МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

виступ Ющенка

09/16/2003 | Shooter
Свій виступ я хотів би розпочати із простого риторичного запитання: в чому полягає національний інтерес України, коли ми говоримо про регіональну співпрацю, про торгівлю і про інтеграцію в цілому. В чому цей інтерес заключається? У чому повинна заключатися кінець кінцем державна політика України?

На Схід від України знаходиться традиційний великий ринок країн СНД і перш за все Росії. У цьому ринку є напрацьовані зв'язки, є певні перспективні проекти. Кінець кінцем є джерела енергоносіїв, в яких зацікавлена і Україна, з одної сторони, і Європи, у тому числі. Якщо керуватися фундаментальним правилом ринку, головне не як виробляти, а де продавати, там знаходиться 24,5 відсотки українського експорту. Тому Росія була і безумовно буде стратегічним економічним партнером України. Було б великим безглуздям відмовлятися від цієї унікальної частини ринку.

Друге. На західних кордонах від України, починаючи з території Польщі, країн Балтії, Словакії, Угорщини, знаходиться найбільший, найємкіший, найплатіжніший ринок світу. Об'єм валового продукту, шановні друзі, на тому ринку складає 10 трильйонів доларів, що само по собі рівняється 228 національним економікам України і 32 економікам Росії. До речі, там сьогодні, шановні панове, ті, хто зліва сидить, реалізується 40 відсотків українського експорту, 40 відсотків українського експорту формують в Україні мільйони робочих місць. Ці експортні стосунки формують відрахування мільярдів до національного бюджету і до Пенсійного фонду України.

Тому головне було б, шановні друзі народні депутати, великою помилкою формувати нашу державну політику по принципу - або-або. Ми повинні знайти правильну політичну з точки зору державних інтересів відповідь, як сформувати не взаємовиключну політику, а взаємодоповнюючу політику? Якщо існує український інтерес на Сході, у нас повинна працювати концепція інтересів України на Схід; якщо ці інтереси присутні на Заході, у нас повинна працювати західна концепція. Це - перше. Я хотів би підкреслити, не політика взаємної виключающої інтеграції, а взаємодоповнююча політика.

Для того, щоб це відбулося, шановні друзі, регіональна політика, регіональна економічна інтеграція повинна здійснюватися за установленими правилами і традиціями, які прийняті у міжнародній економіці і торгівлі. Тільки в тому випадку інтеграція на Схід на блокує Україні процес європейської інтеграції і взаємодії із Світовою організацією торгівлі. Тому це - фундаментальний принцип, і я повністю солідарний із реплікою Валерія Хорошковського із цього приводу.

Третє економічна інтеграція не повинна загрожувати національному суверенітету. Другими словами, економічна інтеграція повинна відповідати духу і букві Конституції України і закону. Щоб відразу зняти будь-які спекуляції щодо фракції "Наша Україна" і себе особисто скажу, ми за розвиток взаємовигідної і рівноправних стосунків з Росією, ми за створення зони вільної торгівлі між країнами без виключень і обмежень. Ми за узгоджену, не єдину, а узгоджену, підкреслюю, конкурентну політику з Росією і другими країнами. Але чи ми знаходимо відповіді у цих документах?

Перше. Угодою і концепцією започатковується утворення щонайменше на рівні митного союзу, а не створення зони вільної торгівлі. Це передбачає по суті зміну стратегічного курсу України.

По-друге, пропонується створення наддержавного регулюючого органу, рішення якого є обов'язковими для всіх сторін. Це є втрата суверенних прав в галузі фінансів, торгівлі, фіскальної і монетарної політики.

Ще одну хвилинку. Неприйнятним є механізм прийняття рішень шляхом зваженого голосування з урахуванням економічного потенціалу країни.

Подивіться, шановні друзі: зеленим - це право голосування Російської Федерації, синім - вісім... 9,9 відсотків - це голос України.

І на завершення: національні експерти і політики застерігають, що через підписання угоди про єдиний економічний простір в її нинішньому стані Україна втратить будь-які перспективи євроінтеграції, вступу до Світової організації торгівлі.

Запропонована угода в її нинішньому вигляді протирічить Конституції України і законам України і веде до втрати суверенітету, не відповідає курсу європейської інтеграції і, по суті, є зрадою національних інтересів України.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".