МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Жах і сором... (/)

11/25/2008 | Георгій
Кавова гуща як засіб виробництва

Професії ворожки, астролога та хіроманта зберегли в Україні офіційну реєстрацію.

На початку листопада вийшла нова версія документа під назвою «Національний класифікатор України ДК 003:2005 «Класифікатор професій». У ньому такі види занять, як ворожіння, астрологія тощо, отримали статус таких, що пов'язані з економічною діяльністю. Водночас деякі професії, котрі існують в Україні й у світі, у «Класифікаторі» досі не зазначені, тобто, за великим рахунком, не є офіційно визнаними.

Серед них, зокрема, донедавна була і професія автора цих рядків. Нерозв'язаним залишається питання і стосовно священиків.

Офіційне визнання

У новій версії документа під назвою «Національний класифікатор України «Класифікатор професій» під кодовим номером КП 5152 значаться «віщуни долі, хіроманти та подібні працівники». Окремий код мають астрологи - КП 5151 («Астрологи та подібні працівники»). Усі вони наведені в розділі «Класифікація видів економічної діяльності» як працівники сфери послуг. Останній «апдейт» цього реєстру був виконаний 1 листопада 2008 року, а взагалі він здійснюється щороку. На сьогодні в ньому зареєстровано близько 8,5 тис. професій.

Утім, і ворожки, й астрологи дістали «прописку» в «Державному класифікаторі професій» ще тринадцять років тому - від моменту затвердження його першої версії, тобто з 27 липня 1995 року, згідно з наказом Держстандарту України за №257.

Документ цей, до речі, повністю відповідає міжнародним нормам. Як розповів «Вечірці» директор Науково-дослідного інституту соціально-трудових відносин, кандидат економічних наук Сергій Мельник, його розробляння відбувалося на основі Міжнародної стандартної класифікації професій, затвердженої в 1988 році Міжнародною організацією праці в Женеві. Навіть наведені вище кодові номери, вжиті в українському «Класифікаторі професій», збігалися з тими, що були в його женевському прототипі. Не змінилися вони й дотепер.

Це щонайменше означає, що особи сумнівних, з погляду здорового глузду, професій мають право на пенсійне забезпечення. Адже, як зазначив пан Мельник у коментарі для «Вечірки», «особи, зайняті на цих професіях, сплачують податки, інші соціальні виплати згідно з чинним законодавством». Щоправда, офіційна реєстрація ворожок як суб'єктів економічної діяльності почалася відносно нещодавно. Вважається, що однією з перших патент на такий специфічний вид підприємництва як пророкування майбутнього (а якщо точніше, то «Передбачення долі за допомогою класичних систем (астрології, карт ТАРО, хіромантії)») отримала відома волинська ворожка Ірина Кравець. Сталося це восени 2001 року.

Пенсія для астролога

Розцінки в столиці на послуги ворожок та інших «знатників» коливаються від 100 до 400 гривень за сеанс. У «розкрученої» ворожбитки щодня буває зазвичай від п'яти до восьми клієнтів, тож неважко підрахувати щоденну і щомісячну виручку - до 10 тисяч гривень щомісяця. Тому припущення деяких експертів, нібито Міністерство праці й соціальної політики вчергове «легалізувало» ворожок, щоб вивести їхній бізнес «із тіні», видаються доволі наївними. Адже ще з 1995 року провісників майбутнього ніхто в підпілля не заганяє, а найбільш високооплачувані астрологи та ворожки завжди «шифрувалися», аби не натрапити на податкові органи. І, логічно припустити, вони й надалі це робитимуть.

Самі ж ворожки та астрологи відмовляються від коментарів. Принаймні троє з тих, з якими наш журналіст намагався зв'язатися, послалися на свою заклопотаність. Ще одна укладачка гороскопів повідомила автора цих рядків на правах анонімності, що останнім часом її колеги прагнуть «уникати проблем з податковою». Утім, у такому разі постає запитання: а як же соціальні виплати? Але, мабуть, новітнім провидцям на кавовій гущі й картах Таро цілком вистачає їхніх заробітків для того, аби покласти гроші на банківський депозит і забезпечити собі спокійну старість, не оббиваючи порогів Пенсійного фонду.

У Європі ворожки, хіроманти та віщуни долі теж мають офіційний статус згідно з трудовим законодавством. Приміром, у Стандартній класифікації професій (Standard Occupational Classification - SOC) Великої Британії вони проходять під спільним кодом - 6222. Але податкова політика там, звісно, дещо інша.

Євроінтеграційні гримаси зірок

Що ж, хоч у дечому ми вписалися в європейські стандарти. До речі, як нагадав «Вечірці» Сергій Мельник, ворожбитки й астрологи опинилися в «Класифікаторі професій» навіть раніше, ніж працівники мас-медіа. «Астрологи там прописалися із самого початку, тоді як журналісти - лише приблизно чотири роки тому», - зауважив він.

Водночас, деякі професії, котрі визнані в усьому світі, залишаються поза увагою «Державного класифікатора». Серед них професія юриста-міжнародника. «Це в той час, коли наші виші підготували вже близько 50 тисяч фахівців з цієї спеціальності», - наголосив Сергій Мельник у коментарі для «Вечірки». Поза реєстром «Державного класифікатора» залишається і професія стриптизерки, хоча стриптизи в Україні існують, як і існують ті, хто заробляє собі на життя танцями в розважальних закладах.

З наукового погляду, астрологія та решта методик пророкування долі визнані псевдонаукою. Проте, якщо пов'язаний з ними рід занять офіційно має статус професії, то логічно поставити питання про відкриття спеціалізованих середніх, ба навіть вищих, навчальних закладів, котрі мають випускати фахових віщунів майбутнього. З цього приводу нині точиться суперечка між Мінпраці та Міносвіти. За словами заступника міністра науки й освіти Максима Стріхи, його відомство виступає проти цього, «але нам відповіли, що, визнаючи ці професії, ми переймаємо європейський досвід».

Зрештою, «кваліфікацію» можна й без цього одержати на будь-яких курсах, оголошеннями про які рясніють сьогодні газети, а то й просто взятися за «самоосвіту» через Інтернет чи популярні брошури. Гороскопи ж, як засвідчує практика багатьох столичних і провінційних газет, складаються здебільшого просто «від балди».

Бог - працедавець?

Відомо, що церква виступає категорично проти ворожби та астрології. Однак, за великим рахунком, професійний статус священнослужителів, з точки зору Міністерства праці та соціальної політики, залишається неврегульованим. Це при тому, що, на відміну від, скажімо, визнаних трудовим законодавством астрологів, у священиків є власна система освіти (духовні семінарії тощо). Зараз, як зазначив «Вечірці» Сергій Мельник, питання про визнання духовних осіб професіоналами, тобто тими, чиє заняття має офіційний статус професії, вирішується спільно з представниками релігійних конфесій.

Топ-5 найдивніших професій (за Національним класифікатором України ДК 003:2005 «Класифікатор професій»)

1. Астрологи, хіроманти, віщуни й решта (КП 5151 і КП-5152)
Найліпший спосіб заробити гроші практично з нічого. Головне - загадковий антураж, якнайчастіше вживання малозрозумілих слів (на кшталт «егрегор», «астрал» абощо). Далі - залежно від обставин і від того, наскільки вдасться «розкрутитися» та принадити солідну клієнтуру.

2. «Цілителі» (КП 3242)
Увага! На відміну від ворожки, цей «фахівець» (а саме в такій категорії подається цей рід занять) може позбавити вас не лише грошей, а й здоров'я, а то й життя. За ваші ж кровні.

3. «Працівники, що надають послуги в дорозі» (КП 5111)
Найбільш незрозуміла професія, до якої можна зарахувати будь-кого - від провідників вагонів до повій-трасовичок.

4. «Інші працівники, пов'язані з наданням послуг окремим особам» (КП 5149)
Ще більш інтимне визначення. Мимоволі пригадується Голландія з її профспілками повій та «Лігою боротьби» за громадянські права «нічних метеликів».

5. «Компаньйони та слуги» (КП 5142)
Узагалі-то, звучить дивно. Щось не доводилося чути, щоб у трудових книжках були записи на зразок «компаньйон» чи «слуга». До речі, одне виключає інше - слугу, на відміну від компаньйона, не допустять, приміром, до управління активами. Тож, яким чином вони опинилися під одним кодом, лишається загадкою.

Юрій Рудницький

Джерело: Вечірній Київ.

http://www.cerkva.info/2008/11/24/dyva.html

Відповіді

  • 2008.11.25 | Тестер

    Був такий фільм по мотивах " Хождение по мукам"

    -СОциальное происхождение???,
    - Из священо служителей...
    Так и запишем "из паразитов"...
    Я не сміюсь...
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.27 | Георгій

      Ага. Хороша була eпоха

      "Вот докладная записка наркома внешней торговли Л.Б. Красина от 10 марта 1922 года, адресованная Ленину. В ней новоиспеченный большевистский нарком обосновывает необходимость создания за границей синдиката по продаже драгоценностей, реквизированных из Церквей и храмов. Ознакомившись с докладной запиской, Ленин пишет резолюцию:

      “11/III. т. Троцкий! Прочтите, пожалуйста, и верните мне. Не провести ли директивы о сем в п. бюро? [ 132 ] (сведения насчет числа “очищенных” церквей, надеюсь, заказали?) Привет! Ленин”.

      А вот ответ Троцкого, на котором Ленин сделал лаконичную надпись “В архив”: “В.И., из церквей не изъято фактически почти ничего. Комиссия из т. Лебедева — председателя от ВЦИК, Красикова и Сосновского (последний для агитации) за время моего пребывания вне Москвы ни разу не собиралась. Сейчас дело реорганизовано и, наряду с политической подготовкой последнего “удара”, ведется через особую московскую комиссию (Сапронов, Уншлихт, Стуков, Галкин) организационно-техническая подготовка самого изъятия, с таким расчетом, чтобы оно произошло без политических осложнений. Привлекаем к моменту натиска значительное количество попов, в том числе архиереев, и, кажется, митрополита, которые стоят на изъятие и поддержат против патриарха в критический момент. Воспользовавшись растяпанностью наших действий, патриарх выпустил контрреволюционное воззвание с ссылками на постановление соборов и пр. Изъятие ценностей будет произведено, примерно, к моменту партийного съезда. Если в Москве пройдет хорошо, то в провинции вопрос решится сам собой. Одновременно ведется подготовительная работа в Петрограде. В провинции кое-где уже изъяли, но подсчет, хотя бы и приблизительный пока еще невозможен.

      Главная работа до сих пор шла по изъятию из упраздненных монастырей, музеев, хранилищ и пр. В этом смысле добыча крупнейшая, а работа далеко еще не закончена.

      12/III-1922 Ваш Троцкий

      Послезавтра получите цифровую справку (очень грубую). Троцкий” 998.

      http://rus-sky.com/history/library/arutnv3.htm#_Toc491869135
  • 2008.11.25 | Анатоль

    Для Вас астрологи, хіроманти й віщуни - жах і сором, а

    попи всіх релігій, сект і конфесій - точно те саме шарлатанство і мракобісся.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2008.11.25 | Георгій

      Для мeнe є вeлика різниця

      "Попи" налeжать Цeркві, яка має "колeктивний розум." Діяльність "попів" дужe жорстко контролюється єпископами і різними прийнятими Цeрквою докумeтами (канонами, рішeннями Cоборів і т.д.). Також "попи" нe прeтeндують на "науковість," тоді як хіроманти і астрологи прeтeндують. І нарeшті, "попи" нe приховують того, що якщо я сам нe відчую Бога "сepцeм" і нe увірую, їх робота наді мною нeпотрібна, зайва. З іншого боку, наскільки я розумію, віщуни, хіроманти і інші "чарівники" кажуть, що нeзалeжно від свого об"єкта, їх праця увінчається успіхом, тому що вони знають якісь "сeкрeти," тощо.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2008.11.26 | Tatarchuk

        звиняйте

        Георгій пише:
        > Також "попи" нe прeтeндують на "науковість," тоді як хіроманти і астрологи прeтeндують.
        Одни з них апелюють до псевдо-наук, а інші до "божих сил". Є й такі що те і те роблять. Приблизно в рівних пропорціях, мабуть.

        Цікаво а як Ви відноситесь до гадання по Біблії? Свого часу це була дуже поширена практика :)
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.11.26 | Георгій

          Нeма за що

          Tatarchuk пише:
          >як Ви відноситесь до гадання по Біблії? Свого часу це була дуже поширена практика :)
          (ГП) Погано відношуся. Порожня витрата часу, н.м.д.
        • 2008.11.26 | +О

          Re:п.Татарчуче: а можна "про свого часу практику гадання" ширше?

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2008.11.29 | Tatarchuk

            в Середньовіччі це була популярна забавка

            не заборонена церквою, здається, і досі. В греків звалася рапсодомантія (бо стихами гадали). Воно зародилося в античному світі на Гомері, Вергілії тощо. Але протягом християнського поширення було досить популярне і замінено, звісно, на Біблію.
            Гадали дуже просто - з розамху відкрити навмання книгу, наперед задавши питання. Іноді дуже складно гадали, наприклад вираховували главу, строчку, стих... Так само було в арабів поширене гадання по Корану
      • 2008.11.26 | Анатоль

        Організовані шахраї і мракобіси більш небезпечні.

        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2008.11.26 | Василь Васьківський

          Погоджуюсь!

        • 2008.11.26 | Y.u.r

          шахраї і мракобіси так

      • 2008.11.26 | Oleksa

        Re: Для мeнe є вeлика різниця

        Георгій пише:
        > > ... "попи" нe приховують того, що якщо я сам нe відчую Бога "сepцeм" і нe увірую, їх робота наді мною нeпотрібна, зайва.> >
        Чи вважаєте Ви що абсолютно кожен священник має "відчуття Бога"? І що для цього достатньо бути висвяченим (рукоположеним?) ?
        Чи не здається Вам, що з наведеного Вами твердження можна зробити висновок -- якщо людина отримала "відчуття Бога" -- це робота священника, якщо ні -- "сама винна" (значить не увірувала)?
        І --може трохи не в тему -- Ви не дивилися російський фільм "Острів"? Якщо так -- яке ваше враження від нього? Власне -- всих, хто бачив.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".