Iндiянcькi нoвини-3 А.М.Зленкo
03/29/2001 | Augusto
http://www.mfa.gov.ua/info/zlenko/r2001/0327.html
ВИСТУП
Міністра закордонних справ України А.М.Зленка
у "Heritage Foundation"
м. Вашингтон, 27 березня 2001 р.
Шановні пані та панове!
Насамперед хотів би щиро подякувати за можливість виступити перед такою поважною аудиторією та за ваш інтерес до України.
Я не вперше відвідую Сполучені Штати, але, мабуть, вперше моє перебування тут привертає таку увагу.
Не знаю - радіти чи сумувати з цього приводу. Надто специфічними є обставини, за яких відбувається мій візит.
З одного боку, він пов'язаний з такою непересічною для нас подією, як головування в Раді Безпеки ООН. Право протягом певного часу перебувати на вершині світової політики є честю та високим визнанням для моєї країни.
З іншого боку, протягом останніх місяців Україна надто часто згадувалася не в тому контексті, в якому хотілось би. Повідомлення світових інформаційних агентств про розвиток подій в моїй країні скоріше нагадували зведення з місць воєнних дій. Одна з європейських газет навіть охарактеризувала Україну в мелодраматичному стилі як "країну мертвих героїв". Такі оцінки було особливо дивно читати, поглядаючи на спокійні вулиці весняного Києва, які зараз є особливо мальовничими.
Парадокс: щоб описувати утиски вільної журналістики в Україну приїхало стільки журналістів, що їх кількість майже зрівнялася з кількістю учасників спорадичних демонстрацій.
Проте, мабуть, нічого дивного в цьому нема. Скандали завжди були привабливими для пересічного споживача інформації. Хіба можуть зрівнятися з ними сухі статистичні дані про довгоочікуваний економічний підйом в Україні? Як то кажуть, жодного шансу.
Як би там не було, але, на жаль, основним тлом, на якому проходить візит Міністра закордонних справ України до Сполучених Штатів, стало не головування в Раді Безпеки і не економічний підйом минулого року, а саме мильна опера навколо так званого касетного скандалу.
Як професійному дипломату і патріоту мені важко погодитись з таким однобічним сприйняттям подій у моїй державі. Проте, як звичайна людина, як мешканець планети Земля періоду інформаційного буму я, принаймні, це можу зрозуміти.
Тому сьогодні я не стану обтяжувати вас своїм баченням геополітичних теорій і глобалізаційних процесів - мабуть, це те останнє, що зараз ви хотіли б почути від мене - а основну увагу зосереджу на подіях в Україні.
Ще одна річ, якої я не буду робити - це апелювати до ваших емоцій, переконуючи у перевагах українського варіанту демократії.
Думаю, у більшості з вас ставлення до України вже сформоване. І воно навряд чи зміниться навіть під впливом найбільш переконливої політичної агітації у виконанні міністра закордонних справ.
Навпаки, я б хотів, щоб сьогодні ми спробували залишити емоції в стороні і, як то кажуть, з холодною головою відповідпвісти на запитання: що ж насправді відбувається в Україні? кому це вигідно? які наслідки це може мати для відносин між нашими країнами?
Шановні пані та панове!
Мені було важливо зустрітися з вами як політиками-реалістами, "Realpolitiker", і звернутися до вашої політичної інтуїції, до вашого розуміння національних інтересів Сполучених Штатів.
Майже 10 років тому Україна встала на шлях незалежності. То був період великих надій та зовнішньополітичного романтизму. Україна з її величезним промисловим потенціалом вважалася фаворитом серед республік колишнього СРСР. Такої думки дотримувалися західні аналітики. У це вірили і ми, українці, коли в грудні 1991 р. понад 90% населення України висловилися за її незалежність.
Проте бути незалежними виявилося складніше, ніж можна було очікувати. Перефразовуючи Шекспіра, незалежність виявилася іспитом, який доводилося складати щодня. На жаль, не щодня ми отримували з цього іспиту оцінку "відмінно".
За останні роки на Заході прозвучало багато оцінок з приводу того, чому українська незалежність виявилася "складною дитиною". Найперше пояснення, яке спадає на думку багатьом аналітикам - це корупція та злочинність.
Думаю, це надто просто, щоб бути правдою.
Звичайно, було б безглуздо заперечувати існування цих двох проблем в Україні. Проте корупція у нас напевне не була вищою, ніж в деяких привабливих для інвесторів "країнах-драконах" Південно-східної Азії. А за рівнем злочинності українські міста, я певний, поступаються деяким мегаполісам Північної Америки.
На мою думку, пояснення труднощів, з якими зіткнулася Україна в процесі реформ, слід шукати скоріше в психологічній, ніж економічній чи політичній площині. Українському народу, який практично не мав історичного досвіду існування в умовах демократичної держави та ринкової економіки, бракувало певності в їх перевагах. Бракувало певності в тому, що ринкова економіка - це не тільки швидке збагачення малої купки так званих олігархів, а відкритість може мати й інші переваги, ніж лише можливість подивитися по телевізору останній американський бойовик.
Немов дволикий Янус, ми дивилися і вперед, і назад. Нас приваблювала перспектива жити в заможній демократичній країні, позбавленій радянського абсурду і брехні.
З іншого боку, чим більш важкими ставали випробування доби "дикого капіталізму", тим більш посилювалась ностальгія за часами, коли кожен міг розраховувати на гарантований мінімальний рівень добробуту.
На зміну романтизму прийшли жорсткі реалії, а з ними і загальна апатія населення до всього, що відбувається навколо.
Сьогодні важко сказати, чи існували в Україні 10 років тому умови для швидкого прориву в напрямку реформ, як це було зроблено в Польщі.
Можливо, саме в цьому був шанс.
Але з настанням періоду гіперінфляції (1992-1995) стало зрозуміло, що момент для "шокової терапії" втрачено.
Потрібні були поступові але послідовні заходи по виведенню економіки з кризи.
Важкі, але необхідні кроки, здійснені за часів президентства Леоніда Кучми, політика реформаторського уряду на чолі з Віктором Ющенком врешті дали свої плоди минулого року. Валовий внутрішній продукт зріс на 6%, промислове виробництво - на 12,9%. Цього січня промислове виробництво в країні піднялося майже на 20% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Робітники, пенсіонери, студенти почали регулярно отримувати зарплати, пенсії та стипендії. У людей з'явилася певність і надія на краще.
Як на мене, саме те, що багато моїх співгромадян стали з оптимізмом дивитися у майбутнє, можна вважати найважливішим результатом і найвищою оцінкою реформ.
Ще ніколи за 10 років незалежності Україна не почувалася настільки впевнено і стабільно - економічно і політично - як наприкінці минулого року.
Проте, як часто трапляється в голлівудських фільмах, саме в той момент, коли герой готується святкувати успіх, на його шляху з'являється злодій, який каже: "Не рухайся, а то стрілятиму".
Я не прихильник різноманітних теорій антидержавних змов, проте погодьтеся, збіг у часі економічного підйому і так званого "касетного скандалу" був вражаючим.
Україна, яку часто критикували за недостатньо послідовні реформи, тепер стала об'єктом критики за утиски преси і демократії. На економічні успіхи вже мало хто звертає увагу.
Оцінюючи актуальну ситуацію в Україні, хотів би насамперед відзначити, що достовірність касет, на яких, нібито, записаний голос Президента Леоніда Кучми, ніким не була доведена. А якщо так, то немає жодних підстав мішати його ім'я з брудом і пов'язувати його з тими чи іншими кримінальними справами.
Водночас, проблема нині навіть не в Президенті і не в інших урядовцях, а в тому, що позитивна перспектива, яка відкрилася перед Україною, може зникнути. Два тижні тому я брав участь в переговорах по врегулюванню грузино-абхазського конфлікту і мав сумну нагоду бачити, які важкі наслідки можуть мати для багатьох поколінь кілька місяців національної смути. Як сказав Леонід Кучма, автори касетного скандалу цілили в нього, а влучили в Україну.
Мене як міністра закордонних справ, природно, найбільше непокоять можливі негативні наслідки для української зовнішньої політики та шкода міжнародному іміджу держави.
Україна довго шукала оптимальне поєднання зовнішньополітичних пріоритетів, з яким вона могла б найкращим чином реалізувати свій потенціал як незалежна держава. За моїм переконанням, минулого року така модель зовнішньополітичної орієнтації була знайдена. В її основі - становлення України як європейської транзитної держави при підтриманні прагматичних партнерських відносин насамперед з ЄС, США та Росією.
Для повної реалізації цієї моделі потрібні три речі: відкритість з боку Європи, підтримка з боку Сполучених Штатів та розуміння з боку Росії.
Відносини України з Європою розвивалися на тлі взаємної зацікавленості у поглибленні співробітництва. Були укладені такі базові документи як Угода про партнерство і співробітництво, Спільна стратегія ЄС щодо України, Стратегія та Програма інтеграції України в ЄС. Наша держава стала членом таких організацій, як Рада Європи та ОБСЄ, приєдналася до програми НАТО "Партнерство заради миру".
Ми послідовно реалізуємо курс, який називаємо євроінтеграцією. Йдеться про докорінну перебудову всього суспільства, зміну економічної, політичної, правової структури держави на основі європейських норм та стандартів. Переконаний, що перші успіхи реформ - це і успіхи європейської політики України.
З іншого боку, ми розраховуємо на більшу відкритість з боку ЄС. Економічне відродження України має, на наш погляд, дати для цього нову перспективу.
Хотів би ще раз наголосити: наш європейський вибір залишається незмінним. В рамках демократичної незалежної України йому немає альтернативи. Незважаючи на окремі проблеми, діалог України з ЄС носить позитивний, справді партнерський характер, а його найголовніші успіхи ще попереду.
Що стосується Росії, то і тут ми маємо справу з позитивним розвитком або, користуючись дипломатичним кліше, "рухом у правильному напрямку". Одним з головних досягнень на цьому шляху я б назвав те, що значна частина російського політичного істеблішменту починає усвідомлювати українську незалежність та європейський вибір України як об'єктивну реальність, а не як особисту образу.
Ми не маємо наміру знову ставати частиною будь-яких імперій. Ми не маємо наміру перетворюватися на зону впливу тих чи інших держав. Ми хочемо бути партнером - надійним і рівноправним. В мене складається враження, що нинішнє керівництво Росії поважає цю лінію.
Після ряду українсько-російських домовленостей, досягнутих минулого і цього року, у відносинах Києва і Москви зміцнюється атмосфера взаємної поваги. На офіційному рівні з Москви зараз нечасто почуєш тезу про так званий "союз слов'янських народів". Москва прагне будувати відносини з нами за моделлю "США-Канада". Той, хто стежив за розвитком українсько-російських відносин, починаючи з 1991 року, підтвердить, що це - великий прогрес.
Незважаючи на проблеми і непорозуміння останніх років, українсько-російські відносини набувають сталого позитивного характеру, насамперед в економічній сфері. Досвід фінансової кризи 1998 року та економічного зростання 2000 року засвідчив наявність жорсткої економічної прив'язки між Україною та Росією. Відносини стратегічного партнерства дають змогу використати цю взаємозалежність на користь економічних реформ в обох країнах.
Нарешті третій орієнтир нашої зовнішньої політики - Сполучені Штати Америки. Я залишив їх наостанок не тому, що вважаю відносини з США менш вагомими, а тому, що хотів би приділити їм особливу увагу.
Нині в Європі серед певних політичних кіл модно критикувати Сполучені Штати. Аргументи критиків концепції однополюсного світу добре відомі і, на мою думку, достатньо вагомі, хоча і небездоганні. Вони є предметом для окремої розмови.
Проте я особисто переконаний, що поряд з недоліками однополюсний світ має і багато переваг. Зокрема те, що жоден агресор в такому світі не може мати гарантії безкарності, граючи на протиріччях між полюсами тяжіння.
Нещодавні президентські вибори у вашій країні ще раз засвідчили наскільки ключове місце вона займає у світовій політиці, наскільки потужним є цей єдиний глобальний полюс. Після формування нової адміністрації міжнародне політичне життя ніби завмерло в очікуванні нового зовнішньополітичного курсу Вашингтону. Час прогнозів та спекуляцій до певної міри завершився минулого тижня, коли Колін Пауелл виклав перед Конгресом сутність нової американської зовнішньополітичної доктрини.
Викладаючи основи зовнішньої політики щодо Росії, він сказав, що Вашингтон віднині збирається будувати її на засадах, випробуваних адміністрацією Президента Рейгана у 80-х роках. Сподіваюся, це не призведе до того, що Україна буде відсутня на карті американських зовнішньополітичних інтересів, як вона у 80-х роках була відсутня на географічній карті Європи.
Україна - одна з європейських держав, які на своєму досвіді відчули вагомість підтримки такого глобального гравця, як Сполучені Штати. Ми високо цінуємо і пишаємось відносинами стратегічного партнерства із США. Причому, в його основі - не політична філантропія і не сердечна прив'язаність, а збіг наших інтересів у Центральній та Східній Європі. А це, як відомо, найкращий будівельний матеріал у великій політиці.
Ми виходимо з того, що після обрання нового президента США стратегічні інтереси наших країн у Європі залишилися незмінними, а тому залишається незмінною основа для стратегічного партнерства.
Тому я переконаний, що було б великою помилкою, якби ми за частковими, тимчасовими проблемам перестали бачити більш важливі речі, на яких грунтується наше співробітництво.
В американській пресі іноді доводиться читати про те, що Київ, мовляв, дискваліфікував себе як стратегічний партнер і має бути покараний відлученням від американської підтримки. У зв'язку з цим, якщо дозволите, я хотів би задати вам кілька простих запитань і дати свої варіанти відповідей.
Питання перше. Чи стане Україна більш демократичною, якщо крайні ліві та праві радикали (тобто комуністи та крайні націоналісти) візьмуть гору в нинішньому протистоянні із законно обраним Президентом?
Більш ніж сумнівно.
Я відповідаю не як представник діючого уряду, а як політик-реаліст. Те, що відбувається в Україні - це не народне повстання. Це відомі прийоми тих політичних кіл, які намагаються нажити політичний капітал, користуючись важкою ситуацією, в якій опинився нинішній Президент. Зауважте: це ті ж самі сили, які 10 років поспіль стояли на шляху запровадження приватної власності на землю (О.Мороз). Це ті ж самі сили, які в 1999 р. пікетували американське посольство, протестуючи проти дій НАТО в Югославії. Це ті ж самі сили, які періодично звертають на себе увагу радикально-націоналістичною, антисемітською риторикою (УНА-УНСО).
В кожній державі є люди, які завжди будуть стояти з плакатами протесту перед тим чи іншим посольством, перед тим чи іншим міністерством. Вам, мешканцям американської столиці, повинна бути знайома ця категорія громадян. Довірити їм долю держави - це все одно, що довірити глобальний економічний розвиток людям, які минулого року влаштували вуличні бої під час щорічних зборів МВФ у Сіеттлі.
Питання друге. Чи стануть Україна і весь східноєвропейський регіон більш стабільними, якщо в Україні зникне така консолідуюча сила, як Президент Кучма?
Моя відповідь проста і очевидна: ні. Більше того, якщо президентське крісло з тих чи інших причин стане порожнім, то ризик дестабілізації в Україні, другій за розміром країні Європи, буде більшим, ніж будь-коли. Чи готові країни Заходу піти на цей ризик навіть з найкращих міркувань?
Питання третє. Поруч з Україною найбільшими отримувачами американської допомоги протягом останніх років були Нігерія та Колумбія, яких, наскільки я знаю, ніхто не збирається позбавляти даного привілею. Чого більше в цій допомозі - американських національних інтересів чи переконаності в перевагах нігерійського та колумбійського варіантів демократії? Думаю, що головним чинником тут поки є захист американських національних інтересів.
На моє переконання, за нинішніх умов не може бути іншої причини для змін у ставленні Сполучених Штатів до України, ніж зміна американських стратегічних інтересів в східноєвропейському регіоні.
Від обрання Джорджа Буша Президентом до цього моменту в українсько-американських відносинах виник невеличкий тайм-аут, протягом якого ми мали можливість розставити крапки над "і" та визначити пріоритети у двосторонніх відносинах. Можна вважати, що сьогодні ця пауза завершилася. Користуючись цією нагодою, хотів би офіційно заявити про незмінність орієнтації України на розбудову відносин стратегічного партнерства з Сполученими Штатами.
Ми були і залишаємося партнером Сполучених Штатів у регіоні. Ми були і залишаємося демократичною державою та фактором стабільності в східноєвропейському регіоні. Ми готові вести відкритий діалог і вислуховувати критику з будь-яких, навіть найбільш гострих і болючих питань. Останні кадрові рішення Президента Кучми свідчать і про нашу готовність робити висновки з цієї критики. З іншого боку, ми вважаємо, що у відносинах справжніх партнерів не може бути тиску і диктату.
Шановні пані та панове!
Схоже, що після епохи "холодної війни" в міжнародних відносинах наступає пора "холодного прагматизму". В США та Росії, Європі та Азії постійно лунають слова "прагматизм" і "пріоритет національних інтересів".
Коли про це говорять Сполучені Штати - єдиний в світі глобальний гравець - це може означати зміну погоди в міжнародних відносинах. Сподіваюся, це не означатиме прихід зими.
Зміна пріоритетів у американській зовнішній політиці не повинна спричинити зниження причетності США до процесів світового розвитку.
За моїм переконанням, світу потрібні активні, заангажовані Сполучені Штати.
Світу потрібний справжній лідер, який спільно з Європейським Союзом візьме на себе глобальну відповідальність за розвиток подій у світі.
Такий лідер, запевняю вас, потрібний і молодій українській демократії.
Дякую за увагу.
ВИСТУП
Міністра закордонних справ України А.М.Зленка
у "Heritage Foundation"
м. Вашингтон, 27 березня 2001 р.
Шановні пані та панове!
Насамперед хотів би щиро подякувати за можливість виступити перед такою поважною аудиторією та за ваш інтерес до України.
Я не вперше відвідую Сполучені Штати, але, мабуть, вперше моє перебування тут привертає таку увагу.
Не знаю - радіти чи сумувати з цього приводу. Надто специфічними є обставини, за яких відбувається мій візит.
З одного боку, він пов'язаний з такою непересічною для нас подією, як головування в Раді Безпеки ООН. Право протягом певного часу перебувати на вершині світової політики є честю та високим визнанням для моєї країни.
З іншого боку, протягом останніх місяців Україна надто часто згадувалася не в тому контексті, в якому хотілось би. Повідомлення світових інформаційних агентств про розвиток подій в моїй країні скоріше нагадували зведення з місць воєнних дій. Одна з європейських газет навіть охарактеризувала Україну в мелодраматичному стилі як "країну мертвих героїв". Такі оцінки було особливо дивно читати, поглядаючи на спокійні вулиці весняного Києва, які зараз є особливо мальовничими.
Парадокс: щоб описувати утиски вільної журналістики в Україну приїхало стільки журналістів, що їх кількість майже зрівнялася з кількістю учасників спорадичних демонстрацій.
Проте, мабуть, нічого дивного в цьому нема. Скандали завжди були привабливими для пересічного споживача інформації. Хіба можуть зрівнятися з ними сухі статистичні дані про довгоочікуваний економічний підйом в Україні? Як то кажуть, жодного шансу.
Як би там не було, але, на жаль, основним тлом, на якому проходить візит Міністра закордонних справ України до Сполучених Штатів, стало не головування в Раді Безпеки і не економічний підйом минулого року, а саме мильна опера навколо так званого касетного скандалу.
Як професійному дипломату і патріоту мені важко погодитись з таким однобічним сприйняттям подій у моїй державі. Проте, як звичайна людина, як мешканець планети Земля періоду інформаційного буму я, принаймні, це можу зрозуміти.
Тому сьогодні я не стану обтяжувати вас своїм баченням геополітичних теорій і глобалізаційних процесів - мабуть, це те останнє, що зараз ви хотіли б почути від мене - а основну увагу зосереджу на подіях в Україні.
Ще одна річ, якої я не буду робити - це апелювати до ваших емоцій, переконуючи у перевагах українського варіанту демократії.
Думаю, у більшості з вас ставлення до України вже сформоване. І воно навряд чи зміниться навіть під впливом найбільш переконливої політичної агітації у виконанні міністра закордонних справ.
Навпаки, я б хотів, щоб сьогодні ми спробували залишити емоції в стороні і, як то кажуть, з холодною головою відповідпвісти на запитання: що ж насправді відбувається в Україні? кому це вигідно? які наслідки це може мати для відносин між нашими країнами?
Шановні пані та панове!
Мені було важливо зустрітися з вами як політиками-реалістами, "Realpolitiker", і звернутися до вашої політичної інтуїції, до вашого розуміння національних інтересів Сполучених Штатів.
Майже 10 років тому Україна встала на шлях незалежності. То був період великих надій та зовнішньополітичного романтизму. Україна з її величезним промисловим потенціалом вважалася фаворитом серед республік колишнього СРСР. Такої думки дотримувалися західні аналітики. У це вірили і ми, українці, коли в грудні 1991 р. понад 90% населення України висловилися за її незалежність.
Проте бути незалежними виявилося складніше, ніж можна було очікувати. Перефразовуючи Шекспіра, незалежність виявилася іспитом, який доводилося складати щодня. На жаль, не щодня ми отримували з цього іспиту оцінку "відмінно".
За останні роки на Заході прозвучало багато оцінок з приводу того, чому українська незалежність виявилася "складною дитиною". Найперше пояснення, яке спадає на думку багатьом аналітикам - це корупція та злочинність.
Думаю, це надто просто, щоб бути правдою.
Звичайно, було б безглуздо заперечувати існування цих двох проблем в Україні. Проте корупція у нас напевне не була вищою, ніж в деяких привабливих для інвесторів "країнах-драконах" Південно-східної Азії. А за рівнем злочинності українські міста, я певний, поступаються деяким мегаполісам Північної Америки.
На мою думку, пояснення труднощів, з якими зіткнулася Україна в процесі реформ, слід шукати скоріше в психологічній, ніж економічній чи політичній площині. Українському народу, який практично не мав історичного досвіду існування в умовах демократичної держави та ринкової економіки, бракувало певності в їх перевагах. Бракувало певності в тому, що ринкова економіка - це не тільки швидке збагачення малої купки так званих олігархів, а відкритість може мати й інші переваги, ніж лише можливість подивитися по телевізору останній американський бойовик.
Немов дволикий Янус, ми дивилися і вперед, і назад. Нас приваблювала перспектива жити в заможній демократичній країні, позбавленій радянського абсурду і брехні.
З іншого боку, чим більш важкими ставали випробування доби "дикого капіталізму", тим більш посилювалась ностальгія за часами, коли кожен міг розраховувати на гарантований мінімальний рівень добробуту.
На зміну романтизму прийшли жорсткі реалії, а з ними і загальна апатія населення до всього, що відбувається навколо.
Сьогодні важко сказати, чи існували в Україні 10 років тому умови для швидкого прориву в напрямку реформ, як це було зроблено в Польщі.
Можливо, саме в цьому був шанс.
Але з настанням періоду гіперінфляції (1992-1995) стало зрозуміло, що момент для "шокової терапії" втрачено.
Потрібні були поступові але послідовні заходи по виведенню економіки з кризи.
Важкі, але необхідні кроки, здійснені за часів президентства Леоніда Кучми, політика реформаторського уряду на чолі з Віктором Ющенком врешті дали свої плоди минулого року. Валовий внутрішній продукт зріс на 6%, промислове виробництво - на 12,9%. Цього січня промислове виробництво в країні піднялося майже на 20% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Робітники, пенсіонери, студенти почали регулярно отримувати зарплати, пенсії та стипендії. У людей з'явилася певність і надія на краще.
Як на мене, саме те, що багато моїх співгромадян стали з оптимізмом дивитися у майбутнє, можна вважати найважливішим результатом і найвищою оцінкою реформ.
Ще ніколи за 10 років незалежності Україна не почувалася настільки впевнено і стабільно - економічно і політично - як наприкінці минулого року.
Проте, як часто трапляється в голлівудських фільмах, саме в той момент, коли герой готується святкувати успіх, на його шляху з'являється злодій, який каже: "Не рухайся, а то стрілятиму".
Я не прихильник різноманітних теорій антидержавних змов, проте погодьтеся, збіг у часі економічного підйому і так званого "касетного скандалу" був вражаючим.
Україна, яку часто критикували за недостатньо послідовні реформи, тепер стала об'єктом критики за утиски преси і демократії. На економічні успіхи вже мало хто звертає увагу.
Оцінюючи актуальну ситуацію в Україні, хотів би насамперед відзначити, що достовірність касет, на яких, нібито, записаний голос Президента Леоніда Кучми, ніким не була доведена. А якщо так, то немає жодних підстав мішати його ім'я з брудом і пов'язувати його з тими чи іншими кримінальними справами.
Водночас, проблема нині навіть не в Президенті і не в інших урядовцях, а в тому, що позитивна перспектива, яка відкрилася перед Україною, може зникнути. Два тижні тому я брав участь в переговорах по врегулюванню грузино-абхазського конфлікту і мав сумну нагоду бачити, які важкі наслідки можуть мати для багатьох поколінь кілька місяців національної смути. Як сказав Леонід Кучма, автори касетного скандалу цілили в нього, а влучили в Україну.
Мене як міністра закордонних справ, природно, найбільше непокоять можливі негативні наслідки для української зовнішньої політики та шкода міжнародному іміджу держави.
Україна довго шукала оптимальне поєднання зовнішньополітичних пріоритетів, з яким вона могла б найкращим чином реалізувати свій потенціал як незалежна держава. За моїм переконанням, минулого року така модель зовнішньополітичної орієнтації була знайдена. В її основі - становлення України як європейської транзитної держави при підтриманні прагматичних партнерських відносин насамперед з ЄС, США та Росією.
Для повної реалізації цієї моделі потрібні три речі: відкритість з боку Європи, підтримка з боку Сполучених Штатів та розуміння з боку Росії.
Відносини України з Європою розвивалися на тлі взаємної зацікавленості у поглибленні співробітництва. Були укладені такі базові документи як Угода про партнерство і співробітництво, Спільна стратегія ЄС щодо України, Стратегія та Програма інтеграції України в ЄС. Наша держава стала членом таких організацій, як Рада Європи та ОБСЄ, приєдналася до програми НАТО "Партнерство заради миру".
Ми послідовно реалізуємо курс, який називаємо євроінтеграцією. Йдеться про докорінну перебудову всього суспільства, зміну економічної, політичної, правової структури держави на основі європейських норм та стандартів. Переконаний, що перші успіхи реформ - це і успіхи європейської політики України.
З іншого боку, ми розраховуємо на більшу відкритість з боку ЄС. Економічне відродження України має, на наш погляд, дати для цього нову перспективу.
Хотів би ще раз наголосити: наш європейський вибір залишається незмінним. В рамках демократичної незалежної України йому немає альтернативи. Незважаючи на окремі проблеми, діалог України з ЄС носить позитивний, справді партнерський характер, а його найголовніші успіхи ще попереду.
Що стосується Росії, то і тут ми маємо справу з позитивним розвитком або, користуючись дипломатичним кліше, "рухом у правильному напрямку". Одним з головних досягнень на цьому шляху я б назвав те, що значна частина російського політичного істеблішменту починає усвідомлювати українську незалежність та європейський вибір України як об'єктивну реальність, а не як особисту образу.
Ми не маємо наміру знову ставати частиною будь-яких імперій. Ми не маємо наміру перетворюватися на зону впливу тих чи інших держав. Ми хочемо бути партнером - надійним і рівноправним. В мене складається враження, що нинішнє керівництво Росії поважає цю лінію.
Після ряду українсько-російських домовленостей, досягнутих минулого і цього року, у відносинах Києва і Москви зміцнюється атмосфера взаємної поваги. На офіційному рівні з Москви зараз нечасто почуєш тезу про так званий "союз слов'янських народів". Москва прагне будувати відносини з нами за моделлю "США-Канада". Той, хто стежив за розвитком українсько-російських відносин, починаючи з 1991 року, підтвердить, що це - великий прогрес.
Незважаючи на проблеми і непорозуміння останніх років, українсько-російські відносини набувають сталого позитивного характеру, насамперед в економічній сфері. Досвід фінансової кризи 1998 року та економічного зростання 2000 року засвідчив наявність жорсткої економічної прив'язки між Україною та Росією. Відносини стратегічного партнерства дають змогу використати цю взаємозалежність на користь економічних реформ в обох країнах.
Нарешті третій орієнтир нашої зовнішньої політики - Сполучені Штати Америки. Я залишив їх наостанок не тому, що вважаю відносини з США менш вагомими, а тому, що хотів би приділити їм особливу увагу.
Нині в Європі серед певних політичних кіл модно критикувати Сполучені Штати. Аргументи критиків концепції однополюсного світу добре відомі і, на мою думку, достатньо вагомі, хоча і небездоганні. Вони є предметом для окремої розмови.
Проте я особисто переконаний, що поряд з недоліками однополюсний світ має і багато переваг. Зокрема те, що жоден агресор в такому світі не може мати гарантії безкарності, граючи на протиріччях між полюсами тяжіння.
Нещодавні президентські вибори у вашій країні ще раз засвідчили наскільки ключове місце вона займає у світовій політиці, наскільки потужним є цей єдиний глобальний полюс. Після формування нової адміністрації міжнародне політичне життя ніби завмерло в очікуванні нового зовнішньополітичного курсу Вашингтону. Час прогнозів та спекуляцій до певної міри завершився минулого тижня, коли Колін Пауелл виклав перед Конгресом сутність нової американської зовнішньополітичної доктрини.
Викладаючи основи зовнішньої політики щодо Росії, він сказав, що Вашингтон віднині збирається будувати її на засадах, випробуваних адміністрацією Президента Рейгана у 80-х роках. Сподіваюся, це не призведе до того, що Україна буде відсутня на карті американських зовнішньополітичних інтересів, як вона у 80-х роках була відсутня на географічній карті Європи.
Україна - одна з європейських держав, які на своєму досвіді відчули вагомість підтримки такого глобального гравця, як Сполучені Штати. Ми високо цінуємо і пишаємось відносинами стратегічного партнерства із США. Причому, в його основі - не політична філантропія і не сердечна прив'язаність, а збіг наших інтересів у Центральній та Східній Європі. А це, як відомо, найкращий будівельний матеріал у великій політиці.
Ми виходимо з того, що після обрання нового президента США стратегічні інтереси наших країн у Європі залишилися незмінними, а тому залишається незмінною основа для стратегічного партнерства.
Тому я переконаний, що було б великою помилкою, якби ми за частковими, тимчасовими проблемам перестали бачити більш важливі речі, на яких грунтується наше співробітництво.
В американській пресі іноді доводиться читати про те, що Київ, мовляв, дискваліфікував себе як стратегічний партнер і має бути покараний відлученням від американської підтримки. У зв'язку з цим, якщо дозволите, я хотів би задати вам кілька простих запитань і дати свої варіанти відповідей.
Питання перше. Чи стане Україна більш демократичною, якщо крайні ліві та праві радикали (тобто комуністи та крайні націоналісти) візьмуть гору в нинішньому протистоянні із законно обраним Президентом?
Більш ніж сумнівно.
Я відповідаю не як представник діючого уряду, а як політик-реаліст. Те, що відбувається в Україні - це не народне повстання. Це відомі прийоми тих політичних кіл, які намагаються нажити політичний капітал, користуючись важкою ситуацією, в якій опинився нинішній Президент. Зауважте: це ті ж самі сили, які 10 років поспіль стояли на шляху запровадження приватної власності на землю (О.Мороз). Це ті ж самі сили, які в 1999 р. пікетували американське посольство, протестуючи проти дій НАТО в Югославії. Це ті ж самі сили, які періодично звертають на себе увагу радикально-націоналістичною, антисемітською риторикою (УНА-УНСО).
В кожній державі є люди, які завжди будуть стояти з плакатами протесту перед тим чи іншим посольством, перед тим чи іншим міністерством. Вам, мешканцям американської столиці, повинна бути знайома ця категорія громадян. Довірити їм долю держави - це все одно, що довірити глобальний економічний розвиток людям, які минулого року влаштували вуличні бої під час щорічних зборів МВФ у Сіеттлі.
Питання друге. Чи стануть Україна і весь східноєвропейський регіон більш стабільними, якщо в Україні зникне така консолідуюча сила, як Президент Кучма?
Моя відповідь проста і очевидна: ні. Більше того, якщо президентське крісло з тих чи інших причин стане порожнім, то ризик дестабілізації в Україні, другій за розміром країні Європи, буде більшим, ніж будь-коли. Чи готові країни Заходу піти на цей ризик навіть з найкращих міркувань?
Питання третє. Поруч з Україною найбільшими отримувачами американської допомоги протягом останніх років були Нігерія та Колумбія, яких, наскільки я знаю, ніхто не збирається позбавляти даного привілею. Чого більше в цій допомозі - американських національних інтересів чи переконаності в перевагах нігерійського та колумбійського варіантів демократії? Думаю, що головним чинником тут поки є захист американських національних інтересів.
На моє переконання, за нинішніх умов не може бути іншої причини для змін у ставленні Сполучених Штатів до України, ніж зміна американських стратегічних інтересів в східноєвропейському регіоні.
Від обрання Джорджа Буша Президентом до цього моменту в українсько-американських відносинах виник невеличкий тайм-аут, протягом якого ми мали можливість розставити крапки над "і" та визначити пріоритети у двосторонніх відносинах. Можна вважати, що сьогодні ця пауза завершилася. Користуючись цією нагодою, хотів би офіційно заявити про незмінність орієнтації України на розбудову відносин стратегічного партнерства з Сполученими Штатами.
Ми були і залишаємося партнером Сполучених Штатів у регіоні. Ми були і залишаємося демократичною державою та фактором стабільності в східноєвропейському регіоні. Ми готові вести відкритий діалог і вислуховувати критику з будь-яких, навіть найбільш гострих і болючих питань. Останні кадрові рішення Президента Кучми свідчать і про нашу готовність робити висновки з цієї критики. З іншого боку, ми вважаємо, що у відносинах справжніх партнерів не може бути тиску і диктату.
Шановні пані та панове!
Схоже, що після епохи "холодної війни" в міжнародних відносинах наступає пора "холодного прагматизму". В США та Росії, Європі та Азії постійно лунають слова "прагматизм" і "пріоритет національних інтересів".
Коли про це говорять Сполучені Штати - єдиний в світі глобальний гравець - це може означати зміну погоди в міжнародних відносинах. Сподіваюся, це не означатиме прихід зими.
Зміна пріоритетів у американській зовнішній політиці не повинна спричинити зниження причетності США до процесів світового розвитку.
За моїм переконанням, світу потрібні активні, заангажовані Сполучені Штати.
Світу потрібний справжній лідер, який спільно з Європейським Союзом візьме на себе глобальну відповідальність за розвиток подій у світі.
Такий лідер, запевняю вас, потрібний і молодій українській демократії.
Дякую за увагу.
Відповіді
2001.03.29 | Augusto
Re: Iндiянcькi нoвини-3 А.М.Зленкo
Zlenko - dykun, poslanec' myslyvcja za scal'pamy, ale sam sobi zdajet'sja Dyplomatom. Kolys' (1995-96) v njogo v prjamomu eteri brav "intervju" CNN, to z nym rozmovljaly jak by v chasy SSSR rozmovljaly b z golovoju kolgospa, jogo anglijs'ka ce zhart,cej visljuk z CNN opbirvav jogo na piv-slovi, a toj vse varnjakav pro "uspihy" v ekonomici... Ne hochu nichogo komentuvaty, podyvyt'sja samy
2001.03.30 | Augusto
Re: Iндiянcькi нoвини-3a Г. Удовенко
http://www.ng.ru/cis/2001-03-30/5_ukraina.htmlГеннадий Иосифович Удовенко родился в 1931 г. в г. Кривой Рог. В 1954 г. окончил Киевский государственный университет (факультет международных отношений). После окончания университета работал председателем колхоза (fuck!fuck! fuck! shche odyn ), учился в аспирантуре Украинского научно-исследовательского института экономики и организации сельского хозяйства. С декабря 1959 г. - на дипломатической работе. В 1985-1992 гг. - постоянный представитель Украины при ООН. С сентября 1992 г. - посол Республики Украина в Республике Польша. В 1994-1998 гг. - министр иностранных дел Украины. В 1999 г., после смерти Вячеслава Чорновила, избран лидером Народного Руха. Народный депутат Украины.
"НГ" начинает публикацию серии интервью с видными политическими деятелями Украины, которые раскрывают свое видение обстановки, сложившейся в этой стране в последний период и связанной с резким обострением взаимоотношений между властью и оппозицией, формированием нового расклада политических сил. Сегодня на вопросы нашей газеты отвечает лидер одной из влиятельных национальных партий, известный политик Геннадий Удовенко.
-ГЕННАДИЙ ИОСИФОВИЧ, как сегодня Народный Рух оценивает политическую ситуацию в стране?
- Народный Рух Украины очень обеспокоен той ситуацией, которая сегодня имеет место в Украине. Эта ситуация связана с так называемым "кассетным скандалом", с исчезновением журналиста Георгия Гонгадзе, с отсутствием прозрачности, открытости в рассмотрении этих дел. Мы очень обеспокоены тем, что Генеральная прокуратура категорически отказывается возобновить криминальное дело, связанное с трагической гибелью основателя нашей партии Вячеслава Чорновила. Как приняли первоначальную версию о том, что это дорожно-транспортное происшествие, так все и осталось... Несмотря на наши многочисленные обращения, подкрепленные выводами экспертов, мы до сих пор не получили ответа. Плюс ряд других дел, связанных с исчезновением известных политиков, народных депутатов, убийствами народных депутатов. Но самое главное, что нас сегодня беспокоит, это попытки дестабилизировать ситуацию требованиями отставки правительства Ющенко. Народный Рух Украины с самого начала поддержал кандидатуру премьер-министра Ющенко, мы поддержали программу, предложенную правительством Ющенко. Одобрили бюджет, хотя очень критически относимся к ряду положений. Мы полагаем, что нужно поддерживать правительство и особенно премьер-министра, который активно проводит в жизнь экономические реформы. И впервые уже есть позитивные результаты этих реформ...
Народный Рух Украины, наша фракция в парламенте выступают за то, чтобы правительство Ющенко продолжало действовать до завершения срока полномочий Верховного Совета нынешнего состава.
В принципе Рух не настроен все подвергать критике, предполагая активно участвовать в строительстве государства, решении экономических, социальных и политических проблем. Поэтому сейчас мы выступаем за то, чтобы парламент работал до конца своего срока и за сохранение нынешнего большинства в парламенте.
- В нынешнем виде?..
- Да, в нынешнем виде. Осталось уже меньше года, а для эффективной работы парламента - еще меньше, потому что начнутся выборы, и эффективность работы парламента сразу начнет падать. Поэтому мы, наша фракция, выступаем против перерегистрации большинства. Это может привести к тому, что снова начнется хаос в работе Верховной Рады. Каким бы ни было парламентское большинство, но оно содействовало эффективной работе парламента. Вспомните последний случай, когда коммунисты покинули зал заседаний, а парламент работал. Я лично испытал огромное удовольствие, что в тот момент, когда можно было сорвать голосование, все-таки большинство как-то собралось, проявило дисциплинированность, и мы приняли довольно важные законопроекты. Мы не заинтересованы в том, чтобы коммунисты бойкотировали парламент, хотя они являются нашими политическими оппонентами. Народный Рух твердо стоит на антикоммунистической платформе, но мы исходим из того, что часть избирателей поддержала коммунистов, поэтому они должны работать в парламенте, пока не решится вопрос о закрытии Коммунистической партии (за что Народный Рух Украины последовательно выступает). Кстати, наше предложение о роспуске Коммунистической партии не включили в повестку дня, но мы в принципе согласились - для того, чтобы не политизировать работу парламента.
Теперь надо подписать договор между парламентским большинством и правительством.
- Без формирования коалиционного правительства?
- Да. Мы, три руководителя фракций (Народный Рух Украины, Украинский Народный Рух, партия "Реформы и порядок"), внесли на рассмотрение большинства предложение и проект этого договора. Суть его состоит в том, что премьер-министр по всем решениям должен консультироваться с парламентом. Проект составлен в рамках ныне действующей Конституции, то есть никаких революционных изменений мы не вносим. Создана комиссия во главе с заместителем председателя Верховной Рады Гавришем и первым заместителем премьер-министра. Там не только наши предложения, есть и другие, но мы первые в письменном виде составили проект договора, а не просто предложения. Мы считаем, что осуществление этого договора на практике приведет к улучшению взаимоотношений между парламентом, правительством и президентом и будет позитивно сказываться на политической ситуации.
Теперь что касается вопроса о коалиционном правительстве. С моей позицией не все соглашаются, даже у нас в Рухе, но я считаю, что сегодня слишком поздно вести переговоры о создании коалиционного правительства. Это сложный процесс, и он затянется. Допустим, сформировали правительство. Его утверждение может занять несколько месяцев, только потом оно начнет работать. Поэтому я как-то сказал: "Если вы хотите поиграть еще и в коалиционное правительство - давайте! Мы тоже будем конструктивно участвовать. Возможно, получится, но эффективности все равно уже не будет." Очень важно, чтобы коалиционное правительство, если оно будет сформировано, состояло из высококвалифицированных специалистов. Вот это тоже будет очень сложно для формирования коалиционного правительства. Народный Рух Украины беспокоит еще и то, чтобы определенные политические круги России не "ловили рыбку в мутной воде".
- Вы имеете в виду ситуацию после Днепропетровского саммита?
- Я имею в виду переговоры, которые велись в Днепропетровске, документы, которые там были подписаны (что там подписано - мы не знаем).
- По имеющейся информации, помимо 16 официально подписанных документов были подписаны еще какие-то документы, которые пока не доведены до Верховной Рады...
- Мне об этом неизвестно. Меня беспокоит другое: идет активное проникновение российского капитала в экономику Украины, и это ведет к усилению экономической зависимости Украины от России. Мы и без того постоянно находимся в зависимости от поставок российского газа, а теперь еще подписали соглашение о подключении энергетической системы Украины к энергетической системе России. Мол, это было вызвано необходимостью стабилизации по частоте 50 герц, и теперь система начала работать. Но дело в том, что мы будем теперь потреблять российскую электроэнергию. Мы не платим за газ, так еще будем за электроэнергию не платить. При том что наши собственные электростанции недогружены, мощности не используются. А углубление экономической зависимости приводит к усилению политической зависимости. Это - аксиома.
Почему все так происходит? В июле будем отмечать 10 лет независимости, а мы как присосались к российской газовой трубе, так и продолжаем сосать газ. Мы не платим за этот газ, мы воруем его, и газовые трейдеры наживают бешеные деньги. Поэтому ничего не решается с альтернативными источниками энергии. Еще в 1993 году подписали соглашение с Ираном о поставках нефти. Ни одной тонны не поставили. За 10 лет не соорудили нефтепровод Одесса-Броды. Соединенные Штаты Америки вырабатывают 40% электроэнергии с использованием газовых турбин и парогазогенерирующих установок! Коэффициент полезного действия - 52% и больше. У нас уникальное производство газовых турбин в Николаеве - конструкторское бюро "Машпроект" и завод "Заря" делают эти турбины. Я был на этом заводе - это современная технология, конкурентоспособность стопроцентная с зарубежными аналогами. Украина, кстати, входит в первую пятерку государств по производству таких газовых турбин, а по их использованию - ноль!
Вчера Ющенко должен был провести два совещания в Николаеве. Первое - по вопросам сельского хозяйства, второе - по вопросам "Машпроекта". Я уже девять писем направил Ющенко, теперь президенту пишу. В Санкт-Петербурге пустили новую электростанцию и поставили газовую турбину с Николаевского завода. Они сейчас хотят совместное предприятие на базе этого завода "Заря" создать... Ну что мы там России миллиард должны за газ!.. Мы считаем, что Россия нам должна 153 миллиарда долларов за те деньги, которые были на счетах вкладчиков, - они за одну ночь их тогда перевели из Украины в Москву. Миллиард она выдержит. Но зато она усилит свое политическое влияние - вот что нас беспокоит. И поэтому я выступал на встрече с делегацией НАТО, на конференции. Я говорил: "Народный Рух Украины не есть антироссийская партия. Народный Рух Украины выступает против неоимпериализма без развития отношений. Но мы очень критически относимся к своей национальной бюрократии, которая за 10 лет не решила ряд актуальных проблем, связанных с укреплением независимой экономики". Очень часто я привожу такой пример: в 1990 году американский политолог Ричард Шрайвер издал брошюрку, в которой писал об Украине: "...седьмая по своей экономической мощи страна открыта для бизнеса". Седьмая! Нам тогда американцы пророчили седьмое место в мире, то есть мы бы могли быть сейчас тоже, между прочим, в "большой семерке", если бы мы этот потенциал развивали. Мы, к сожалению, его не развивали.
Сейчас Народный Рух Украины, наша фракция в парламенте очень активно занимаются вопросами, связанными именно с преодолением Украиной экономического кризиса. Мы разработали программу возрождения легкой промышленности. В отличие от сталинской программы индустриализации (тяжелая промышленность - группа А, легкая промышленность - группа Б) мы, Народный Рух Украины, наоборот, думаем, что сегодня Украина может очень активно развивать свою легкую промышленность и возрождать свою экономику. Легкая промышленность может дать миллион рабочих мест.
Мы сейчас активно выступаем за то, чтобы правительство без промедления разработало стратегическую программу энергетического обеспечения страны. Для нас очень важно, чтобы мы в отношениях с Россией руководствовались Договором о дружбе и сотрудничестве.
- Нельзя не коснуться темы политического кризиса, с учетом того, что акция "Украина - без Кучмы!" идет достаточно долго. Возможна ли, по-вашему, отставка Кучмы? Как будут, на ваш взгляд, развиваться события?
- Народный Рух Украины не является участником акции "Украина - без Кучмы!" Мы не входим в "Форум национального спасения", который настроен оппозиционно по отношению к президенту Украины. Народный Рух Украины сейчас готов выступить в роли посредника между оппозицией и президентом и его окружением. Наша задача сегодня - ни в коем случае не допустить углубления кризиса, который может закончиться кровопролитием. За 10 лет у нас в стране, слава богу, не было ничего подобного. Теперь - что касается событий 9 марта. Мы осудили применение силы. Мы осуждаем применение силы в мирное время, от кого бы это ни исходило. Нас это очень беспокоит. Поэтому я думаю, что Народный Рух Украины - партия, которая привела Украину к независимости, - заинтересован в стабильности, в том, чтобы у нас все решалось в рамках Конституции, в рамках украинского законодательства. Я не вижу сил, которые могли бы сегодня привести к изменению государственного строя, Народный Рух Украины выступает против этого. Хотя есть очень радикально настроенные руховцы, которые критикуют мою позицию и даже требуют замены руководства партии. Но подавляющее большинство поддерживает тот курс, о котором я вам рассказал. У нас в мае будет съезд, который должен окончательно определиться по этому вопросу.
- С учетом развития событий в Молдавии - победы коммунистов - какова, на ваш взгляд, дальнейшая судьба ГУУАМ?
- Недавно закончился визит на Украину председателя азербайджанской партии "Мусават". Он был здесь по приглашению Народного Руха Украины и партии "Реформы и порядок". Мы провели переговоры в Народном Рухе Украины, совместную пресс-конференцию и подписали совместное заявление - четыре партии: Народный Рух Украины, Украинский Народный Рух, партия "Реформы и порядок" и Конгресс украинских националистов, а с их стороны - председатель партии "Мусават", - о том, что будем содействовать укреплению сотрудничества государств в рамках ГУУАМ и, более того, подумаем, как можем способствовать такому укреплению. То, что произошло в Молдавии, вдохновляет левых, прежде всего коммунистов Украины. Я не допускаю такого развития событий у нас. На выборах президента наш народ подтвердил курс на сохранение украинской государственности. Хотя левые являются активными поборниками союза "Зубр" - за Украину, Белоруссию и Россию, Народный Рух Украины выступает категорически против, потому что мы - партия, которая стоит на основах украинской государственности и независимости. Но это плохой пример. Это свидетельствует о том, что нужно сосредоточиться на решении экономических проблем, преодолении кризиса и повышении жизненного уровня
2001.03.30 | Augusto
Re: Iндiянcькi нoвини-3a Г. Удовенко
Zlenko ta Udovenko, to ne bljuznjuky, vypadkovo, bo , jak bachyte, ja splutav v 1995-96 odnogo z inshym(?). Chy to dva klona? Chy dva klovna? Chy to odna osoba z dvoma prizvishchamy?2001.03.30 | Augusto
Z forumu NG, takogo shche ne chuv :))
13:26 30.03.2001Шорох
По-моему здесь все ясно. Удовенцовцы очень обеспоены проникновением российского капитала на Украину, но ничего не говорят о западном провайдерами которого они и являются на Украине. Рух привел Украину к независимости - смешно. Украина провозгласила независимость тогда когда уже ни кто не хотел чтобы она от них зависила.
Добиваются пересмотра дела Чорновола. Лицимеры. Сами же его и убили за отказ выставлять кандидатуру на выборах.
Вывод.
Лучше с ним всеравно не будет.