МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"Financial Times" Вибори мера на Західній Україні вибивають іскр

04/20/2004 | Максим’як
Вибори мера на Західній Україні вибивають іскру занепокоєння
Том Ворнер, Мукачеве, "Financial Times" , 19.04.2004, 23:53
Дёерело: www.pravda.com.ua

Насилля та дуже відмінні цифри підрахунку голосів на виборах мера у Західній Україні підсилили стурбованість щодо просування країни до авторитаризму паралельно із тим, як Леонід Кучма восени готується відійти від влади.

В той час, як рахувалися голоси минулої ночі, депутати, які приїхали з Києва спостерігати за виборами, боролися проти великої групи агресивних молодих людей, яких місцеві мешканці описують як добре відомих бандитів.

Пересуваючись між виборчими дільницями групами по 20-40 осіб, молоді люди розбивали скляні двері, били спостерігачів та намагалися – безуспішно – вкрасти пачки з оригіналами бюлетенів.

Ряд поліцейських, які переважали їх за чисельністю і які мали охороняти дільниці, також були побиті. В той час поки більшість з них перебували поруч.

Місія спостереження ОБСЄ, яка перебувала всередині дільниці під час одного із нападів, сказала, що всі злочинці мали б бути негайно затримані відповідальними органами.

"Ця волаюча спроба зірвати виборчі процедури є атакою на найфундаментальніший виборчий процес", - сказав Геральд Мітчелл, який очолював місію ОБСЄ.

80 депутатів – а це майже п'ята частина законодавчого органу –
приїздили відслідковувати вибори в Мукачевому, провінційному місті з населенням близько 100 000. Ці вибори стають символічним театром військових дій на підході до президентських виборів восени.

Кучма минулого тижня підтримав у президентській гонці прем'єр-міністра Віктора Януковича, центриста, міцно пов'язаного з вугільною і металургійною промисловістю. Очікується, що він стикнеться обличчя в обличчя з Віктором Ющенком, прозахідним лібералом, який очолює великий опозиційний блоку у парламенті.

Вибори в Мукачевому, які на вечір понеділка досі не мали офіційного переможця, стравили Ернеста Нусера, якого підтримував Кучма, з Віктором Балогою, членом парламентського блоку Ющенка.

"Це було генеральна репетиція президентських виборів. Мале містечко Мукачеве стало полігоном, де були випробувані всі види чорних політичних технологій", - сказав Тарас Стецьків, депутат з блоку Ющенка.

Стецьків сказав, що бандити намагалися допомогти кандидату Кучми, націлившись на дільниці, де опозиція виграла з великим запасом.

Інша велика група високопосадових депутатів збирається прибути до Мукачевого в середу, щоб спробувати розібратися із істотною різницею у даних із протоколів 36 виборчих дільниць Мукачевого та цифрами, оприлюдненими виборчою комісією Мукачевого.

Глава комісія оголосив близько 3 ранку, що Нусер став явним переможцем, засновуючись на майже повних попередніх протоколах, які дали йому на 50% більше голосів, ніж Балозі.

Однак, підрахунок, заснований на копіях протоколів, які оприлюднили 35 із 36 дільниць, показали, що Балога перемагає з відривом більше ніж 40% від Нусера. В той же час екзіт-пол засвідчив, що Балога перемагає з відривом у два рази.

Ніхто з членів виборчої комісії не був доступний в понеділок для коментарю, і чиновники з Мукачівської мерії відмовилися від коментарів. Неурядова організація, яка функціонувала як штаб Нусера, також відмовилася від коментарів.

Минулі вибори в Мукачевому минулого року були відмінені після того, як двоюрідний брат Балоги був названий переможцем.

Перед повторними виборами Кучма розпустив суд Мукачевого та виборчу комісію, назначивши нову з домінуванням своїх союзників

Групі Ющенка було відмовлено у місцях в комісіях. Чому це було зроблено, стало зрозуміло протягом підрахунку голосів, коли на ряді дільниць спостерігачам не було дозволено стояти достатньо близько, щоб бачити, що підрахунок ведеться чесно.

Відповіді

 • 2004.04.20 | Скептик

  Re: "Financial Times" Вибори мера на Західній Україні вибивають іскр

  Розмножити і в народ, як під час УБК коли роздруковувалися матеріали УП і роздавалися як листівки.

  Хоч сумнівно що опозиція щось таке зробить, вчора бачив двох молодих людей, що роздавли листівки НРУ в переході на станції метро "Палац спорту" без особливого ентузіазму(як з примусу), навіть розповсюджувачі реклами діють активніше. І це в той час коли влада дає можливість на мобілізацію нових людей та приводи до активних протестів.
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2004.04.20 | Максим’як

   Re: Добре, що хоч роздавали. Менше емоцій більше думаймо (-)

   згорнути/розгорнути гілку відповідей
   • 2004.04.20 | Скептик

    Та якраз не роздавали.

    А тримали і треба було підходити і вимагати:-)
    Я це до того, що потрібні активісти, а не найманці.
 • 2004.04.20 | Мирон

  Re: "Financial Times" Вибори мера на Західній Україні вибивають іскр

  Дорогі земляки на мою думку події в Мукачеві це кільце з
  ланцюга "ГОНГАДЗЕ-МЕЛЬНИЧЕНКО-КОЛЬЧУГИ і т.д".
  І наша провина в тому що ми не поклали крапку цій вакханалії
  ще в зародку,дали розвитися цій пухлині,дали угаснути
  вогню супротиву у великої кількості співгромадян.
  Мукачівці ТРИМАЙТЕСЬ!!!
 • 2004.04.20 | Максим’як

  Re: Дмитро ВИДРІН: Вибори в Мукачевому -- це конвульсія адмінрес

  Щоб не множити кількість тем притулив тут цю статтю. А крім того цікаво порівняти західний погляд і наш, український на ситуацію.
  -----------
  Дмитро ВИДРІН: Вибори в Мукачевому -- це конвульсія адмінресурсу
  газета "Поступ"


  -- Пане Дмитро, як Ви оціните те, що відбувалося у Мукачевому протягом останніх десяти місяців і у неділю, тобто на виборах міського голови?
  -- Те, що відбувалось і відбувається у Мукачевому -- це конвульсія адмінресурсу. Він розуміє, що його час звужується і йому залишилося існувати якщо не кілька тижнів, то максимум місяць-два. Адже адмінресурс працюватиме доти, доки люди на місцях віритимуть у те, що владу можна зберігати тими методами та засобами, за допомогою яких її сьогодні здійснюють.
  На мою думку, зі зміною методів влади, а ця зміна безперечно відбудеться, адмінресурс одразу ж розпочне згортатися, і продублювати такі ситуації фактично вже буде неможливо. Тому, очевидно, адмінресурс вирішив дати свій останній рішучий бій у Мукачевому. Саме тому там була продемонстрована така зухвала неповага і до міжнародних спостерігачів, і до суспільної думки, і до зародків громадянського суспільства.
  Звісно, адмінресурс не пропаде цілком, оскільки у всьому світі влада його так чи інакше використовує. Але там вона діє хитріше, більш закамуфльовано та більш законспіровано, ніж наша. Тому все те, що відбувається у Мукачевому, є конвульсією адмінресурсу у старому його вигляді.
  -- А чи не є те, що відбувалося в Мукачевому, генеральною репетицією майбутніх президентських виборів, які можуть відбутися за таким же сценарієм?
  -- Аж ніяк ні. Оскільки президентські вибори проходитимуть уже на зовсім іншому рівні міжнародного моніторингу, то те, що західні спостерігачі можуть пробачити на локальних виборах, вони не пробачать на виборах президентських. До речі, тут треба звернути увагу на те, що ситуація в Мукачевому збіглася із потрясіннями так званої американської коаліції в Іраку. Вихід з коаліції Іспанії поставив її на межу існування. І якщо зараз з неї вийде така велика держава, як Україна, то це поставить під загрозу існування усю проамериканську коаліцію. Тому за цієї ситуації США зважуватимуть на терезах, що краще: посваритися з українською владною елітою через Мукачеве чи зберегти коаліцію в Іраку. Звичайно, для них ставки в Іраку та Мукачевому є непропорційними.
  Інша річ, коли на терези буде поставлена навіть та ж коаліція в Іраку і майбутня ситуація в Україні. Саме тому на те, на що американці та європейці можуть заплющити очі в Мукачевому, вони ніколи не заплющать їх у всеукраїнському масштабі, оскільки це вже, своєю чергою, непропорційні речі.
  Вибори у Мукачевому не можуть бути репетицією президентських виборів, оскільки всі розуміють, що тут різні ставки, різні рівні контролю, різні вимоги до міжнародних спостерігачів та різні політичні ризики. Тому на реґіональному рівні частина еліти готова ризикувати, а на загальнонаціональному -- ні. Через ситуацію в Мукачевому її не позбавлять американських та європейських віз, не вважатимуть загрозою для Європи та не порушуватимуть проти порушників демократичних принципів карні справи у міжнародних інстанціях. А через таку ситуацію на загальноукраїнському рівні все згадане бути задіяне повністю.
  -- А чи змогла, на вашу думку, "Наша Україна" продемонструвати, що вона може повноцінно протистояти адмінресурсу і тому зможе зробити це і на майбутніх президентських виборах?
  -- Не змогла, оскільки "нашоукраїнці", на мою думку, не зовсім розуміють, що минає час пропагандистських ресурсів, а розпочинається час боротьби юридичних ноу-хау. Я думаю, що "Наша Україна" не змогла повною мірою задіяти юридичні ресурси, ті ресурси, які вона має: і внутрішній, і міжнародний. Тим паче, що рано чи пізно в Україні все вирішуватимуть юристи, так же, як в Америці і Європі, і найвищим статусом у суспільстві будуть наділені саме люди з дипломом юриста. Тому, мені здається, що на юридичному рівні "Наша Україна" зробила багато помилок та не використала великої кількості варіантів юридичного спрямування.
  -- Чи зможе ситуація в Мукачевому призвести до втрати чинною владою своєї легітимності як на реґіональному та загальноукраїнському, так і на міжнародному рівнях?
  -- На реґіональному рівні втратити легітимність неможливо у будь-якому разі, оскільки загальнонаціональний рівень покриває і реґіональний. Тобто якщо існує легітимна загальнонаціональна влада, то вона покриватиме і реґіональний рівень, які б там порушення не були. А на загальнонаціональному рівні влада просто не ризикне вдатися до таких порушень, оскільки тоді вона дійсно може втратити свою загальнонаціональну легітимність. І влада сьогодні це добре розуміє.

  Розмовляв Геннадій ШИПУНОВ
  згорнути/розгорнути гілку відповідей
  • 2004.04.20 | Tom

   Re: Дмитро ВИДРІН: Вибори в Мукачевому -- це конвульсія адмінрес

   Я вважаю що це була не репетиція а демонстрація сили. Вони показали що їм начхати на нас. Однаково вийде по-їхньому.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua