МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

editorial: Мороза перемкнуло на "парламентській республіці"?

08/21/2003 | Майдан-ІНФОРМ
Мороза перемкнуло на словосполученні "парламентська республіка"?

Продовжується старовинна улюблена гра української партійної опозиції "наступи на граблі". Подвійно болючі наслідки гри виникають тоді, коли граблі ці - дитячі. В цей раз, схоже що гравцем буде Олександр Мороз, який вже забув як його неодноразово "кидала" влада


Схоже, що в обмін на словосполучення "парламентська республіка" та "пропорційні вибори" Олександр Мороз піде на домовленності з Кучмою. Наприклад, стало відомо, що вже є новий узгоджений варіант "реформи" , в якому наприклад, президента обиратиме парламент.


Відкинемо емоції (хоч дуже хочеться голосно лаятись - схоже частина опозиції все ж таки мазохісти - скільки разів їх "кидала" влада, скільки раз вони говорили про те що з бандитами не можна домовлятися ) - ні, ми знов бачимо улюблену гру у граблі.

Отже, відкинемо емоції. Мало написати в Конституції "парламентська республіка", "пропорційні вибори". Набагато важливіше, примусити олігархів, бандитів та чиновників-високопосадовців, які під мудрим керівництвом Кучми вже десять років грабують решту народу, дотримуватись того, що написано в Конституції, дотримуватись того, що написано в законах. Ми бачимо це на прикладі не такої вже й поганої поточної Конституції, гарантом якої повинен бути Кучма.


Де виконання того що там задекларовано? Перерахуємо лише головне, у вигляді майже нікому не потрібних риторичних питань: де безумовне дотримання основних прав людини? Де розподіл на незалежні гілки влади? Де широке залучення народу до прийняття рішень та керування? В .... (викреслено цензурою ).

Там само будуть і благі (і теоретично правильні) наміри Олександра Олександровича Мороза щодо парламентської республіки. Замість справжнього пропорційного закону про вибори буде прийнято, наприклад, псевдо пропорційний, шахрайський в назві та по суті закон Гавриша-Йоффе або аналогічний йому. За допомогою ресурсів, в тому числі і медійних, олігархів, та контрольованих владою силовиків, потрібних судових рішень і т.д. будуть проведені зразково-показові вибори до "пропорційного" парламенту - для цього є всі передумови.

Саме цей парламент обере собі "гідного" президента.

В цьому парламенті не буде декількох опозиційних фракцій, скажімо, СПУ. Цілком ймовірно, що там взагалі не буде опозиції. Пограбування народу продовжиться, тепер під вивіскою "парламентської республіки ", і очолють його не бувші радянські функціонери типа Кучми, а нова кримінально-олігархічна "еліта". Через притаманні нам глибокі демократичні традиції (це іронія), можливо тут все таки не станеться туркменського або білоруського варіантів (якщо дуже пощастить). Ми просто станемо черговим уругваєм, парагваєм чи гондурасом, і ризикуємо залишитись такими назавжди.

Ще один варіант: буде прийнято "справжній" закон про пропорційні вибори. Але наприклад, що заважає владі, що повністю контролює судову систему, "законними" рішеннями контрольованих судів зробити результати такими як треба, тупо познімавши всіх "неправильних" кандидатів з виборчих перегонів? - це лише один з можливих варіантів.

Ми питаємо ще раз, що заважатиме їй зробити саме так? Сильний громадянський рух спротиву, для створення якого жодна з опозиційних партій навіть не приступала?

Не забувайте також, що будь які вибори у сучасних українських умовах, за будь яким законом- це гра на полі ворога, та за його правилами, у якого всі переваги у такій грі. Громадянський спротив - це гра за своїми правилами, один з небагатьох підходів який здатен радикально змінити ситуацію - хоч це не принесе миттєвих, або прямих результатів для конкретної опозиційної партії.

Демократія, яку ми так хочемо всі тут, на цьому сайті (як ми сподіваємось) - для нас є синонімом більш справедливого соціального устрою, і не обов"язково має назву "парламентська республіка".

Демократія працює завдяки тому, що існує 1. переконання 2. приклади того що добре поінформоване населення може самоорганізовуватись, для того щоб впливати на політику, що проводиться щодо них, та приймати участь у тому як ним керують.

Якщо опозиція бажає цивілізованої, європейської України замість чиновницько/поліцейсько/олігархічно/бандитської Кучмаїни, що є зараз, потрібно не лише проводити передвиборчу агітацію на кшалт "оберіть нас бо ми краще ніж влада".

Цього занадто мало.

І тим більше в будь якому разі не можна йти на компроміси та домовленості з поточною владою.

Необхідна щоденна, копітка робота з людьми для того щоб створити такі переконання і такі приклади того, як добре поінформоване населення може самоорганізовуватись, для того щоб впливати на політику, що проводиться щодо них, та приймати участь у тому, як ним керують.

Тим більше що приклади цього є.

Відповіді

  • 2003.08.21 | ilia25

    Мороза перемкнуло на демократії

    Шо за істерика? Хіба параламентська республіка завадить боротьбі за демократію?

    Навпаки, обмеження повноважень Президента полегшить цю боротьбу. Саме тому Мороз цю ідею і підтримує.

    Інша справа, що обрання Президента парламентом та обмеження його повноважень, то є різні речі. Так і Мороз, схоже, це розуміє.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".