МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Вночі поліція розігнала в Єревані мітинг опозиції.

04/13/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Сьогодні вночі біля 2.30 за місцевим часом під прикриттям темряви (о 1.00 на проспекті Баграмяна завжди вимикається світло) поліція, застосувавши водомети та гумові палиці, розігнала 2-тисячний мітинг опозиції на проспекті Баграмяна біля будівлі Національних зборів Вірменії (на тому ж проспекті також на відрізку у 500 метрів знаходяться резиденція президента, Конституційний суд, Національна академія наук, резиденції місій ОБСЄ, Ради Європи та представництво Європейського банку).

Це було схоже на превентивний захід, оскільки до жменьки мітингуючих, яка залишалася після вчорашніх акцій, стали прибувати люди з регіонів, в тому числі й вірмени з регіону Самцхе-Джавакх з сусідньої Грузії.

За повідомленням Рузан Хачатрян, прес-секретаря Народної партії Вірменії, яка входить до опозиційного блоку “Справедливість”, також був розгромлений офіс НПВ та повністю оточений поліцією офіс партії “Республіка” з цього ж блоку. Після цього повідомлення вона та ще три члени її партії (дружина і син депутата Вардана Мкртчяна та представник блоку в Центральному виборчому комітеті Вірменії – місцезнаходження цього чоловіка досі невідоме) були затримані поліцією.

Відбулися арешти, які, як ми вже повідомляли, почалися значнораніше. 11 квітня влада перейшла від арештів рядових опозиціонерів долідерів. Того дня був затриманий член політради партії “Анрапетутюн” (“Республика”) Арамазд Закарян, який став восьмим у списку осіб, яким висунуто звинувачення щодо публічного заклику до насильницької зміни конституційного порядку та публічних образ на адресу представників влади. Ще 4 квітня за аналогічним звинуваченням було порушенокримінальну справу проти члена “Республіки”, головного редактора партійної інтернет-газети Сурена Суренянца. За адміністративними порушеннями були затримані понад 250 осіб.

Після розгону мітингу були затримані колишній міністр оборони Вірменії Вагаршак Арутюнян та колишній заступник міністра охорони здоров”я Артак Зейналян (обидва – члени “Республіки”).

Про арешти членів своєї партії, в т.ч. й секретаря парламентської фракції Алексана Карапетяна, також повідомив голова партії “Національне єднання” Арташес Гегамян. Він також стверджує, що серед тих, хто розганяв мітинг, були криміногенні елементи, а також наркомани в поліцейській формі. Сам А. Гегамян оголошений у розшук. Вдома у нього був проведений обшук, під час якого вилучені непридатна до застосування стара мисливська рушниця, два бронежилети та сувенірний ніж-багнет.

Голова політради партії “Республіка” Альберт Базеян сповістив, що після розгону маніфестантів не вдається встановити контакт з головою партії Арамом З. Саркісяном, головою Демократичної партії Арамом Г. Саркісяном, голвою Народної партії Степаном Демірчяном та секретарем цієї партії Віктором Даллакяном. За словами А. Базеяна проти нього та вищеназваних лідерів партій порушені кримінальні справи, і всі вони оголошені в розшук.

Також затримано депутата Національних Зборів Вірменії, голову Національно-демократичної партії (блок “Справедливість”) Шаварша Кочаряна.

Прес-служба поліції Вірменії повідомило, що під час розгону мітингу, постраждало 5 поліцейських, один з яких і досі знаходиться в лікарні. Там же знаходяться 6 цивільних осіб, але кількість постраждалих серед цивільних не повідомляється. Нам лише відомо, що поліцаї побили кореспондентів газети “Айкакан жаманак” (“Вірменський час”) Айка Геворкяна і Аветіса Бабаджаняна, а також розбили камеру російського телеканалу РТР.

Поліція продовжує проводити обшуки та арешти

Лідери партій, які пізніше “знайшлися” дали прес-конференцію в офісі Народної партії Вірменії, на якій голова НПВ Степан Демірчян та голова Національно-демократичної партії Вазген Манукян розцінили розгон мітингу як військову операцію проти мирного народу. С. Демірчян поклав відповідальність за скоєне на спікера парламенту Артура Багдасаряна, оскільки з його будівлі вийшли поліцейські, які розганяли мітинг.

Степан Демірчян відмовився повідомити про подальші плани опозиції, обмежившись лише заявою, що проводяться консультації, і що він мав зустрі з послами США і Німеччини. Він також сказав, що не збирається переховуватися, і що опозиція сповнена рішучості перемогти.

Досі залишаються невідомими долі кількох опозиційних депутатів, в тому числі голови партії “Республіка” Арама З. Саркісяна, секретаря блоку “Справедливість” Віктора Даллакяна та депутатів Альберта Базеяна, Шаварша Кочаряна і Аршака Садояна.

Депутату Шаваршу Кочаряну висунуто звинувачення у незаконному зберіганні зброї, яку він приніс з собою на мітинг. Інші опозиціонери назвали це повним абсурдом і порівняли сьогоднішню ситуацію у Вірменії з 37-м роком, загрожуючи після перемоги віддати під суд особливо жорстоких поліцаїв.

Біля офісу Народної партії Вірменії зібралися кілька десятків прихильників опозиції, які влаштували стихійни мітитнг і не розходяться навіть на прохання лідерів опозиційних партій. Спроба поліції швидко розігнати мітинг виявилася невдалою, і він продрвжується. На площі Свободи поліція заважає кільком десяткам жінок влаштувати сидячу акцію протесту. Зараз жінки й поліцаї впереміжку “гуляють” по площі.

Поліція Вірменії виступила з заявою, що мітинг був розігнаний як несанкціонований і такий, що блокував рух транспорту та роботу урядових установ й дипломатичних місій, порушував спокій мешканців голосною музикою та криками з гучномовців. Поліцейська прес-служба стверджує, що у відповідь на вимогу розійтись, мітингуючі закидали поліцаїв пляшками із запалювальною сумішшю, камінням та іншими підручними предметами, і що під час цього лунали заклики до насильницького повалення інуючого ладу та образи на адресу правоохоронців. Під час розгону мітингу, за словами поліції, маніфестанти чинили опір за допомогою палиць, залізних прутів, колючих та ріжучих предметів.

Заступник начальника поліції Вірменії генерал-майор Ованес Варян заявив, що правоохоронні органи будуть рішучло протидіяти всім несанкціонованим акціям протесту, і будь-які спроби провести пікетування дістануть рішучу відсіч.

Президент Вірменії Роберт Кочарян сьогодні зустрівся з керівниками партій владної коаліції і депутатських груп Національнизх Зборів “Народний депутат” і “Об”єднана робітнича партія”.

Один з лідерів Республіканської партії Вірменії, віце-спікер парламенту Тігран Торосян заявив журналістам, що президент виступає за діалог з опозицією.

Член фракції “Орінац Єркір”, голова постійної парламентської комісії з питань оборони, національної безпеки та внутрішніх справ Мгер Шахгелдян овідзначив, що шанси на діалог не вичерпані.

Надзвичайний і Повноважний Посол Німеччини у Вірменії Ганс-Вульф Бартельс сказав. Що такі події не личать державі -члену Ради Європи. Він проінформував журналістів, що сьогодні відбулась зустріч акредитованих у Вірменії послів країн ЄС з головою Національних Зборів Вірменії Артуром Багдасаряном, під час якої обговорювались питання виконання зобов”язань, які взяла на себе Вірменія при вступі до Ради Європи, а також внутрішньополітична ситуація в країні.

Посол назвав ситуацію складною і висловив надію на початок діалогу міжвладою та опозицією. Він також повідомив, що сьогодні зустрічався з лідерами опозиції, а посли країн ЄС мають намір завтра зустрітися з президентом Вірменії Робертом Кочаряном й обговорити з ним ситуацію в країні. При цьому він підкреслив, що його позицію поділяють і інші посли країн ЄС.

Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії у Вірменії в Армении Торда Еббот-Уотт висловила побоювання, що сьогоднішні події можуть негативно відбитися на авторитеті Вірменії як демократичної країни на міжнародній арені. “Ми стурбовані тим, що відбулось з людьми на вулиці, - відзначила вона.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".