МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Майбутнє української освіти на найближчий час

05/01/2010 | igorg
З того що оприлюднено Табачником і що є.
1). Різке падіння кількості студентів у найближчі 2 роки й повна відсутність на 3-й.
Це річ загальновідома й особливих коментарів не потребує
2). Різке падіння рівня підготовки випускників шкіл
Падіння є й зараз, хоча ЗНО заставило дещо взятися за навчання й зявився попит на вчителів які вміють вчити. Однак, фактична відміна ЗНО як головного фактора успішного вступу до ВНЗ повертає ситуацію назад. З іншого боку наслідком 1 у школах буде подальше скорочення годин і вчителів, зниження популярності праці вчителя й відсутність його зацікавленості. Фактично ми маємо зворотній зв'язок між педагогічними ВНЗ і якістю підготовки в школі. У педагогічні ВНЗ вступають найнижчі за рейтингом абітурієнти, там найслабша матеріальна база й кадровий потенціал. Вже цього року потреба у випускниках-вчителях практично рівна нулю, а наявні пропозиції просто нереальні за умовами життя й праці.
3). Критичне недофінансування державних ВНЗ
З початку цього року ВНЗ не отримували ще ніяких коштів крім як на заробітну плату бюджетних працівників та стипендію студентів! Популярні ВНЗ випливають за рахунок платників (в багатьох кількість перевищує 60-70%). Саме платники оплачують навчання бюджетників. Але таке витрачання коштів є нецільовим. Простіше кажучи у розрахунку вартості навчання такі витрати просто не передбачені. І принципово за це будь-якого ректора можна притягнути до дуже серйозної відповідальності. Однак несплата комунальних платежів це фактично арешт коштів. Допоміжний персонал з початку року просто гуляє бо жодні матеріали придбати неможливо. З прийняттям бюджету є маленька надія що комунальні платежі компенсують (можливо). Але недофінансування підготовки буде продовжуватися. Тому про якесь обладнання та якість наукової роботи слід забути. Технічні ВНЗ можуть спробувати виплисти за рахунок виконання договорів, хоча кому охота аби важко зароблені кошти пішли на фінансування підготовки студентів. Ще один захід це підготовка студентів з азії. Але картина тут така сама, бо невже за їх кошти наших студентів вчитимуть? Крім того не секрет що саме навчання цих студентів стане приводом для розширення й закріплення позицій вєлікого й магучєго язика. І це не англійський :).
4). Знищення педагогічних ВНЗ
Те що педагогічні ВНЗ опиняться у найгіршому стані очевидно. Те що вони в поганому стані також очевидно. Й цьому можна було б навіть порадіти. Що ось відпадуть найслабші й породжені СССР. Однак не все так просто. По перше, саме у педагогічних ВНЗ знаходяться українські осередки мови, історії та культури. Є ще у ВНЗ які в часи СССР називалися університетами, але це не більше 1/20 частини й заклади ці більше академічні ніж просвітницькі. По друге, саме в педагогічних ВНЗ залишилися кафедри природничих наук й вони більш-менш зорієнтовані на масову роботу й популяризацію, саме в них проводиться робота з природничих досліджень України в регіонах.
Через 5-6 років демографічна ситуація зміниться на краще й потреба у вчителях різко виросте. Однак хто і як на це реагуватиме? Хто реагує нині на відсутність дитячих садків?
5) Знищення українського освітнього сектору.
Під удар в першу чергу потрапляють кафедри перших років навчання. Історії, української мови у всіх ВНЗ. Саме там будуть найбільші втрати. Зважаючи на характер влади не важко прогнозувати напрямок скорочень й характер наступних кадрових змін. Дуже висока ймовірність того, що цей момент буде з усією повнотою використано для знищення того українства, яке трішки проросло за часи незалежності. В найбільш песимістичном варіанті я прогнозує що нам нададуть братню кадрову допомогу випускниками московских закладів. Це вельми ефективна практика наслідки якої ми гарно відчуваємо й донині. То чому б не продовжити? Бо хто або що тому завадить?

Відповіді

  • 2010.05.01 | Трясця

    Re: Майбутнє української освіти на найближчий час

    Згоден з більшістю тез, але відсутній аналіз майбутньої катастрофи з лікарями. Здається, скоро неписьменних громадян будуть також і лікувати лише знахарі. Може якийсь медик напише про ситуацію?
  • 2010.05.01 | псевдоквази

    Re: Майбутнє української освіти на найближчий час

    igorg пише:
    > З того що оприлюднено Табачником і що є.
    > 1). Різке падіння кількості студентів у найближчі 2 роки й повна відсутність на 3-й.
    > Це річ загальновідома й особливих коментарів не потребує
    І що тут можна зробити? Винайти машину часу та відправитися у початок 90-х "підвищувати народжуваність"?
    > 2). Різке падіння рівня підготовки випускників шкіл
    > Падіння є й зараз,.... Вже цього року потреба у випускниках-вчителях практично рівна нулю, ...
    Так це об"єктивно за п.1. Навіть перехід до 12-річки не допоможе. Та й бюджет у відомо якому стані...
    > 3). Критичне недофінансування державних ВНЗ
    > З початку цього року ВНЗ не отримували ще ніяких коштів крім як на заробітну плату бюджетних працівників та стипендію студентів! Популярні ВНЗ випливають за рахунок платників (в багатьох кількість перевищує 60-70%). Саме платники оплачують навчання бюджетників.
    Знову можна нагадати про бюджет... Крім того, менше бюджетників і платників стало згідно п. 1.
    > 4). Знищення педагогічних ВНЗ
    > Те що педагогічні ВНЗ опиняться у найгіршому стані очевидно. ...
    А в умовах скорочення кількості студентів та дири в бюджеті які ВНЗ скорочувати - гірші чи кращі? Чому потреба у вчителях (якої згідно п. 2 нема) не задовільниться педагогічним напрямком університетів?
    > 5) Знищення українського освітнього сектору.
    > Під удар в першу чергу потрапляють кафедри перших років навчання. Історії, української мови у всіх ВНЗ. Саме там будуть найбільші втрати. Зважаючи на характер влади не важко прогнозувати напрямок скорочень й характер наступних кадрових змін. Дуже висока ймовірність того, що цей момент буде з усією повнотою використано для знищення того українства, яке трішки проросло за часи незалежності. В найбільш песимістичном варіанті я прогнозує що нам нададуть братню кадрову допомогу випускниками московских закладів.
    Нє, там з/п хоч і невелика, та таки більша за нашу, не поїдуть. А кафедри перших років навчання - так це йде з п.1. Ну і + національна належність дворян-полковників дає взнаки...
    Власне, щоб підтримати падаючі диряві штани з освіти, треба в когось на те взяти грошей. А в бюджеті величезна дірка від бублика. В пенсійному фонді - яма. Підвищувати ціни на газ для населення і знижувати всілякі виплати страшнувато (вибори до ВР через рік, а то раніше). Он підприємців (що на єдиному податку) тільки зібралися притиснути, то вони вже роздухарилися - почитайте їх форуми - а їх 5 млн. з найманцями, вони годувальники, а не поїдальники, як освітяни.
    Так де брати гроші, в кого відібрати?
    Про олігархів не згадувати - не так їх вже й багато, та й вони ж гроші давали на вибори ...
    Таким чином, ситуація в значній мірі пагана за об"єктивними показниками. І таке ж було б і за перемоги Тимошенко, чи не так?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.05.01 | Простий науковець

      "І таке ж було б і за перемоги Тимошенко, чи не так?" ;) Згада-

      лась Москва-2042, коли КГБ-іст каже суворо:

      - Ви що, не знаєте, що за кордоном люди харчуються виключно вторинним продуктом?

      Жінка, якій він робить зауваження:

      - Знаю, звичайно, але кажуть, він там вітамінізований.
    • 2010.05.01 | igorg

      Де брати гроші? Це просто смішно. Україна одна з

      найбагатших держав Європи. Просто багатства стоять непорушно прилипши до певних дворів. Величезна маса майна яке не працює, але просто стоїть "про всяк випадок". Й водночас у підприємців проблеми з приміщеннями, обладнанням і т.п. Цю проблему у 1941 році елементарно вирішувала українська влада. Це все просто було роздане тим хто мав бажання там хоч щось робити, якось це використовувати. Й відразу був ефект.
      Натомість 100% повернення до комуняцьких моделей у яких завжди нічого нема й нічого не вистачає: звідси логіка пошуку кого ще можна обідрати.

      З приводу 1. Цей процес (провал народжуваності) тимчасовий, а розвал ВНЗ це явище незворотнє. Я не проти закриття й скорочення ВНЗ чи навіть перепрофілювання їх в ПТУ якщо це таки доцільно, прозоро й обґрунтовано. Але є питання кваліфікованих кадрів, майна та залишків обладнання, колекцій, бібліотечних фондів, архівів, музеїв і т.п. Бо все це моментом піде прахом. Ніхто цих питань вирішувати не збирається. З погляду влади це лише земельні площі та споруди в непоганих районах міст.
      Пропонується тактика виживання. Але це не той випадок, бо процес навчання це 4-5 років. Це не банкрутство бізнесової установи. До того ж зважте, є прогноз що виживуть не найкращі, а ті що максимально скоротять витрати й знизять вимоги. Тобто система навчальних пунктів без кадрів, обладнання, приміщень мають гарну перспективу.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.05.02 | Torr

        майбутнього у цієї освіти нема і бути не може,

        бо світ змінився.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.05.02 | Almodovar

          майбутнє у освіти завжди є

          бо освіта - то й є майбутнє. Майбутнього немає у організаторів освіти табачників та сєміноженок і у системи організації освти.
          Питання "2011-2012" я підіймав ше у 2001 році на, доступних мені на той час, форумах (не інтернет, а реальних), навіть писав листа до МОНу, але відповіді так і не отримав. Результат був передбачуваний: проблему почали вирішувати тоді, коли смажений півень в ж... клюнув.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.05.02 | псевдоквази

            Сказано ж: ...у ЦІЄЇ освіти...

        • 2010.05.02 | igorg

          Що саме Ви маєте на увазі. Бо є система організації

          освіти породжена комуністами. Втім ноги в неї ростуть з російської імперії. Звісно, що потрібно було перейти на європейську систему. Але не перейшли й найближчим часом навряд чи перейдуть. Освіту зараз просто кинуть й розтягнуть, а потім створять ще значно гіршу, по-понятіям. Бо для шляху розвитку Януковича освіта не потрібна. Вистачить зон. За розмірами вони якраз під Університети годяться. Лишилося туди тільки професорів перемістити.
          Однак в цій Освіті якраз і зосереджені кваліфіковані УКРАЇНСЬКІ кадри й осередки українства. Наприклад Криворізький педуніверситет як ніякий інший дав людей для ОУН-УПА та Просвіти на сході та в центрі України. Попри всі репресії. І це треба зберегти і рятувати.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.05.02 | Torr

            дякую, igorg, за пояснення.

            igorg пише:

            > Однак в цій Освіті якраз і зосереджені кваліфіковані УКРАЇНСЬКІ кадри й осередки українства. Наприклад Криворізький педуніверситет як ніякий інший дав людей для ОУН-УПА та Просвіти на сході та в центрі України. Попри всі репресії. І це треба зберегти і рятувати.

            але справа навіть гірша. Навіть "кваліфіковані УКРАЇНСЬКІ кадри" за світовими стандартами are not qualified. Це не вина цих людей, це системне питання - всяка закрита система дуже швидко деградує.Цю систему можна порівняти з раковою пухлиною, і лікування проблематичне...
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.05.02 | igorg

              не зовсім так, скоріше проблема в їх ізоляції

              Я знаю доволі багато вчених котрі нічим не гірші зарубіжних (якщо порівнювати за публікаціями). Проте якщо ти досліджуєш флору і фауну певного району України, або індустріальну географію чи навіть українську етнографію, мову то якихось великих стимулів й переваг аби втиснутися в англомовні видання ці люди не бачать. Їм це просто не цікаво, це не їх стиль, тим більше якщо це вже не молоді люди. Вони не будуть тратити зусилля на здобуття грантів на просування кудись, вони просто займаються цікавою для них справою.
              Практично у всіх ВНЗ можна знайти по декілька десятків таких людей. Й це дуже цінний український фонд. Аби його репрезентувати світові потрібні ресурси й зусилля. Взагалі цим мала б в першу чергу опікуватися держава (інші опікуються), але самі розумієте ... Так що не треба так занадто узагальнювати. Навпаки, потрібно було б те що є й напрацьовано, а це важка й тривала праця, якщо не продовжити й витягнути на люди то хоча б зберегти.
      • 2010.05.02 | псевдоквази

        "Всю систему менять надо!" - саме про це

        і треба казати.
        igorg пише:
        > Цю проблему у 1941 році елементарно вирішувала українська влада.
        От саме цього і бракує! Ні Я., ні Т. НЕ Є і не можуть бути українською владою.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2010.05.02 | псевдоквази

    Табачник та інші: нічого нового! (л)

    Ось тут звіт ректора НВТУ Мокіна про засідання колегії МОНу у Харкові - http://mokin.com.ua/news/5945.html
    Почитайте - нічого нового і радикального нема, так що спокуха, нічого особливл не зміниться.
    Є також кілька маленьких ложечок меду:
    "Після виступу Бакірова міністр пообіцяв припинити надсилання з міністерства потоку листів з вимогами різноманітних святкувань.
    ...
    - нав’язувати обов’язковість викладання християнської етики в освітніх закладах – це не конституційно, потрібна згода управління освіти і батьків, а священнослужителі викладачами бути не можуть згідно к класифікаційними вимогами;

    ...

    - перелік платних послуг скоро буде новий, він уже створений і знаходиться на узгодженні;

    - внесені суттєві зміни в порядок присвоєння вчених звань: для присвоєння звання доцента потрібно буде лише 5 публікацій у журналах за переліком ВАК України, а для присвоєння звання професора потрібно буде 10 публікацій і монографію або навчальний посібник з грифом міністерства і керівництво аспірантами, тому що за старим порядком склалася ситуація, коли за рік пішли з вишів 3000 доцентів і професорів, а прийшло лише 300;

    - буде відновлена система підвищення кваліфікації, уже готовий новий порядок;

    ...

    - вступний екзамен з іноземної мови при вступі до магістратури буде, оскільки він потрібен для забезпечення мобільності наукових кадрів;

    - кваліфікаційного рівня «спеціаліст» новою редакцією закону про вищу освіту не передбачено;

    - під час проходження «провалу шкільного випуску» ринок буде вирішувати, які із університетів виживуть самі, а які об’єднавшись, оскільки країна знаходиться на межі фінансових можливостей, тож спасати університети, до яких не прийдуть абітурієнти, у неї немає за що;

    - заробляти кошти, не відраховуючи ледарів і втрачаючи імідж серйозного університету, чи утримувати імідж, позбавляючись від баласту, то вибір кожного університету;..."

    До речі, от Мокін - активний і затятий БЮТак, так він не подав у відставку, і його не вигнали з посади, всьо пучком!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2010.05.03 | Трясця

      Re: Табачник та інші: нічого нового! (л)

      Більшість із запропонованого (якщо так) -- це дріб'язок, котрий не вплине ні на що. Єдине обнадійливе - це декларована відміна примусового релігійного приниження. Та я в реалізацію цього не вірю, бо пануюча нині в Україні РПЦ не допустить світської держави, а Табачник -- конфесійний рПОЦак.
    • 2010.05.03 | igorg

      Обєднання це шлях до порятунку? Саме про це й кажу

      > - під час проходження «провалу шкільного випуску» ринок буде вирішувати, які із університетів виживуть самі, а які об’єднавшись, оскільки країна знаходиться на межі фінансових можливостей, тож спасати університети, до яких не прийдуть абітурієнти, у неї немає за що;

      Обєдналівки це суто совєцький спосіб дій, який нічого доброго не дає, а створює ще більше проблем. Тим більше що цей процес ніким і нічим не визначений. Нічого навіть подібного до ліквідації чи об'єднання ВНЗ у Законі про ВО нема. Тобто, як завжди, замість вирішення проблем небожителі кидають пусту фразу, що означає робіть що хочете, а нас не турбуйте, але крайніми будете саме ви.
      Далі, мова не йде про ВНЗ без абітурієнтів. Мова йде про фінансування на 50-60% студентів що вчаться за рахунок бюджету. Чим їх більше тим більше проблем.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.05.03 | псевдоквази

        Re: Обєднання це шлях до порятунку?

        igorg пише:
        > > - під час проходження «провалу шкільного випуску» ринок буде вирішувати, які із університетів виживуть самі, а які об’єднавшись, ...
        >
        > Обєдналівки це суто совєцький спосіб дій, який нічого доброго не дає, а створює ще більше проблем. Тим більше що цей процес ніким і нічим не визначений. Нічого навіть подібного до ліквідації чи об'єднання ВНЗ у Законі про ВО нема. Тобто, як завжди, замість вирішення проблем небожителі кидають пусту фразу, що означає робіть що хочете, а нас не турбуйте, але крайніми будете саме ви.

        Я не второпаю їхню монівську ариХметику - що дає об"єднання? Припустимо, в універі-1 було 100 викладачів, на які за нормами потрібно, щоб було 100Х13 = 1 300 студентів, в універі-2 - теж саме. Ну от вони об"єдналися (дійсно - невідомо за якими законами і правилами), стало в великооб"єднаному універі 200 викладачів, на них треба 2600 студентів, але якщо тих студентів є, припустимо, тільки 1500, то що дало об"єднання? Ну, трохи кількість проректорів і бухгалтерів скоротиться, буде один ректор називатися "директор філіалу" і трохи скромніше жити, ото і все. А якщо ті універи не в одному місті, то економія вийде зовсім мізерна.
        До речі, я так розумію, що також планується накинути норму студентів на 1 викладача?
        Знову ж таки: як це РИНОК буде вирішувати, який заклад потрібен, який ні, якщо скільки і чого кому дати вирішують МОНівські чиновники?
        Ну і т.п. питання...
    • 2010.05.03 | Iryna_

      чутки підтверджуються

      "Державний комітет з науково-технічної і інноваційної політики стане розпорядником державних коштів, що виділяються на науку, не лише замість МОН України, але і замість усіх 36 нинішніх розпорядників цих коштів"

      всі гроші табачникам, НАНУ йде гуляти
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2010.05.03 | Shooter

        Re: чутки підтверджуються

        Iryna_ пише:
        > "Державний комітет з науково-технічної і інноваційної політики стане розпорядником державних коштів, що виділяються на науку, не лише замість МОН України, але і замість усіх 36 нинішніх розпорядників цих коштів"
        >
        > всі гроші табачникам, НАНУ йде гуляти

        Гриньову, НЕ табачникам.

        І, в принципі, ідея правильна: НАНУ має на рівних конкурувати за кошти на проекти з іншими.

        Правда, втілення може бути "всіляке"...
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2010.05.03 | Трясця

          Чутки та можливі наслідки

          Про останнє, будь-ласка, докладніше. Як на мене, то зосередження грошей в одних руцях в умовах України призведе до масштабної корупції. І байдуже, яке прізвище в голови того відомства. У нас відсутня будь-яка прозорість у розподілі. Тому одні руці стануть монополістами без громадського контролю.

          Тю, що це я триндю. Який такий розподіл в уряді Януковича-Азарова? Все собі та діточкам-бандитам.
          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2010.05.03 | Простий науковець

            Перепрошую, а скільки пар рук важче контролювати: Одну, чи 36?

          • 2010.05.03 | Shooter

            Re: Чутки та можливі наслідки

            Трясця пише:
            > Про останнє, будь-ласка, докладніше. Як на мене, то зосередження грошей в одних руцях в умовах України призведе до масштабної корупції. І байдуже, яке прізвище в голови того відомства. У нас відсутня будь-яка прозорість у розподілі. Тому одні руці стануть монополістами без громадського контролю.

            Мова не про те, а про те, що

            а) кошти на науку мають бути поділені на "інституційні" та "проектні"
            б) НАНУ має на одинакових умовах конкурувати з рештою наукових закладів на обидві категорії коштів.

            І, звісно, для цього потік коштів має бути streamlined, а не направлений (умовно) 20-ма рівновеликими "персонально контрольованими" потічками, без конкурсної основи.

            Правда, чи буде так...дуже сумніваюсь...
            згорнути/розгорнути гілку відповідей
            • 2010.05.03 | Трясця

              Re: Чутки та можливі наслідки

              Одні ручки легше контролювати, но у нас нічого не можна контролювати в принципі.

              Все правильно про конкуренцію. Проте, маю сумніви. Раніше певні конкурсні гроші на науку існували. Так розподіл їх був непрозорим, дуже маленькими порціями та за умов неповного виконання державою обов"язків та бюрократичного паперового тягара. Головне, злочинні академіки мали майже конституйовану перевагу.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".