МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Кучма рано ховає КДБ (/)

02/26/2004 | Shooter
Цікаві спостереження та певні міркування...
Кучма рано ховає КДБ

Ірина Погорєлова, "Політичні хроніки", для УП , 26.02.2004, 11:01


Саме рано, а не пізно, як він каже, киваючи на люстрацію в балтійських країнах. Схоже, справжнє КДБ нам ще себе покаже. Точніше, вже показує. День у день.

Кучма каже, що українським старим кадебістам нема чого робити в державних структурах, бо, мовляв, там вже немає що зберігати (очевидно, маються на увазі державні таємниці), бо "все вже продано".

І одночасно на кордоні виловлюють "старого радянського розвідника" із не прихованими, а навіть навмисне виставленими на огляд ГУБОЗу ядерними матеріалами. Кучма каже, що опозиція нецікава й передбачувана наперед – а "старий розвідник" із посольства хоче довести, що за опозицією стежать спецслужби.

Хтось скаже: так це ж просто "художня", хоч і незграбна ілюстрація до кучминих заяв про "старих радянських розвідників". Ну, трохи перестаралися, виставили "розвідників" повними дебілами. Так це ж для наочності...

Один, ще не названий "старий розвідник", втративши "нюх", відкрито возить через кордон начиння для бомби, демонструючи, що бреше Кучма – не все ще продано з державних закромів. Інший – генерал Кравченко – забувши про своє славетне минуле в боротьбі з дисидентами, але не задоволений ремонтом київської квартири, загрався в політику й шантажує гаранта...

Так не дарма ж Кучма їх і "деКДБізує"...Ну, яка тут може бути інтрига? Хіба що Радченку прямо вказано, що час його пройшов, треба звільняти місце для молодих та завзятих. А що з Радченком, себто РНБО, навіть, схоже, не порадились щодо "деКДБізації" – так це зайвий доказ: його місце потрібно іншій людині. Хто там у нас на черзі? Тезка нині популярного генерала - Юрій Кравченко? Щоб на його місце переставити Сергія Медведчука?

І для цієї банальної ротації, яка вже не викличе жодної цікавості, - треба було нашим київським розумникам заводити скандал в Берліні ніби з незаконними наказами про стеження за лідерами опозиції та "міністрами й вище"? А тим більше – влаштовувати шоу з ядерним знаряддям? Ні, Юрій Кравченко та Сергій Медведчук, звісно, великі люди, але їхні проблеми вирішуються простіше.

Тож, мабуть, варто спробувати відділити мух від котлет. Зокрема, "ядерні історії". Це ще не так давно був великий компромат, але нині він саме як компромат найменшою мірою стосується України.

Особливо після того, як сам Держдеп США буквально за лічені дні визнав за звичайну дезу – нещодавню публікацію в газеті "Аль-Хаят" про начебто озброєння колишніх талібів, а нині Аль-Каїди "ядерною валізкою" якимсь українським Віктором.

Тоді ця швидко закрита американцями історія викликала певний подив: невже українська влада така дорога Вашингтону, що він готовий – попри свою затяту боротьбу з тероризмом і одночасно за нерозповсюдження ядерної зброї – навіть не спробувати щось там задля годиться розслідувати? Ну, нехай би не про причетність України, але ж про головного ворога – Аль-Каїду! Аж ні, не захотів.

Мабуть, вже нарозслідувалися в Іраку донесхочу – от-от Буш програє свою виборчу кампанію... І ця дивна реакція Вашингтона на "антиукраїнську" публікацію викликала щось на кшталт захоплення: а чи, раптом, не наші хлопці все це й розмістили в "Аль-Хаят", аби перевірити Буша на слабкість і одночасно отримати довгострокову індульгенцію?

Щоправда, справу дещо зіпсувала пані Олбрайт, яка розчарувала Кучму щодо індульгенції з боку США принаймні відносно наших виборів. Але "попадання" у слабке місце Буша щодо ядерно-терористичних справ (хто б не влаштував цю перевірку) виявилося влучним.

Дійсно, є абсолютне враження: пан Буш вже явно готовий переключитися з глобальної боротьби з тероризмом – на космічні програми. Марс, Місяць... Це ми тут у виконанні Кучми все це висміюємо, а що смішного в американській програмі? В усякому разі це – набагато більш ефективне вкладення грошей в стимулювання глобального капіталообігу та виробничої, щоб не сказати, збройової конкуренції.

А також певна надія, що коли зі світовим тероризмом припиниться така вже глобальна війна, то й сам тероризм потроху зійде на свій "природній" мінімум...Що має тут заперечити Україна?

Україна як країна – нічого. Заперечити може Росія. Як не щодо чергової "гонки озброєнь", в якій вона ніби вже перемогла США, створивши "анти-ПРО", так щодо Марсу з Місяцем (надто вже дорого), а головне – щодо згортання боротьби з тероризмом.

Без цієї світової боротьби Путіну важкувато буде вести й далі свою "домашню" війну з Чечнею, тримаючи в постійному жаху перш за все Москву. Але якщо Вашингтон плює на можливість існування в Аль-Каїди навіть "ядерної валізки" – то яка ж тут вже світова антитерористична боротьба, завдяки якій Росія і у Великій вісімці опинилася, й взагалі...

Ні, так не домовлялися. Увагу США, якщо вони з першого разу не розуміють, доведеться привернути знову – до занедбаної (читай звіти МАГАТЕ) теми нерозповсюдження, і до тих "поганих хлопців, але наших поганих хлопців", - що зловживають довірою...

От в такій версії історія із "старим радянським розвідником", що возить ядерні матеріали через український кордон, виглядає принаймні співмірно з масштабними проблемами. Це вам уже не просто привід одного генерала на іншого на посаді поміняти...

Щоправда, далі без наших генералів та інших високопосадовців таки не обійшлося. Завершуючи тему "ядерного тероризму" й "розповсюдження" через кордон, варто лише зайвий раз поцікавитися: чого б це став начальник ГУБОЗу Манін так підставляти президента?

Нащо негайно спростовувати його заяву про те, що в Україні СБУ вже нема чого оберігати, бо все вже продано раніше? Так, може, ніхто б і не дослухався: "раніше" – це коли? За Деркача? Чи ще раніше – за Марчука? А може, за Радченка? Тепер же, коли спіймали ядерного контрабандиста, - тільки й буде розмов: крали й продавали – сам гарант сказав, але не все вкрадено, значить – Кучма про "раніше" щось темнить...

А дивитися ж треба на інше: чия це людина – цей Манін? Міністра внутрішніх справ Білоконя? Це – по-нашому – Медведчука? А спіймали "старого радянського розвідника" де – в Мукачевому? Це там, де скоро – останній і рішучий бій за місто між "Нашою Україною" та СДПУ(о)? Ну, звісно.

От і відповідь: це не ГУБОЗ президента підставив, а це "Наша Україна" напхана "старими радянськими розвідниками". Ну, не може бути по-іншому, чи не так? А наші американські друзі просто завжди не туди дивилися. Чи, навпаки, туди? Може, це вони саме через те й не захотіли зреагувати на публікацію в "Аль-Хаят", що знали – їхні "підшефні" із блоку Ющенка займаються темними справами?

Гарно виходить. Не гарно лише одне – що раніше всю цю фанаберію не розіграли. Дуже вже до моменту справа пристосована. Причому терміни наших виборів або й реформи тут ні до чого: для них ще час є. А от путінська кампанія – на фініші, Кремлеві потрібні термінові трофеї – щоб ні в кого не залишилось сумнівів, хто в цій частині планети господар.

І якщо одночасно з заявами Кучми і "старим радянським розвідником" у нас з'являється новий спікер Держдуми РФ Гризлов одразу із трьома проектами - ЄЕП, Азов та кордони - на ратифікацію, - то наші вибори та реформа якось автоматично відходять на другий план.

Треба негайно все віддати Москві, і щоб "Наша Україна" раптом не заблокувала – до неї застосовується дуже примітивне, але швидке й, мабуть, сильнодіюче знаряддя...Втім, не так до "Нашої України", як до США: ви вже проспали один ядерний епізод, то не лізьте хоч в наші справи. Та й, до речі, за Грузію – 1:1...

Тепер питання про генерала СБУ Кравченка. Він – чиє знаряддя? Принаймні, "Наша Україна" поставилася до нього дуже обережно, як до міни уповільненої дії. Удовенко зразу ж відсахався. Юхновський – далекий від всього цього. Ну, Томенко поїде за документами. Ну, Зварич вивчає законодавство й процедуру. Ну, Тарасюк підтвердив – стежать, то й що... Всі - явно без фанатизму.

Потрібної реакції не було кілька днів. Нічого схожого на ефект Мельниченка. Тоді взявся розкручувати сам Кучма. Вийшло як у поганому кіно. "Головний герой", він же сам собі режисер, прозоро натякає: мовляв, оце "замовили" якісь мерзотники (здогадайтеся з одного разу, хто саме?) замах на президента, коли той лікувався в Баден-Бадені, Служба дала генералу наказ – боронити гаранта, а той відмовився й завівся із власною ідіотською грою в шантаж свого начальства та "режиму".

Що тут не зрозуміло? Та заколотники вони всі, хто рветься до влади. Ну, хто в нас рветься до влади? Ну, думайте, думайте...

Щоправда, із слів Кучми конкретно з Кравченка заколотник не виходить. Як не виходить і зрадник і перебіжчик. Мабуть, він таки ще нікуди не перебіг, і зі словами треба обережно: до суду подасть. Мабуть, через те, що досі не можна його зрадником обізвати – вигадана ця дурна казка. Але з нею – ще гірше.

По-перше, Кравченка, якщо він не виконав наказ берегти президента, вже давно мали б не те що звільнити із радників посольства, та ще й за "порушення трудового законодавства", а арештувати, причому – одразу в Баден-Бадені, не відкладаючи на півтора місяці до його повернення в Берлін.

По-друге, якщо карна справа щодо замаху на президента порушена, - то Кравченко принаймні має бути в ній свідком, і викликати його на допити треба не так, як кілька днів поспіль розповідали Смєшко, Радченко та й сам Кучма.

А тим часом Генпрокуратура, схоже, нічого й знати не знає про карну справу, і ані по документи Кравченка, ані по нього самого нікуди їхати не збирається. Навіть на прохання самої СБУ. Кажуть – офіційно СБУ не зверталася, так, через УНІАН почули...

По-третє – дуже смішно, коли Головнокомандувач дає через ЗМІ дозвіл своєму підлеглому розголосити матеріали із грифом "секретно": мабуть, вже генерал знає, що виконувати можна лише письмові накази, а так – це просто пастка, аби спіймати його на порушенні закону.

Але якщо ловити доводиться лише в такий спосіб – то, мабуть, або не хочуть ловити, або таки прокололися там, де віддають накази...Чому не хочуть ловити? Бо Кравченко – це наживка для іншої здобичі? Або якщо прокололися – то тепер побоюються випустити надто важливого свідка? В якій справі? У нас же немає справжніх державних таємниць – все продано раніше... Не складається, як казав Штірліц.

Історія про замах погана ще з кількох причин.

Перша, за логікою самого ж Кучми: навіщо й кому це потрібно - замахи на президента, який сто разів вже обіцяв піти у відставку? Щоправда, сам президент досі плутає, чим займатиметься на пенсії – економічними дослідженнями у відповідному інституті чи "спокійною політикою" у вже створеному фонді.

Плутається він також і в системах влади, які начебто збирається залишити своєму наступникові: чи то німецька з канцлером, але двопалатним парламентом, чи то польська (майже те саме), чи то взагалі знову президентська. Чітко пам'ятає він лише одне – треба, щоб можна було розпускати парламент (привіт більшості!). Але ж це ще не привід для замаху...

Причина друга: не дай, Боже, в разі успіху замаху – хто виграє (кому вигідно) на дочасних президентських виборах? Ющенко? Ні, це лише в разі, якби на Новий рік Кучма за станом здоров'я пішов у відставку добровільно. Тоді хоч Янукович і залишався б прем'єром, але адмінресурсу йому б могло й не вистачити проти ющенківського рейтингу.

А от у разі успіху замаху на Кучму – це вже були б не вибори (чисті чи брудні – не має значення), а просто надзвичайний стан. З прем'єром Януковичем – виконувачем обов'язки президента на чолі й Медведчуком у "тилу". Ну, й Москвою ж, звісно... Виходить, якщо хтось і зацікавлений усунути Кучму фізично, так це... І після всього – йому обіцяно не чіпати до жовтня? Втім, лише якщо не буде катаклізмів. Господи, яких же це катаклізмів?

Ні, історія про замах – це з тієї ж новорічної серії "Кучма вмер". І, відповідно, із того ж джерела. І з тим же висновком гаранта: усіх ще поховаю...

Але що ж генерал Кравченко? Кого мають "поховати" його матеріали? В жодному разі – самого Кучму, в політичному, звісно, сенсі. Які б не виявилися незаконні накази в руках у генерала – але карну справу проти Кучми вже не відкрити: заборонено Конституційним судом, спочатку має бути фізично нездійсненний імпічмент.

Морального тиску для добровільної його відставки, як от у західних країнах – на Кучму в природі не існує, перевірено неодноразово.

Тож якщо Кравченко може на щось спрямувати свої матеріали – це лише на своїх начальників. Він хоче довести, що теперішні есбеушники – гірше, ніж колишні кадебісти? Це порівняння потребуватиме таких досліджень... Може, він хоче сказати, що вони – не кращі? Можливо, але для цього не варто шукати якихось додаткових доказів – варто подивитися на схід. В обох випадках – це суто академічні завдання, от вийшов би генерал на пенсію та писав би дослідження. А так...

Можливо, окрім не надто сенсаційних наказів слідкувати за опозицією й міністрами – в його матеріалах є щось більш вагоме, що вказує на особливі цілі теперішнього керівництва СБУ? Ну, наприклад, що наша СБУ – це філія ЦРУ і ФБР одночасно. Або, навпаки – філія ФСБ... Кого з них в особі Смєшка хоче усунути Кравченко? І кого, він сподівається, туди ще до реформи встигне посадовити Кучма?

В усякому разі, коли Кучма завівся зі спробами негайно довести, що наша СБУ – це не колишня КДБ, одразу згадався... пан Рибкін. Як із нього сміялися, коли він довідку показував, що не псих. А й правда, здорові довідку не тримають. Це саме – й про СБУ, яка вже не КДБ: зайвий доказ, що саме тепер ця структура й починає дійсно перетворюватися на реальну подобу того монстра.

Потреби часу диктують. Знову ж, як до ЄЕП вступати без повної адаптації відповідних державних органів? До речі, якщо у нас тепер "ДЕ-кадебізація", то коли, власне, відбулась сама "кадебізація"? Спеціального указу, зокрема, в парламенті ніхто з опитаних так і не пригадав, всі кивали на старі часи. А виявляється, в сучасному законі про СБУ просто сказано: з метою проведення оперативно-розшукової діяльності...

До речі, указом Кучми закон не скасовується, так що насправді ніхто нізвідки СБУ не виганяє. Так, зміна кадрів. Яких на які – оце й питання й державна таємниця.

Відповіді

 • 2004.02.26 | Мартинюк

  Конспірологія все це

  Нудно, аж розпозіхався. Все колись казали стосовно Мельниченка - мов сам Кучма все це придумав заради невідом чого. Не бачу в тому злого умислу Погорелової, просто хронічна зневіра в те що деякі речі у житті стаються "самі по собі" без планів, змов, жидомасонів, СДПУ(о) та "геніального" Кучми...
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2004.02.26 | Shooter

   Міркування, можливо, до деякої міри і так

   Спостереження - ні, як на мене.

   Я би виділив дві головні тези (про які я вже вів, доречі, мову напередодні).
   1. "замах" на Кучму і НУ
   2. мудведчукізація СБУ

   На орнамент можна не звертати увагу - потрібно ж журналістам про щось писати...
   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2004.02.26 | Тестер

    Re: Пізно пити нарзан - нирки відпали...(-)

 • 2004.02.26 | Смогитель Вадим

  Кучма рано ховає КДБ. Це ви про КҐБ? КДБ- не існувало ніколи.(-Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua