МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Березовський ставить на Віктора Ющенка?

07/16/2004 | СЕМЕН
Березовський ставить на Віктора Ющенка?

Тема політичних відносин опального російського олігарха Бориса Березовського і українського політика Віктора Ющенка, який висунувся кандидатом в президенти України, виявилася знову актуалізованою. Багатотиражна російська газета «Версія» опублікувала сенсаційну статтю під заголовком «Украине готовят бархатную революцию?».

Українську ставку Березовського обгрунтовано в статті аналітичними викладками і текстом чергового прослуховування за участю члена фракції «Наша Україна» Давида Жванії.

Вперше про відносини Ющенка і Березовського Україна дізналася внаслідок лютневої історії з псевдовикраденням кандидата в президенти РФ Івана Рибкіна. У скандалі навколо спецоперації Березовського на російських виборах виявилися замішаними Давид Жванія і двоє його довірених людей, один з яких є рідним братом начальника штаба Ющенка Романа Бессмертного, а другий очолює концерн «Брінкфорд», що належить Давиду Важаєвичу.

«Пізніше в політичних колах України всерйоз заговорили про те, що Березовський підтвердив готовність фінансово підтримувати на президентських виборах «Нашу Україну». Точніше, її лідера - Віктора Ющенка. Наприкінці квітня Давида Жванію і Бориса Березовського бачили вже в Ізраїлі. Судячи по всьому, саме там детально обговорювалася тема подальшої співпраці. А на початку червня до Києва приїхав Дем’ян Кудрявцев, якого називають людиною Березовського», - пише російська «Версія», не згадуючи, до речі, про те, що пан Кудрявцев є ще й зятем пана Березовського.

«Версія» стверджує, що скандальна публікація в британській газеті «The Independent» від 19 червня ц.р. (яка створила нову хвилю політичних інсинуацій, навколо справи Георгія Гонгадзе) була організована саме в рамках політичних відносин Березовського і Ющенка. На доказ цього наводиться фрагмент прослуховування розмови Жванії і Кудрявцева від 16 червня:

«ДЖ:... Він у п’ятницю прилетить, щоб не вийшло так, що... Я йому сказав: виходячи з того, що я тебе попросив і був певен, що ти моє прохання виконаєш, я йому скажу, що я на цю тему з нашим другом говорив.

Д. К: Так, добре.

ДЖ Щоб він не відчув.

Д. К: Я все зрозумів. Тільки ти мені скажи. Який результат є для тебе переважним... з точки зору суті?

ДЖ Я не вважаю, що вона бомбова. Я не вважаю, що вона вибухова. Я не вважаю, що вона стане основним месиджем, але дуже допоміжно добре».

Висловлюючись про мотиви Березовського, які змушують його підтримувати на президентських виборах в Україні кандидатуру Віктора Ющенка, «Версія» пише: «Якщо Москва підтримує Леоніда Кучму і його соратника Віктора Януковича, Борис Березовський має виступити на боці їх головних суперників. Ідеться насамперед про Віктора Ющенка. Які економічні вигоди маячать перед опальним олігархом в Україні, сказати важко. Швидше політичні. Головне для нього в сьогоднішній ситуації - в черговий раз битися з російським президентом. І, по можливості, перемогти його».

«Версія» також припускає, що Березовський піде на організацію будь-яких дій, зокрема і озброєного перевороту в Україні. Відтак російському читачеві пропонують уважно прослідити за майбутніми переміщеннями «членів «української групи» Бориса Березовського. Куди їх занесе - в Чорногорію, в Сербію?».

ForUm


--------------------------------------------------------------------------------
15:18 Олексій Плотніков, політолог, доктор економічних наук, професор:

В принципі версію газети «Версія» про імовірність підтримки Борисом Березовським кандидатури Віктора Ющенка «в помсту» Володимиру Путіну я вважаю дурницею. Втім, я не виключаю, що таке можливе. Просто для себе не бачу відповіді на питання: до чого приведе така підтримка? Я не розумію, яка вигода в цьому для Березовського, чи не будуть це задарма затрачені ресурси.

Що стосується Жванії, це питання не до мене, я не коментую персоналії такого плану.

Щодо сценарію «імпорту активістів радикальних угрупувань з Югославії в Україну», який «Версія» чекає від українських друзів Березовського, думаю: що можливо на Балканах – неможливо в Україні. Тут і там різні політичні, економічні й інші умови. Якісь варіації на тему «оксамитової революції» можна обговорювати, але навряд чи в Україні повториться один до одного «югославський сценарій» або «грузинський». В принципі у нас різні політичні ситуації. Що стосується згадок про можливості збройного перевороту, той, хто це писав, не уявляє, що таке Україна.

З приводу публікації в «Тhe Independent», думаю - джерела наші, вітчизняні. При чому тут Березовський?


--------------------------------------------------------------------------------
17:51 Наталія Вітренко, кандидат в президенти України, лідер фракції ПСПУ, доктор економічних наук:

Репетиція перевороту - причому навіть не генеральна, а одна з найперших - була продемонстрована 4 липня Центрвиборчкому і всій Україні. Готується «політичне рішення», яке має привести до того, щоб «український престол» зайняв угодний США Ющенко. На вибір народу України не зважають.

Я думаю, що фінансувати все це буде і Березовський, який втратив колосальні капітали в Росії. Він як людина прозахідна буде підтримувати тільки політика з прозахідною ліберальною ідеологією. Зрозуміло - не Наталію Вітренко, а Віктора Ющенка! З каналами фінансування Ющенка повинна розібратися Служба безпеки. Очевидним є найгрубіше порушення законів. Ні про які рівні умови гри навіть не йдеться. Ми сидимо - копійки рахуємо, а поряд зі мною у конкурента - фінансові ріки переповнені, не знає, бідний, куди кошти направити! Правда, він, бідолаха, квартиру заклав: але це - казки для Попелюшки.

Я не знаю Жванію, ніколи з ним не зустрічалася і не досліджувала його класові і бізнес-інтереси, але, розумію, що Березовський повинен через когось працювати. Він же не може діяти прямо.


--------------------------------------------------------------------------------
18:00 Леонід Грач, народний депутат України, член фракції КПУ, член ЦК КПУ

Всі, хто сьогодні окопався на Заході, у тому числі і в Лондоні, будуть робити все, щоб помститися не тільки Володимиру Путіну - це дрібниці - а всім слов’янським народам, не давши їм можливості возз’єднатися. Я думаю, що Жванія з його впливовістю в таборі Ющенка може виступати в ролі переговорника на такому рівні. Але я не володію інформацією, чи дійсно він веде ці переговори. Але якщо це так, то він веде їх уже точно не самостійно, а за згодою зі своїм керівництвом, з Ющенком.


--------------------------------------------------------------------------------

18:05 Юрій Соломатін, народний депутат України, член фракції КПУ, член ЦК КПУ, 1-й секретар Київської обласної організації КПУ

Пригадайте, які «позикові» сили брали участь в усуненні Чаушеску в Румунії, які снайпери невідомого походження брали участь в провокаціях навколо Білого дому в жовтні 1993 року в Москві! Не кажучи вже про Югославію і Грузію. Сценарій «імпорту» бойовиків уже запущений.

Балачки в строю «про чесні і прозорі вибори» – тільки прикриття для нього. А 5-а колона з вітчизняних грантоїдів забезпечує цьому сценарію інформаційну підтримку.


--------------------------------------------------------------------------------

18:07 Антон Фінько, експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології

Я вважаю цілком можливою підтримку Березовським Віктора Ющенка. Можливо, вона (підтримка) дійсно буде помстою за те, що російське керівництво явно симпатизує Януковичу. Однак досі не ясно, наскільки вагомою може бути підтримка Березовського.

В середовищі політологів панує думка, що Жванія – вельми впливова фігура. Він є одним з тих людей, які не прагнуть якоїсь особистої активності, проте мають великий закулісний вплив. За твердженням ряду джерел, Жванія є близьким родичем родини Джаба Іоселіані, яка має значні бізнес-інтереси в Україні.


--------------------------------------------------------------------------------
11:13 Ігор Шурма, народний депутат України, член фракції, Політбюро і Політради СДПУ (О), секретар Львівського ОК СДПУ (О)

З самої поведінки «Нашої України» можна зробити висновок, що недоліку в донорах блок не матиме. Прихильники Ющенка дуже довго переконували всіх, що через відсутність в рядах «НУ» олігархів, що мають своєму в розпорядженні серйозні кошти, блок не в змозі проводити іміджеві акції. Ющенко на 500 тис. заклав власну квартиру. А за які кошти він збирається проводити вибори. Ющенко має пояснити широкій громадськості, хто і як його спонсоруватиме.

Я не виключаю, що від імені Ющенка фінансові переговори з Березовськім може вести Давид Жванія. За півтора року роботи у Верховній Раді я дуже рідко бачив Жванію на робочому місці. Тому не можу говорити про те, що знаю цю людину. Але, грунтуючись на оприлюдненій в ЗМІ інформації про його діяльність, зокрема, відносно його участі в українському вояжі Рибкина і посередництві при налагодженні зв’язків між Ющенком і нинішнім грузинським керівництвом, можу зробити висновок, що ця людина намагається будь-якими методами затвердиться в українському політикумі. Я не виключаю, що переговори з Березовським проходитимуть за його участі. Але підкреслюю: я будую свої висновки на аналізі минулих «подвигів» Жванії.

В припущеннях «Версії» є раціональне зерно. Упевнений, що стаття про касетний скандал в Independent – замовлений матеріал. Поза сумнівом, поважане британське видання не просто так публікує ці матеріали.

Істерія, яка сьогодні має місце в таборі Ющенка, мене насторожує. Не виключаю спроби правих застосувати силу на території України. Я завжди пишався тим, що український уряд зумів забезпечити країні мир і не допустити кровопролиття. Сьогодні я не упевнений, чи готове українське суспільство протистояти зухвалому втручанню ззовні. Мене насторожує, що люди втрачають пильність. Не можна виключати хвилювань усередині держави. Але це залежить від того, як розвиватиметься ситуація надалі.


--------------------------------------------------------------------------------
11:38 Дмитро Корчинський, лідер «Братства»

Березовській намагатиметься грати в українській політиці на стороні Ющенка. Не тільки в помсту Путину. Ющенко – це ідеальний клієнт для Березовського. В найближчому оточенні Ющенка вистачає міні-березовських і мікро-березовських. Чом би самому Ющенку не опинитися в оточенні Березовського? Жванія, як і будь-який мінгрел, дуже здібна до переговорів людина. Наскільки він впливовий? Гроші завжди впливові. Будь-яка виборча кампанія згортає мізки учасникам. До кінця виборів озлоблення дійде до такого ступеня, що люди Ющенка можуть зважитися на імпорт бойовиків. І саме Ющенко може зважитися, якщо сам при цьому не буде нічим ризикувати. Поїде, скажімо, до Лондона і керуватиме звідти. Плакати і керувати.


--------------------------------------------------------------------------------
11:41 Дмитро Понамарчук, экс-пресс-секретар В’ячеслава Чорновола

«Бухгалтери», які висуваються сьогодні в президенти, найкраще вміють «рубати капусту». Зараз їх час - щоб там не було, а нарубати капусту треба встигнути. І тому їм хоч біс лисий, не те що Березовський - лише б тягав в капшук. Чим він глибший і товщий, тим ющенковцям він цікавіший. Ті, хто знаходиться в числі ображених на Путіна, прагнутимуть або повернути собі довіру Кремля, або плюнути йому в борщ. Березовській і Ющенко - це якраз ті, хто перш за все намагатимуться плюнути в борщ.


--------------------------------------------------------------------------------

12:13 Дмитро Джангиров, журналіст

У грузинському сценарії «революції троянд» був один характерний момент – наслідок протистояння вирішили не десятки мільйонів доларів, витрачені за декілька років Держдепом на опозицію і близькі їй структури «громадянського суспільства», а сімсот-вісімсот тисяч з кишені Сороса, але в «потрібний час і в потрібному місці».

Сотні мільйонів доларів, витрачених Держдепом на українську права-ліберальну опозицію були надто малоефективні, бо ці слабоконтрольовані кошти, насамперед, корумпували саму опозицію. У той же час, ці кошти дозволяли правим створювати, умовно кажучи, «кадровані» частини – керівники протестних виступів є, все питання – за виконавцями.

Як відомо, в цьому році програми Держдепу (через всі «резервуари» допомоги розвитку громадянського суспільства») помітно скорочені, та ж Пора залишилася без реального фінансування, хоч інструктори з Сербії і Грузії приїжджали в Україну. І в такій ситуації вкидання спонсором декількох десятків мільйонів доларів саме для контрактування найманців для вуличних виступів може дійсно вирішити ситуацію.

Людина, що не лічить гроші на «доставлення» прикрощів Путіну і не нехтує ніякими прийомами – це, зрозуміло. Борис Березовський. Плацдарм БАБа в СНД – це Грузія, куди вже декілька років як передислокувався його найближчий підручний Бадрі Патрікацишвілі. Тому «грузинсько-Жванієвський» слід у всій цій історії мене аж ніяк не дивує.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua