МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Рукописи горіли, і смажився шашлик (доповнено о 15.52).

02/04/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Близько 200 чоловік зібралося о 12.00 біля будівлі Кабінету міністрів України на акцію “Рукописи горять”, організовану українськими книговидавцями, які протестували проти введених з січня 2004 року податків на українську книгу.

Під прицілом телекамер та чисельною “охороною” міліції і навіть загону “Беркуту” у повному бойовому спорядженні з натягнутими на обличчя шоломами та покладеними на руків”я “демократизаторів” долонями, видавці й письменники різко критикували уряд Віктора Януковича за антиукраїнську й антиінтелектуальну політику, що її проводить уряд по відношенню до української книговидавництва та літратури.

Не дивлячись на оголошений неполітичний характер акції, вона пройшла під майоріння прапорів ВО “Батьківщина” та УРП “Собор”, а на мітингу, окрім видавців та письменників, також виступили народні депутати України Костянтин Ситник, Степан Хмара й Володимир Яворівський. Біля мікрофону виступаючих стояло гасло "Спочатку було слово. Кабмін- потім", яке зайняло перше місце на організованому на Вільному Форумі сайтом "Майдан" спеціально для акції відкритому інтернет-конкурсі, з чим і вітаємо автора гасла Правника, на якого чекає подарунок за найкраще гасло - детектив Сергія Харченка "Електоральний оргазм".

За намагання залатати спричинені неефективною економічною політикою бюджетні діри ціною інтелектуального зубожіння українського народу виступаючі порівняли дії уряду з підпалом, вважаючи, що правлячий уряд, як і його убогі духом історичні попередники (інквізиція, нацисти), спалив усі невидані книжки, тільки зробив це у більш модерний спосіб – шляхом податкового тиску.

Книговидавці пожертвували своїми невиданими рукописами для того, щоб вгамувати ненаситні чиновницькі апетити й засмажити на вогнищі з творів два шашлика – один для прем”єра Януковича, другий – для першого віце-прем”єра Азарова. Страва була покладена на таці перед будинком Кабміну.

Дякуємо всім майданівцям, що взяли участь у акції. Нас там трохи було ;)

У фотоархіві “Майдану” можна подивитися фотографії з акції.

Відповіді

 • 2004.02.04 | Оргкомітет

  Re: Рукописи горіли, і смажився шашлик.

  Дякуємо всім, хто прийшов!
  Правнику, на Вас чекає подарунок за найкраще гасло - детектив Сергія Харченка "Електоральний оргазм", остання книжка, яка вийшла друком до введення ПДВ. Пишіть, приходьте, отримуйте.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2004.02.04 | пан Roller

   Буря в стакане

   04-02-2004 14:32, Людмила Коваль
   Писатели - не читатели?

   переглядів: 95 // URL: http://maidan.org.ua/n/free/1075897921

   МОРЕ ВОЛНУЕТСЯ РАЗ.
 • 2004.02.04 | Майдан-ІНФОРМ

  А от і гасло Правника - щоб не сумнівалися!

  Ось воно
  http://maidan.org.ua/news/view.php3?site=maidan&bn=maidan_foto&key=1075906845

  Це на тему про те, як конструктивна участь в форумі виходить в реал.

  І ще інтрига - незабаром на форумі Культура відбудеться прес-конференція когось відомого! А далі не скажу!
 • 2004.02.04 | Майдан-ІНФОРМ

  І для форумних непісателей - трохи фактажу

  Рукописи розвіялися попелом
  [04.02 | 16:53]


  Учасники незвичайної акції протесту, що відбулася під стінами Кабміну 4 лютого, переконливо спростували відомий вислів про те, що рукописи не горять. Хоча акція була влаштована якраз для того, аби зі стосу спалених рукописів колись-таки народились українські книжки...

  В епоху стрімкого наближення краху радянської системи податки потроху почали плодитися. Згодом цей процес набув катастрофічних масштабів, і коли сумнозвісний ПДВ почали лупити двічі, та ще й авансом, а держава почала знімати “вершків” більше, ніж лишалося потім “молока”, вітчизняні мудрагелі почали сушити голову над зменшенням податкового тягаря – бо терпіти далі вже несила. Здавалось би, усім усе зрозуміло... Як раптом зі сторінок Держбюджету-2004 злетів такий собі “троянський горбоконик”, над спиною якого шелестіли крила братика Пегасика: податківці не змогли надумати нічого кращого, аніж лупити згаданий ПДВ з українських книжок.

  Наслідки не забарилися: за даними Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів, починаючи з 1 січня 30% книжкових крамниць припинили продаж українських книжок взагалі, ще 30% “дипломатично” зачинилися на переоблік, а 40% почали грубо порушувати закон, продаючи українські книжки без урахування ПДВ. Останній факт є дуже промовистим: у торгівців рука не потягнулася до калькулятора та олівця – на відміну від творців Держбюджету... Бо продавці чудово розуміють: українська книга і перед цим не могла достойно конкурувати з дешевою російською книжкою, а тепер взагалі діло буде швах!

  А ще ясніше це розуміють ті, хто стоїть на початку звивистого книготоргового “ланцюжка” – українські письменники та видавці. Кажуть, що письменник – це хвора совість суспільства, і основна його функція – це “боліти”. Українські письменники вже відчули, яки усі ми покотилися у прірву – бо у грудні та січні основна маса видавничих планів виявилась зірваною, друкарська “машина”, що протягом останніх 3-х років поступово набирала обертів, тепер різко загальмувала. Якби навіть завтра “книжковий” ПДВ ліквідували, все одно видавничий процес входитиме в норму як мінімум півроку. Але ж поки що ситуація лишається незмінною.

  Тож 4 лютого о 12:00 українські письменники та видавці зібралися під стінами Кабінету міністрів, аби влаштувати не зовсім звичайну акцію протесту. Завдяки фантазії невтомних керівників продюсерської агенції “Зелений пес”, книговидавців та керманичів конкурсу гостро сюжетного роману “Золотий Бабай” Віталія та Дмитра Капранових, акція набула не досить звичного вигляду: організатори прикотили пересувний шашличний мангал, на ньому запалили зношену автомобільну покришку, і на цьому імпровізованому вогнищі всі письменники-учасники акції спалювали рукописи книжок, що застрягли нині по видавництвах та друкарнях невідомо з якою перспективою. Почали, звісно, самі брати Капранови, спаливши стос плівок (!) та суперобкладинку своеї майже готової книжки. В директора видавництва “Факт” Леоніда Фінкельштейна вкинути у полум’я рукописи декількох “зупинених” молодих авторів рука не піднялася – один з братів-близнюків допоміг йому. Свої рукописи палили письменники Андрій Курков, Василь Шкляр, Євгенія Кононенко. Вогонь зжер нову книгу Дмитра Корчинського. Автор цих рядків приніс в жертву “кабмінівським примхам” рукописи одразу трьох книжок, дві з яких “застрягли” у видавництві “Кий” ще навесні 2002-го р., а третю тепер, після введення ПДВ у виробництво навіть брати не хочуть...

  Звісно, письменникові дуже нелегко вчинити подібне – бо спалювати власноруч рукопис “ненародженої” книжки гірше, ніж вчинити самоспалення. Звісно, письменники пішли на таку акцію з відчаю. Єдине, на що лишається сподіватись – це те, що чиновники таки помітили з вікон високих кабінетів чорно-сизий дим від автопокришки, плівок та паперу. Мабуть, що помітили – бо до мітингуючи несподівано під’їхала закрита машина зі спецназівцями, котрі вчинили демонстративну пробіжку “тилами” пікету і швиденько сіли назад до машини. Крім того, винахідливі брати Капранови підсмажили на вогнищі пару шашликів – один для прем’єр-міністра Віктора Януковича, інший для екс-податківця, а нині видатного урядовця Миколи Азарова. Дехто з присутніх натякав, що організатори дарма образили Президента, лишивши Леоніда Кучму без окремого шашлику... Та й книзі “Україна – не Росія” місце на багатті поруч з українськими рукописами... Але зробленого (точніше – незробленого) не виправити: Президента дипломатично не чіпали.

  Все-таки головна мета абсолютно неполітичної, а культурологічно-просвітницької акції, озвучена братами Капрановими – змусити наших урядовців якнайчастіше ходити до книжкових крамниць, купувати і читати українські книжки, отоді все з українським словом і буде гаразд. І тоді з попелу спалених сьогодні рукописів, можливо, таки відродяться нові українські книжки.

  Тимур Литовченко,
  письменник-фантаст і журналіст,
  учасник акції протесту –
  спеціально для УНІАН

  Post Scriptum. Напередодні акції мені на електронну пошту надійшов лист від Олександра Левченка – письменника-фантаста зі славетного Львова. Олександр повідомив, що колеги-письменники з “міста Лева” подумки з нами, киянами...
 • 2004.02.04 | Роман ShaRP

  Додатково.

  Майдан-ІНФОРМ пише:
  > Під прицілом телекамер та чисельною “охороною” міліції і навіть загону “Беркуту” у повному бойовому спорядженні з натягнутими на обличчя шоломами та покладеними на руків”я “демократизаторів” долонями, видавці й письменники

  А також народні депутата і піарщики ...

  > Не дивлячись на оголошений неполітичний характер акції, вона пройшла під майоріння прапорів ВО “Батьківщина” та УРП “Собор”,

  ... і "Братства" Корчинського, людей якого там теж було десь з десяток (+ роздавалася газета "Братства" і запрошення на похід за скасування боргів по комунальним 12го числа, якщо я не помиляюся). Також був присутній КУН, що теж роздавав свою пресу ("Нація і держава"), і додатково "прикрасив" акцію стендом про "героїчний чин" Олекси Гірника , який п*ятнадцять років тому спалив себе, протестуючи проти русифікації.

  Хто сказав, що акція неполітична? :sarcastic: Не скажу, що письменники радісно вітали політичне оточення, але скажу, що, здається, їх використали.

  >а на мітингу, окрім видавців та письменників, також виступили народні депутати України Костянтин Ситник, Степан Хмара й Володимир Яворівський.

  Власне, виступали чи не всі, хто хотів. Не забув виступити і Корч ("його" люди кричали, хтось кричав "зрадник"). Подерев*янський не виступив, чим дуже обламав мене ;). Також були, але не виступали Фома ("Мандри"), пробігав чебуратор Ірванець.

  Найкраще виступала, на мій погляд, Забужко (щоправда, 2чі збившись на русизми ;) ;) ). Запам*яталася фраза: "Є такі хвороби, коли людина спочатку ніби виглядає добре, а потім у якийсь момент у неї провалюється ніс. В цьому році у нашої влади провалився ніс."

  - ну, хай не в цьому році, а раніше, і можна запитати багатьох присутніх, де вони були раніше, і чи вірили в розквіт економіки та/або книговидання при Януковичі, але ... сказано було незле.

  > За намагання залатати спричинені неефективною економічною політикою бюджетні діри ціною інтелектуального зубожіння українського народу виступаючі порівняли дії уряду з підпалом, вважаючи, що правлячий уряд, як і його убогі духом історичні попередники (інквізиція, нацисти), спалив усі невидані книжки, тільки зробив це у більш модерний спосіб – шляхом податкового тиску.

  В цілому все це великою мірою нагадувало "театралізовану виставу". Ретельно не підготувалися, пішли "на амбразуру" самі, забувши, що ПДВ ввели не на них одних, а на газети, якщо я не помиляюся, теж, і ще багато на що. Замість того, щоб залучити свою аудиторію, дали натомість оточити себе партіям та групам... Грудкою вийшов млинець ...

  > Книговидавці пожертвували своїми невиданими рукописами для того, щоб вгамувати ненаситні чиновницькі апетити й засмажити на вогнищі з творів два шашлика – один для прем”єра Януковича, другий – для першого віце-прем”єра Азарова. Страва була покладена на таці перед будинком Кабміну.

  Цей момент дико шугонув ментів, вони, мабуть, злякалися, що пікетувальники прорвуться в будівлю.

  > Дякуємо всім майданівцям, що взяли участь у акції. Нас там трохи було ;)

  Що було, то було ;)
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2004.02.05 | троль

   Що будемо палити далі?

   Це так геть усе треба попалити, що обкладається ПДВ. А може сам ПДВ треба спалити?
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2004.02.05 | Роман ShaRP

    ІМХО, настав час *палити сільраду* (-)Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua