МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Як влада готується до силового протистояння з опозицією

03/22/2004 | Статті Майдану
За інформацією курсантів вузів, підпорядкованих МВС, СБУ, Міноборони, МНС, у всіх вузах, підпорядкованих цим силовим структурам, з 2001 року відпрацьовуються заходи протидії масовим акціям — зокрема, розгону масових демонстрацій. Подаємо сценарій одного з тренувань, які вже відбувалися.

Навчання відбуваються на полігоні. Лава курсантів в повній екіпіровці (щит, камуфляж, шолом і дрючок-"демократизатор") в три шеренги утворює "черепаху" — це коли один щит стоїть на землі, другий поверх нього, і до п"яти щитів, які утворюють броньований бар"єр (таке було 9 березня). Натовп "мітингуючих" в цьому тренуванні складають, як правило, студенти юридичних вузів, підпорядкованих Мін"юсту, МВС, Генпрокуратурі, Міноборони і т.д. (конкретніше, за словами джерел, проти курсантів Харківського Інституту Внутрішніх Справ (колишнього Інституту Національної гвардії України) і Академії Служби Безпеки України виступали "мітингуючі" Харківської Юридичної Академії МВС України та Харківського Авіаційного Інституту). Ці студенти мають з собою плакати, пляшки, дрючки і починають наступ. Приблизно за 50 метрів до "бар"єру" з щитів перед натовп мітингуючих зупиняються 2 КАМАЗи і висипають щебінь. Натовп починає закидувати "правоохоронців" камінням та іншими предметами. В цей час, по команді, бар"єр починає рухатися назустріч "мітингуючим", зберігаючи "черепаху". Наступ іде так: робиться крок лівою, права підтягується, і т.д. Під крок лівою, всі разом в такт б"ють по щитах "демократизаторами", що створює загальний наростаючий гул і діє на психіку. Коли опоненти зближуються, спеціальні "спостерігачі" повідомляють, де слід робити "вікно" в черепасі. "Вікно" — це коли лава "відкривається", утворюється проміжок шириною півтора — два метри, в які вибігають з лави накачані СБУшники (мінімум 2 метри росту, їх називають "бульдогами"), які виривають з натовпу найбільш активних "порушників" і ховаються назад за "черепаху", яка моментально змикається знову. Це триває до п"яти секунд (відтреновується швидкість). "Вікна" відкриваються постійно в різних місцях. Захоплених "правопорушників" одразу вкидають в "воронки" і повертаються до бою. Всі деталі "захоплення" і підготовки до несподіваного відкриття "вікна" приховуються "черепахою".

Після того, як усунуто найактивніших учасників, починається "загальна фаза" розгону демонстрації. По гучномовцю лунають постійні заклики розійтися і робляться "коридори" для введення в бій спецзагонів ("Беркут", "Сокіл" etc). Відкриваються "вікна" і бійці розсікають натовп на частини. Якщо натовп після цього не розбігається, застосовують газ, димові шашки і водомети.

Після подій 9 березня Україною була централізовано закуплена техніка, яка дозволяє використовувати фарбу замість води. Подача цієї фарби йде під тиском кількох атмосфер, що дозволяє збити людину з ніг. Фарба використовується, по-перше, для того, щоб шокувати демонстрантів, деморалізувати їх. Першу "хвилю" струменю дають по перших рядах, а потім, коли натовп починає розбігатися, починають оприскування мітингуючих для того, щоб потім вулицями міста влаштувати "облаву" на позначених фарбою демонстрантів.

Тоді ж, після 9 березня, були задуми використовувати кінологічні служби при силових відомствах (митна служба, прикордонні війська, міліція) для розгону демонстрації і пошуку вцілілих активістів за допомогою собак.

Розповімо також про один з можливих сценаріїв влади введення надзвичайного стану. Демонстрація виходить на площу, після чого її блокується спецпідрозділами з усіх боків — всі вулиці, що примикають до цієї площі. Людей пропускають всередину, але нікого не випускають. Після цього всередину запускають багато шашок із сльозоточивим газом в натовп. Люди починають втікати від газу, проте наштовхуються на кордони міліції. Оскільки виходу немає, а сльозоточивий газ робить свою справу, починаються масові сутички з міліцією. Все це фіксується на камери центрального телебачення і підконтрольних ЗМІ, показується по телебаченню як масові некеровані заворушення проти правоохоронних органів, і Президент виступає із закликом ввести надзвичайний стан (або показують "простих смертних", які закликають владу навести порядок). Після цього вводиться надзвичайний стан.
--------------------------------------------------------------------------------


Ми закликаємо організаторів майбутніх акцій протесту враховувати цю потенційну агресивність влади і хочемо ще раз наголосити на важливості організованості, повного контролю над натовпом і провокаторами.

А також зайвий раз нагадати про безперспективність НАСИЛЬНИЦЬКИХ акцій спротиву. Масові акції непокори - абсолютно необхідна річ, але потрібно бути тисячу разів певним, що перші ряди демонстрантів НЕ СТАНУТЬ жбурляти щебінь у міліцію - це безперспективно. Абсолютно зрозуміло, що щебінь - це провокація, а люди, що жбурляють каміння - це той елемент, який відрізняє ненасильницьку акцію спротиву від насильницької.

Про переваги ненасильницького спротиву, приклади ненасильницької дії - в захоплюючій книзі Джіна Шарпа "Від диктатури до демократії", яку ви можете прочитати в бібліотеці Майдану тут:

http://maidan.org.ua/n/lib/1023230477.html - передмова
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231047.html - частина 1
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231346.html - частина 2
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231776.html - частина 3
http://maidan.org.ua/n/lib/1023231926.html - частина 4
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232271.html - частина 5
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232456.html - частина 6
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232645.html - частина 7
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232787.html - частина 8
http://maidan.org.ua/n/lib/1023232914.html - частина 9
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233055.html - частина 10
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233605.html - додатки
http://maidan.org.ua/n/lib/1023233814.html - посилання на літературу


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua