МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Передчуття Четвертої світової...

03/23/2004 | Пан
Передчуття Четвертої світової війни.

Чому, власне, не Третьої? Бо Третью була "холодна". В результаті тієї війни значно змінився геополітичний ландшафт світу. Отже, це таки була війна, хоча і специфічна - інформаційно-психологічна, економічна.

Ну а тепер - світ наче знічев'я, а заразом з ним і ми, занурюємось в Четверту - теж специфічну - терористичну... Прикладів і ознак, сподіваюсь, вказувати немає потреби.

Безпосередня причина цієї можливої війни така, як і більшості інших - контроль за ресурсами. Захід претендує на контроль за енергетичними ресурсами Сходу, а Схід "просто" претендує на контроль над життєвим простором Заходу.

Але то безпосредня причина. А фактична - це стрімкий демографічний ріст на планеті. Універсальна базова причина мало не всіх воєн і переселень мало не для всіх(в тому і людських) популяцій. Так було завжди, так є тепер.

Планета - не гумова кулька, життєвий простір має свої межі. Демографічний ріст має бути припинений і - з точки зору популяції - байдуже яким чином. Але того мало - сама популяція має бути "здоровою" - тобто містити домінуючий відстоток активного працездатного населення. Інакше жменька працюючих просто не прокормить армії пенсіонерів.

До нашого часу це питання вирішувалось просто - через високу народжуванність і високу смертність, що забезпечувало і регулювання чисельності населення, і його молодість. Безпосередній механізмом регулювання були епідемії і війни. Приблизно по такому ж шляху йде людство зараз : спорадичні спалахи потенційно епідемічних хвороб(СНІД, атипова пневмонія, курячий грип), повзуча "терористична" війна з загрозою перетворення на повномасштабний конфлікт з величезними жертвами серед цивільного населення.

І, якщо погоджуватись з "природністю" такого розвитку подій, то саме "східний" тип цивілізації з високим рівнем смертності/народжуваності переможе в цій "повзучій" війні.

Ну а далі все повториться знову - і людство потрапить в безкінечний цикл "залюднення-вилюднення", причому часом з найдикішими ( з нинішної європейсько-християнської точки зору) способами регулювання - від ритуальних воєн (як це було в ацтеків), до вигнання з дому пристарілих батьків, до удобрення трупиками небажаних немовлят грунтів (як це було в Стародавньому Китаї), до превентивного кастрування хлопчиків - аби не розмножувались надміру. Тим, хто сумнівається в можливості такого сценарію, раджу вивчити історію острова Пасхи - то така модель нашої планети з трішки меншими ресурсами. З жорстокою боротьбою за кожен клапик землі, за кожний цурпалок дерева. І - звичайно - з канібалізмом...

Що ми можемо протиставити цій "природній" справедливості? Цьому ВИЩОМУ ЗАКОНУ ВИЖИВАННЯ ВИДУ? Наш жаль - що то не ми вибрані на продовження його, а інші? Нашу мораль? То не тільки мало - то є майже ні чим.

Але, все-таки, є один рішучий аргумент, який подає надію сторонникам "західного" типу цивілізації : можлива перемога "східного" типу цивілізації консервує вид (популяцію), але НЕ РОЗВИВАЄ ЙОГО. А закон РОЗВИТКУ - то лише продовження того самого закону виживання.

Перехід на вищий щабель розвитку - то єдина варта уваги відповідь на виклик, що грізно постав перед людством. Не на рівні соціуму (соціально-економічних) формацій, а на рівні матеріалу, з кого той соціум складається - окремої людини, окремого людського організму.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".