МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Скандальене інтерв"ю Сергія Шолоха про причини виїзду

03/11/2004 | Мінор
http://www.pravda.com.uaСергій Шолох: Люди Медведчука спочатку планували повісити вбивство Гонгадзе на Волкова і Кравченка. Потім – на Марчука

www.ПРАВДА.com.ua , 11.03.2004, 16:48

Керівник радіо "Континент" Сергій Шолох оприлюднив нові подробиці подій, які підштовхнули його до від'їзду за кордон. Уже повідомлялося, що на це він пішов після розмови наприкінці лютого з помічником заступника глави СДПУ(О) Шуфрича Валерієм Воротніком та своєю колишньою адвокаткою Марією Самбур, яка також задіяна у медіа-проектах Банкової.

У інтерв'ю електронною поштою "Україні молодій" Шолох розповів про історію знайомства з цими людьми – виявилося, що вони готували продовження скандалу з Гончаровим, яке мало перевести тінь убивства Гонгадзе, яка висить над Кучмою, на Волкова і Кравченка!

За словами Шолоха, він і Самбур з Воротніком "ніколи не були друзями, бачилися разів 7-8".

"Передостання зустріч відбулася 15 вересня минулого року в кафе "Корсар" на Подолі. При цьому були присутні Марія Самбур і Віктор Бояров (адвокат померлого Гончарова). Обговорювали створення "Бюро журналістських розслідувань". Мене запросила туди пані Марія, але мети зустрічі я не знав: вона сказала, що має нові матеріали по Гончарову, тому я й прийшов".

"Матеріалів я так і не побачив, але основним їх "постачальником" був саме Бояров. Воротнік запропонував сценарій, за яким Олександр Волков передав Юрію Кравченку наказ Кучми усунути Георгія Гонгадзе. А Кравченко нібито, не перевіривши легітимності цього розпорядження, його виконав".

За словами Шолоха, "таким чином "здавали" Волкова і Кравченка, відбілюючи Кучму"."Потім, ближче до літа, головним "замовником" мав стати Євген Марчук (який тоді обіймав посаду секретаря РНБОУ), але деталей Воротнік не пояснив. І сказав, що якщо ми згодні на таку схему, то він іде до Сергія Васильєва (голови інформаційного управління при АП) отримувати конверт із грошима", – додав Шолох.

"Того ж дня треба було розпочати озвучувати цю схему на "Континенті", а потім її з посиланням на нашу радіостанцію й Бюро журналістських розслідувань мали підхопити всі СДПУ(О)шні ЗМІ. До слова, крім уже згаданих осіб, засновником "Бюро" мав стати Володимир Бойко, але він на зустріч не приїхав", – сказав також Шолох.

За словами директора "Континенту", він тоді "м'яко" уникнув подальших подій, не сказавши "ні".

Остання крапля

Причиною свого виїзду за кордон Шолох назвав попередження, яке пролунало під час останньої зустрічі з Воротніком і Самбур 25 лютого: у випадку початку трансляції на радіостанції програм радіо "Свобода" буде кінець і йому, й "Континенту".

Як розповів Шолох "Україні молодій", у той день Самбур подзвонила йому сама і сказала, що має до нього дуже серйозну розмову. Категорично відмовившись приїхати до неї в офіс на Інститутську, Шолох сам призначив місце і час зустрічі – у кафе "Барабан" в центрі Києва – де після того було домовлено також про інтерв'ю "Поступу".

Обережність, згідно з поясненням Шолоха, мала серйозну причину. Перед тим, близько 20-00 в суботу, 21 лютого, його біля власного будинку намагалися затримати двоє чоловіків, які представилися представниками міліції (від них Шолох утік, сховався за кущем у дворі).

Наступного дня "джерело" Шолоха з міліції Печерська порадило йому невідкладно тікати за кордон. При цьому власникові "Континенту" пояснили, що його "планують закрити до понеділка в камері й "готувати" до серйозної розмови, тобто лупцювати, не давати спати, їсти тощо" для того, щоб в понеділок "зробити певну пропозицію".

Причому, як зазначає Шолох, прибувши на зустріч, він був здивований, що Самбур прийшла не сама, а з Воротніком. "Категорично спростовуючи сказане Нестором Шуфричем у четвер "Громадському радіо", наголошую: я тоді не просив Воротніка про допомогу, це брехня", – наполягає Шолох.

Відповідно до побіжних спостережень Шолоха, через хвилину після того, як з'явилися Воротнік і Самбур, до "Барабана" зайшли двоє оперативників міліції, які протягом усієї розмови Шолоха з Воротніком і Самбур, що тривала півтори години, "просиділи за іншим столиком, п'ючи мінеральну воду".

"Воротнік і Самбур сказали, що зможуть "розрулити" ситуацію, але я маю працювати разом із ними", – продовжує Шолох.

Суть "співпраці" полягала в тому, що "в ефірі "Континенту" мали з'явитися нові інформаційні програми, в яких поступово мало наростати невдоволення західними голосами, тому що вони, мовляв, шкодять міжнародному іміджу України, начебто за російським замовленням".

"На початку літа, – розповідає директор "Континенту", – ми мали припинити співпрацювати із цими радіостанціями, мотивуючи це національними інтересами, і в певний момент "розчаруватися" в опозиції".

У разі погодження на пропозиції, каже Шолох, обіцялося зняття усіх проблем – як радіостанції в цілому, так і її власника зокрема, а також обіцяли допомогти "виграти величезну сатисфакцію в суді".

"На моє запитання, скільки має тривати така співпраця, – розповідає Шолох, – Воротнік відповів, що як мінімум 5 років, а краще – до кінця дії ліцензії, яку вони мені зроблять через голову Нацради з питань телебачення й радіомовлення Бориса Холода".

За словами Шолоха, тоді він сказав співрозмовникам, "що дуже втомився, що морально спустошений" і хоче піти з бізнесу та не мати справи ні з журналістикою, ні з політикою, але перед тим отримати реальні гроші за станцію. "А та "величезна сатисфакція" хай потім дістанеться комусь іншому".

"Домовилися зустрітись через тиждень, але я вже під час розмови чітко зрозумів, що не помилився, придбавши за годину до того квиток на суботу, – пише інтерв'юйований. – А ввечері у п'ятницю "Континент" почали глушити". Невдовзі після того, як відомо, міліціонерами та працівниками "Укрчастотнагляду" було демонтовано й вилучено передавач "Континенту".

"Кучма – ніхто. Президентом країни давно вже є Віктор Медведчук"

Зараз будні директора "Континенту", за його зізнанням, складаються із зустрічей з європейськими політиками та дипломатами, яким він роз'яснюю ситуацію зі свободою слова в Україні, розповідає про проблеми "Континенту".

"А ще ходжу по крамницях..., – додає Шолох. – Це дуже сумно – починати життя з нуля. Треба все купувати, від солі й перцю до простирадл. Не розумію, навіщо це, адже дома все є..."

Разом з тим, Шолох висловив готовність повернутися в Україну, якщо Кучма йому "особисто пообіцяє недоторканність і підтвердить це поновленням мовлення "Континенту" та кримінальним покаранням винних у припиненні трансляції".

"Але біда в тому, що Кучма не є президентом – він ніхто. Президентом України давно вже є Віктор Медведчук. Кучма – його маріонетка", – заявив Шолох.

І на додачу висловлює ще один дуже прозорий натяк: "Якби Л. Д. не скасував указ про звільнення глави своєї адміністрації в передостанній день перебування у Баден-Бадені, то чутки про його летальний кінець стали б реальністю".

І все ж Шолох упевнений, що обов'язково повернеться в Україну "з перемогою". За його словами, аудиторія "Континенту" – непрості люди, це майже мільйонна елітна армія, і режим, закривши радіо "Континент", зробив фатальний крок. "Я впевнений, що повернусь, бо режим підписав собі вирок, позбавивши еліту нації права на отримання інформації", – каже Сергій Шолох.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua