МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Про оріїв з висоти WTC

10/20/2001 | Косарик
Десь тут уже була стаття про те, які переваги мають українці та інші пост-радянські види людства над продуктами західної цивілізації. Цитували якогось західного теоретика, який зокрема зазначив, що ми вже давно живемо в стані невизначености, і порівняно з минулим або й позаминулим роками ще непогано почуваємось. А якщо порівняти з 1992-93 рр., то наше самопочуття взагалі зашкалює.

З іншого боку є немало фактів про те, як психологічно непідготовленим виявилося західне суспільство до теракту в Ню-Йорку, та білого порошечку в конвертах.

Для роздумів подаю такі ідеї.

Економічна криза, в якій опинився Захід (ми ж з неї не виходили з кінця 1980-х!), є дуже своєрідною і несхожою на минулі. В першу чергу через те, що період зростання простягся більш як на 10 років, замість звичайних 7-8 років. Наслідки цього такі: люди вже забули, що таке криза. Взяти наприклад фінансових аналітиків в установах типу Merrill Lynch, Morgan Stanley. Там зазвичай працюють білі чоловіки віком до 35 років. Ніхто з них ніколи у своєму дорослому житті не жив під час кризи, і вони не знають як аналізувати таке явище.

Характерна особливість американської психології (з нашого європейського погляду) - це їхній надмірний оптимізм, і постійні гумові посмішки на обличчях. На питання "Як справи" прийнято відповідати "Краще не буває". Будь-яка інша відповідь викликає підозру у Ваших здібностях. Слово "проблема" має сильний негативний присмак. Самоаналіз вважається хворобливим. І бесперечно успіх домінує над істиною, а тим більше правдою. І тому події останнього місяця можуть мати катастрофічні наслідки для суспільної психології американців. При всьому їхньому культі здорового способу життя, вони вже й до вересня цього року того сильно покладалися на різні пігулки, такі як антидепресанти. А сьогодення просто вириває ґрунт з-під ніг сучасних американців. Царує страх і маніакальна підозрілість, час від часу - паніка. Якщо теперішню кризу не вдасться подолати швидко - скажімо до наступного літа - тоді вся культурна система США можу рухнути.

Є два моменти сучасної кризи, які боляче б'ють по свідомості американців. Перший - це невизначеність. Невідомо, хто підкидає той білий порошок. Невідомо, чи оцей пил на моєму столі - це сибірка чи ні. Невідомо, чи причетний до цього бін Ладен. Невідомо, з ким власне треба воювати у цій війні. І головне - невідомо, чи можна в ній перемогти, застосовуючи силу.

Другий фактор - про який уже багато писалося - це той спосіб, у який було здійснено теракт у Ню-Йорку. Масштаб - так. Зухвалість - так. Готовність на самопожертву - так. Але головне - ніякої високотехнологічної зброї, лише воля і ножі для різки картону. Гадаю, ні для кого не секрет, що американці вважають себе розумнішими і взагалі кращими за будь-яку націю. То що казати про арабів! Як писав Кабууд, навіть вихідці з СРСР вважали їх нездатними прорахувати, як саме і чим саме треба вдарити по WTC, щоб він завалився. Все це надзвичайно принизливо. Порівняймо хоча б із тим, як пишалися американці своїми "стерильними" бомбардуваннями Сербії, або й перемогою техніки і розуму над диктаторською впертістю в Іраку-Кувейті.

З огляду на все це вартість нашої здатности жити і діяти в умовах невизначености зростає - феноменально.

Якщо припустити, що світ чекає справді велика війна і катаклізми, я припускаю, що Україна, та й будь-яка інша держава може припинити існування. Може навіть і певні нації дійдуть занепаду. Але українці як вид людства який має добру освіту та придатний до життя в умовах кризи - виживуть.

Прошу коментувати.

Відповіді

  • 2001.10.20 | Гура

    Самовознесение. Пустые слова. Нечего комментировать (-)

  • 2001.10.21 | Максим’як

    Re: Про оріїв з висоти WTC. Може справа навіть не в освіті.

    >Але українці як вид людства який має добру освіту та придатний до життя в умовах кризи - виживуть.

    Може справа навіть не в освіті, хоча масове стремління до отримання освіти, наче якийсь національний український рефлекс.

    Основним елементом виживання України має бути її політичний нейтралітет. Формально, нейтралітет забезпечує Україні найкращий політичний захист. Україна є ласий шматок для сильних. Будь-який союз із одним із сильніших робить Україну слабшою ланкою в такому союзі і розв”язує руки іншим сильним в суперечці за Україну.

    Я якось зауважив, що Україна постійно мені нагадує диполь. Не є переконаний, чи цей диполь був ще раніше від монгольської навали, але з того часу він чітко прослідковується: схід – захід. Якась магічна сила є в цьому. Протягом всієї історії відбувається перетікання заряду від однієї частини до іншої. Ніщо не може їх роз’єднати. Такої спроби знищити Україну, яка відбулася в 30-40-х роках ХХ ст. схоже не пережив би жоден народ. Уявити собі щось гірше від тих подій - просто неможливо. Цей диполь, схоже придуманий не людиною, але як він досконало функціонує!

    Здатність українця до виживання і збереження самобутності вже доказана історією. А державний нейтралітет гарантуватиме кожному українцеві сприятливе середовище для виживання.

    Як не дивно, але українець не живе в хаосі. Основна ознака його поведінки - він кинутий напризволяще (зрештою він сам цього бажає), як нинішньою владою, так і попередньою тоталітарною. Заледве, хтось серйозно розраховує на допомогу влади. Я би не назвав цей стан невизначенність. Невизначеність схоже асоціюється з пасивністю і інертністю. Кожен змущений перепробувати ряд варіантів, перш ніж втілити в життя свій задум. Збоку це справді нагадує хаос.

    Візьмемо приклад вступу до вузу: батьки і діти перепробують безліч варіантів на кожній точці шляху до цілі (знайомств, підготовки, діставання грошей, передачі грошей, екзаменів, житла і т.д.). Збоку це справді якийсь хаос і невизначеність. Насправді, українець реалізовує план методом проб і помилок, він хоче, щоб його дитина вчилася в університеті. Основна причина - не функіонує державна влада, вона, взагалі, функціонує, але в замкнутому режимі – на саму себе, а народ поза нею. Тобто, немає чіткої організації зверху.

    Зрозуміло, що досвід кожного українця на виживання є унікальний, енергетичні затрати є значно більші, стреси, схильність до міцних напоїв, як потреби скидати стреси. Наслідок цього - життя коротше. Ну і хай, краще прожити на років десять менше, але вижити в третій світовій війні.
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2001.10.21 | SpokusXalepniy

      Кожен собака хоче поставити перешкоду ненькi.

      Я би погодився, але перешкоди, якi треба подолати пересiчному українцю - це насамперед штучнi перешкоди, створенi в першу чергу самим народом i владою. Створенi, чи ще не ликвидованi - iнше питання.

      До "справжнiх" перешкод дiло ще не дiйшло. Ось тодi почнеться справжня "проверка на дорогах".
  • 2001.10.22 | Мартинюк

    Американці віддавна живуть у комфортному середовищі.

    Американці віддавна живуть у комфортному з багатьох аспектів середовищі.

    1.По перше, як це не дивно на одного американця попри ріст населення все одно припадає найбільша придатна для життя площа землі. Це дуже впливає на характер американців, наприклад в середнього американця найменша неприязнь до нових людей аніж будь де у світі. Воно й правильно, в США вистарчить місця і роботи ще для декількох сот мільйонів людей.

    2. Американці живуть у дуже комфортному з точки зору взаємин особи та держави середовищі. Це заслуга вдалого втілення традицій і досягнень перенаселеної Європи у майже вільному від жорстокої боротьби за ресурси
    Зараз в США таки дійсно психологічна криза. Як би там не було, але погодьтеся - для Європи, особливо Східної знищення 6 тисяч людей навіть , якщо це представники найвищої еліти у 20 столітті подія майже звична.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".