МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як розганятимуть мітинги опозиції

12/29/2003 | Franko
Мене гасла вперли! Чесно!!! Я люблю цю країну! :-)Грані-плюс

Брудні ігри на свіжому повітрі

Ярослав Грушевський,
"Укрінформбюро"

“ Я государство вижу статуей,
Мужчина в бронзе, полный властности,
Под фиговым листочком спрятан
Огромный орган безопасности…”
Ігор Губерман

Влада готується до виборів. Готується з властивим їй цинізмом. Про це свідчать проведені у середині грудня нинішнього року незвичайні навчання спецпідрозділів МВС України під патронатом міністра Миколи Білоконя.

На полігоні МВС під Новими Петрівцями (Київська область) спецпідрозділ "Омега" (до складу якого входять бійці підрозділу "Барс" та інші численні "звіри"), відпрацьовував навички "з наведення громадського порядку у місцях масового скупчення громадян".

На практиці це виглядало так. Близько трьохсот курсантів академії МВС імітували групу невдоволених владою громадян. Вони — зверніть увагу на пікантну деталь — тримали в руках плакати з текстами "Свободу слова!", "За незалежну Україну!" та інші подібного змісту транспаранти (гасел "Кучму — геть!" чомусь не було — авт.). Напроти маніфестантів вишикувалися стрункі шеренги бійців спецпідрозділів у бронежилетах зі щитами та кийками наперевіс.

"Мітингуючі" непевними голосами періодично вигукували гасла цілком демократичної спрямованості. Офіційна міліція реагувала адекватно до нинішньої політичної ситуації в країні: у повітря, одна за одною, злетіли дві "попереджувальні" ракети. У мегафон прозвучала вимога: "Розійтися!". У бік "демонстрантів" рушила махина БТРу (чавити їх гадів, чи що? — авт.), за нею — автомобіль з водометною установкою (чхати, що мороз мінус десять за Цельсієм — авт.). На деякій відстані від місця навчань стояли самотня машина "швидкої допомоги" та два "воронки" для затриманих.

"Демонстранти" мляво відбивалися від товаришів по службі і образу мислення дрючками, що взялися не знати звідки, але були швидко розігнані сльозоточивим газом. "Заводіяки заворушення" були запресовані у "воронки"...

Операція вдалася, демонстрація була розігнана людьми, що раніше давали присягу "Служу народу України!".

Трохи пізніше в цих самих місцях боротьбу, але вже з тероризмом, демонстрували підрозділи "антитерористичного центру". Командирам та журналістам свою спритність та міць демонстрували бійці спецпідрозділу "Альфа" (СБУ). Так само успішно.

Цим "забігам у ширину" українських силовиків передувала небувала концентрація міліцейських — генеральських та полковницьких — чинів у Києві. На семінар, що тривав тиждень, вперше за останні десять років з'їхалися начальники та їхні заступники всіх (!) обласних управлінь внутрішніх справ. Заняття мали закритий характер, але колегам-журналістам вдалося дізнатися, що генерали та полковники підвищували свої теоретичні пізнання у царині боротьби не лише з тероризмом, а й вчилися діяти в "екстремальних ситуаціях" — боротися з учасниками акцій протесту та проти масових заворушень, які нібито у найближчому часі можуть статися в Україні. Дико?

Навряд чи організаторів цих заходів, широко розрекламованих вітчизняними ЗМІ, спонукали на навчання нещодавні події у Донецьку. Тоді, нагадаємо, жертвами стовпищ бритоголових та п'яних підлітків-петеушників стали політики з "Нашої України" і спостерігачі, співробітники дипломатичних місій. Їх закидували брудом та камінням, ображали нецензурною лайкою. Справа чудом не завершилася зіткненнями. Тоді ж донецька міліція та керівництво МВС в цілому яскраво продемонстрували, хто їм соціально близький. Політиків ніхто не захистив, жодного хулігана не було затримано. Більше того, склалося тверде враження, що міліція була покликана оберігати саме хуліганів! Тому не дивно, що у "демонстрантів" під Новими Петрівцями в руках були плакати з гаслами, характерними для опозиційних сил. На навчаннях керівництво МВС однозначно дало зрозуміти, з ким воюватимуть "омеги", "барси", "беркути", "ягуари" та інші численні спецпідрозділи МВС.

Звийтесь, соколи орлами!..

Коли послухаєш міліцейських генералів, то на Україну чекає неабияка боротьба з тероризмом (міжнародним чи внутрішнім — не уточнюється). Інакше, чим пояснити таке значне число спецпідрозділів, чия спеціалізація — антитерор. Здавалося б, на всі вилазки прибічників Бен Ладена та йому подібних мало вистачити сил і мужності бійців горезвісної "Альфи" (СБУ). Чисельність — 400 чоловік, підрозділи "Альфи" представлені у всіх обласних центрах. Екіпіровка та озброєння — найновітніші. Як жартував колишній керівник "Альфи" генерал Олександр Бирсан: "Наша служба реклами не потребує". У той же час публікації рекламного характеру про всемогутність цього підрозділу не сходили зі шпальт вітчизняної преси. Що не могли не відзначити потенційні терористи, чиї хижі погляди, можливо, були направлені у бік демократичної, незалежної України.

Але чомусь підрозділи, які дублюють функціональні обов'язки "Альфи", з'явилися раптом у складі МВС. Обивателям відомі лише гучні назви цих структур. Але не відомі їхні бюджети, оклади співробітників, обсяги та спрямованість істинних завдань, які належить вирішувати цій "звіроті". Боротьба з тероризмом? Ну який в Україні тероризм? "Справа комсомольців"? Не смішно. Справа чернігівських "пенсіонерів-грибників"? Вже насміялися.

Із захопленням та знешкодженням банд-угрупувань цілком успішно, коли хочуть, справляються звичайні підрозділи МВС та СБУ. У крайньому разі, залучаючи ту саму "Альфу" та УБОЗ.

Цікаво, у скільки сумарно обходиться платникам податків утримання всього "зоопарку" спецпідрозділів? Про це генерали говорити не хочуть. Натомість на описаних нами навчаннях керівники "Омеги" з гордістю поділилися "військовою таємницею": зарплати їхніх співробітників "у декілька разів перевищують зарплати бійців та офіцерів міліцейського "Беркуту". Щоправда, розміри своїх посадових окладів та усіляких надбавок "за шкідливість" назвати відмовилися.

Про те, що таку кількість "спеців" держава утримувати повноцінно не в змозі, ми дізнаємося з рідких публікацій у вітчизняних ЗМІ. Наприклад, в тому самому столичному полку "Беркут", бійці якого регулярно підставляють себе під ножі та кулі бандитів, нереально отримати квартиру, відслуживши в підрозділі навіть 10-15 років. Натомість як розщедрилося керівництво МВС, яке своїм наказом №636 дозволило співробітникам "Беркуту" підробляти — за рахунок свого особистого часу, охороняючи комерційні структури!

Втім, "беркутята" можуть позаздрити колегам з іншого спецпідрозділу — "Титан" Державної служби охорони при МВС України. Ті спеціалізуються на охороні, зокрема, VIP-персон.

Наскільки надійна ця охорона, яскраво свідчать дві сумні історії. Наприклад, українського бізнесмена з російським громадянством Костянтина Григоришина також охороняли бійці "Титану". Але коли його, бідолашного, з лімузина витягували даїшники та люди у цивільному, бійці славетного спецпідрозділу скромно відійшли убік. Таким був наказ начальника групи.

Не пощастило й київському бізнесмену Михайлу Бродському. Коли він "заївся" з тепер уже колишнім міністром МВС Юрієм Кравченком, то також позбувся персональної охорони з числа співробітників "Титану" і був заарештований!

Професіоналізм співробітників ДСО яскраво виявився під час зустрічі Путіна та Кучми на святкуванні десятиліття незалежності України. Під час прогулянки президентів по Дніпру охороною Кучми з автоматів був розстріляний катер з невідомими цивільними особами на борту. Як виявилося пізніше, нещасні, побачивши Путіна та Кучму, хотіли лише привітати президентів!

Кількість поранених (чи вбитих? — авт.) у цьому інциденті досі не відома. Ми знаємо лише, що Путін був украй обурений неадекватними діями охорони Леоніда Кучми.

Натомість керівництво ДСО на кожному брифінгу не втомлюється тішити пресу інформацією, що ця структура є єдиною самоокупною (!) у системі МВС України. Наприклад, лише у 1998 році ДСО охороняла 180 тисяч об'єктів, за що регулярно отримувала відповідну платню.

На тлі злиденності співробітників "пересічних" підрозділів МВС "Титану", звісно, живеться непогано. Скільки щасливчиків служить у "Титані" — ми не знаємо. Натомість відомо, що чисельність МВС разом з вільнонайманими сягає майже 400 тисяч чоловік. Плюс близько 40 тисяч військовослужбовців внутрішніх військ. Їхні оклади цілком можна віднести до розряду жебрацьких.

Ніхто не знає, чим живуть і дихають співробітники ще одного міліцейського спецпідрозділу — "Сокіл". Натомість відомо, що офіцерів цього елітного підрозділу підозрюють у причетності до викрадення журналіста Георгія Гонгадзе.

Але, даруйте, до чого ж тут боротьба з тероризмом?

Аби повірити у доцільність утримання такої кількості "спецбагнетів", хотілося б дізнатися у керівників СБУ та МВС лише дві цифри. Якою є загальна чисельність співробітників усіх "антитерористичних" спецпідрозділів в їхніх відомствах? Скільки заручників було звільнено і скільком терактам змогли запобігти ці служби? Порівнявши ці два показники, пересічний громадянин самостійно зможе оцінити коефіцієнт корисної дії українського силового "зоопарку".

Міліцейські ж кийки "звіроти" на своїх головах та лопатках вже змогли оцінити багато наших співгромадян. І саме ті з них, кому не подобається Україна Кучми.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua