Інтерв"ю Плюща (/)
10/06/2003 | Mykyta
Хочеться виділити ось це:
"БЮТ однозначно буде йти у блоці з Ющенком."
Видно таки домовились (було вже таке саме висловлювання в Ющенка). Тьфу-тьфу
=============================================
Іван Плющ: Кандидат від влади переможе тільки якщо Кучма піде шляхом Єльцина
Сергій Лещенко, УП , 6.10.2003, 19:12
У переході двічі-спікера парламенту Івана Плюща до "Нашої України" більшість спостерігачів побачили знаковість. Плюща давно вже вважали кадровим резервом опозиції, але на формальний перехід він не наважувався. І ось нарешті він це зробив, тим самим давши тему для роздумів про проблеми в більшості. Загалом тему цього переходу вже обговорили й прокоментували. Минулого сесійного тижня Плющ офіційно пристав до лав "Нашої України", але так і не змінив свого розташування у депутатському залі. З цього питання і почалося його інтерв'ю "Українській правді".
- Іване Степановичу, чому ви і зараз, після переходу, продовжуєте сидіти на тому ж кріслі, де і сиділи – поруч із "Демініціативами" і через півзалу від "Нашої України"?
- Бо немає біля "Нашої України" підходящого місця. Я запропонував, щоб вони переговори з Олександром Михайловичем Волковим. Щоб, якщо він не проти, помінятися місцями. Бо його крісло в ложі, яка знаходиться поруч із фракцією "Наша Україна". Я думав, що ми поміняємося, бо він позафракційний, і йому немає різниці, де сидіти. Але щось не домовилися.
- Та ви напевно не знали, що там, де місце Волкова, спеціально зробили крісла для великогабаритних депутатів, щоб вони могли там комфортно сидіти...
- Я про це не знав.
- У "Нашій Україні" ви до якої групи увійшли?
- Я вдячний Віктору Андрійовичу, і його політраді, і керівникам груп, які не казали мені, в яку групу входити. Їм достатньо, що я входжу до "Нашої України".
- На засідання фракції вже ходили?
- Я був і до цього, і після цього. Мої враження не змінюються. Наша фракція – це міні-Верховна Рада. Не було б щастя, так нещастя допомогло. Те, що Ющенко півтора року утримав непросту фракцію, це дає підстави сказати, що Ющенко став справжнім політиком.
- Та кажуть, що всі просто вірять у його президентство і тому тримаються за нього.
- Ні. Я б не хотів так казати, хоч і відмітати цього не можна. Я скажу, що Ющенко самодостатній для ухвалення рішень. Але Ющенко вміє слухати людей. І це забезпечило єдність фракції. Робота цієї фракції дала можливість, що Верховна Рада існує.
Якби не позиція "Нашої України", де вона йшла на компроміс, я не знаю, що було б з Верховною Радою. Саме виважена позиція "Нашої України" зберегла парламентаризм.
Але кажучи про них, я не хочу принизити роль КПУ, СПУ і БЮТ. Там, де вони знаходили спільну мову, це був вагомий фактор для збереження парламентаризму. Перший раз – коли не дали перерозподілити комітети. І друге – коли два законопроекти змін до Конституції пішли у Конституційний суд.
- Кажуть, у "Нашій Україні" боротьба за лідера, боротьба за вплив на нього, оточення, яке роздере Україну?
- Боротьба за лідера – цього не потрібно боятися. Це є кругом. Ми всі різні приходимо в цей світ. Немає у світі однакових відбитків пальців. Сам факт, що "Наша Україна" проіснувала півтора роки, говорить, що така боротьба не є основним.
Щодо того, що Ющенко стане президентом, то оточення роздере Україну?... Україну вже ніхто не роздере.
- А перерозподіл власності?
- Це вже інше. Тому я критикую клани, як провладні, так і проопозиційні. Якщо вони робитимуть те, що було при приході радянської влади, то це шлях в нікуди.
ЄЕП НЕ БУДЕ. Я ЩЕ ГОРБАЧОВА ПОПЕРЕДЖАВ
- Коли Володимира Литвина обрали спікером, ви його критикували. І відчувалося якесь особистісне протистояння. Зараз Литвина називають одним із факторів, який зберігає парламент від впливу адміністрації президента. Ви не змінили свою думку?
- Я ставлюся до Володимира Литвина спокійно. Ствердилося те, що Володимир Литвин казав колись сам. Він заявив: "Я відбувся як публічний політик" і "Я непоганий учень". Він дійсно став публічним політиком і дійсно проявив те, що він від школи і до академіка є непоганим учнем.
Але ці дві підстави не дають мені стверджувати, що Литвин є гарантом парламентаризму. Литвин виконує волю Банкової уміючи. Про що Леонід Данилович сказав, що Литвин – "чудовий політичний менеджер".
- Ваше ставлення до теми, стане ще одним екзаменом для парламенту – ЄЕП.
- У Леоніда Даниловича непогана пам'ять і він згадав, що коли він уперше ішов у президенти, то у багатьох районах України обіцяв створити союз. Ну не такий великий, як СРСР, трошки менше. Тепер він згадав, що час закінчується, а союзу так і не створив. І він вирішив проініціювати такого маленького союзу між Україною, Росією, Білорусією й Казахстаном.
Якщо ви читали, після ялтинського самміту президент Молдови Воронін сказав: йому як суб'єкту СНД взагалі незрозуміло, де виношувалися ці рішення. І це є одним з аргументів пор неминучий розвал СНД. А цей же Воронін належить до комуністичної сили. І він сказав: у нас немає після цього іншого виходу, як ще тісніше співпрацювати з Євросоюзом.
- А ви як взагалі думаєте, ЄЕП буде реалізовано?
- Да Боже вас упаси! Я з 1990 року від прем'єр-міністра СРСР Павлова, і президента Горбачова, якого я шаную і поважаю, я їм усім казав: нікому вже ніколи не вдасться створити союзу на зразок СРСР. Забудьте. Той експеримент на 1/6 частини світу ціною великих жертв засвідчив: це Богом проклятий експеримент. І він ніде не повториться. Є ще острівки Куба і Північна Корея...
Як можна розуміти, що з ЄЕП щось буде, коли Азаров Микола Янович стоїть на трибуні парламенту і каже, що "прямо не пропісано, но Росія чьотко заявіла, что ми двіжемся к єдіним ценам на енергоносітєлі". А через тиждень посол Росії, який мав пряме, а зараз має опосередковане відношення до енергоносіїв, каже: "Да ну ж ето вобше! Об етом і рєч нє шла. І етого не може бить".
Друге. Почитайте інтерв'ю Леоніда Даниловича перед презентацією шедевра "Україна – не Росія". І кореспондент запитує: як інтеграція з виробництвом літака Ан-70? І Леонід Данилович каже: "Ви понімаєте, я знаю, што Путін "за", Касьянов "за", вєдь там же 70% російських розработок. Но єсть же політічєская сіла, которая не хочєт етого". Це було напередодні підписання ЄЕП.
Я не розумію: так ви поговоріть із тією політичною силою: чому ви протягом 10 років не можете домовитися по єдиному проекту Ан-70! І я вам можу безліч таких фактів навести.
Ви знаєте, що товарообіг у нас із Росією до 1999 становив понад 12 мільярдів доларів. І коли прийшов не просто посол Чорномирдін, а надзвичайний-чрезвичайний уповноважений президента Путіна і найближчий друг президента Кучми, то наш товарообіг упав майже на 2 мільярди. І тепер ми починаємо потроху виходити на цифру, яка була до 1999 року.
А візьміть газовий консорціум?! Ну немає такого у світі! Цей консорціум називається: давайте з'їмо спочатку твоє, а потім кожен своє.
Якщо це консорціум, я розумію, що в Росії є великі родовища газу, Європа є великим споживачем. От можна створити консорціум: я у вас, видобувальника, газ беру, супроводжую його до споживача, і йому продаю. Оце був би консорціум! А який же нам варіант запропонований? Давай поділимо українську трубу.
І мені до вподоби слова Шредера, який прокоментував участь Німеччини у консорціумі: ето когда вас двоє запросили на обід, ви приходите, а вони вже пообідали. [Плющ тут помилився – це порівняння належить німецькому послу в Україні Дітмару Штюдеманну.]
Оце така інтеграція.
КУЧМА КАЗАВ, ЩО НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ВІДСТАВКОЮ ЮЩЕНКА
- Раніше ви говорили, що перейшли до "Нашої України" оскільки Степан Гавриш став координатором більшості. Тобто ви остаточно поховали перспективи цієї більшості?
- Я півтора року кажу одне і теж – ця більшість не має конструктиву і майбутнього, бо немає основи для її створення. Крім основи – ви за те, щоб підтримувати Леоніда Даниловича. Тому чим ближче до виборів президента, тим більшість ставатиме розмитішою.
- А хіба "Наша Україна" може створити свою більшість до виборів президента?
- "Нашій Україні" не потрібна своя більшість, вона її має після виборів 2002. Це найбільша політична сила, вона має свій стержень і корінь, це національно-свідома патріотична сила.
- Але що, "Наша Україна" має прямий вплив на прийняття рішень у державі?
- Ви не плутайте поняття. Ви маєте на увазі коаліцію у парламенті, яка назвала себе більшістю. Але подумайте, якою ціною вони даються. Перше рішення було про проведення Володимира Михайловича Литвина головою Верховної Ради. 226 голосів. Ви знаєте, як вони робилися?
А восени 2002 говорили про більшість у 232 голоси. Але що було тоді? До якого б закону не підійшли, немає 226 голосів. Рішення приймалися компромісах, і в них кожна сила має свій інтерес. Тому більшості у цій Верховній Раді практично не було. Вона ситуативно зігнана.
- Коли Степан Гавриш, колишній ваш соратник, ухвалював рішення стати політкоординатором більшості, він радився з вами?
- Ні.
- Як ви думаєте, як людина, яка знає Гавриша – чому він очолив це утворення, більшість – якої, за вашими словами, не існує?
- Степан Богданович – публічний політик. Він має особливість – він є людиною, з якою приємно працювати. Я люблю людей, яких не треба весь час підштовхувати, а краще стримувати. І Степан Богдановича не треба заставляти працювати, він це робить із повною віддачею.
Друга особливість – Степан Богданович хоче бути на виду, він любить це діло. І це не погано. Але мені здається, що саме це було однією з вагомих причин, що він погодився бути координатором більшості.
- Ви його не попереджали про вихід із "Демініціатив"?
- Я б не хотів, що ви думали, що ми з ним розійшлися. Я можу з ним двічі на день говорити. І нікуди я не розходився з ним. Як на мене, у політиці більше працюють з опонентами, яких треба переконувати, а не з однодумцями, які й так є твоїми прибічниками.
Я говорю про це з квітня минулого року: альтернативи коаліції на базі "Нашої України" і "Єдиної України" не було не тоді, ні зараз. І коли ми започатковували групу "Демократичні ініціативи" із числа депутатів, які не входили ні до "Нашої України", ні в більшість, ми ставили собі за мету бути містком між ними.
Але коли Степан Богданович став політкоординатором більшості, він сказав: "Я роблю це, щоб переконувати більшість своїми аргументами. Але якщо більшість їх не сприйме, я все рівно буду проводити лінію більшості твьордо і неукоснітельно". От тоді я себе вичерпав у співпраці з ним.
Зараз неможливо бути містком між "Нашою Україною" і більшістю. Можна бути містком між "Нашою Україною" і неіснуючим блоком "За єдину Україну", який обдурив виборців. Бо коли він йшов на вибори, казав: "ми, прийшовши у парламент, обіцяємо створити єдину політичну силу!". І навіть просили батька Леоніда Даниловича очолити їх. А Леонід Данилович казав: "Я ще подумаю". А коли "За єдину Україну" прийшов у парламент, розсипалися на сім частин.
- Що ви думаєте про нове об'єднання – НДП і "Демініціатив" – у єдину фракцію?
- Моя думка неоднозначна. Я знаю обидві ці сили. Після того, як НДП в силу зовнішніх впливів і фракцій розвалилася...
- Що це за сила, адже ви були членом партії?
- Я був не просто членом партії, а членом політвиконкому. Коли НДП після виборів 1998 року за допомогою прем'єра Пустовойтенка сформувала велику фракцію, ця фракція була щось не до вподоби Леоніду Даниловичу. І було відразу ж введено: розчленувати цю фракцію.
Але це ще не біда. Відбулася оксамитова революція у 2000, і була організована коаліція, яка стала на позицію законодавчого супроводження курсу президента Леоніда Кучми, із яким він переміг на виборах президента. Тоді я підкреслював: це не пропрезидентська більшість, а більшість, яка взяла законодавчо супроводжувати курс президента. Мої опоненти відразу побігли: "Ви чули, що Плющ сказав? Це не пропрезидентська більшість...".
Але протягом року і кількох місяців був найсвітліший період в історії України в політичному і економічному житті дійсно вдалося досягти співпраці президента Леоніда Кучми, уряду Віктора Ющенка й більшості Верховної Ради. Але деякі політичні сили це не влаштовувало. Проходить з'їзд НДП. Я відчуваю по настрою депутатів НДП, які виступають: вони поділяють, що робить Ющенко. Але тут виступає голова партії Валерій Павлович Пустовойтенко. Він каже, що не підтримує уряд Ющенка. Я після цього виходжу на трибуну: "Дорогі товариші по партії! Я щось не розумію. Я слухаю вас: ви підтримую. Валерія Павловича слухаю: він не підтримую. Тому я належу до тих, хто підтримує, і вас закликаю". Бурні аплодисменти.
Але почалися кулуарні ігри, і Валерій Павлович переагітував депутатів, які проголосували за відставку Ющенка.
Я передбачав цей процес. І в присутності Віктора Андрійовича Ющенка я казав Леоніду Даниловичу Кучмі: якщо ви доведете цей процес до падіння уряду, то ви знайте: я займу сторону Ющенка. І ви щоб не казали, що я зрадив. Це було за півроку до падіння.
- І що сказав Кучма?
- Він сказав, що не веде такого процесу і не займається цим.
- Ви повірили?
- Хотілося вірити. Але повернемося до того з'їзду НДП. Партія втратила вагу у головному – бути партією, яка б об'єднувала навколо себе центристські демократичні сили. Вона сама розкололася. Але цей розкол затушували і пішли на вибори. НДП була гаряче в "Єді", і так же гаряче вийшла і знову спробувала стати автономною силою в парламенті. Це їм вдалося з трудом.
Але потім вони зализали це. І зараз доходить до домовлености "шістки" про єдиного кандидата в президенти. І коли Валерій Павлович побачили, що йому треба ставити підпис, що він підтримує "єдиного", але не знає кого саме, Валерій Павлович осмілився сказати, що й він не проти бути президентом. І його потужна партія буде його висувати.
Я думаю, після цього пішли думки: "Для чого нам така фракція у більшості, яка претендує на свою думку? Давайте її кудись... Ну от Степан Богданович надьожний, давай зіл'єм, щоб він перебрав командування".
- І думаєте, Пустовойтенко поступиться своїм дітищем?
- Я думаю, Пустовойтенко поступить так, як йому скажуть Леонід Данилович. Або за щось торгуються. Можливо, тут ідеться про те, щоб підсилити НДП – не виключено, що під нового лідера.
КАНДИДАТ ВІД ВЛАДИ МОЖЕ СТАТИ ПРЕЗИДЕНТОМ ЗА ОДНІЄЇ УМОВИ
- Ви якийсь взяли напрям роботи у "Нашій Україні"?
- Такого конкретного напряму роботи немає. Я сказав, що іду в "Нашу Україну", щоб переконувати їх: це велика політична сила, але недостатньо для того, щоб Віктор Андрійович Ющенко переміг у першому турі. І "Наша Україна" повинна продовжити роботу з формування загальноукраїнського громадсько-політичного об'єднання "Майбутнє України". І йти на вибори від більш широкої сили, ніж "Наша Україна".
- Ви вже і назву придумали?
- Та, придумав.
- Які ще політичні сили можуть підтримати Ющенка на президентських виборах?
- Я виключаю однозначно комуністів. Я розумію їх, і тут немає сенсу витрачати на це час. Що стосується соціалістів і БЮТ... БЮТ однозначно буде йти у блоці з Ющенком. А щодо соціалістів, треба придумати якусь форму інтеграції й співпраці. СПУ має свої структури, має своїх ентузіастів і поводарів. І можна найти статус для цієї сили у цьому об'єднанні, щоб вони не втрачали статус, але були разом.
Але ще можна назвати два десятки партій, які готові підтримати Ющенка.
- Скільки буде взагалі кандидатів у президенти?
- Важко сказати, бо влада ніяк не розродиться. Перший серйозний прокол, який допустив Степан Гавриш: він сказав, що якщо до половини жовтня не буде єдиного кандидата від влади, то... Але Степан не просто це сказав. Були розмови, були обкатки. Але щось захололи. Я думаю, їм буде надто важко домовитися.
Я думаю, так само ще не визначилася Соціалістична партія. Я знаю особисті амбіції Мороза. Нелегко буде СПУ переконати його, щоб він не йшов на вибори. Він буде безліч причин наводити: що він у другому турі зніме кандидатуру, у третьому турі...
Я думаю, що будуть нові, не засвічені кандидати. Бо ми не можемо прийняти закон про вибори президента. Кілька днів тому ми в комітеті державного будівництва розглядали два законопроекти: Ключковського (блок "Наша Україна") і Рудьковського (Соцпартія).
Різниця в тому, що у Ключковського висувають у президенти партії та блоки, а у Рудьковського – ще трудові колективи і самовисування. От ви уявіть, якщо буде самовисування, скільки буде кандидатів?! Чи друга норма: яке сито? Або підписи, або застава. Якщо буде норма самовисування, то ви знаєте, скільки у нас мільйонерів, і чи буде проблема заставу внести?
- Як ви думаєте, взагалі існує якась формула перемоги кандидата від влади на президентських виборах?
- Але дуже складно спрогнозувати кандидата від влади. Його навіть не знає Леонід Данилович.
- Але перемогти він може?
- При одній умові. Якщо Леонід Данилович повторить російський варіант.
"БЮТ однозначно буде йти у блоці з Ющенком."
Видно таки домовились (було вже таке саме висловлювання в Ющенка). Тьфу-тьфу
=============================================
Іван Плющ: Кандидат від влади переможе тільки якщо Кучма піде шляхом Єльцина
Сергій Лещенко, УП , 6.10.2003, 19:12
У переході двічі-спікера парламенту Івана Плюща до "Нашої України" більшість спостерігачів побачили знаковість. Плюща давно вже вважали кадровим резервом опозиції, але на формальний перехід він не наважувався. І ось нарешті він це зробив, тим самим давши тему для роздумів про проблеми в більшості. Загалом тему цього переходу вже обговорили й прокоментували. Минулого сесійного тижня Плющ офіційно пристав до лав "Нашої України", але так і не змінив свого розташування у депутатському залі. З цього питання і почалося його інтерв'ю "Українській правді".
- Іване Степановичу, чому ви і зараз, після переходу, продовжуєте сидіти на тому ж кріслі, де і сиділи – поруч із "Демініціативами" і через півзалу від "Нашої України"?
- Бо немає біля "Нашої України" підходящого місця. Я запропонував, щоб вони переговори з Олександром Михайловичем Волковим. Щоб, якщо він не проти, помінятися місцями. Бо його крісло в ложі, яка знаходиться поруч із фракцією "Наша Україна". Я думав, що ми поміняємося, бо він позафракційний, і йому немає різниці, де сидіти. Але щось не домовилися.
- Та ви напевно не знали, що там, де місце Волкова, спеціально зробили крісла для великогабаритних депутатів, щоб вони могли там комфортно сидіти...
- Я про це не знав.
- У "Нашій Україні" ви до якої групи увійшли?
- Я вдячний Віктору Андрійовичу, і його політраді, і керівникам груп, які не казали мені, в яку групу входити. Їм достатньо, що я входжу до "Нашої України".
- На засідання фракції вже ходили?
- Я був і до цього, і після цього. Мої враження не змінюються. Наша фракція – це міні-Верховна Рада. Не було б щастя, так нещастя допомогло. Те, що Ющенко півтора року утримав непросту фракцію, це дає підстави сказати, що Ющенко став справжнім політиком.
- Та кажуть, що всі просто вірять у його президентство і тому тримаються за нього.
- Ні. Я б не хотів так казати, хоч і відмітати цього не можна. Я скажу, що Ющенко самодостатній для ухвалення рішень. Але Ющенко вміє слухати людей. І це забезпечило єдність фракції. Робота цієї фракції дала можливість, що Верховна Рада існує.
Якби не позиція "Нашої України", де вона йшла на компроміс, я не знаю, що було б з Верховною Радою. Саме виважена позиція "Нашої України" зберегла парламентаризм.
Але кажучи про них, я не хочу принизити роль КПУ, СПУ і БЮТ. Там, де вони знаходили спільну мову, це був вагомий фактор для збереження парламентаризму. Перший раз – коли не дали перерозподілити комітети. І друге – коли два законопроекти змін до Конституції пішли у Конституційний суд.
- Кажуть, у "Нашій Україні" боротьба за лідера, боротьба за вплив на нього, оточення, яке роздере Україну?
- Боротьба за лідера – цього не потрібно боятися. Це є кругом. Ми всі різні приходимо в цей світ. Немає у світі однакових відбитків пальців. Сам факт, що "Наша Україна" проіснувала півтора роки, говорить, що така боротьба не є основним.
Щодо того, що Ющенко стане президентом, то оточення роздере Україну?... Україну вже ніхто не роздере.
- А перерозподіл власності?
- Це вже інше. Тому я критикую клани, як провладні, так і проопозиційні. Якщо вони робитимуть те, що було при приході радянської влади, то це шлях в нікуди.
ЄЕП НЕ БУДЕ. Я ЩЕ ГОРБАЧОВА ПОПЕРЕДЖАВ
- Коли Володимира Литвина обрали спікером, ви його критикували. І відчувалося якесь особистісне протистояння. Зараз Литвина називають одним із факторів, який зберігає парламент від впливу адміністрації президента. Ви не змінили свою думку?
- Я ставлюся до Володимира Литвина спокійно. Ствердилося те, що Володимир Литвин казав колись сам. Він заявив: "Я відбувся як публічний політик" і "Я непоганий учень". Він дійсно став публічним політиком і дійсно проявив те, що він від школи і до академіка є непоганим учнем.
Але ці дві підстави не дають мені стверджувати, що Литвин є гарантом парламентаризму. Литвин виконує волю Банкової уміючи. Про що Леонід Данилович сказав, що Литвин – "чудовий політичний менеджер".
- Ваше ставлення до теми, стане ще одним екзаменом для парламенту – ЄЕП.
- У Леоніда Даниловича непогана пам'ять і він згадав, що коли він уперше ішов у президенти, то у багатьох районах України обіцяв створити союз. Ну не такий великий, як СРСР, трошки менше. Тепер він згадав, що час закінчується, а союзу так і не створив. І він вирішив проініціювати такого маленького союзу між Україною, Росією, Білорусією й Казахстаном.
Якщо ви читали, після ялтинського самміту президент Молдови Воронін сказав: йому як суб'єкту СНД взагалі незрозуміло, де виношувалися ці рішення. І це є одним з аргументів пор неминучий розвал СНД. А цей же Воронін належить до комуністичної сили. І він сказав: у нас немає після цього іншого виходу, як ще тісніше співпрацювати з Євросоюзом.
- А ви як взагалі думаєте, ЄЕП буде реалізовано?
- Да Боже вас упаси! Я з 1990 року від прем'єр-міністра СРСР Павлова, і президента Горбачова, якого я шаную і поважаю, я їм усім казав: нікому вже ніколи не вдасться створити союзу на зразок СРСР. Забудьте. Той експеримент на 1/6 частини світу ціною великих жертв засвідчив: це Богом проклятий експеримент. І він ніде не повториться. Є ще острівки Куба і Північна Корея...
Як можна розуміти, що з ЄЕП щось буде, коли Азаров Микола Янович стоїть на трибуні парламенту і каже, що "прямо не пропісано, но Росія чьотко заявіла, что ми двіжемся к єдіним ценам на енергоносітєлі". А через тиждень посол Росії, який мав пряме, а зараз має опосередковане відношення до енергоносіїв, каже: "Да ну ж ето вобше! Об етом і рєч нє шла. І етого не може бить".
Друге. Почитайте інтерв'ю Леоніда Даниловича перед презентацією шедевра "Україна – не Росія". І кореспондент запитує: як інтеграція з виробництвом літака Ан-70? І Леонід Данилович каже: "Ви понімаєте, я знаю, што Путін "за", Касьянов "за", вєдь там же 70% російських розработок. Но єсть же політічєская сіла, которая не хочєт етого". Це було напередодні підписання ЄЕП.
Я не розумію: так ви поговоріть із тією політичною силою: чому ви протягом 10 років не можете домовитися по єдиному проекту Ан-70! І я вам можу безліч таких фактів навести.
Ви знаєте, що товарообіг у нас із Росією до 1999 становив понад 12 мільярдів доларів. І коли прийшов не просто посол Чорномирдін, а надзвичайний-чрезвичайний уповноважений президента Путіна і найближчий друг президента Кучми, то наш товарообіг упав майже на 2 мільярди. І тепер ми починаємо потроху виходити на цифру, яка була до 1999 року.
А візьміть газовий консорціум?! Ну немає такого у світі! Цей консорціум називається: давайте з'їмо спочатку твоє, а потім кожен своє.
Якщо це консорціум, я розумію, що в Росії є великі родовища газу, Європа є великим споживачем. От можна створити консорціум: я у вас, видобувальника, газ беру, супроводжую його до споживача, і йому продаю. Оце був би консорціум! А який же нам варіант запропонований? Давай поділимо українську трубу.
І мені до вподоби слова Шредера, який прокоментував участь Німеччини у консорціумі: ето когда вас двоє запросили на обід, ви приходите, а вони вже пообідали. [Плющ тут помилився – це порівняння належить німецькому послу в Україні Дітмару Штюдеманну.]
Оце така інтеграція.
КУЧМА КАЗАВ, ЩО НЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ ВІДСТАВКОЮ ЮЩЕНКА
- Раніше ви говорили, що перейшли до "Нашої України" оскільки Степан Гавриш став координатором більшості. Тобто ви остаточно поховали перспективи цієї більшості?
- Я півтора року кажу одне і теж – ця більшість не має конструктиву і майбутнього, бо немає основи для її створення. Крім основи – ви за те, щоб підтримувати Леоніда Даниловича. Тому чим ближче до виборів президента, тим більшість ставатиме розмитішою.
- А хіба "Наша Україна" може створити свою більшість до виборів президента?
- "Нашій Україні" не потрібна своя більшість, вона її має після виборів 2002. Це найбільша політична сила, вона має свій стержень і корінь, це національно-свідома патріотична сила.
- Але що, "Наша Україна" має прямий вплив на прийняття рішень у державі?
- Ви не плутайте поняття. Ви маєте на увазі коаліцію у парламенті, яка назвала себе більшістю. Але подумайте, якою ціною вони даються. Перше рішення було про проведення Володимира Михайловича Литвина головою Верховної Ради. 226 голосів. Ви знаєте, як вони робилися?
А восени 2002 говорили про більшість у 232 голоси. Але що було тоді? До якого б закону не підійшли, немає 226 голосів. Рішення приймалися компромісах, і в них кожна сила має свій інтерес. Тому більшості у цій Верховній Раді практично не було. Вона ситуативно зігнана.
- Коли Степан Гавриш, колишній ваш соратник, ухвалював рішення стати політкоординатором більшості, він радився з вами?
- Ні.
- Як ви думаєте, як людина, яка знає Гавриша – чому він очолив це утворення, більшість – якої, за вашими словами, не існує?
- Степан Богданович – публічний політик. Він має особливість – він є людиною, з якою приємно працювати. Я люблю людей, яких не треба весь час підштовхувати, а краще стримувати. І Степан Богдановича не треба заставляти працювати, він це робить із повною віддачею.
Друга особливість – Степан Богданович хоче бути на виду, він любить це діло. І це не погано. Але мені здається, що саме це було однією з вагомих причин, що він погодився бути координатором більшості.
- Ви його не попереджали про вихід із "Демініціатив"?
- Я б не хотів, що ви думали, що ми з ним розійшлися. Я можу з ним двічі на день говорити. І нікуди я не розходився з ним. Як на мене, у політиці більше працюють з опонентами, яких треба переконувати, а не з однодумцями, які й так є твоїми прибічниками.
Я говорю про це з квітня минулого року: альтернативи коаліції на базі "Нашої України" і "Єдиної України" не було не тоді, ні зараз. І коли ми започатковували групу "Демократичні ініціативи" із числа депутатів, які не входили ні до "Нашої України", ні в більшість, ми ставили собі за мету бути містком між ними.
Але коли Степан Богданович став політкоординатором більшості, він сказав: "Я роблю це, щоб переконувати більшість своїми аргументами. Але якщо більшість їх не сприйме, я все рівно буду проводити лінію більшості твьордо і неукоснітельно". От тоді я себе вичерпав у співпраці з ним.
Зараз неможливо бути містком між "Нашою Україною" і більшістю. Можна бути містком між "Нашою Україною" і неіснуючим блоком "За єдину Україну", який обдурив виборців. Бо коли він йшов на вибори, казав: "ми, прийшовши у парламент, обіцяємо створити єдину політичну силу!". І навіть просили батька Леоніда Даниловича очолити їх. А Леонід Данилович казав: "Я ще подумаю". А коли "За єдину Україну" прийшов у парламент, розсипалися на сім частин.
- Що ви думаєте про нове об'єднання – НДП і "Демініціатив" – у єдину фракцію?
- Моя думка неоднозначна. Я знаю обидві ці сили. Після того, як НДП в силу зовнішніх впливів і фракцій розвалилася...
- Що це за сила, адже ви були членом партії?
- Я був не просто членом партії, а членом політвиконкому. Коли НДП після виборів 1998 року за допомогою прем'єра Пустовойтенка сформувала велику фракцію, ця фракція була щось не до вподоби Леоніду Даниловичу. І було відразу ж введено: розчленувати цю фракцію.
Але це ще не біда. Відбулася оксамитова революція у 2000, і була організована коаліція, яка стала на позицію законодавчого супроводження курсу президента Леоніда Кучми, із яким він переміг на виборах президента. Тоді я підкреслював: це не пропрезидентська більшість, а більшість, яка взяла законодавчо супроводжувати курс президента. Мої опоненти відразу побігли: "Ви чули, що Плющ сказав? Це не пропрезидентська більшість...".
Але протягом року і кількох місяців був найсвітліший період в історії України в політичному і економічному житті дійсно вдалося досягти співпраці президента Леоніда Кучми, уряду Віктора Ющенка й більшості Верховної Ради. Але деякі політичні сили це не влаштовувало. Проходить з'їзд НДП. Я відчуваю по настрою депутатів НДП, які виступають: вони поділяють, що робить Ющенко. Але тут виступає голова партії Валерій Павлович Пустовойтенко. Він каже, що не підтримує уряд Ющенка. Я після цього виходжу на трибуну: "Дорогі товариші по партії! Я щось не розумію. Я слухаю вас: ви підтримую. Валерія Павловича слухаю: він не підтримую. Тому я належу до тих, хто підтримує, і вас закликаю". Бурні аплодисменти.
Але почалися кулуарні ігри, і Валерій Павлович переагітував депутатів, які проголосували за відставку Ющенка.
Я передбачав цей процес. І в присутності Віктора Андрійовича Ющенка я казав Леоніду Даниловичу Кучмі: якщо ви доведете цей процес до падіння уряду, то ви знайте: я займу сторону Ющенка. І ви щоб не казали, що я зрадив. Це було за півроку до падіння.
- І що сказав Кучма?
- Він сказав, що не веде такого процесу і не займається цим.
- Ви повірили?
- Хотілося вірити. Але повернемося до того з'їзду НДП. Партія втратила вагу у головному – бути партією, яка б об'єднувала навколо себе центристські демократичні сили. Вона сама розкололася. Але цей розкол затушували і пішли на вибори. НДП була гаряче в "Єді", і так же гаряче вийшла і знову спробувала стати автономною силою в парламенті. Це їм вдалося з трудом.
Але потім вони зализали це. І зараз доходить до домовлености "шістки" про єдиного кандидата в президенти. І коли Валерій Павлович побачили, що йому треба ставити підпис, що він підтримує "єдиного", але не знає кого саме, Валерій Павлович осмілився сказати, що й він не проти бути президентом. І його потужна партія буде його висувати.
Я думаю, після цього пішли думки: "Для чого нам така фракція у більшості, яка претендує на свою думку? Давайте її кудись... Ну от Степан Богданович надьожний, давай зіл'єм, щоб він перебрав командування".
- І думаєте, Пустовойтенко поступиться своїм дітищем?
- Я думаю, Пустовойтенко поступить так, як йому скажуть Леонід Данилович. Або за щось торгуються. Можливо, тут ідеться про те, щоб підсилити НДП – не виключено, що під нового лідера.
КАНДИДАТ ВІД ВЛАДИ МОЖЕ СТАТИ ПРЕЗИДЕНТОМ ЗА ОДНІЄЇ УМОВИ
- Ви якийсь взяли напрям роботи у "Нашій Україні"?
- Такого конкретного напряму роботи немає. Я сказав, що іду в "Нашу Україну", щоб переконувати їх: це велика політична сила, але недостатньо для того, щоб Віктор Андрійович Ющенко переміг у першому турі. І "Наша Україна" повинна продовжити роботу з формування загальноукраїнського громадсько-політичного об'єднання "Майбутнє України". І йти на вибори від більш широкої сили, ніж "Наша Україна".
- Ви вже і назву придумали?
- Та, придумав.
- Які ще політичні сили можуть підтримати Ющенка на президентських виборах?
- Я виключаю однозначно комуністів. Я розумію їх, і тут немає сенсу витрачати на це час. Що стосується соціалістів і БЮТ... БЮТ однозначно буде йти у блоці з Ющенком. А щодо соціалістів, треба придумати якусь форму інтеграції й співпраці. СПУ має свої структури, має своїх ентузіастів і поводарів. І можна найти статус для цієї сили у цьому об'єднанні, щоб вони не втрачали статус, але були разом.
Але ще можна назвати два десятки партій, які готові підтримати Ющенка.
- Скільки буде взагалі кандидатів у президенти?
- Важко сказати, бо влада ніяк не розродиться. Перший серйозний прокол, який допустив Степан Гавриш: він сказав, що якщо до половини жовтня не буде єдиного кандидата від влади, то... Але Степан не просто це сказав. Були розмови, були обкатки. Але щось захололи. Я думаю, їм буде надто важко домовитися.
Я думаю, так само ще не визначилася Соціалістична партія. Я знаю особисті амбіції Мороза. Нелегко буде СПУ переконати його, щоб він не йшов на вибори. Він буде безліч причин наводити: що він у другому турі зніме кандидатуру, у третьому турі...
Я думаю, що будуть нові, не засвічені кандидати. Бо ми не можемо прийняти закон про вибори президента. Кілька днів тому ми в комітеті державного будівництва розглядали два законопроекти: Ключковського (блок "Наша Україна") і Рудьковського (Соцпартія).
Різниця в тому, що у Ключковського висувають у президенти партії та блоки, а у Рудьковського – ще трудові колективи і самовисування. От ви уявіть, якщо буде самовисування, скільки буде кандидатів?! Чи друга норма: яке сито? Або підписи, або застава. Якщо буде норма самовисування, то ви знаєте, скільки у нас мільйонерів, і чи буде проблема заставу внести?
- Як ви думаєте, взагалі існує якась формула перемоги кандидата від влади на президентських виборах?
- Але дуже складно спрогнозувати кандидата від влади. Його навіть не знає Леонід Данилович.
- Але перемогти він може?
- При одній умові. Якщо Леонід Данилович повторить російський варіант.
Відповіді
2003.10.06 | Максим’як
Re: Інтерв"ю Плюща (/)
А Волков часом не хоче теж до "Нашої України"? Бач, місце зажав, не вступається.Російський варіант... Це що, на місце Януковича Медведчука і сам у відставку? О, це би була потіха для народу. Кращого варіанту програти вибори для режиму не знайти!
Не має таких нині кандидатів у Кучми. Кучма не Єльцин і у нього на владу хватальний рефлекс, як бультер"єр тримається тупо за владу, мертва хватка.
2003.10.07 | Andrij
Re: :)
Максим’як пише:> Кучма не Єльцин і у нього на владу хватальний рефлекс, як бультер"єр тримається тупо за владу, мертва хватка.
2003.10.07 | Горицвіт
російський чи ні, але варіант
призначити нового прем'єра;він мусить мати якусь фішку;
паралельно дискредитувати ющенка;
кучмі піти в відставку;
новий прем'єр робить якийсь прорив;
як наслідок, прем'єр виграє вибори;
Цей сценарій багато раз обговорювався. Здається, головні проблеми цього сценарію такі:
(1) авторитет влади вкрай низький (набагато нижчий, ніж було в Єльцина);
(2) важко підібрати кандидата, щоб він мав шанси і основні клани йому довіряли;
(3) дуже важко досягти справжнього прориву, а символічний успіх (типу чеченської війни) неможливий через скептичний менталітет українців і розколотість нації.
2003.10.07 | chytach
Принаймнi, проблему довiри можна вирiшити легко: так само, як
її вирiшили у Росiї, а саме: знайти людину небагату. Це дозволяєпровернути таку комбiнацiю: вона на посту ПМ-а i президента поводить
себе як людина порядна i чесна, але усiляко захищає статки
олiгархiв. А за це вони ускладчину призначають їй таку з/п, вiд якої
неможливо вiдмовитись. IMHO, саме це було зроблено у Росiї. Скажiть, хто
б вiдмовився вiд з/п, скажiмо у 50 млн. $ на рiк? При цьому не треба анi
красти, анi порушувати якiсь iншi закони - лише не давати "в обiду"
олiгархiв.
2003.10.07 | Горицвіт
в чому суть "російського варіанта"?
Був собі Єльцин. Він був глиба. Багато хто його любив, і ще більше поважали, але так поблажливо, от старий, хворіє і т.п. І він офіційно призначив собі спадкоємця. І всі це сприйняли як так і має бути.Чи може Кучма когось призначити, так щоб народ його послухався? Ні, звичайно. Тому маєбути якась хитріша комбінація, з обов'язковим відходом кандидатів в опозицію. Вже ми бачимо, як Литвин, Хорошковський, хто там ще, намагаються віддалитися. Але буде пізно, ніхто вже не повірить. Треба їм швидко і радикально переходити в опозицію, щоб встигнути затьмарити Ющенка. Але з другого боку, тоді, в опозиції, не буде тих важелів, до яких вони звикли...
Одним словом, непроста задачка.
2003.10.07 | Горицвіт
кучма при владі — гарант перемоги ющенка
Бо суспільство ділиться на кучмістів (абсолютну меншість) і опозицію. Якщо, припустимо, кучма завтра йде в відставку, то рельєф різко міняється, можна вибудовувати схеми типу "центристи"-"ліві"-"праві" і тому подібне. Зараз ці всі схеми неможливі, бо народ ненавидить владу, і це сильніше за будь-які відмінності. Якби я був аналітиком в януковича чи якогось тігіпка, то переконував би негайно усунути кучму, розвивати диверсифікацію і шукати шансів на полі "центризму-реформізму".2003.10.07 | Mykyta
Re: в чому суть "російського варіанта"?
Горицвіт пише:> Тому маєбути якась хитріша комбінація, з обов'язковим відходом кандидатів в опозицію. Вже ми бачимо, як Литвин, Хорошковський, хто там ще, намагаються віддалитися.
Я б сюди ще додав величезні опозиційні потуги Зінченка. Надто вже різко почали його незадовольняти дії СДПУ(нуль) і почали проявлятись явно опозиційні дії. "Ето "ж-ж-ж" не спроста..."
А крім того, явно театральний відхід Зінченка з СДПУ. Головам районних рад на Львівщині не вибачили позиції по ЄЕП (яка взагалі-то нічого не вирішувала), а в той же час Зінченка залишили на посту віце-спікера.
Скидається на те, що Зінченка готують як запасний варіант.
2003.10.07 | Andrij
Re: Уточніть, будь ласка
chytach пише:> При цьому не треба анi
> красти, анi порушувати якiсь iншi закони - лише не давати "в обiду"
> олiгархiв.
Що маєте на увазі під останнім?
Скажімо, чим образив олігархів Ющенко? Правильно, прикрив мільярдну халяву з обленерго. Але ж ті гроші, як би це сказати м'якіше... крали?
Тобто, будь який "надто грамотний" прем'єр, що цивілізує та витягне з тіні економіку України, буде майже автоматично "ображати" олігархів. Інакше, ніякого прориву не буде. Закон збереження речовини.
2003.10.07 | chytach
Вибачте, але вiрю лише у факти, а не в ПР. Розкажiть менi,
б.л., як i якi грошi краде з бюджета Ахметов? Я не можу цьогозаперечувати, бо теж не маю фактiв. Але видається досить дивним
те, що людина, яка не має жодного видимого вiдношення до
полiтики зумiла так кльово пристроїтися бiля бюджету.
Насправдi, IMHO, проблема полягає не у тому, щоб продовжувати,
як Ви кажете "красти з бюджету" (це не так просто хоча б тому,
що бюджет розписується депутатами до копiйки i як якийсь
Порошенко захоче щось собi вiдкусити, то на ньоо завжди
знайдеться якийсь Шуфрич чи Симоненко, котрi йому цього не
дозволять).
Справжня проблема олiгархiв полягає у тому, що темною
залишається iсторiя придбання ними тiєї власностi, яка i
приносить їм їхнi прибутки без усякого бюджету. I хтось типу Путiна
може їм пообiцяти захист вiд судового переслiдування.
2003.10.07 | Михайло Свистович
Re: Вибачте, але вiрю лише у факти, а не в ПР. Розкажiть менi,
chytach пише:> б.л., як i якi грошi краде з бюджета Ахметов? Я не можу цього
> заперечувати, бо теж не маю фактiв. Але видається досить дивним
> те, що людина, яка не має жодного видимого вiдношення до
> полiтики зумiла так кльово пристроїтися бiля бюджету.
Не бути депутатом чи партійним лідером - ще не означає не мати відношення до політики. Просто Ахметов не афішує свого впливу. Він не марнославний. Або занадто прагматичний.
>
> Насправдi, IMHO, проблема полягає не у тому, щоб продовжувати,
> як Ви кажете "красти з бюджету" (це не так просто хоча б тому,
> що бюджет розписується депутатами до копiйки i як якийсь
> Порошенко захоче щось собi вiдкусити, то на ньоо завжди
> знайдеться якийсь Шуфрич чи Симоненко, котрi йому цього не
> дозволять).
Красти з бюджету дуже просто. Наведу приклад ірпінського місцевого бюджету. Там до копійки розписані гроші, які йдуть на харчування дітей у садочках. І вони всі до копійки надходять на рахунок відділу освіти. А відділ освіти закуповує за ці гроші продукти за оптовими цінами, що вдвічі перевищують роздрібні. Закуповує, звичайно, не у всіх, а у певних фірм. Навіть тендер проводять, але до нього допускають лише ці фірми, а також підставні, які програють тендер, бо пропонують ще вищі ціни.
Потім фірма дає відкат меру на частину цих грошей.
>
> Справжня проблема олiгархiв полягає у тому, що темною
> залишається iсторiя придбання ними тiєї власностi, яка i
> приносить їм їхнi прибутки без усякого бюджету. I хтось типу Путiна
> може їм пообiцяти захист вiд судового переслiдування.
Ну тоді Ющенко - Путін, бо він не збирається їх переслідувати.
2003.10.07 | Михайло Свистович
Re: Принаймнi, проблему довiри можна вирiшити легко: так само, як
chytach пише:>
> Скажiть, хто б вiдмовився вiд з/п, скажiмо у 50 млн. $ на рiк?
Ну, наприклад, я Це нічого, що я так нескромно?
> При цьому не треба анi красти, анi порушувати якiсь iншi закони - лише не давати "в обiду" олiгархiв.
А не давати "в обіду", не порушуючи законів, неможливо
2003.10.07 | Доктор Про
Справжній російський варіант (?)
Здається, в часи Середньовіччя серед університетської публіки була розповсюджена гра по переставлянні слів у питанні з метою отримати відповідь - вважалося, що в самому питанні уже міститься відповідь.Я це до того, що поважні учасники форуму, аналізуючи "російський варіант" вдаються до аналогій, в той час як, можливо, існує "пряма" відповідь - без всіляких "аналогій".
Що забезпечував собі Єльцин, призначаючи "спадкоємцем" Путіна? - Правильно, особисту недоторканість.
Очевидно також, що подібну проблему має на сьогодні Кучма.
І суто в Україні ця проблема не вирішується. Вірніше, її може вирішити тільки одна людина - Ющенко.
Але її можна вирішити БУКВАЛЬНО так же, як це зробив Єльцин, а саме - призначити своїм "спадкоємцем".... теж Путіна!
Наприклад - шляхом підписання ЄЕП (а також ще низка "заслуг"), що забезпечує Кучмі спокійну пенсію на дачі в Підмосков'ї. Бо яка ідея закладена в ЄЕП? - ідея повного домінування Москви - в тому і над Україною.
Ну і - хто ж тоді є РЕАЛЬНИМ президентом України?...
Негативним моментом такого сценарію для Кучми гарантована пожиттєве тавро "зрадника" - що безумовно має величезне значення для нього. Упереджаючи можливий скепсис що до цієї тези, хочу сказати - що це дійсно МАЄ ВЕЛИЧЕЗНЕ ЗНАЧЕННЯ для нього - як і для буль якої людини. Жити з таким тавром практично неможливо - можна тільки мучитись.
І другий момент : створюване ЄЕП нежиттєздатне. Якщо воно і з'явиться, то не проіснує довго. На ТАКОМУ фундаменті(коли партнерів ставлять в завідома нерівноправне положення) інтеграція не робиться. Вже з самого початку під ЄЕП закладено потужній фугас самим його ініціатором - Росією. Навіщо? - Я не знаю. Може через брак "зворотніх зв'язків" у системі управління самою Росією. Бо система "зворотніх звязків" у Росії практично відключена : і преса, і політичні партії "построєні" - "керована демократія", так би мовити. Ну ж - "Що було, то й і буде, І що творилося, то й твориться, Й нема нічого нового під Сонцем" - http://news.internet.dn.ua/details/1929/.
Ось чим відрізнявся Совітскій Союз - так то майже повною атрофією зворотніх зв'язків...