МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вiктор Ющенко: я повинен бути в Українi

10/10/2003 | Сергiй СТЕПАНИШИН
http://www.volyn.rivne.com/2003/10/641-2.htm

Вiктор ЮЩЕНКО: Нашi потуги приреченi на провал, якщо не розкрiпачити українця

А.Гуменюк, обласна держтелерадiокомпанiя:

- На жаль, українськi полiтики працюють на роз’єднання українського суспiльства. Чи не вважаєте Ви, що майбутнiй президент повинен вмiти говорити народу правду, приймати непопулярнi заходи.

Вiктор Ющенко, лiдер Блоку “Наша Україна”:

- Ключова проблема українського суспiльства - громада розшматована на рiзнi часто протилежнi групи. Чи є це тема мови, чи тема конфесiї, чи тема євроiнтеграцiї, чи подiл України на Схiд i Захiд, чи тема українсько-польських стосункiв на Волинi. Виникає логiчне запитання: чому так вiдбувається? Чи наш народ сам по собi зiтканий з протирiч, чи це велика послуга влади. Якщо ми говоримо про те, що в Українi роками iснують прихованi конфлiкти, то що в такому випадку робить влада?

Адже якраз завдання влади й полягає в тому, щоб знiмати полiтичну напругу у громадi. Чому кожне з цих питань не лише не розв’язується, а набирає нових обертiв? Згадайте хоча б дискусiї навколо волинських подiй. Хiба ви скажете, що влада щось додала для порозумiння у цьому питаннi? Чому так вiдбувається? Тому що українська влада свою дiяльнiсть органiзовує не на принципах солiдарної пiдтримки вiдповiдних полiтичних сил, якi перемогли на виборах i якi формують бiльшiсть, якi формують уряд, тобто вiдбувається гармонiзацiя мiж виборцем та полiтичними силами, якi вони обирають. У нас виник конфлiкт: влада-громадянин, бо виборець вибрав одну полiтичну силу, а формує владу та, у якої немає довiри виборця.

Власне, наше завдання полягає в тому, як зняти цей конфлiкт, як не допустити глибоких соцiальних протирiч, як сформувати клуб дiлової, полiтичної журналiстської елiти, який би взяв вiдповiдальнiсть на себе й гармонiзував би суспiльство.

С.Степанишин, газета “Волинь”:

- Сьогоднi стало вiдомо, що, окрiм Плюща, у фракцiю “Наша Україна” перейшов народний депутат Ратушняк. Скажiть, будь ласка, це окремi випадки чи тенденцiя? Чи можна очiкувати найближчим часом значного поповнення рядiв фракцiї?

Вiктор Ющенко:

- Безумовно, це тенденцiя, це вимога часу й результат усiх тих переговорiв, якi були проведенi в парламентi. Всi вже втомилися вiд того, що робиться у парламентi й поза парламентом. Головне - своєчасно давати сигнали, якi забезпечували б в Українi унiфiкацiю рiзних полiтичних сил. Цьому буде присвячений Всеукраїнський форум нацiонально-демократичних сил у листопадi, коли лiвi i правi сядуть за один стiл. Це вже i вiдпрацьована формула ефективної спiвпрацi у форматi СПУ, БЮТ, “Наша Україна” щодо узгодженостi спiльних дiй.

Настав той час, який iлюструє бiльше порозумiння мiж полiтичними силами, в частинi ставлення до влади i в частинi розумiння ревiзiї системи влади. Я стверджую, що перехiд депутатiв до “Нашої України” - це тенденцiя.

В.Туз, газета “Ого”:

- Як проходить розслiдування справи фальшивих листiв Ющенка?

Вiктор Ющенко:

- Цiєю справою вiд фракцiї займається Катеринчук, Стретович, Мойсик, якi взаємодiють з Генеральною прокуратурою. Моє враження, що правду ми так i не дiзнаємося. Але так чи iнакше процес iде.

В.Голубєв, “Провiнцiйна газета”:

- Люди Полiсся запитують про земельну реформу, бо їх на кожному кроцi обдурюють. Чому, на Вашу думку, так сталося?

Вiктор Ющенко:

- На мiй погляд, за останнi два роки цiннiсть земельної реформи знiвелювалася. Свого часу мiй уряд вважав, що питання номер один i найважливiший етап земельної реформи - завершення розпаювання землi, видача на руки державних актiв i визначення географiчних меж земельних дiлянок. Ми його провели за 5-6 мiсяцiв, охопили десь 36 вiдсоткiв селян i вважали, що цю тенденцiю треба було пiдтримати у 2002 i 2003 р.р. та завершити його формуванням нового власника землi. Другий етап - це органiзацiя ринку землi. Сьогоднi, за тiньової економiки, щоб не повторити ваучерну приватизацiю, коли люди були обдуренi, ми виступаємо проти продажу землi. Якщо це буде зроблено так, як зараз записано в законi, то наступного року буде десятки тисяч ошуканих селян. Тому ми хочемо застерегти всiх: не втратьте вiдчуття правильної кон’юнктури ринку. Сьогоднi є не актуальним формування вторинного ринку землi та приватизацiї, яке дестабiлiзує ситуацiю i сформує новi протирiччя.

Б.Сологуб, газета “Нова Волинь”:

- Скажiть, будь ласка, якi кроки робитиме “Наша Україна” в разi ратифiкацiї угоди про ЄЕП?

Вiктор Ющенко:

- Ми виходимо з того, що не є противниками стратегiчних стосункiв, зони вiльної торгiвлi з Росiєю, з iншими країнами колишнього СРСР. Головне, щоб цi угоди з ними не суперечили Конституцiї України, Законам України, нашому суверенiтетовi.

Двiчi уряд засiдав i нiякого рiшення не приймав, три мiнiстри i профiльний комiтет висловили свої застереження.

Увага “Нашої України” буде зосереджена на тому, якi положення Угоди не вiдповiдають українському законодавству. Навiть Президент пiдписав Угоду iз застереженнями. Тепер дуже важливi юридичнi висновки профiльних Комiтетiв Верховної Ради, якi повиннi враховуватися пiд час полiтичної дискусiї навколо цього питання.

Нас не може не турбувати положення Угоди ЄЕП про наддержавний орган, який отримує певну частину нашого суверенiтету, а самi рiшення, якi, до речi, мають бути обов’язковими до виконання всiма сторонами, приймаються пiд час голосування у вiдсотках стосовно економiчного потенцiалу країни. Україна при цьому матиме 9 вiдсоткiв, а Росiя - понад 80 вiдсоткiв.

Надзвичайно важливо побачити цей текст (бо його ще нiхто так i не бачив), неупереджено i зважено провести його юридичну експертизу.

Свiтлана Калько, газета “Сiм днiв”:

- Що, на Вашу думку, можна вважати найбiльшим проколом влади та її досягненням у цьому роцi?

Вiктор Ющенко:

- Влада ще раз пiдтвердила, що Україна стала країною втрачених можливостей. Ми знаходимося на найнижчiй соцiальнiй планцi навiть серед країн СНД. Наша зарплата менша, анiж в Азербайджанi, а пенсiя нижча, нiж в Росiї чи Молдовi. Наша зарплата складає 60 вiдсоткiв вiд прожиткового мiнiмуму. Звiдси виникає цiла низка протирiч. Влада не ставить питання, як зробити життя людей кращим, а дискутує про те, на скiльки гривень пiдняти фантомний прожитковий мiнiмум. Ситуацiя зайшла в тупик. Тому довiру до влади зараз висловлює 5,4 вiдсотка громадян. Це очевидний конфлiкт влади й суспiльства. Я вже навiть не кажу про кризу в аграрному й паливному секторах. Бо й так очевидно, що нинiшня полiтика влади здiйснюється проти нацiональних iнтересiв. За цей рiк ми стали слабшими полiтично, економiчно, культурно.

Були, звичайно, i деякi успiхи. Але говорити зараз про них на фонi повного занепаду просто некоректно.

Свiтлана Калько, газета “Сiм днiв”:

- Скажiть, будь ласка, якщо Ви завтра станете Президентом, яким буде Ваш перший указ?

Вiктор Ющенко:

- Я не впiймаюсь на вудочку, яку ви менi закинули. Але, як громадянин, я вам вiдповiм, що мене найбiльше турбує. Тема номер один - це кримiнальна влада, яка пронизана злочиннiстю. У державному апаратi працює багато професiйних, обдарованих i чесних людей, але кримiналiзована система не дає їм ефективно себе реалiзувати. Ця проблема затримує розвиток України та українцiв у найширшому сенсi. Коли державна служба перетворилася у спосiб утримання окремих кланiв i родин, ви самi розумiєте, що це означає. Без подолання цiєї ключової проблеми нiякий прогрес неможливий.

Друга проблема - тiньова економiка. Певною мiрою вона є породженням першої, але її корiння в наших законах, якi мотивують тiнiзацiю. Якщо, наприклад, бiзнесмен платить 70 вiдсоткiв податкiв, то це пряма дорога загнати бiзнес у тiнь. Це зростання безробiття, вiдсутнiсть пенсiйної, медичної та iнших реформ.

Третя тема - свобода слова. Будь-якi нашi потуги приреченi на провал, якщо ми не будемо мати розкрiпаченого українця. Тому що в усi часи журналiсти були i є природним опонентом влади. Це те шило, яке допомагає дiдовi Щукарю залазити на пiч. Коли цього немає, коли немає повної та об’єктивної iнформацiї, коли спiвається лише “осанна” владi, це все викликає патологiю, яка, у свою чергу, потiм вiдбивається на виборах, на функцiонуваннi влади й на самих громадянах.

Тема четверта - верховенство права. Це питання є дуже складним для України, i в дуже багатьох аудиторiях поки що не сприймається, як засаднича тема. Домiнуючим наразi є твердження про верховенство закону, що, власне, не притаманно цивiлiзованим країнам. Але разом з тим погоджуюся, що без працюючого закону не будуть вiдстоянi iнтереси i права громадянина, а наша Україна нiколи не буде привабливою для iноземного iнвестора й не матиме авторитету у свiтi.

П’ята тема - це євроiнтеграцiя, яка є для української влади традицiйно спекулятивною. Кожного року вiдбувається ритуал коливання спочатку в бiк Європи, а потiм Росiї. Це призводить до того, що нас нiде не поважають. Розчарованi в Москвi, розчарованi у Брюсселi. А вибiр має бути єдиний.

О.Гринюк, телеканал “Рiвне-1”:

- Ви побували в багатьох регiонах. Чи можна говорити про конкретнi результати цих поїздок? Чого можна очiкувати вiд Форуму нацiонально-демократичних сил Рiвненщини?

Вiктор Ющенко:

- Менi дуже приємно, коли в одному залi сидять представники рiзних, а iнколи навiть полярних полiтичних сил. I лiберали, i консерватори, i лiвi, i правi ведуть дискусiї про облаштування України.

Приходжу до висновку, що зараз iдеологiчнi розходження не виходять на перший план, що сьогоднi не на часi протистояння. Проблема, яка всiх об’єднує, - це теперiшня влада. Бо, за великим рахунком, Україна зараз подiлена мiж тими, хто штовхає її до кланової диктатури i тих, хто став пiд державнi знамена i має однозначну спiльну позицiю щодо ставлення до нинiшньої влади.

Зараз вiдбувається консолiдацiя зусиль навколо питання, як цю владу змiнити i як реформувати систему влади, щоб був закладений баланс мiж гiлками влади. Не було такого випадку, щоб на якомусь форумi не був прийнятий манiфест. Мене тiшить, що нас бiльше сьогоднi об’єднує, нiж роз’єднує.

С.Кричильський, головний редактор газети “Волинь”:

- Незабаром вiдбудуться мiжнароднi конференцiї в Нiмеччинi та США, якi будуть присвяченi Українi. Чи будете Ви брати в них участь?

Вiктор Ющенко:

- Загальна назва цих конференцiй “Україна i Європа”, “Україна i свiт”. Я високо цiную iнiцiативу нiмецької сторони, бо вона привертає увагу до України. Що стосується американської конференцiї, то вона є важлива, хоча рiвень представництва з американської сторони на нiй значно нижчий, нiж ранiше. Щодо мене, то я вiдмовився вiд участi в них. Я переконаний, що на даний момент я повинен бути в Українi, бо зараз надзвичайно важливий момент. Ми зараз знаходимося у завершальному графiку проведення регiональних конференцiй i повиннi їх завершити до початку проведення Всеукраїнського форуму нацiонально-демократичних сил.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".