МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Рада Європи ухвалила новий звіт про Україну

04/22/2004 | Майдан-ІНФОРМ
Комітет Міністрів Ради Європи затвердив учора ввечері звіт Секретаріату з питань інформування та допомоги, який буде повністю оприлюднено на сайті Ради Європи цими днями. ІМІ здобув можливість ознайомитись із його змістом. Пропонуємо вашій увазі ключові моменти висновків та рекомендацій цього документу.

“Панівною рисою поточного політичного становища в Україні є перспектива близьких президентських виборів, внаслідок яких тутешній політичний ландшафт може відчутно змінитися. Різноманітні пропозиції щодо конституційної реформи здатні докорінним чином змінити інституційний баланс між виконавчою, законодавчою та судовою владою”, - зазначається в резюме.

Документ наголошує, що будь-які зміни до законів та до Конституції Україна, як член Ради Європи, мусить узгоджувати з Венеціанською Комісією. Над усе це стосується організації виборчого процесу та його висвітлення в мас-медіа. Звіт підкреслює, що реформа Прокуратури так і не відбулася вчасно, що про незалежність судової влади рано говорити і що про боротьба з корупцією не ведеться ефективно.

“Все ще вимагає пильної уваги неналежний вплив держави на ЗМІ і її втручання – як пряме, так і опосередковане – в здійснення ними своїх свобод. Треба вжити заходів для того, щоб ті, хто чинить насильницькі дії проти журналістів та творчих працівників ЗМІ, потрапили в руки правосуддя. Так само треба діяти і з метою забезпечити виконання рішень національних судових органів,” - сказано в документі за номером SG/Inf(2004)12.

Експерти Ради Європи визначають як негативний фактор “присутність олігархічних чинників” та “відсутність демократичної ініціативи на низовому рівні”. Звіт зазначає: “До відома Делегації Секретаріату було доведено з різних джерел надійну інформацію щодо «вказівок» Адміністрації Президента всім керівникам областей («губернаторам») України. Метою цих вказівок було підірвати довіру до опозиції в зв’язку з наближенням президентських виборів. Найближчими місяцями для забезпечення справедливого процесу виборів слід приділяти особливу увагу дотриманню принципів нейтральності і невтручання з боку державного апарату”.

У документі висловлено сподівання на те, що Закон про теледебати таки буде ухвалено, і що не лише державні, але й приватні мас-медіа забезпечать доступ різних кандидатів до своєї аудиторії, аби вибори відбулися чесно.

Щодо підготовки до наступних президентських виборів, звіт радить особливу увагу приділити:
- неупередженості Центральної виборчої комісії протягом всього виборчого процесу, включаючи розгляд скарг на порушення виборчого законодавства;
- нейтральності і безсторонності державних інституцій, які б мали утримуватися від будь-якого втручання чи «вказівок» та забезпечувати умови для чесної конкуренції;
- вільному і справедливому доступові під час передвиборної кампанії всіх політичних сил до ЗМІ;
- спостереженню з боку національних і міжнародних спостерігачів (включно зі спостерігачами від Ради Європи) за перебігом усього виборчого процесу, зокрема моніторингові ролі державного апарату та доступу до засобів масової інформації.

ІМІ


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".