МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НАН: Ситуація з розробкою новітніх технологій в Україні - катаст

01/04/2010 | Цікавий
НАН: Ситуація з розробкою новітніх технологій в Україні - катастрофічна
Сьогодні, 13:37 Поділитися: Розмір тексту:
Reuters
Ситуація з розробкою новітніх технологій в Україні - катастрофічнаНаразі Україна не в змозі забезпечити прискорений розвиток технологій і високотехнологічних галузей, оскільки параметри її інноваційно-технологічного розвитку вже давно перебувають за межами граничних інтервалів.
Як пише Дзеркало Тижня, такий висновок зробили вчені НАНУ в національній доповіді Соціально-економічний стан України: наслідки для народу та держави, проаналізувавши досягнення останнього десятиліття.

При цьому вчені відзначають, що протягом усього періоду існування України як самостійної держави спостерігається нееквівалентний зовнішньоекономічний обмін, залежність від багатьох зовнішніх факторів, виконання функції постачальника природної сировини та робочої сили для транснаціональних корпорацій і розвинених країн, які концентрують глобальний інтелектуальний потенціал.

Також в Україні досі не створено запасу міцності економіки у формі арсеналу технологій, як проривних - для закріплення на зовнішніх ринках, так і технологій масового споживання - для розвитку внутрішнього ринку, констатують науковці.

У НАНУ також порахували, що економічні трансформації 1990-х років, які супроводжувалися різким падінням рівня виробництва та платоспроможності на тлі високих темпів інфляції, відобразилися неухильним зниженням інноваційної активності промислових підприємств, що сьогодні набуло незворотного характеру.

При цьому структурна динаміка промисловості України з технологічного укладу з 2003 до 2008 років майже не зазнала жодних змін.

Крім того, ситуація зі створенням нових технологій в Україні, на думку вчених, є катастрофічною. Зокрема, за даними офіційної статистики, загальна кількість придбаних нових технологій в Україні за період з 2000 по 2007 роки становила 5633. При цьому результати власних досліджень і розробок за останні сім років становлять у середньому 13,6% (764 технології) від загальної кількості отриманих технологій. Цей показник - вкрай низький для країни, яка декларує інноваційно-інвестиційний шлях розвитку, переконані вчені.

Водночас в Україні сукупна питома вага видів діяльності, що належать до високотехнологічних і середньотехнологічних високого рівня розвитку, становить менше 13%. Вкладення менш як 5% від інвестиційних ресурсів економіки не відповідає не тільки їхній ролі в економіці, але й потребам простого відтворення виробничого потенціалу. Створюються умови, що ведуть до згортання цих видів діяльності, застерігають науковці.

Між тим вчені констатували, що частка продукції галузей, що належать до високих технологій, становить усього 4,6%. При цьому домінуючими в українському експорті є галузі середніх низьких технологій - 56,1%.

У доповіді НАН говориться, що це означає, що країна орієнтується на виробництво традиційної індустріальної продукції, яка реалізується на конкурентних насичених ринках.

"Невміння скористатися потужним вітчизняним науково-технологічним потенціалом свідчить про брак організаційного ресурсу і, відповідно, організаційних інновацій", - упевнені вчені.

На їхню думку, саме останнє твердження дає підстави говорити про втрачені можливості, нехтування якими не тільки стало причиною складного "варіанту кризи", але й збільшило розрив з провідними країнами світу.

Відповіді

  • 2010.01.05 | Захісник НАНУ

    Re: НАН: Ситуація з розробкою новітніх технологій в Україні - катаст

    Не вірю цім наклепам п’ятої колони в НАНУ. НАНУ, якою вона є, була, є та буде найкращим у світі зразком поєднання фундаментальних (десь біля 10% загального її фінансування) та прикладних досліджень (решта). Все що суперечить цьому положенню – це відверта і нахабна брехня.
  • 2010.01.06 | Shooter

    Усе вірно написано.

    І якщо схематично: тягуном інновацій у світі є приватний капітал - в Україні бандюки МАКСИМУМ на що здатні - "шоколадную фабріку построїть". А Тата, наприклад, фінансує навіть інститут(и?) фундаментальних досліджень.

    Уряди "нормальних країн" збільшують видатки і public money на підтримку інновації - в нас це йде, в основному, на "вкрасти".

    Результат неважко передбачити.

    "Рецепт" виживання знову ж таки один-єдиний: стати частиною європейського (для України тотожньо - ЄУ) ринку "інвестицій, технологій, інновації". А для цього потрібно, насамперед, вгамувати корупцію і побудувати хоч більш-менщ дієву правову систему в державі.

    Коли це станеться - одному Богу відомо. Тому залишається лише "консервувати" залишки науки, надіючись що термін сплячки не буде занадто довгий...

    З Новим Роком та Веселих Св*ят! :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.01.06 | Петро

      Re: Усе вірно написано... А хто ж винен?

      А хіба це не результат саме того консервування патонівського самоврядного управління наукою, строк якого давно скінчився?
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.01.06 | thinker

        Саме так!!! Патонізація в НАНУ

        призвела до такого собі покручу як "нанука"... Як відомо з класики, вирішення проблеми є в КАДРАХ, - а тут - маємо чудеса! Н-д, на останніх виборах в Нац. Академію наук по відділенню математики була обрана в члени-кореспонденти (!!!) особа, котра (цитата від фахівців)- "в житті не написала ЖОДНОЇ математичної праці, котра майже все своє свідоме життя (за совітів і пізніше) пропрацювала "вченим секретарем напів-липової академічної структури (так званого Наукового центру НАНУ), була активним членом КПСС та служила на побігеньках в члена ЦК КПУ, кандидата в члени Політбюро КПУ, і яка "пройшла фаховий вишкіл при відповіднім відділі КДБ..."(інформація отримана з матеріалів парткому Інституції НАНУ під час ГКЧП...) і чия так звана "докторська" дисертація була в своїй основі передерта з чужих праць і частково написана групою "товарищей по КПСС на чолі з бувшим секретарем парткому академічної Інституції..." --Ось таке "псевдо-вчене" і недолуге створіння, повністю бездарне і нахально-кар"єристичне, а навіть загрозливе для державної самостійності, - стає водночас ще й "директором академічної Інституції в Україні"!
        А потім ми себе запитуємо - чому в нас є так як є, чому мало-мальськи твереза, творча і здібна людина тікає за кордон в пошуках наукової праці, чому новітні технології в нас запроваджують і розвивають на ріні Зімбабве, чому в школах не вчать математики, хімії і фізики, а впроваджують "християнську етику" та маразматичну псевдо-наукову схоластику...
      • 2010.01.06 | Shooter

        Cуспільство, насамперед

        Яке у своїй маразматичній ностальгії за ковбасою по 2-20 та браком освіти/знань/розуміння відносно "банальних універсальних речей" в 1990-х-початку 2000, коли створювалася сьогоднішня Система, поставило на чолі держави подібних до себе керівників.

        Все решта, і Патон в т.ч. - це лише похідне.

        І поки суспільство "не вилікується" - нічого (кардинально) не зміниться.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.01.06 | Torr

          Re: Cуспільство, насамперед

          Shooter пише:

          > І поки суспільство "не вилікується" - нічого (кардинально) не зміниться.

          а шо робить як воно лікуватись не хоче?
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.01.06 | Shooter

            Re: Cуспільство, насамперед

            Torr пише:
            > Shooter пише:
            >
            > > І поки суспільство "не вилікується" - нічого (кардинально) не зміниться.
            >
            > а шо робить як воно лікуватись не хоче?

            час всіх лікує. як показує досвід.

            тим часом - підтримувати/"консервувати" наукову базу. що, у принципі, не так вже й складно навіть в сучасних українських умовах.
        • 2010.01.06 | Неоднаразово тертий Shooter'ом ВФ

          Shooter потрібно бути послідовним!

          В занепаду науки й всього іншого винна недостатня клерикалізація суспільства, а перш за все винна його передова частина, тобто попи та їх союзники like Shooter. Вони винні в тому, що недостатньо просувають в школи християнську етику.
          Звичайно, наприклад, винний не президент, який був переповнений нестерпного бажання реформувати науку, але йому це не дали зробити його колишні любі друзі, а також його колишній сантехник.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.01.06 | thinker

            Re: Будучи послідовним - підтримую!

            Дуже вірне ваше повне зрілого сарказму зауваження! Підтримую повністю!!!
          • 2010.01.06 | Shooter

            я бачу який Ви послідовний

            як було, так і залишилося суцільне бла-бла-бла
        • 2010.01.06 | thinker

          Re: Cуспільство, насамперед

          Так, згода! Але відомо, що рганізм в хронічній стадії захворювання практично НЕ ЗДАТНИЙ самовиліківатись, потрібні зовнішні сильнодіючі інєкціє, а також хірургічне втручання...
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.01.06 | Torr

            Re: Cуспільство, насамперед

            thinker пише:
            > Так, згода! Але відомо, що рганізм в хронічній стадії захворювання практично НЕ ЗДАТНИЙ самовиліківатись, потрібні зовнішні сильнодіючі інєкціє, а також хірургічне втручання...

            також могила лікує від всіх хвороб.
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.01.06 | thinker

              Re: Cуспільство, насамперед

              Це теж правда.... на жаль!


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".