МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Соціалісти здаються більшості (/)

03/23/2004 | Поступ
Соціалісти здаються більшості
Всеволод ПОЛІЩУК, Юрій ТИШКУН (Поступ)

Соціалістична партія України переглянула одну із найбільш принципових позицій власного бачення політреформи -- введення її в дію з 2006 року. Соціалісти готові запропонувати представникам парламентської більшості компроміс: зміни до конституції набувають чинності з 2004 року, що є поступкою СПУ, натомість більшовики відмовляються від права прем'єра призначати губернаторів. Про це повідомив "Поступу" народний депутат від СПУ Юрій Луценко, коментуючи вчорашню заяву Олександра Мороза про те, що соціалісти готові до компромісу щодо дати, коли конституційні нововведення набудуть сили.

Цікаво, що, за словами Луценка, політрада СПУ ухвалила таке рішення вже доволі давно. Але навіть після того, як у п'ятницю його легітимізував з'їзд соціалістів, лідер партії не надто охоче говорив про нього. У розмові з журналістами він тільки нагадав, що фракція СПУ й надалі виступає за те, щоб у прикінцевих положеннях передбачалося, що всі зміни до Конституції мають бути введені з 2006 року. Далі ж говорив доволі обтічно: мовляв, розуміючи те, що парламентська більшість, найімовірніше, не підтримає цю пропозицію, СПУ готова іти на переговори і шукати компроміс.

Як з'ясувалося, шукати компромісне рішення довго не довелося. Насправді воно в соціалістів є. І дуже ймовірно, що "більшовики", якщо й крутитимуть носом після такої пропозиції, то лише для того, аби "набити ціну". Адже, хоч така зміна зробить складнішим вирішення одного з їхніх стратегічних завдань, яким, вочевидь, є забезпечення адмінресурсу на виборах до парламенту 2006 року, вона забезпечує втілення головної, життєво важливої мети -- збереження влади ще на два роки. Про рівноцінність такого обміну говорити важко. По-перше, для "більшовиків" губернатори не є настільки принциповими. Адмінресурсу в уряду все одно вистачатиме, крім того, не треба забувати, що не такий уже важливий буде адмінресурс після того, як остаточно ухвалять закон про вибори на пропорційній основі. А отримує влада дуже багато. Можливо, значно більше, ніж сподівалися, адже очевидно, що чи не половину поправок до Конституції вносили до проекту лише для того, щоб мати простір для торгу. Головне ж, як уже було сказано, що влада отримає два роки пролонгації, себто час і ресурси. А те, що вона вміє використовувати ці дві речі, аби забезпечувати своє самозбереження, відомо в Україні всім.

Не дивно, що звістку про зміну позиції соціалістів із сумом сприйняли в "Нашій Україні". Коментуючи "Поступу" рішення СПУ, один із лідерів "НУ" Юрій Костенко ще заявляв, що його партнери з блоку будуть переконувати соціалістів повернутися до своєї попередньої позиції. Тим паче, що, за словами Костенка, все ще тривають переговори "трійки" про єдиного кандидата. Водночас народний депутат додав, що готовий до сценарію, за яким "Наша Україна" піде своєю дорогою, а соціалісти -- своєю.

Мабуть, після звістки з табору союзників представників "НУ" та БЮТ не втішить і вчорашнє непорозуміння серед "більшовиків": спікер Литвин та координатор Гавриш також не могли дійти згоди щодо дати. Щоправда, йшлося не про дату набуття чинності, а про дату голосування за зміни до Конституції. Незважаючи на запевнення в тому, що "не посварилися", два парламентські начальники таки не змогли дійти згоди. Голова Верховної Ради заявив, що у вівторок (себто сьогодні -- Авт.) закону про вибори ставити на голосування не буде. А це означало би, що і зміни до Конституції ухвалити 25 березня, як хотілося б Гавришу, не вийде. Гавриш, натомість, заявив, що кучмісти можуть проголосувати і без Литвина. Що би це означало -- важко сказати, однак, імовірно, що саме соціалісти помирять двох "більшовиків". Адже Олександр Мороз заявляє, що проголосувати за зміни до Конституції остаточно навіть за процедурою не вийде раніше ніж у другій половині квітня.

Втішити могла би хіба обіцянка Мороза: він наполягає на тому, що всі законопроекти, зокрема, про вибори народних депутатів, про вибори депутатів до органів місцевого самоврядування, про вибори президента України, мають бути проголосовані, підписані президентом і оприлюднені, і лише після цього можна ухвалити зміни до Конституції України. Однак соціалісти вже й на 2006 році наполягали. А до середини квітня ще є трохи часу...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua