МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Зінченко у Львові. Пташина мова та інші цікавинки.

09/07/2004 | Максим’як

Вибори 2004
Розширений звіт з прес-конференції Зінченка у Львові
6 вересня 2004


Починаючи свій виступ Олександр Зінченко розповів про суть виборчої кампанії Віктора Ющенка.
Олександр Зінченко: Теза перша: відбувається якісна зміна самого змісту кампанії. 60 днів тому вона починалась як досить звичайне явище. Це вже не перші вибори в Україні. Тим дивнішими виглядали прогнози політологів про те, що кампанія буде брудною, кризовою. В кампанії В.Ющенка є свій такт.Чого стосуються ці зміни? Серпень позначився тим, що влада зрозуміла: чесним шляхом вона не виграє ці вибори в Ющенка за жодних обставин і технологій. Їхній розрахунок не виправдався. Повідомлення, які у нас є і з силових відомств, і з інших джерел погострішали: нічого не виходить, різниця між кандидатами збільшується. Більше того, у другому турі вона сягатиме 15-16 %.
У квітні було оприлюднено документ, де передбачався такий розвиток подій: кампанія вступає в протистояння фаворитів. Є ще два фонові учасники - Мороз і Симоненко. Решта 13 кандидатів в президенти дали 0% на соціологічному опитуванні. Тобто їхня результативність поза похибкою досліджень. Таким чином, кампанія приймає інший вигляд.
Щодо бруду. Події 8-12 серпня - це спроба втрутитись в особисте життя Віктора Андрійовича. Це-доведені факти. Тут ідеться про номери машин, де його має зустріти чергова машина, тут йдеться про родину. З 12 числа розгорнувся тиск на всіх, кого ми називаємо прихильниками Ющенка по сферах, які належать силовим відомствам. Перше з них - фіскальне (податкова адміністрація). Тиск ішов розрахованим системним шляхом. Розрахованим, бо були таблиці, цифри, тощо. Причому, натискають не на безпосередніх учасників кампанії, а членів їхніх сімей!
Опоненти знали, що ми не плануємо мітингу 24 серпня і знали чому. Всі знають, що нас прослуховують, а ми розмовляємо ”пташиною” мовою, щоб зразу не дати зрозуміти, про що йдеться. Ми вважали, що день Незалежності – це свято, коли ми повинні бути зі своїми сім’ями. А ви вже напередодні почули заяву про Троєщинський ринок. Чи ви знаєте будь- який випадок, щоб наша міліція щось розслідувала таким темпом? Майте на увазі, це стосується особливо жінок: перед тим, як іти на базар, треба запастись партійним квитком, адже без партійного квитка на базарі взагалі нема, що робити! Якщо ви будете робити моніторинг преси, то 12-18 число було присвячене грузинській темі: Україна іде грузинським шляхом. Тільки висновок такий: втягнути коаліцію” Сила народу” в цей сценарій не вдасться.
Декілька слів про саму кампанію: наша стратегія абсолютно виправдана і приречена на успіх. Це кампанія не медійна, хоча ми усвідомлюємо, що медійна була б краща. Але за умов, коли “ 5 канал” має лише 40% території, і його також намагаються ліквідувати - це не зовсім реально. Нам хочуть довести, що нічого альтернативного не повинно бути і Ющенка народ не почує. Але ми проїхали 14 областей, місця, де не ступала нога бюрократа. В Ялті зібралося 10 тисяч людей, хоча кажуть, що Крим - це регіон, де панує Янукович.
50 % респондентів, до яких звертаються соціологи, відмовляються розмовляти. Як ви думаєте, це 50 % Януковича відмовляється? Я вважаю, що люди, на яких тиснуть, просто не бажають вступати в діалог. Іншим моментом є фальсифікація. Передбачено, що на Заході люди не візьмуть активної участі, а на Сході у списки включать тих, хто ще 5 років тому помер. Це відволікає час, відволікає ресурси. Але ми розуміли, що спроби фальсифікації будуть.
Кор..: Чому СДПУ (о), маючи у Львові настільки розвинуту організаційну структуру активно не задіяна у роботі на підтримку кандидата від влади?
О.З.: Якби я керував СДПУ (о), я б сказав, чому Львівська організація зараз в тіні. Я цього не знаю. Це треба питати у нинішніх соціал-демократів. Я вважаю, що партія заплуталась в маніпулятивних технологіях. Партія повністю перейшла в адміністративний ресурс, на політичному терені працює вже не так успішно і не так завзято. Це абсолютно очевидно. Така постановка питання однозначно позначиться на партії. А їхня поведінка - це їхня справа, яка не входить в мої політичні інтереси.
Кор..: Яка роль Кучми? Він просто використовує Януковича, щоб пройти на третій термін? І чи може вдатись влада до фізичного усунення Ющенка?
О.З.: Ні, я абсолютно переконаний, що на пенсію вийде широкий загал, а не лише Кучма. А щодо фізичного усунення... Так, кампанія надзвичайно жорстка. Але я маю надію, що вони утримаються від речей, які виходять суперечать загальнолюдським правилам. Залякати не вдасться нікого, і захищатись ми, безумовно, будемо. Ющенко - це людина, яка поставила перед собою завдання і твердо відпрацьовує все фантастично. Я просто не розумію, як можна провести сім-вісім зустрічей щодня без перерви. І при цьому всьому він ще встигає аналізувати, думати, які поради дати колегам. Він розуміє, що лише така робота може дати результат.
Кор..: Які ваші прогнози на наступну стадію кампанії?
О.З.: Вирішальним буде жовтень. Ми будемо працювати, щоб у людей не було багато запитань. Бо протягом червня-серпня враження абсолютно різної кампанії. З нашого боку, вона буде дотепнішою і будуть родзинки винаходів, щоб нас почули. Знаєте, всі майдани, де збирається виступати Ющенко, терміново реконструюють - і так у всіх містах.
Кор..: Як зараз співпрацює вісь Тігіпко-Зінченко?
О.З.: Ми зовсім не співпрацюємо! В нас абсолютно різні погляди на одне й те ж саме. Сергій Леонідович думає, що залишається на демократичних позиціях, бере на себе відповідальність коментувати все і вся. Так ніби, люди не відчувають фальші, якою насичені його тексти.
Кор..: Як ви думаєте, за яких умов влада може спровокувати надзвичайний стан?
О.З.: За умов провокації, розбрату, замовчування зростає можливість такої реакції. Влада забула, про те, що єдиним джерелом влади є народ; про те, що ми з вами її утримуємо через податкові відрахування. Влада - це служба. А влада це використовує цинічно і весь бюджет працює на одного кандидата.
Кор..: Чи вступите ви у “Нашу Україну” в разі відкликання вас з посади заступника голови Верховної Ради?
О.З.: Питання про моє відкликання стоїть вже рік. Відсвяткував цей рік, думаю, відсвяткую ще не один.
Кор..: Які можливі провокації?
О.З.: Провокувати будуть на все, що завгодно. В Мукачеві так і було зроблено. Але коли влада зрозуміє, як відбулись вибори, вона шокується. Коли вони подивляться в реальні протоколи, як побачать різницю і подумаають скільки ще треба вкинути в скриньку, щоб виграти вибори, то подумає: “А, може, не варто?”
Кор..: Прокоментуйте будь-ласка висловлювання Симоненка, що Ющенко і Янукович однакові, бо обоє належать до олігархічного кола.
О.З.: Треба замислитись над тим, на яких гаслах буде відбуватись наступна кампанія. Якщо ми візьмемо Ющенка, то на телеканалах “до і після” сюжету виходять відповідні коментарі. Бо Ющенка треба ”взяти в обійми”, і в цих обіймах затиснути. Але різниця є: якби я сидів в Києві в офісі, і виходив лише із соціологічних даних, то може у мене вже була би істерика. Але, проїхавши пів України, я бачу настрої населення, скільки людей збирається на зустрічі. Це і служить джерелом мого оптимізму. Тоді соціологія відпочиває. Я й так знаю, чим закінчаться вибори.
Кор..: Якою буде доля політреформи?
О.З.: Політреформа, як повітря, сьогодні потрібна Медведчуку. Бо якщо вона не пройде, то нема чого працювати кризовому менеджеру в адміністрації. Зверніть увагу: там якраз не креативні менеджери, а кризові. Тобто, криза – це наш нормальний стан. Розрахунок на те, що “Ми перемогли в політ реформі, переможемо і на виборах” – хибний, бо люди вже забули, що це таке. За соціологічними опитуваннями, зараз це питання займає 23 позицію. Хоча ми, як ніхто, зацікавлені в глибокій зміні системи влади. Однак, зміна системи влади і політреформа – різні речі.
Справжня реформа буде після виборів, коли Ющенко і “НУ” візьмуть на себе відповідальність і розпочнуть справжнє реформування влади. Її початок буде там, де закінчиться законопроект 4180, що зараз поданий на розгляд. Бо там головною квінтесенцією буде місцеве самоврядування, що веде до питання про місцевий бюджет: де він береться. А в них на біг-борді написано: перше-справедливий, друге-послідовний. Бо там має бути послідовність, як на цвинтарі: як домовились, так і буде. Вони не зважають, що світ інший, економіка інша. От тому нам потрібні мовчазні біг-борди, які закликають голосувати, бо, як каже Тигіпко: ”Якщо Янукович заговорить, то рейтинг лопне, як кулька”. Тому вони і відмовляються від публічних дебатів в телеефірі, які ми їм пропонували. Не Тигіпко, а Янукович повинен розкривати стратегію розвитку, бо саме він стає президентом. Вони пояснюють: “Не політик, а господарник”. А в нас сильним є те, що мовчить.
Підготувала Христина Поліщук, КуПол

http://cupol.brama.com/index.php?ac=news&gid=1


---------------------------------------------------------------


«У нас сильним є все, що мовчить»
Інна ПУКІШ

Керівник виборчої кампанії Віктора Ющенка про мовчазну білбордову політику кандидата Януковича, можливі фальсифікації та цинізм влади.


“Вже у серпні стало зрозуміло, що влада не може чесно виграти вибори у Віктора Ющенка – ні за яких обставин, ні за яких технологій, - заявив Олександр Зінченко на прес-конференції у Львові. - У неї нічого не виходило, різниця у рейтингах зростала. Тому владі довелося перейти на інші технології”.

Олександр Зінченко нагадав про стеження за Віктором Ющенком і його сім’єю у Криму, розгортання кампанії проти соратників і прихильників опозиційного кандидата, спільну заяву силових відомств про наміри опозиції загострити ситуацію в Україні. Для більшого ефекту потрібно було підкинути резонансну подію. Підкинули – вибухи на Троєщинському ринку у Києві. “Ви знаєте хоч один приклад, коли наша доблесна міліція розслідувала щось такими темпами і повідомляла результати?”, - звернувся Олександр Зінченко до журналістів, коментуючи троєщинську тему. Попри всі потуги, силовикам не вдалося переконати громадськість у тому, що до вибухів причетна опозиція.

Аморальний і цинічний розрахунок влади грає проти неї, вважає Олександр Зінченко: “Ми переконалися, що влада не здатна розробити нових сценаріїв, а може лише повторити сценарій 1999 року (йдеться про замах у Кривому Розі на тодішнього кандидата у президенти Наталію Вітренко, який називають провокацією проти Олександра Мороза. – І.П.). “Втягнути у цей сценарій “Нашу Україну”, коаліцію “Сила народу” і Віктора Ющенка владі не вдасться”, - наголосив Олександр Зінченко. І додав, що вона може переконати хіба що “маргіналізований і люмпенізований люд”. “Якщо людина нічого в житті, крім “Мурки”, не чула, то для неї Кіркоров – кращий співак усіх часів і народів”, - зіронізував Олександр Зінченко.

Говорячи про кампанію Віктора Януковича, він навів як один із прикладів “білбордову політику” у Харківській області. “Янукович на всіх білбордах, у всіх бюджетних установах, торговельних точках. Я кажу: “У вас що, референдум відбувся, що усі за Януковича?”, - заявив Олександр Зінченко. І наголосив: Ющенка знають не з портретів. “Треба, щоб були люди, які б не мовчки закликали голосувати за себе з білбордів, а пропонували б ідеологію розвитку України. Коли ви останній раз чули, щоб прем’єр вийшов і сказав: “Я виступлю на такому-то каналі і поясню народові, що буде в енергетичному, соціальному секторі”? Ви цього не почуєте, бо Тігіпко (керівник виборчої кампанії В.Януковича. – І.П.) пояснив: мовляв, ми, як штаб, працюємо, а Янукович у нас нібито в полі. Бо якщо Янукович заговорить, то його рейтинги лопнуть, як бульбашка. Але важливо не те, що думає штаб, а те, що думає кандидат, який збирається у президенти. Не Тігіпко має пояснювати, а Янукович. У нас сильним є все, що мовчить. Як тільки починає говорити, ця сила кудись зникає”.

Нагадав Олександр Зінченко і про роль так званих технічних кандидатів. “Їхні виступи на телебаченні – це не ролики, а коментарі”, - заявив керівник кампанії. І ними обрамляють виступи Віктора Ющенка, щоб затиснути його в цих “обіймах”. “Але Ющенко не той, кого можна затиснути”, - каже Олександр Зінченко.

За його словами, влада забула, що єдиним джерелом влади є народ і що він її утримує. “А вона діє настільки цинічно: весь бюджет сьогодні працює на одного кандидата”.

“Вибори фальсифікуватимуть не 31 жовтня, а усі 120 днів виборчої кампанії”, - підкреслив Олександра Зінченко. Фальсифікатори розраховують на те, що Західна Україна не візьме активної участі у виборах, а на Східній можна буде задіяти вже випробувані брудні технології. Одна з них – внесення у список виборців “мертвих душ”. “Голосуватимуть люди, яких вже кілька років немає, - зауважив Олександр Зінченко. – Голосуватимуть будинки, яких не існує”. Організатори кампанії Віктора Ющенка не виключають й інших способів фальсифікації. Їх предостатньо - 10-12.

Ретельна підготовка спостерігачів – не єдиний спосіб протидії фальсифікаторам. Штаб Віктора Ющенка покладає надії і на результати екзит-пола (опитування виборців). “Ми знатимемо результати виборів раніше за Центрвиборчком”, - наголосив Олександр Зінченко, додавши, що це дозволить зробити не лише екзит-пол, а й сучасні технології.

На запитання, чи може влада піти на фізичне знищення опозиційного кандидата, Олександр Зінченко заявив: “Тому, хто хоче залякати Ющенка, це не вдасться”.

Попри участь у кампанії Віктора Ющенка Олександр Зінченко залишатиметься позафракційним, бо цього вимагає його парламентська посада віце-спікера. “Питання про моє відкликання стоїть вже рік. Я відсвяткував цей рік, думаю, відсвяткую і ще один”, - так Олександр Зінченко прокоментував заяви про можливі спроби СДПУ(О) замінити “колись свого” віце-спікера.
http://www.wz.lviv.ua/pages.php?atid=33179

Відповіді

  • 2004.09.08 | Майдан

    цікавий текст (-)Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2021. Сайт розповсюджується згідно GNU Free Documentation License.
Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua