МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

07/11/2011 | life.comments.ua
http://life.comments.ua/2011/06/02/262023/akademiyu-nauk-ustraivaet.html

Академию наук не устраивает закон Табачника о высшем образовании
Стиль жизни

02/06/2011, 16:26

Национальная академия наук Украины обеспокоена законопроектом о высшем образовании, предложенным министром образования и науки Дмитрием Табачником

Об этом «Комментариям» сообщили в НАН Украины.

На этой неделе по инициативе Украинского международного комитета по вопросам науки и культуры при НАН Украины под председательством академика Ярослава Яцкива было проведено совещание по проекту Закона Украины "О высшем образовании", разработанному Министерством образования и науки, молодежи и спорта.

По результатам совещания было подготовлено и направлено письмо Премьер-министру Украины Николаю Азарову.

В письме представители Академии наук выражают обеспокоенность предложенным текстом законопроекта. В частности, критикуется отсутствие законодательного закрепления научной работы в университетах, отмечается, что этот законопроект не стимулирует научную и инновационную активность вуза. Авторы письма также ставят под сомнение целесообразность предложенной системы научных степеней.

«Во всем мире научную степень доктора наук (хабилитованного доктора) присваивают исключительно на основе выдающихся результатов научных исследований.

Требования же к присвоению ученых званий вообще отсутствуют. Прежде всего, это касается ученых званий профессора и доцента», - говорится в письме, адресованном Азарову.

По мнению представителей Академии наук, принятие этого законопроекта приведет к ускорению деградации научной деятельности высших учебных заведений.

НАН Украины выражает готовность провести широкое независимое общественное обсуждение проекта закона.

Источник: Comments.UA

Відповіді

  • 2011.07.12 | ziggy_freud

    а чи були коментарі від тих, кого законопрожект влаштовує?

    чи хтось продовжує пхати непропіхуємоє (с), крім самого міністра і його команди?

    (додано) прожект Дімо поки не є законом.
  • 2011.07.12 | простий науковець

    НМД, це досить загадковий текст. Бо, по-перше, НАНУ не має і ніколи

    не мала жодного відношення до освіти. Такою була політика КПСС у цьому питанні, а для наших академіків усе, що робила КПСС, є найкращим у світі за означенням. По-друге, університети є конкурентами НАНУ у боротьбі за гроші на наукові дослідження. Тож зниження наукового потенціалу освіти є бажаним для НАНУ бо їй дістанеться більше бюджетних грошей.

    Отже, хотів би зрозуміти, чим викликана така гостра реакція НАНУ (до речі, річ теж досить нечувана - погоджуватись у всьому з начальством - це чи не перша вимога до вченого, яку, мабуть, академіки хотіли б бачити записаною формально у вимогах до професорів та доцентів).

    Чи є тут хтось хто "фтємє"?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.07.12 | ziggy_freud

      в НАНУ є аспіранти.

      раніше також були пошукувачі, а тепер їх фактично ліквідують як клас. Замість того, щоб робити самостійні дослідження, аспіранти тягатимуть продукти на фуршети та виконуватимуть інші... специфічні прохання.

      Дисертабельність дисертацій та відповідність вимогам ВАК від того навряд постраджає, але їх наукова цінність, там де вона ще може бути, остаточно зійде на пси.

      Якщо в ВНЗ магістр не займається наукою, якось без того і далі обійдеться. Буде тільки й думати, куди здатись на роботу за нормальні гроші. І НАНУ в цьому списку опиниться не на першому місці...
  • 2011.07.12 | Iryna_

    Re: НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

    вимоги ж до доцента і професора нібито є? скількись там статей
  • 2011.07.12 | Викладач

    Re: НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

    Взагалі-то ця інформація застаріла (датована 02/06/2011) тоді як новий проект закону про освіту було виставлено на сайт МОНМС 29.06.11 див http://www2.maidan.org.ua/news3/view.php3?bn=maidan_osvita&key=1310385533&first=1310487470&last=1309515750

    На мою думку у проекті знято всі найбільш суперечливі нововведення Табачника і в такому вигляді він міг би зійти як не дуже шкідливий (хоч до європейських норм як і до реформ там далеко). Але його уряд так і не висунув на останню сесію ВР бо, мабуть, на Табачника у всіх вже алергія.

    Щодо реакції НАН то тут, мабуть причина у законопроекті про науку від Сименоженка див. http://www2.maidan.org.ua/news3/view.php3?bn=maidan_osvita&key=1309773604&first=1310487470&last=1309515750 який, схоже намагається конкурувати з Табачником :)

    Там вони спробували створити щось дуже модерне з урахуванням імпакт-факорів, але не розібрались, видно, що це таке і понаписували нереальні цифри у вимогах для природничих і технічних наук.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2011.07.12 | простий науковець

      Re: НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

      За Вашим посиланням я знайшов лише нинішній проект. А що там було з імпакт-факторами у Семиноженка не можете сказати? Бо розшукувати великий документ і потім його скрупульозно вивчати при тому, що жодного значення він вже не має...
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2011.07.12 | Викладач

        Re: НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

        простий науковець пише:
        > За Вашим посиланням я знайшов лише нинішній проект. А що там було >з імпакт-факторами у Семиноженка не можете сказати? Бо >розшукувати великий документ і потім його скрупульозно вивчати при >тому, що жодного значення він вже не має...

        Проект Семиноженка (закону Про наукову та науково-технічну діяльність) ще має значення бо його теоретично можуть прийняти.


        30 червня 2011
        Держінформнауки запрошує подавати пропозиції до проекту Закону України «Про внесення змін
        до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

        http://www.dknii.gov.ua/images/stories/nauka_zakon_izm%281%29.doc

        Науковий ступінь доктора філософії присуджується особі, яка засвоїла відповідну науково-освітню програму доктора філософії і публічно захистила дисертацію в спеціалізованій вченій раді вищого навчального закладу (наукової установи). Наукові результати дисертації повинні бути опубліковані не менше ніж у трьох публікаціях у наукових періодичних виданнях, які мають міжнародно визнаний імпакт-фактор (для природничих і технічних наук), або ж не менш як у п’яти публікаціях у фахових наукових виданнях (для соціогуманітарних наук).

        Науковий ступінь доктора наук присуджується особі, яка має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) та шляхом самостійної науково-дослідної діяльності у відповідній галузі знань отримала оригінальні наукові результати, визнані науковою громадськістю, які в сукупності розв’язують важливу наукову проблему або забезпечують розв’язання значної прикладної проблеми і мають загальнонаціональне і світове значення, та публічно захистила дисертацію у спеціалізованій вченій раді вищого навчального закладу (наукової установи). Наукові результати дисертації повинні бути опубліковані не менше ніж у двадцяти публікаціях у наукових періодичних виданнях, які мають міжнародно визнаний імпакт-фактор (для природничих і технічних наук), або ж не менш як у двадцяти п’яти публікаціях у фахових наукових виданнях (для соціогуманітарних наук).

        Вчене звання старшого дослідника присвоюється особі, яка має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук), активно проводить наукові дослідження, результати яких одержали міжнародне визнання, та має не менше 15 наукових публікацій у наукових періодичних виданнях з міжнародно визнаним імпакт-фактором (для природничих і технічних наук), або ж не менш як 25 наукових публікацій у фахових наукових виданнях (для соціогуманітарних наук) за період після присудження наукового ступеня доктора філософії (кандидата наук).

        Вчене звання доцента присвоюється особі, яка має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук), займається науково-педагогічною діяльністю і активно проводить наукові дослідження, результати яких одержали міжнародне визнання, та має не менше 10 наукових публікацій у наукових періодичних виданнях з міжнародно визнаним імпакт-фактором (для природничих і технічних наук), або ж не менш як 15 наукових публікацій у фахових наукових виданнях (для соціогуманітарних наук) за період після присудження наукового ступеня доктора філософії (кандидата наук).

        Вчене звання професора присвоюється особі, яка має науковий ступінь доктора наук, займається науково-педагогічною, науково-організаційною діяльністю і активно проводить наукові дослідження, результати яких одержали міжнародне визнання, та має не менше 30 наукових публікацій у наукових періодичних виданнях з міжнародно визнаним імпакт-фактором (для природничих і технічних наук), або ж не менш як 45 наукових публікацій у фахових наукових виданнях (для соціогуманітарних наук), опублікованих після присудження наукового ступеня доктора наук, має опубліковані монографії або розділи монографій (підручників, посібників), упродовж не менш ніж п’яти років працювала у вищому навчальному закладі на посаді науково-педагогічного працівника (не менш як на 0,25 посадового окладу), або брала участь у підготовці не менш як трьох докторів філософії чи докторів наук, виконуючи обов’язки наукового керівника чи наукового консультанта.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2011.07.12 | простий науковець

          Тобто відмінність лише у тім, що Семиноженко хотів хоч якоїсь якості

          (бо імпакт-фактор може бути і 0.1 і 30), а Табачник замінив якість більшою кількістю?

          Радянський шлях: хоч і лайно, зате більше за всіх у світі.

          Сумно.
    • 2011.07.12 | Викладач

      Re: НАНУ не устраивает закон Табачника о высшем образовании

      Щодо законопроекту МОНСМ від 29.06.11 то, на мою думку, до негативів слід віднести:

      Вступ з "урахуванням середнього бала державного документа про повну загальну середню освіту та бала вищого навчального закладу."


      Міністерство "формує мережу спеціалізованих вчених рад, затверджує рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукових ступенів доктора філософії і доктора наук;" Все таки незалежний орган ВАК це краще ніж повновладдя міністерства. Також не зрозуміло, чи відкриття аспірантури (докторантури) вимагає ліцензування, акредитації. Як буде виглядати навчання в аспірантурі за 4-річною програмою?

      Міністрство "формує і розміщує державне замовлення на підготовку кадрів з вищою освітою та наукових і науково-педагогічних кадрів у порядку, встановленому законодавством;" Це підстава для корупції і залежність ВНЗ від доброї волі міністра. Треба на відкритій конкурсній основі.

      Підставою для відрахування буде "встановлення факту академічного плагіату." Норма непогана, але у наших умовах може сприяти корупції.

      До позитиву:

      "Розмір плати для отримання відповідного освітньо-кваліфікаційного, освітньо-наукового рівня, підвищення кваліфікації встановлюється вищими навчальними закладами у грошовій одиниці України – гривні з урахуванням визначеного у встановленому законодавством порядку офіційного індексу інфляції за попередній календарний рік, не може змінюватись протягом строку дії укладеного договору та підлягає оприлюдненню у друкованих засобах масової інформації, інформаційних джерелах вищих навчальних закладів."

      "Розмір мінімальної академічної, соціальної стипендії не може бути менше розміру прожиткового мінімуму з розрахунку на одну особу на місяць."

      Також, немає касифікації ВНЗ за клькістю студентів


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".