МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

На Волині перші православні парафії почали існувати ще за 100 ро

02/07/2003 | Володимир ФРАНЧУК,
ВОЛИНЬ - КОЛИСКА УКРАЇНСЬКОГО ПРАВОСЛАВ'Я

Так вважає Володимир Рожко, автор книги "Духовні православні освітні заклади Волині Х-ХХ ст.", презентація якої нещодавно відбулася у Народному домі. Відомий науковець та невтомний дослідник духовного надбання рідного краю родом з Цуманьщини, закінчив Волинський педагогічний університет та Духовну семінарію і є дійсним членом інституту дослідів Волині, який бере свої початки з Вінніпегу в Канаді.

Взагалi тему про духовнi навчальнi заклади Волинi першим пiдiймав також iнший наш земляк Ю.Волощук у своїй дипломнiй роботi, закiнчуючи Київську Духовну Академiю. Зокрема, вiн виявив цiкавi данi про випускникiв цих закладiв, серед яких були вiдомий на весь свiт композитор П.Гулак-Артемовський, письменники С.Руданський, I.Нечуй-Левицький та iн. До заслуг дипломанта Академiї слiд вiднести його намагання використати спогади й документи з приватних архiвiв членiв його родини, якi традицiйно здобували духовну освiту також у духовних училищах Волинi.

Про вагомий внесок автора цієї книги у відкриття давньої спадщини нашої духовності, створення Помісної Православної Церкви на теренах Волині, її перших освітніх закладів говорили цього вечора ректор Рівненської Духовної семінарії о.Ігор Швець, викладач Рівненської Духовної семінарії о.Андрій Горобець, викладач Рівненського гуманітарного університету, бібліотекар семінарії В.Кундюк, голова обласної спілки письменників, поет С.Бабій, голова місбкого відділення Союзу українок Л.Якобчук, студенти духовно-освітніх закладів Луцька та Рівного.

Член Вищої Церковної ради Української Православної Церкви Київського Патріархату, народний депутат України В.Червоній у своєму виступі зробив досить цікавий екскурс в історичний пласт виникнення православ'я на Україні: "На Волині перші православні парафії почали існувати ще за 100 років до прийняття у 988 році християнства князем Володимиром. У важкі історичні часи, коли Україна потерпала від загарбницьких посягань, тяжких випробовувань нашої віри, Волинь залишалася завжди форпостом українського православ'я". Народний депутат привів на загал разючі факти з нашої недалекої історії ХХ століття: на сході Волині вирував голодомор, на заході - репресії 1939-55 рр. Вони торкнулися, у першу чергу, нашого священства та духовних святинь: лише поляками було спалено понад 200 церков на Волині. Після війни більшовицька влада продовжила наші випробовування і добивала те, що не добила польська влада разом з німецькими окупантами.

Не менш вагомим, а можливо і найголовнішим аргументом на користь вивчення нашої духовної спадщини, є, на переконання п.Василя Червонія, гіпотеза про те, що Волинь була історичним центром розвою всієї України у прадавні часи. Північна Волинь, зокрема, територія басейну ріки Прип'ять, і досі зберегла автентичні релікти - давні обряди, звичаї і традиції, була і є колискою не тільки всього слов'янства, а й світової цивілізації. На користь такого сміливого твердження народний депутат України привів перші результати досліджень науковців, наших земляків, які доводять незаперечні факти побутування у нас залишків древньої цивілізації і, зокрема, залишків кам'яної могили, письмена (відома, як давній клинопис). Усі археологічні та письмові знахідки датовані ХV-ХХІV ст. до Різдва Христового.
Торкнувшись теми духовної освіти, народний депутат нагадав присутнім (про це пише у своїй книзі В.Рожко) і про вагомий внесок волинських князів Острозьких у створення світового осередку освіти - Острозької Академії. Аби увіковічнити пам'ять князів Острозьких, п.Василь запропонував, звернувшись до Національного банку України, викарбувати монету із зображенням відомих князів-просвітителів.

Не дослідженим, як вважає п.Червоній, є й інший пласт історії Волині-України, свідомо стерти з пам'яті народу московськими історико-графоманами незаперечні факти могутності держави князів Острозьких, що стояла значно вище, ніж Польща чи Москва (лише бюджет князя К.Острозького в 15 разів перевищував бюджет Польщі). Навіть про відому поразку Московії від князя Ф.Острозького під Оршею й досі замовчують ці "історики". Замовчують, бо не хочуть святкувати цей ганебний для їхньої історії ювілей - 500 років...

Архієпископ Рівненський і Острозький Даниїл наголосив у своєму виступі на необхідності вивчати й далі наше минуле, нашу Духовність,як це робить В.Рожко, бо необхідно "і справжнім будувати нинішнє, сучасне й формувати майбутнє".

На закінчення презентації книги автор Володимир Рожко подякував присутнім за таку високу оцінку його праці й виходу у світ 14 авторської монографії. На закінчення хор студентів Рівненської Духовної семінарії виконав твори відомих українських композиторів.

Володимир ФРАНЧУК,

член Національної спілки краєзнавців.

Відповіді

  • 2003.02.07 | Анатолій

    Re: На Волині перші православні парафії почали існувати ще за 100 ро

    Пане члене Національної спілки краєзнавців.
    Чи наші українські краєзнавці, вибачайте, не знають історії, чи їх мозок до такого рівня зашорений так званим християнством, що нема про що і говорити.
    Справа у тому, що традиції дохристиянського Православ"я та історія говорить про те, що першими, хто прийняв чисте Ісусове хрещення особисто від Апостола Андрія були відо-вістичні Православні волхви. Чому це сталося - та тому, що Ісус Христос є Спасом Відо-Вістичного Пантеону богів Православ"я. Коротко і просто. А історія говорить, що Андрій пройшов по Дніпру на Північ, відвідав Косог, Голяд, Славен і сів у човен та поплив на острів Валаам, де після його відвідин було поставлено камінь - кресень, ну і т.д. На Волинь Андрій ну ніяк не заходив. Отже вибачайте, панове волиняки, я б навіть погодився, що Волинь батьківщина слонів, але, звиняйте, не можу. Таким чином, панове члени, просимо не смішити поважну публіку.
    З повагою, Анатолій
  • 2003.02.07 | ВолодимирБ

    Re: З яких часів Червоній став істориком? Мені здається, що в

    нього не все в порядку з головою.
    Якщо говорити про язичеські обряди, то вони дійсно більше збереглися на Поліссі, Волині, в Карпатах. При тому, що обрядовість язичників майже повністю використовується у християнстві. І християнські свята і святі привязані до язичниських свят. От тільки нормальний язичниський календар православні християни спаскудили.
    Не смішіть гусей пане! Читайте різноманітну література професіоналів, а не Червонія. Можу дати ссилки.
  • 2003.02.14 | Анатолій

    Що це Вас заціпило, панове краєзнавці? (-)



Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".