МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Фор-еС-Лікбез ч. 4

09/04/2004 | Максим’як

Звіт Комітету виборців України за підсумками моніторингу виборчої кампанії у серпні 2004 року (уривок)

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже кілька років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів.
З березня 2004 КВУ розпочав моніторинг ситуації, що склалась з підготовкою до кампанії по виборах Президента України, який з липня переріс у довготерміновий моніторинг виборчої кампанії.
Предметом моніторингу стала діяльність та порушення законодавства з боку кандидатів у президенти, їх довірених осіб, представників політичних партій та виборчих штабів, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, виборчих комісій, засобів масової інформації .
Даний звіт став результатом моніторингу, що здійснювався протягом серпня 2004 року аналітичною групою КВУ в Києві та 50 довготерміновими спостерігачами КВУ у всіх областях України, Автономній Республіці Крим, містах Київ та Севастополь.
З попередніми моніторинговими звітами можна ознайомитись на офіційному сайті КВУ www.cvu.org.ua.

..........

Незаконне втручання органів влади у виборчий процес
(використання адмінресурсу)

І. Використання адміністративного ресурсу на підтримку кандидата від влади:
У серпні зафіксована дещо менше кількість випадків втручання посадових осіб у виборчий процес порівняно з липнем. На думку КВУ, це було пов‘язано з тим, що в серпні не відбувалося масових заходів на підтримку кандидата Януковича та уповільнився процес збору за нього підписів.
Однак продовжуються реєструватись випадки, коли для кампанії кандидатів (здебільшого це стосувалося кампанії В. Януковича) використовувалися ресурси державних та бюджетних установ чи підприємств. До виборчої кампанії в примусовій формі часто залучались співробітники бюджетних установ. Однією з особливостей функціонування громадських приймалень кандидата Януковича стало те, що для вирішення проблем виборців, які до них звертаються, використовували ресурси місцевих адміністрацій. Таким чином приймальні кандидата фактично виконували функції відділів та управлінь адміністрацій по роботі зі зверненнями громадян.
Окрім того, інформаційні ресурси місцевих адміністрацій фактично висвітлюють діяльність кандидата Януковича. Зокрема, офіційні веб-сайти обласних адміністрацій розміщують інформацію про зустрічі та заяви лише цього кандидата.

Донецька область.
Протягом серпня у Донецьку в більшості кіосків “Союздруку” (що є державним підприємством) розміщено агітаційну літературу за кандидата В. Януковича. Буклети В.Януковича були прикріплені за склом на вітринах кіосків.

Житомирська область.
На початку серпня в Народичах відбулася нарада працівників культури району, в якій взяли участь завідуючі клубів і бібліотек. Після її закінчення кожного учасника викликали до керуючого апаратом районної держадміністрації Ю. Кравченка, який зобов’язував їх працювати на Віктора Януковича, а потім брав про це відповідну розписку.

Одеська область.
2 серпня на у Білгород-Дністровську був сформований районний виборчий штаб на підтримку кандидата на пост Президента України В. Януковича. До складу керівництва штабу входять державні службовці, що продовжували виконувати свої службові обов'язки після створення штабу ( керівник контрольно-ревізійного відділу Білгород-Дністровської РДА Адиров М.С., начальник відділу організаційної і кадрової роботи РДА Македонський О..Г., начальник юридичного відділу РГА Стопчанська І.Б., начальник управління праці і соціального захисту населення РДА Гонтарева Т.М.).

Полтавська область.
У місті Гадяч місцева влада напередодні початку учбового року передала приміщення музичної школи для роботи штабу кандидата В.Януковича.

Харківська область.
10 серпня народний депутат від Куп’янського виборчого округу В. Потапов (голова ОО Партії Регіонів), що є довіреною особою кандидата В.Януковича у 180 в. о., та Ізюмський міський Голова Сидор Б. Т. під час зустрічі з головами квартальних комітетів м. Ізюм у приміщенні міськвиконкому відкрито вимагали забезпечити перемогу В. Януковича.
У м. Ізюмі 18 серпня на будівлі ресторану “Ювілейний” (м. Ізюм, вул. Соборна, 46), а 20 серпня на приміщенні багатоповерхового будинку (м. Ізюм, вул. Маршала Жукова, 3) були розміщенні великі банери “Ми – за Януковича”, при встановленні яких використовувалась техніка (машина з висувною люлькою) міського комунального господарства.

Черкаська область.
З початку місяця до 17-18 серпня в місті Черкаси в лайт-боксах на центральній площі міста була розміщена агітація кандидата Януковича. Рішенням виконкому Черкаської міської ради від 11.11.2003 дозвіл на розміщення соціальної реклами на вказаних лайт-боксах було надано Черкаській облдержадміністрації та її підрозділам. Тобто, політична реклама (в тому числі відомий факт розміщення портрету Януковича на фоні перевернутого державного прапора) розміщувалась на об’єктах, які знаходяться в оперативному управлінні органів державної влади.

В серпні зменшилася кількість зафіксованих фактів відвертої агітації з боку посадових осіб за кандидатів. Натомість мало місце організація та участь державних службовців у заходах, на яких роз‘яснювалася програма уряду, його успіхи, а також вплив на розвиток регіону, тощо.

Київська область.
17 серпня в Іванківському держлісгоспі відбулися загальні збори трудового колективу, на яких проаналізовано підсумки роботи за І півріччя 2004 року, а також одноголосно підтримано кандидатуру нинішнього Прем'єр-міністра України В.Януковича на пост Президента України. У зборах взяв участь голова Іванківської райдержадміністрації Ю.Мосієнко.

місто Севастополь.
16 серпня в Діловому і культурному центрі голова міської держадміністрації Л. Жунько провів координаційну раду щодо підтримцки на виборах кандидатури В. Януковича. На нараді була присутня велика кількість посадових осіб місцевих органів влади, в т.ч. заступник голови МДА – І.Куликов, співробітники відділу внутрішньої політики, керівники районних Рад.

Чернівецька область.
Представники Хотинської райдержадміністрації в день проведення сесії районної ради в приміщенні управління освіти райдержадміністрації роздавали вчителям матеріали про діяльність кандидата В. Януковича та компромат на інших кандидатів на пост Президента України.

Івано-Франківська область.
21 серпня на конференції вчителів міста Івано-Франківська, міський голова Івано-Франківська проводив агітацію на користь В.Ющенка.
На методичній нараді вчителів-істориків в Івано-Франківському управлінні освіти методист міськуправління МВК С.Уварова проводила активну агітацію за кандидата В.Ющенка

Також були зареєстровані факти, коли приватних підприємців, погрожуючи санкціями, примушують розміщувати у вітринах магазинів чи на транспортних засобах агітаційні матеріали за Януковича.

Дніпропетровська область.
Співробітники Красногвардійського райвиконкому м.Дніпропетровська при обходах місцевих ринків зобов'язували вивішувати на торгових точках агітаційні плакати В.Януковича

ІІ. Використання адмінресурсу для протидії іншим кандидатам, тиск на ЗМІ та громадські організації

Протягом звітного періоду реєструвались чисельні факти використання адміністративних важелів впливу з метою перешкоджання виборчій кампанії того чи іншого кандидата, а також тиск на опозиційні ЗМІ. В різних регіонах спостерігачі КВУ констатують проблеми, пов‘язані з трансляцією 5 каналу на місцевих телеканалах, а також з друком деяких опозиційних газет. Всі ці факти ставлять під сумнів дотримання принципу рівності суб‘єкітв виборчого процесу.

Дніпропетровська область.
2 серпня в приміщення редакції газети “Право” з обшуком прийшли працівники міліції при цьому вони посилалися на ордер виданий на весь будинок-багатоповерхівку (в якому близько сотні приміщень) але обшукали лише приміщення редакції. При обшуку були вилученні знайденні документи; після обшуку при виході з будинку було побито журналіста газети, що фотографував співробітників міліції та зламано його цифрову камеру. Редактор газети О.Гичко є довіреною особою кандидата О.Мороза а приміщення редакції було також за сумісництвом і громадською приймальнею кандидата і в ньому знаходилась документація з виборчої кампанії О.Мороза.
Дніпропетровське ТРК “Регіон” (що працює у місті Синельникове і транслює “5 канал”) все ще має проблеми з місцевою владою (проблеми пов‘язані з трансляцією “5 каналу” почались в липні, про що КВУ згадував у попередньому звіті). Зокрема, ТРК не може отримати санітарний паспорт без чого неможливо розпочати трансляцію. Крім того, за останній місяць компанія втратила 8 найбільших рекламодавців.
Припинено трансляцію 5-го каналу на міста Дніпродзержинськ, Новомосковськ, Зеленодольськ. Загалом, у кабельному телебаченні відтепер 5-й канал включено до 3-го (найдорожчого пакету). Дніпродзержинська телерадіокомпанія “Автор-ТВ” замість новин 5-го каналу показує мультфільми.
12 серпня на площі БК “Шинник” (м. Дніпропетровськ) перед зустріччю кандидата у президенти О. Мороза працівники БК спробували перекрити вхід на площу масивним ланцюгом та “службою охорони заводу”, працівники якої були зняті з охорони виробничих приміщень. Після того, як соціалісти почали рухатися на площу по тротуарам, адміністрація БК викликала кілька вантажівок, які спробували перекрити рух. Однак їх вдалося зупинити активістам соцпартії, які буквально лягли під колеса. Врешті решт зустріч відбулася. На ній було присутні біля 3 000 осіб. Відмітимо, що зустріч була організована згідно чинного законодавство, про її проведення міську владу було попереджено заздалегідь відповідною заявкою.
Співробітники МВС перед приїздом Януковича до Кривого Рогу затримали п’ятьох активістів “Нашої України”: О.Щербину, П.Снєгура, Д.Матвієнкова, Є.Василенка , С.Патруля. 6-7серпня пізно ввечері та рано вранці кожному з них подзвонили і попросили спуститись вниз до під’їзду. При виході з під’їзду на хлопців одягали наручники і відвезли у райвідділ міліції. Протягом ночі їх тримали однак жодних обвинувачень не висували. Кільком хлопцям повідомили, що їх нібито затримали у справі про вбивство, яке сталося місяць тому. Однак про складання протоколів і вимоги давати свідчення не йшлося. У суботу близько обіду С.Патруля та Є.Василенка відпустили. Трохи згодом на свободу вийшли їхні соратники. Активісти вважають що це було пов’язано з візитом В.Януковича.

Донецька область.
10 серпня агітатора за Віктора Ющенка було змушено скласти агітаційний намет, в той час як Адміністративна комісія виконавчого комітету Артемівської міськради прийняла постанову за № 2 – 75, де інкримінувала громадянину Данилевському В.Є. адміністративне порушення, яке виявилося в тому, що „препятствовал пешеходному движению граждан установлением палатки” (Цитата з постанови).
20 серпня під час обідньої перерви Колєснікову Зою Серафімівну, голову передвиборчого штабу Н. Вітренко, було запрошено до Горлівського міськвиконкому, де 1-й заступник міського голови вимагав від неї припинення агітації за Н. Вітренко й підтримки кандидата В. Януковича.
Організація Незалежної профспілки гірників шахти “Південнодонбаська” № 1 протягом шести років видавала в місті Вугледарі газету “Ситуація”. Будучи незалежним виданням, потрапила під пресинг, газету відмовилися друкувати в усіх типографіях Донецької області, до яких зверталася редакція. Один номер був надрукований в Павлограді Дніпропетровської області, але другий номер друкувати відмовились. НПГУ шахти вирішило закрити газету, а міська організація НПГУ шахти заснувати газету “Ситуація і Факти”, в традиціях попереднього видання. Після першого номеру газети, всі наступні спроби надрукувати газету як в Донецькій так і Дніпропетровській успіху не мали. Ця історія повторіє ситуацію, з газетою донецькою газетою “Острів”, а також Луганською газетою “Луганчанин”, друкувати які відмовляються типографії в різних областях України (детальніше – в попередньому звіті КВУ).
Голова Донецької обласної дирекції державного підприємства “Укрпошта” в односторонньому порядку скасував дію договору між “Укрпошта” та опозиційною газетою “Острів” на поширення газети передплатникам.
Кандидату О. Морозу було відмовлено у проведенні зустрічі з виборцямі в м. Костянтинівка, перед будівлею Палацу культури “Октябрь”. Міська рада м. Костянтинівка подала в суд на О.Мороза, з метою заборонити проведення зустрічі з виборцями у зазначеному місці. Суд вирішив питання на користь міської ради, мотивуючи це тим, що неподалік проходить дорожнє кільце з інтенсивним рухом машин. Мороз провів зустріч всупереч рішенню суду. 30 серпня на тому ж місці зустріч з виборцями провела кандидат Вітренко, проте на цей захід подібної реакції міської влади не було.

Запорізька область.
Редактор міськрайонної газети „Південна Зоря” В.Михайличенко, незважаючи на укладений договір і оплату оренди прес-залу, не надав приміщення для проведення прес-конференції В.Ющенко в м. Бердянську. Всі, хто вранці 9 серпня прибув на прес-конференцію, так і не змогли попасти до приміщення редакції, що було зачиненим, сам редактор був відсутній. В.Ющенко був змушений провести прес-конференцію просто неба.
27 серпня о 12.00 Голова Приморської районної адміністрації Ніколенко Олег Вікторович у своєму кабінеті в РДА зустрівся з Головою районного штабу кандидата в Президенти Ющенко Строганцевим Сергієм Вікторовичем. Під час їхньої розмови Ніколенко наполягав на тому, що Строганцев припинив свою діяльність у зазначеному штабі, сказавши, що якщо він не зробить цього , йому буде "погано". Того ж дня довірена особа В.Ф. Януковича в Запорізькій області Шагінянс Михайло Вартанович також звернувся до Строганцева, сказавши, що якщо той не залишить штаб Ющенка , то це буде дуже небезпечно для Строганцева, навіть для його життя.

Київська область.
29 серпня у Василькові ДАІ було затримано два автобуси, котрі везли місцевих жителів на зустріч з Ющенко. Операцією керував начальник Васильківського міського підрозділу ДАІ підполковник Клопенко.

Луганська область.
Начальник управління у справах інформації й преси Луганської облдержадміністрації Вадим Желєзний звернувся з листом до міського голови м. Кремінної В.Гребенюка, в якому міститься вимога провести оперативне розслідування щодо змісту однієї з публікацій, що оприлюднена у газеті Кремінської міської ради “Міські вісті” і про результати розслідування повідомити управлінню. Гнів чиновника викликала стаття редактора, де вона схвально відізвалася про Ющенко.
При проведенні сходу в селі Колядівка, на якому мали розглядатися й питання агітації за Януковича, перший заступник голови Новоайдарської райдержадміністрації Анатолій Борзенько заборонив бути присутніми журналістам газети „Луганчанє”

Миколаївська область.
5 серпня при в‘їзді в Миколаїв працівники ДАІ намагались вилучити друковані агітаційні матеріали кандидата Кінаха у співробітників штабу останнього. Машину пропустили лише після того, як на місце події прибув юрист ПППУ.

Полтавська область.
Сцену, з якої гостей та учасників Сорочинського ярмарку мав 21 серпня привітати кандидат на пост Президента України Віктор Ющенко, заблокували КамАЗами. Уночі з 20 на 21 серпня три КамАЗи перегородили майданчик, обраний для виступу Ющенка. А на самому майданчику, де раніше ніколи не було стоянки, з’явилося кілька легкових автомобілів.

Харківська область.
20.08.2004 р. о 13-20 год. надійшло повідомлення про те, що заміновано приміщення готелю “Славія”, де розташовано Жовтневий та Ленінський районні штаби В.Ющенка. Перед цим о 11-00 там відбулася зустріч з народним депутатом України А. Матвиенко. На місце події прибули працівники міліції Ленінського і Київського райвідділів. Під час пошуку вибухових речовин були знайдені листівки громадської організації “ПОРА”, які були вилученні. Власника листівок О.Чижова було затримано до 21-00 у відділі міліції. Керівники штабів вважають, що причиною надзвичайної ситуації стала їх діяльність на підтримку В.Ющенка
21.08.2004 р. о 12-00 год. в районі вул. 23 серпня працівниками правоохоронних органів був затриманий і побитий інвалід 2 групи, ветеран Великої Вітчизняної війни В. Соколов, який розповсюджував газету “Так”. Лікарі 4 –ої міської лікарні невідкладної допомоги зафіксували побиття. Встановлено одного з міліціонерів – це ст. лейтенант С.Калмиков. До Дзержинського райвідділу міліції подану відповідну заяву.

Херсонська область.
10 серпня в Новій Каховці відбулася прес-конференція Новокаховського міського голови Бориса Силенкова, який повідомив журналістів про те, що слідство по карній справі проти нього, яке було розпочато обласною прокуратурою наприкінці травня, продовжено до 27 вересня. На сьогодні міському голові й досі не було пред’явлено ніяких звинувачень. Він вважає, що справжніми причинами слідства є політичні мотиви. Сам мер пов‘язує ці події із своєю підтримкою Віктора Ющенка.

Черкаська область.
Згідно інформації, що опублікована в обласній пресі, в перший тиждень серпня творчому колективу ансамблю "Росава" директор Черкаської обласної філармонії А. Петраускас погрожував розформуванням ансамблю за участь у заходах на підтримку кандидата в Президенти Віктора Ющенка, а також позбавленням його членів звання народних артистів. А. Петраускас, в свою чергу, висловив обурення появою подібної інформації, хоча в суд не подавав.
Сільський голова с. Новодмитрівка Золотоніського району Семенко Василь Степанович 20 серпня відібрав у збирачів підписів за Януковича підписні листи. Також погрожував збирачам підписів, що у разі перемоги Ющенка позбавить робочих місць агітаторів Януковича (це стало причиною відмови деяких агітаторів від подальшої роботи).
Чернівецька область.
Сільський голова села Топорівка Новоселицького району Віктор Паращук заявив, що після того як він єдиний проголосував за підтримку В. Ющенка на зборах обласної асоціації органів місцевого самоврядування , 5 серпня до нього прийшла перевірка з обласного УБОЗу. А 9 серпня правоохоронці вилучили з сейфу рішення сесій сільської ради за 2003 рік, засідань виконкомів та бухгалтерські документи. До цього, за твердженням В. Паращука, правоохоронці до нього претензій не мали.


Збір підписів

В серпні розпочали збір підписів всі основні кандидати (окрім В.Януковича, який активно збирав підписи ще в липні). Кампанія збору підписів за кандидата Януковича в серпні значно зменшила інтенсивність, однак навіть при цьому кількість порушень під час збору підписів за Януковича перевищує кількість порушень з боку всіх інших кандидатів. Також помічені випадки порушень під час збору підписів за кандидатів Омельченка, Черновецького та Мороза.

Дніпропетровська область.
У Жовтневому та Індустріальному райвиконкомах м. Дніпропетровська, під виглядом нібито виробничої наради регулярно здійснюються збори вчительського активу районів і проводяться з інструктажі зі збору підписів у підтримку В.Януковича.

Донецька область.
12 серпня робітниця Іванова Валентина Вікторівна о 10:00 звернулася до відділу кадрів по місцю роботи – шахта Гагаріна (м. Горлівка), безпосередньо до голови відділу. Під час розмови голова відділу кадрів шахти попередила, що замість Іванової Валентини Вікторівни заповнила підписний лист за В. Януковича, й навіть розписалася замість неї. У відповідь на законне здивування гр. Іванової, голова відділу кадрів заявила, що вона зробила те саме майже з усіма працівниками шахти Гагаріна.
Директор школи № 44повідомила викладачів (Ленінський район м. Донецька), що вони мають подати точний час відвідування ними виборчих дільниць в день голосування, з точністю до хвилин і проголосувати за Януковича. Бажаний час, який зазначила директор – з 9:00 до 10:00. Викладачів змушено збирати підписи за Януковича.

Сумська область.
В середині серпня збирачі підписів у підтримку В.Ющенка Євген Горлач та Олексій Комардін виявили, що в селах Конотопського району Шаповалівці та Соснівці сільрадою були зібрані паспорти всіх жителів цих сіл. В цих селах жителі сказали, що вже підписалися за Януковича.
В селах Великий Самбір Конотопського та Спаське (Ленінське) Кролевецького районів було організовано щеплення домашніх тварин. Жителів попередили, щоб приходили із паспортами. Господарів скотини записували у відомість і давали розписуватися начебто у відомості за сплату за щеплення 5 гривень. Одна із жінок висловила обурення, коли побачила, що замість отієї відомості були підписні листи за В.Януковича

Тернопільська область.
У с.Борщівка Лановецького району заступником голови районного штабу коаліції “Сила народу” було затримано 18-річну жительку с.Нападівка, котра збирала підписи на підтримку В.Януковича, але від імені штабу В.Ющенка. Пачку підписних листів прикрашав титульний лист, який, зокрема, містив дослівно такий текст: “Підписний лист на підтримку кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора голова блоку Наша Україна, лідер партії СДПУ(О)”.

Харківська область.
Протягом 9-13 серпня в цеха Лозівського ковальско–механічного заводу головами цехових комітетів здійснювався збір підписів на підтримку кандидата на пост Президента України В.Януковича.
Працівники бюджетних установ Лозівської міської ради (дитячо-юнацької спортивної школи, центру молоді, територіального центру по обслуговуванню пенсіонерів) здійснювали збір підписів на підтримку В.Януковича. У підписних листах були відсутні відомості про особу, яка збирає підписи (ч.2, ст.55 Закону). За кожен підпис пропонувалось по 1 гривні.
10 – 15 серпня 2004 року в м. Лозова на території міського ринку проводився збір підписів на підтримку кандидата на пост Президента України В.Януковича. Збір підписів проводився у кабінеті ДІМ (дільничного інспектора міліції), який особисто, або за допомогою контролера по містовим зборам, обходив територію ринку та “запрошував” підприємців з паспортом підійти до нього на “прийом” Підприємцям ставилося за вимогу розписуватися у підписних листах.

Хмельницька область.
Голова обласної організації НРУ Ігор Клюс повідомив, що має інформацію про збір у держустановах підписів за Януковича та запис до Партії Регіонів під тиском керівництва. Такі дії зафіксовані у Скаржинецькій психіатричній лікарні та Хмельницькій районній ліка-рні.
За вказівкою головного санітарного лікаря Славутського району п. Єніна, в обласному управлiннi санепiдемслужби її працiвникам запропонували вибiр – збір підписів за Януковича або звiльнення з роботи.

Черкаська область.
Протягом звітного місця в місті Черкаси листоношами „Укрпошти” безкоштовно поширювалась газета „Антенна”, яка не призначена для такого розповсюдження. Отримують газету особи які заповнили корінець наданий збирачами підписів за кандидата Януковича. Про ці факти нашу організацію повідомили виборці. Ці факти говорять про підкуп виборців при збиранні підписів за кандидата Януковича.
Протягом звітного місця в Шполянському районі агітатори кандидата Мороза оформили безкоштовну передплату на газету „Сільські вісті” для 1500 громадян, які висловили таке бажання агітаторам за О.Мороза. Подекуди це супроводжувалось збиранням підписів за Мороза. Ці факти говорять про підкуп виборців при збиранні підписів за кандидата Мороза.

місто Київ.
Були зареєстровані випадки коли збір підписів на користь кандидата Омельченка проводився на базі лікувальних закладів.

Одеська область.
5-8.08 В приміщенні Одеського регіонального відділення “Правекс Банку” проходив збір підписів в підтримку кандидата на пост Президента України Л. Черновецького. Підписи збирали робітники відділення. Журналістам газети “Точка зору” було заборонено проводити фотозйомку та брати інтерв’ю в приміщенні банку під загрозою застосування фізичної сили з боку охорони. Голова відділення Мазотов Петро Сергійович аргументував наявне порушення браком співробітників.

Особливе занепокоєння КВУ викликає практика збору посадовими особами паспортів у виборців, що в окремих регіонах стає масовою. Причиною таких дій було, з одного боку, використання паспортних даних громадян для заповнення підписних листів за кандидатів та, з іншого боку, позбавлення їх можливості підтримати підписами інших кандидатів.

Миколаївська область.
В Братському району Миколаївської області розповсюдженою стала практика збору головами сільських рад паспортів селян, що унеможливлює для селян легальним шляхом поставити підпис в підтримку того чи іншого кандидата.

Черкаська область.
На початку серпня в селі Шельпахівка, Христинівського району керівники місцевого сільгосппідприємства зібрали у всіх працюючих селян паспорти нібито для оформлення ідентифікаційних номерів. Це не дозволило деяким виборцям поставити свої підписи за кандидатів, яким вони хотіли б висловити підтримку.

Сумська область.
Стали відомими факти організованого збирання паспортів у населення в селах Майське та Славгород Краснопільського району (під виглядом переукладання договорів на збирання молока), селі Шаповалівка Конотопського району, селі Кіліївка Шосткінського району (під виглядом перереєстрації).


Агітаційна кампанія і використання брудних технологій

Загалом агітаційна кампанія відбувалася не дуже активно, хоча порівняно з липнем її інтенсивність зросла. Головними методами стали публічні зустрічі кандидатів та розповсюдження друкованої продукції, а також усна агітація при збиранні підписів за кандидата. В серпні з’явилися перші рекламні ролики на телебаченні.
У всіх регіонах України розміщені біг-борди на підтримку кандидата Януковича.
Згадані біг-борди можна поділити на два типи: загальна серія під умовною назвою “тому що” та біг-борди, на яких підтримку Януковичу висловлюють ті регіони, де вони розміщені. І якщо перші в більшості містять вихідні дані (які, втім, важко розгледіти) то інші часто випускаються без будь-яких позначок про замовника та виробника. Щоправда, пізніше на деякі з них вихідні дані було прикріплено. Приміром:

Дніпропетровська область.
З 18.08 у м. Дніпропетровську з’явилися біг-борди з агітацією за Януковича, однак без вихідних даних. 30 серпня вихідні дані дописані та доклеєні.

Черкаська область.
Спостерігачі КВУ зареєстрували декілька випадків розміщення біг-бордів на підтримку Януковича без вихідних даних. Вказані біг-борди – місцевого обласного, не загальноукраїнського, зразка.

Також КВУ фіксував розміщення агітаційної продукції в недозволених місцях, зокрема, в приміщеннях державних підприємств та установ, у військових частинах.

Донецька область.
20 серпня було зафіксовано на вході до Ясинуватської дирекції залізничних перевезень (“Укрзалізниці”) транспарант розміром 0,5*3 метри з написом “За Донбасс! За Януковича!”

Запорізька область.
На території Військової частини „Уральські казарми”, що знаходиться в межах ТВК №79 розміщені два біг-борди Віктора Януковича із серії „Тому що”. Згідно закону „Про вибори Президента України”, агітація у військових частинах обмежується лише відвідуваннями останніх кандидатами у президенти.

Зареєстровані випадки, коли агітація велася шляхом безкоштовного або за зниженими цінами надання виборцям товарів та послуг.

Херсонська область.
28 серпня в Херсоні, в розважальному комплексі “Каліпсо” відбулося еротичне шоу за участю одеського балету Sex-sting. Для тих, хто пред’явив флаєр (рекламну листівку) із інформацією про вечірку та слоганом “Наш вибір – Янукович” білети в касі на шоу продавали за півціни (виборці сплачували замість 30 грн – 15 грн.). Флаєра розповсюджувалися на пляжі комплексу “Каліпсо” та в одному з супермаркетів міста.

Луганська область.
28 серпня відбувся візит Ющенко до Стаханова, водночас з яким було організовано концерт російських та українських естрадних зірок. У перерві між виступами Пономарьова та Буйнова народний депутат Віктор Тополов, обраний від стаханівського одномандатного округу, представив кандидата В.Ющенка, після чого виступив сам Віктор Андрійович. 29 серпня ввечері концерт тих же зірок відбувся у Первомайську, проте Віктора Тополова та Віктора Ющенко там уже не було. Але виступ Віктора Ющенка було показано у запису на екрані на місці концерту. Згідно законодавства, участь іноземних громадян у агітаційній кампанії заборонена.

Щодо наочної агітації, то найбільші порушення стосуються випуску продукції без вихідних даних, розміщення агітації у невстановлених місцях, поширення неправдивої інформації або інформації від імені конкурента. Дуже часто інформація, вказана у вихідних даних агітаційної продукції, не відповідала реальному тиражу, а така продукція не оплачувалася з виборчого фонду. Такі порушення були помічені з боку практично всіх кандидатів, що реально ведуть виборчу кампанію.
Протягом звітного періоду також були зареєстровані випадки використання брудних виборчих технологій, які, проте, не були масовими.

Кіровоградська область.
18 серпня 2004 року, приблизно о 16 годині 30 хвилин працівники Кіровоградського міськвідділу міліції виявили факт роздачі агітаційних матеріалів п'ятьма молодими людьми у жовтих футболках з емблемою Громадянського руху "Чиста Україна". В районі площі Богдана Хмельницького в обласному центрі ці люди роздавали перехожим газети та листівки без вихідних даних – тиражу, дати та місця виготовлення. Двох осіб було затримано, у них вилучено друковану продукцію, зміст якої спрямований проти кандидата в Президенти України В.Януковича. Місцевий суд Ленінського району міста Кіровограда визнав винним 20-річного студента в непокорі працівникам міліції згідно зі статтею 185 КУпАП та визначив міру покарання у вигляді арешту на одну добу. Щодо статті 186-2 КУпАП, під яку підпадають дії "агітаторів", рішення з приводу цього правопорушення буде прийнято додатково.

Запорізька область.
12.08.2004. на центральних вулицях Запоріжжя (проспект Леніна, вул. Лермонтова, вул. Перемоги, вул. 40-років Радянської України) було зафіксовано появлення листівок формату А4, на яких з використанням корпоративних кольорів та символіки виборчого штабу Віктора Ющенка зображений чоловічій статевий орган, а також міститься напис образливого змісту. Вихідні данні на цих листівках відсутні.

Сумська область.
У середині серпня в Сумах з’явилися листівки у формі відкритого листа керівників сумських обласних організацій НРУ, КУН та „Просвіти” до Віктора Ющенка. Листівка містить образливі для Віктора Ющенка та керівника його обласного штабу Анатолія Єпіфанова висловлювання. Вихідні дані: „Віддруковано у видавництві „Булава” м. Здолбунів, Рівненська обл. наклад 1000 пр. Керівники обласних організацій НРУ, КУН і „Просвіти” заперечили свою причетність до листівки.

Харківська область.
4 серпня. представник рекламного агентства “Харків на долонях” Т.О.Фоміна розповсюджувала агітаційні матеріали “Обыкновенный НАШизм” без вихідних даних, які дискредитують честь та гідність В. Ющенка і групи народних депутатів.
08 серпня працівниками міліції Ленінського району м. Харкова у Остапової В. К. за місцем проживання було вилучено 3100 листівок “Обыкновенный НАШизм”, які були надруковані типографським засобом в Харківській області без вихідних даних. Рекламне агентство “Харків на долонях” за розповсюдження вказаних інформаційних матеріалів “брудного” пропонувало Остаповій В. К. матеріальну винагороду. Виходячи з вищезазначеного до начальника управління МВС України в Харківській області Денисюка С.Ф. направлено депутатський запит голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, народного депутата України А. Матвієнка щодо прийнять рішення про притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб рекламного агентства “Харків на долонях”.

Висвітлення діяльності кандидатів в ЗМІ залишається вкрай незбалансованим. В більшості бюджетних електронних і друкованих ЗМІ надається перевага кандидату В.Януковичу.

Чернігівська область.
У двадцяти районних газетах Чернігівщини розміщено привітання від прем'єр міністра України Віктора Януковича, який водночас є кандидатом в Президенти України з портретом, що має однаковий зміст і відрізняється лише заголовком, де лише змінюється назва району, наприклад, “Дорогі ...!”

Також деякі кандидати використовували свої рекламні матеріали для дискредитації інших кандидатів.

Зокрема, перед і після показу відеороликів Віктора Ющенка на каналі УТ-1 транслювалися ролики кандидатів Яковенка і Козака, які в свої виступах висловлювали коментарі та оціночні судження щодо дій кандидата Ющенка. Це може розцінюватися як порушення частини 5 статті 61 Закону про вибори Президента України, згідно з якою “протягом 20 хвилин до і після телетрансляції передвиборної агітаційної програми … забороняється у будь-якій формі коментувати , чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку щодо цього кандидата…”.

Детальніше про висвітлення виборчої кампанії в ЗМІ – дивіться в результатах моніторингу ЗМІ Комітету “Рівність можливостей” та Асоціації “Спільний простір” на сайті “Український монітор”: http://prostir-monitor.org/.


Кримінальне втручання у виборчий процес

Протягом місяця в масштабах країни було зареєстровано порівняно небагато випадків використання кримінальних методів політичної боротьби. Найбільш типовими прикладами залишаються побиття активістів партій/кандидатів, псування агітаційних матеріалів.
Особливу увагу привертає той факт, що половина зареєстрованих спостерігачами КВУ випадків кримінального втручання у виборчий процес припадає на Кіровоградську та Чернівецьку області (які є одними з найменших в Україні за кількістю мешканців)

Дніпропетровська область.
Директору Вільногірської ТРК невідомі погрожували вночі через те, що він дає змогу виступати прибічникам Ющенка та Мороза.

Івано-Франківська область.
29-30 січня в області невідомими було пошкоджено 18 біг-бордів (із 40) із агітацією за В.Януковича. Кілька біг-бордів було підпалено, решта – облито фарбою чи зірвано.

Львівська область.
Вночі з 24 на 25 серпня у Львові було облито фарбою три біг-борди з рекламою Віктора Януковича.

місто Київ.
В Києві була пошкоджена (обляпана фарбою. тощо) низка біг-бордів з рекламою Віктора Януковича.

Кіровоградська область.
Увечері 6 серпня в Кіровограді в центрі міста, поблизу виконкому було здійснено зухвалий напад на довірену особу кандидат в Президенти України Василя Волги Олександра Фурта. Зловмисники, відібрали у офіційної особи газети з програмою кандидата в Президенти України та відібрали агітаційні матеріали, мобільний телефон та гроші.
14серпня о 22 – й годині по звірячому побито члена територіальної виборчої комісії від КПУ Анатолія Катренка. Про цей факт повідомив на черговому засіданні територіальної виборчої комісії № 100 її голова Володимир Бабій. Члена комісії госпіталізовано з тілесними пошкодженнями середнього ступеню тяжкості та струсом мозку, і саме станом його здоров‘я було пояснено його відсутність на засіданнях виборчої комісії.
В м. Новоукраїнка Кіровоградської області в приміщенні , де знаходились районний виборчий штаб Віктора Ющенка, приймальня народного депутата Сергія Олексіюка пролунав вибух і почалась пожежа. У наслідок пожежі постраждала техніка та меблі, які ремонту вже не підлягають. Згоріли також документи, друкована продукція, книги. В самому приміщенні сильно пошкоджена підлога та стеля, особливо в зоні ймовірного вибуху.
Цілий тиждень не працювала телекомпанія “СТИМУЛ” інформаційний партнер 5-го каналу. Зловмисники вирубали чотири метри кабелю і порушили антенно-фідерне обладнання. Кіровоград залишився без 5-го каналу, компанія Стимул понесла збитки більш ніж на 100 000 гривень.

Харківська область.
8 серпня до Г.Турчіної , яка збирала підписи у 173 виборчому окрузі, зателефонували невідомі з пропозицією знищити списки на підтримку В.Ющенка, при цьому невідомі погрожували фізичною розправою.
21 серпня о 13-00 год. зафіксовано напад невідомих осіб (біля 30 ) на агітаційні пости “Нашої України”, які розповсюджували агітаційні матеріали на пл. Свободи. Під час нищення літератури і прапорів виниклі сутички, з боку агітаторів виявлено потерпілих. Працівники правоохоронних органів не вжили заходів щодо припинення хуліганських дій з боку невідомих осіб. По факту нападу до Дзержинського райвідділу міліції подано заяву.

Херсонська область.
14 серпня газета “СВ-гривна” повідомила своїх читачів про те, що редактора щотижневика “Істина” (Генічеськ) С.Стеценко було жорстоко побито, а його машину та будинок намагалися підпалити.
8 серпня в смт. Лазурному невідомі жорстоко побили голову обласної організації “Просвіта” помічника народного депутата України Павла Мовчана О.В.Олексюка. В.Олексюк був одним з організаторів просвітницького семінару для учасників інформаційної кампанії “Пора”, який проводився в цей час в смт. Лазурне. Потерпілий доставлений у відділення нейрохірургії Херсонської обласної лікарні з іважкими травмами (струс мозку, гематома на голові, побиті руки і ноги, численні синці на обличчі). Потерпілий пов‘язує побиття із своєю політичною діяльністю.

Чернівецька область.
Увечері 13 серпня у райцентрі Вижниця невідомими особами був побитий секретар територіальної виборчої комісії округу № 205 від кандидата в президенти І. Душина І. Мартиновський. Йому зламали щелепу та декілька ребер. За неофіційною інформацією, І. Мартиновський спочатку повідомив, що його побили за політичними мотивами, а ле потім від цього відмовився і заявив, що це хуліганський напад.
Впродовж 18-25 серпня на вулиці Головній у Чернівцях та в селі Коровія Глибоцького району були залиті фарбою біг-борди кандидата В. Януковича, розташовані на триметровій висоті.
В ніч з 13 на 14 серпня у місті Вижниця невідомі особи побили вікна в квартирі секретаря райкому СДПУ(О), депутата обласної ради, начальника районного відділу освіти Є. Сторожук після того, як вона на сесії районної ради виступила на підтримку кандидата В. Януковича. У ніч на 17 серпня їй вибили останнє вціліле у квартирі вікно. Напередодні Є. Сторожук отримувала анонімні погрози по телефону.


Робота виборчих комісій і судів по розгляду виборчих спорів

Незважаючи на велику кількість усних скарг на порушення, абсолютна більшість суб’єктів виборчого процесу недостатньо активно використовують свої законні права на оскарження цих порушень у відповідних виборчих комісіях та судах. Аналіз поданих скарг в окремих випадках свідчить про непрофесійність юристів штабів, як складали такі скарги.
В той же час, як показує практика, Територіальні виборчі комісії, а також суди, інколи навіть ЦВК, на сьогодні не володіють достатніми навичками для оперативного та професійного розгляду скарг по виборчим спорам, часто відносять подібні звернення до іншої сфери компетенції, приймають невмотивовані рішення. Складається загальне враження, що оскарження, що агітації керівниками місцевих органів влади, а також використання службового становища при веденні агітації, судовими інстанціями просто ігноруються.
Юристи КВУ протягом місяця надали допомогу виборцям у складанні 30 позовних заяв щодо захисту їх виборчих справ, оскарження дій комісій чи недопуску до інформації.

Приклади роботи судів по розгляду виборчих скарг.

Луганська область.
13.07.04р виборець подав скаргу до суду, де оскаржувалися неправомірні дії Голови облдержадміністрації, що на своїх публічних виступах проводив агітацію на підтримку кандидата в Президенти В.Януковича. Суддя виніс ухвалу : провадження по справі закрити, як таке, що не підлягає розгляду в суді. При цьому встановив 15 денний термін для оскарження, що прямо суперечить Закону "Про вибори Президента", де передбачено два дні на оскарження. На ухвалу суду подана апеляційна скарга 26.07.04р. Станом на 01.09.04р апеляційний суд не прийняв скаргу до провадження. Лише в усній формі голова суду сказав, що ухвала суду першої інстанції має багато не доопрацювань і справу знову повернули до місцевого суду.

місто Севастополь.
19 серпня до Ленінського суду м. Севастополя громадянкою А.Тарасовою була подана скарга на дії голови міськдержадміністрації Л.Жунько (заявник розцінює один з публічних виступів голови МДА як агітацію за кандидата В.Януковича). Скарга вчасно не розглянута, пройшло більш двох тижнів з моменту подачі скарги. У секретаріаті суду посилаються на велику кількість справ.

Волинська область.
На офіційному веб-сайті Волинської обласної державної адміністрації в кінці липня, на початку серпня 2004 року в розділі “Новини облдержадміністрації”, було розміщено агітаційну інформацію під назвою “Заходи на підтримку кандидата в Президенти України Віктора Януковича”. Суд відмовив у задоволенні відповідної скарги щодо розміщення агітаційних матеріалів кандидата на сайті ОДА, через відсутність порушення законодавства. Подана після цього апеляція була відхилена на тій самій підставі.

Рівненська область.
26 серпня 2004 року районним судом м.Сарни Рівненської області, було розглянуто скаргу довіреної особи кандидата в президенти Ющенка на дії сільського голови Любиковицької сільської ради Сарненського району, яка стосувалася отримання від збирачів підписів і передачі ним до виборчого штабу кандидата Януковича в м.Сарни підписних листів на підтримку даного кандидата. Скаржник просив суд визнати дії сільського голови незаконними і відповідно визнати незаконними підписні листи. Справа була розглянута з викликом обох сторін, але одноособово суддею. Суть скарги полягала в тому, що довірена особа кандидата Ющенка перебуваючи у відрядженні у Любиковицькій сільраді, на робочому столі у голови цієї ради виявила підписні листи на підтримку кандидата у президенти Януковича. Склавши акт про це, довірена особа кандидата Ющенка вилучила ці підписні листи і звернулася зі скаргою до суду. Суд виніс компромісне рішення про часткове задоволення вимог, а саме визнав дії сільського голови незаконними. В частині визнання недійсними підписних листів відмовив в задоволенні, оскільки порушень щодо збору підписів, форми підписних листів немає, вони відповідають З.У.”Про вибори Президента України”, крім того суд зобов’язав скаржника повернути вилучені підписні листи до виборчого штабу Януковича.

Херсонська область.
10 серпня Суворовський районний суд м. Херсону відхилив скаргу гр.Бахматової щодо порушення головою Херсонської облдержадміністрації норм передвиборчої агітації. В своєму рішенні суддя оголосив місячний термін на оскарження в апеляційному суді, хоча справи по передвиборчим спорам розглядаються в апеляційному суді протягом двох днів. Станом на 30 серпня Апеляційний суд не назначив судового засідання по розгляду цієї справи


Робота Центральної виборчої комісії по розгляду скарг:
Станом на 31 серпня 2004 Центральна виборча комісія розглянула 81 скаргу довірених осіб кандидатів на пост Президента України, з яких 78 скарг подані довіреними особами кандидата на пост Президента України В.Ющенка, 2 — довіреними особами кандидата на пост Президента України В.Януковича і 1 скарга від довіреної особи кандидата на пост Президента України О.Базилюка.

Результатом розгляду 79 скарг є рішення ЦВК відмовити у їх задоволенні. Ще дві скарги, подані довіреною особою кандидата В.Януковича в територіальному виборчому окрузі № 41 Ю.Барановим (на дії кандидата В.Ющенка) та довіреної особи кандидата В.Ющенка у територіальному виборчому окрузі № 105 А.Путінцева (на дії газети “Пенсионный курьер”) залишені без розгляду через порушення строків подання (ч. 5, Ст. 94 Закону України “Про вибори Президента України”).
З 77 скарг, поданих довіреною особою кандидата В.Ющенка М.Катеринчуком 74 стосуються прохання визнати такими, що не відповідають вимогам закону одні й ті ж “дії кандидата на В.Януковича щодо поширення друкованих матеріалів передвиборної агітації” (розміщення друкованої продукції передвиборної агітації на рекламних щитах міста Києва без вихідних даних). Центральна виборча комісія з посиланням на те, що формат фотографій матеріалів передвиборчої агітації кандидата В. Януковича, доданих до скарг в якості доказів, не дозволяє встановити факт відсутності на зазначених матеріалах відомостей, передбачених ч. 7, Ст. 59 Закону України “Про вибори Президента України”, відмовила у задоволенні скарг довіреної особи кандидата В. Ющенка М.Катеринчука. Також ЦВК не вбачає підстав у задоволенні скарг в частині, де йдеться про доводи суб’єкта звернення про те, що кандидат В.Янукович не може проводити передвиборну агітацію, будучи Прем’єр-міністром України.
Тривалим було обговорення скарги довіреної особи кандидата В.Януковича в територіальному виборчому окрузі № 53 В.Хомутинніка, який оскаржував дії кандидата В.Ющенка у поширенні агітаційної продукції, що не містила вихідних даних у Макіївці Донецької області (ст. 59, п. 7 Закону України “Про вибори Президента України”). Проект Постанови, пропонований членом ЦВК І.Качуром на затвердження Центральній виборчій комісії передбачав передачу скарги В.Хомутинніка до правоохоронних органів Донецької області, що могло стати підставою проведення оперативно-розшукової діяльності щодо кандидата на пост Президента України В.Ющенка.
Після довгої дискусії ЦВК прийняла Постанову, у якій йдеться про відмову у задоволенні скарги довіреної особи кандидата В. Януковича в територіальному виборчому окрузі № 53 В.Хомутинніка в частині оскарження дій кандидата на пост Президента України Ющенка В. А. та скеруванні її до правоохоронних органів для перевірки фактів розповсюдження друкованих матеріалів з порушенням Закону України “Про вибори Президента України” і реагування відповідно до законів України.


Матерiал додано: Аналітичний відділ КВУ, Київ
(14:32 | 3.9.2004)
http://www.polit.com.ua/?poid=2&id=2506

-----------------------------------
Читаймо також:
Фор-еС-Лікбез ч. 1: http://maidan.org.ua/n/free/1094290054
Фор-еС-Лікбез ч. 2: http://maidan.org.ua/n/free/1094290614
Фор-еС-Лікбез ч. 3: http://maidan.org.ua/n/free/1094326744


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua