівцем з нанотехнологій є його молодший колега з Інституту фізики, член-кореспондент НАНУ І. В. Блонський. Тож із цією програмою ми, слава богу, не вибухнемо, — просто наслухаємося різних байок.

http://blogs.korrespondent.net/users/ritashe/2081


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".