МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Мороз – герой мітингу опозиції у темниках Медведчука

03/11/2004 | Vadym Gladchuk
Мороз – герой мітингу опозиції у темниках Медведчука

www.ПРАВДА.com.ua , 11.03.2004, 15:40З цієї статті складно дістати щось нове. Всі, хто ще стримується і не блює при перегляді політичних блоків теленовин на каналах Медведчука, і так знають, що там править темник. Від констатації цього факту нічого не зміниться й Америка не відкриється. Просто ще раз можна переконатися, що насправді відбувається в українському телеефірі.

До "Української правди" потрапили темники адміністрації президента стосовно висвітлення подій 9 березня 2004 – дня народження Шевченка, коли в Києві відбувалися акції опозиції. Циркулярів було кілька, і вони навіть дещо суперечили один одному.

Спочатку була установка ігнорувати опозиційні виступи, а натомість показувати, що свою акцію біля пам'ятника Шевченка проводить "Братство" Корчинського, яке вже здобуло славу альтернативного комсомолу Медведчука. Ось уривки із двох темників:

Увага
08.03.2004
16.30

6. Завтра, 9 березня, о 13.00 біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Києві відбудеться акція організації "Братство" – "Гострити сокиру, як заповідав Тарас Шевченко".
Коментар. Подія важлива й актуальна.

Увага
09.03.2004
14.00

1. 9 березня опозиційні сили проводять акції, присвячені 190-й річниці з дня народження Т.Шевченка.
Коментар. Відсутній до всієї інформації з даної теми.

***

Аж раптом через півтори години після того, як телеканалам наказали навіть не згадувати, що опозиція проводила свою акцію, було роздано інший темник. В ньому чітко вказувалося, як мають виглядати сюжети. Пункт 3 – це, слід розуміти, відплата Медведчука Морозу за підтримку соціалістами політреформи. Адже Сан Санич – єдиний, хто пробився крізь темник. Але... не всупереч темнику, а завдяки йому.

Увага
09.03.2004
15.30

9 березня відзначається 190-а річниця з дня народження Т.Шевченка.

Коментар. Тема важлива й актуальна. Аналітики вважають, що при її висвітленні ЗМІ будуть строго дотримуватися наступної логіко-інформаційної рамки:

1. Прем'єр-міністр України В.Янукович та Голова Верховної Ради України В.Литвин взяли участь у церемонії покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку у Києві з нагоди 190-річчя від дня народження українського поета.

2. В цей же день у Києві відбулася ще низка подій, присвячених ювілею великого Кобзаря: акція партії "Братство", мітинг опозиційних сил біля пам’ятник Т.Шевченкові, при цьому опозиціонери перекрили рух транспорту на вул. Володимирській.

3. Єдиний коментатор акцій опозиції – О.Мороз, при цьому акцент повинен бути зроблений саме на особистості та творчості Т.Шевченка, а не конкретних вимогах акції. Коментар до виступів та коментарів інших учасників акції – відсутній.

4. ЗМІ не показуватимуть і в жодній формі не згадуватимуть гасел, які несли учасники акції (особливо прапорів із написами "ТАК Ющенко"), акцентувавши увагу на прапорах УНА-УНСО.

5. В разі оприлюднення кількості учасників акції опозиції ЗМІ подадуть дані правоохоронних органів.

6. ЗМІ подадуть коментар В.Януковича: "Геній Кобзаря – народний, а не хрестоматійний, і найбільшою пересторогою має стати недопущення перетворення Його на абстрактного ідола. Або ще гірше – використовувати для освячення політичної кон’юнктури.

Він був живою людиною своєї епохи й одночасно провісником для всього народу, який своїм словом і духом утвердив національне самоусвідомлення і саме тому став генієм поза часом. Тарас Шевченко належить до титанів, пізнавати яких необхідно повсякчас. І задля цієї мети ми намагаємося робити якомога більше.

До 190-річниці від дня народження Тараса Шевченка за рахунок держбюджету профінансовано ремонт та благоустрій Шевченківського національного заповідника в Каневі, Національного музею в Києві, побачили світ перші томи повного академічного зібрання його творів.

Ще більше роботи в нас попереду. Доки ми шануємо, слухаємо й чуємо свого пророка, доти ми усвідомлюємо себе як народ".

7. ЗМІ закінчать сюжет зверненням Президента України до українського народу з нагоди 190-річчя з дня народження Т.Шевченка (начитка під фотографію):

Дорогі співвітчизники!
190 років тому українська земля привела на світ свого Месію Тараса Шевченка — сина кріпака, що став володарем у царстві духу.
Уже впродовж майже двох століть його ім'я освячує історичний шлях великої й древньої нації у центрі Європи.
У пантеоні національних героїв навічно вкарбовані імена рицарів військових звитяг та борців за волю України, державних мужів та геніальних мислителів, але на вершині історичного п'єдесталу був і залишається Поет.
На сторожі коло мертвих, живих і ще ненароджених братів своїх по крові він поставив Слово. Як щит національного безсмертя й меч суспільного поступу. Як джерело невмирущого духу й ключ до скарбів народної душі, що промовляє до світу своєю, рідною мовою, і в'яже у невичерпну сув'язь все нових і нових поколінь рід наш предвічний, український.
Месіанство Кобзаря з новою, вулканічною силою постає перед нами, нині сущими, на його оновленій, вільній землі, коли ми вийшли з дому неволі і знаходимо своє гідне місце під планетарним сонцем у колі вільних народів світу.
Не забуваймо, що тернистою й довгою дорогою до свободи вів нас він, наш Світоч. Нині, у своїй державі, нам потрібне його Слово — як псалом національної віри, без якої не буває суверенного буття народу. Черпаймо з нього цілющий трунок власної національної гідності, без якої не буває поваги інших народів.
Піднімімо вгору смолоскип Шевченкового заповіту "Обніміться ж, брати мої!", бо лише у єдності — наш порятунок на рвійних вітрах сучасності.
Учімося в нього великої і святої науки — любити Україну, бути синами й дочками якої нам накреслено долею.
Він вірив у її високе покликання у часи люті, а нам належить звершити це покликання у благодатний час, який настав за його пророчим заповітом.
Нашим спільним пам'ятником Кобзареві стане щаслива, могутня і єдина Україна!
Нехай святиться ім'я Тараса Шевченка у кожній українській родині!
З днем народження нашого національного Пророка, дорогі мої українці!

8. Сюжети в ефір – за окремим узгодженням.

***

Але цікаво, що те, що вийшло в ефір 9 березня на контрольованих Медведчуком телеканалах (УТ-1, "1+1", "Інтер"), в одному моменті відрізнялося від темника. На "1+1", очевидно, керуючись пунктом 8 темнику, дали... цитату Ющенка!

Вперше за півроку в новинах цього каналу подали слова Ющенка у його власному виконанні. Як відомо, на "1+1" стосовно "Нашої України" діє правило "двох Юріїв" – транслювати позицію цієї фракції можна лише словами Юрія Павленка або Юрія Костенка. У "Епіцентрі" застосовують також таку тактику: коли Ющенка "мочать", то дають його слова в переказі або текстом.

Очевидно, відхід від правила 9 березня було зроблено лише з однією метою – показати конфронтацію між Ющенком і Морозом. При цьому, звичайно, опускалося завершення фрази Мороза, де він говорить про "протилежні цілі у влади і в опозиції" стосовно політреформи.

Сюжет на "1+1", випуск новин о 19:30:

СИНХРОН: Віктор ЮЩЕНКО, лідер блоку "Наша Україна": "Ще більше ми повинні говорити про тему нашого єднання. Ключ у майбутньому знаходиться від того, як три сили, які сьогодні знаходяться біля підніжжя Тараса, знайдуть відповідь на об`єднання."

РЕПОРТАЖ: На мітингу Віктор Ющенко закликав Соціалістичну партію приєднатися до решти опозиціонерів. Натомість лідер соціалістів Олександр Мороз на заклик не відповів. У своєму виступі основний акцент він робить не на об`єднанні, а на тому, що Україні найбільше шкоди завдають "ура-патріоти".

СИНХРОН: Олександр МОРОЗ, лідер Соціалістичної партії України: "Нам треба не забалакати ні Кобзаря, ні нашу державу. Досвід наш, спільний досвід, багаторічний і вже багато сот років свідчить про те, що страждала державність України найперше від фарисейства, від записних "ура-патріотів", які багато прикривалися словами а не робили корисну необхідну справу".

Інші канали – УТ-1 й "Інтер" – були більш шанобливі стосовно темників. Держтелебачення теж виконало наказ АП і показала Мороза – подало найбільш неполітичну фразу: "Треба дуже відповідально ставитися до всього того, що сьогодні об’єднується словом "Україна". І треба бути вище суєтності, вище всіляких домислів довкола того, що потрібно насправді робити, аби справдилося те, про що говорив Кобзар".

Неухильно від темників вчинили "Подробности" на каналі "Інтер" – головний героєм сюжету там були "опозиціонери" з "Братства". Мороза теж не забули – з тією ж самою цитатою, що на "1+1".

Це були єдині відмінності у висвітленні акції опозиції 9 березня на трьох найбільших телеканалах. Всі інші інструкції виконано – навіть привітання Кучми з Брунею. Під фотографію.

Відповіді

  • 2004.03.11 | Роман ShaRP

    Я дивився 1+1 і в мене склалося інше враження ...

    Головним було завдання показати, що ніяких утисків свободи слова в Україні немає.

    Про ЗМІ говорили і Юля і Ющенко, і попереду колонни несли транспарант "Волю Слову", але з репортажу, склалося в мене таке враження, тема закритих ЗМІ "випарувалась".

    Також зробили акцент на "традиційності" виступу опозиції 9го березня.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua