МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

туркменбаші заборонив золоті зуби і встановив свято дині

04/14/2004 | s.pyrkalo
Індепендент присвячує цілу третю сторінку детальному погляду на "Туркменбаші" Сапармурата Ніязова, запитуючи у промовистому заголовку "Чи йдеться про найбожевільнішого диктатора у світі?"

Повністю статтю на сайті Бі-Бі-Сі з корисними посиланнями на творчість Туркменбаші читайте тут
http://www.bbc.co.uk/ukrainian/pressreview/story/2004/04/040414_press_turkmenbashi.shtml

Далі газета наводить деякі приклади "чудернацьких", м'яко кажучи, рішень довічного президента Туркменістану: "Він вже заборонив бороди і довге волосся у чоловіків. Він не дозволяє громадянам країни слухати радіо в автомобілях. Він запровадив національне свято на честь дині, а тепер найбожевільніший диктатор світу визначив ще одну загрозу, що нависла над країною - золоті зуби".

"Геніальна ідея", як пише Індепендент, спала на думку Туркменбаші під час одного з урочистих засідань на його честь, коли молода студентка сільськогосподарської академії із завзяттям зачитувала звернення з подяками на адресу президента.

Побачивши у дівчини золоті зуби, пан Ніязов порадив їй замінити їх на білі. "Ось тут у нас міністр охорони здоров'я - сам стоматолог", - сказав він. "Він вам і поставить нормальні білі зуби". Але на цьому Туркменбаші не зупинився, вде далі газета:

"Президент поринув у спогади, зауваживши, як ще хлопчиком спостерігав за цуценятами, які гризли кістки. І у тих собак завжди були були нормальні здорові білі зуби. Якщо ж у вас випадають зуби, додав він, мабуть, ви гризли недостатньо кісток. Це - найкращий засіб зберегти зуби".

Золоті зуби, пише газета, дуже популярні серед туркменів, оскільки рівень стоматології, навіть попри фаховість міністра охорони здоров'я, є дуже низьким. Але, напевно, найближчим часом слід очікувати радикальних змін, оскільки будь-які слова Туркменбаші мають в країні силу закону. Золото, можливо, піде на нові пам'ятники і бюсти самому президенту, яких в країні безліч, включно з велетенською статуєю в центрі столиці, що обертається довкола власної осі.

Це, однак, далеко не найдивніше з усіх рішень пана Ніязова: "Кілька місяців тому він заборонив чоловікам носити бороди і довге волосся. Він також заборонив оперу і балет, назвавши їх непортрібними для людей. Непортібними виявилися і назви вулиць в Ашгабаті, які було змінено на номери. Не залишились поза його увагою і вікові категорії. Відтепер громадяни Туркменістану віком до 25 років вважаються підлітками, юність завершується у 37, а старість настає лише у 85".

За такою дивакуватістю, однак, криються набагато глибші проблеми, пише Індепендент. Правозахисні організації вважають Туркменістан однією з найрепресивніших країн світу.

Цього тижня Комісія ООН з прав людини голосуватиме жорстку резолюцію із засудженням пана Ніязова, звинувачуючи його у придушенні свободи слова і діяльності політичної опозиції, а також дискримінації національних меншин, у тому числі етнічних росіян і узбеків.

Так само президент далекий від реальності і в керуванні економікою: "Більшість п'ятимільйонного населення Туркменістану убожіє попри величезні поклади газу та інших копалин в країні. Захід впродовж років ігнорував усі порушення з боку Туркменбаші в той час, як провідні енергетичні компанії змагаються за надзвичайно привабливий проект експортного газопроводу, що проляже територією Афганістану.

Але чимало оглядачів вважають, що президент грає з вогнем, коли останнім часом він почав наступ на російську меншину, заборонивши подвійне громадянство. Москва, як кажуть, дуже роздратована, і над цим "батькові усіх туркменів" варто було би серйозно замислитись".


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua