МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

"ОПОРА" про студентське самоврядування в Чернігові

04/26/2006 | Майдан-ІНФОРМ
24 березня з ініціативи Громадянської мережі „ОПОРА” відбувся семінар „Студентське самоврядування: перспективи розвитку”. В ньому взяли участь представники органів студентського самоврядування та ініціативних груп з різних навчальних закладів міста, активісти „ОПОРИ”, представники студентських організацій, а також, координатор всеукраїнської спілки ініціативної молоді Артем Михайлюк.

Питання студентського самоврядування вищих учбових закладів вже давно висить у повітрі. Але активно воно почало підніматися у зв’язку з процесом впровадження Болонської системи освіти в Україні. В рамках підготовки до входження в дію ще поки що законопроекту про освіту у вищих учбових закладах, де студуправління є ледь не обов’язковим. Нажаль, ініціатива виходить переважно не з боку студентів, а з адміністрацій вузів, сам факт чого вже ставить під сумнів незалежність таких об’єднань.

І дійсно, роблячи висновок зі слів представників від вузів, органи так званого студентського самоврядування часто створюються під чітким керівництвом ректора чи декана, і не мають жодного впливу на рішення, що приймаються стосовно студентів в вузі, ані авторитету серед самих студентів. Серед таких вищих учбових закладів можна виділити МАУП, деякі факультети ЧДІЕіУ, ЧДПУ, В Чернігівському технологічному університеті, знову ж таки, за словами студентів, взагалі ніякого самоврядування не існує, бо всі бояться тиску керівництва. Фактично призначені органи самоуправління не розрізняють зборів свого керівного складу та зборів профспілки.
Позитивним прикладом активності студентів є Чернігівський інститут права, економіки та управління персоналом, де самоврядування існує вже кілька років, але найактивніше почало діяти останні три-чотори. Також можна відмітити індустріально-педагогічний факультет ЧДПУ, де своє самоврядування діє вже шість років. Але лише на початку цього навчального року вони почали ділитися досвідом з іншими факультетами свого університету, і наразі там відбувається одночасний процес створення самоврядування на рівні факультетів та на загально університетському рівні. Позитивні відгуки мають органи студентського самоуправління порівняно молодих навчальних закладах, таких як Україно-Російський інститут, Чернігівський інститут інформації, бізнесу та права.

Звичайно, нечітко виписане законодавство, залежність від рішення керівництва вузу, конкуренція з профспілками, що іноді переростає в конфронтація або повну залежність, відсутність елементарних знань про студентське самоврядування як таке (що це, навіщо, як це зробити), досвіду не сприяють самоорганізації студентів. Але потрібно визнати той факт, що часто причиною відсутності органів самоврядування або їх незадовільної роботи є пасивність самих студентів, небажання брати на себе відповідальність, йти до кінця, навіть якщо це суперечить бажанню ректора чи декана.
Чому ж студенти починають займатися самоврядуванням? Найчастіше звучить: тому що це цікаво. І лише при глибшому аналізі відповідей стає зрозумілим те, що для багатьох це спосіб набратися досвіду перед тим, як іти працювати на роботу, розвинути певні якості або риси характеру, самореалізуватися та завоювати повагу у соціумі.
Насправді в місті Чернігові лише відбувається становлення студентського самоврядування як явища (більшості створених нема й року), починає формуватися культура поведінки обраних органів, їх взаємовідносин з адміністраціями вузів та студентами. Найцікавішим є те, що попри всі проблеми, перераховані вище, на рівні всіх університетів Чернігова або окремих їх факультетів існують ініціативні групи, що хочуть займатися самоврядуванням у себе в університеті або вже займаються, нема різниці за чиєї ініціативи це було зроблено. Але студентам не вистачає для цього досвіду та знань не лише про самоврядування як таке, а й про існування один одного. Тому одним з найпозитивніших моментів семінару, проведеного Громадянською мережею «ОПОРА» є те, що крім теоретичної бази, він дав можливість активістам навчальних закладів побачити один одного буквально в обличчя та об’єднати свої подальші зусилля.

Подібні кругли столи проходять в двадцяти областях України в рамках всеукраїнського проекту ГМ «ОПОРА» «Формування мережі студентської активності» за підтримки NED. Після круглих столів чотирьом областям будуть надані гранти на інституаліційну діяльність, а решта зможе отримати практичні поради та юридичні консультації, звернувшись до Громадянської мережі «ОПОРА». На наше переконання, ефективне студентське самоврядування є запорукою демократичних процесів у вищих навчальних закладах, а відтак, основою формування нового покоління українців – активних, відповідальних та солідарних, здатних спільно захищати свої інтереси.

Відповіді

  • 2006.04.26 | Рудий Панько

    Re: "ОПОРА" про студентське самоврядування в Чернігові

    Вот мне чертовски интересно, как может существовать эффективное студ. самоуправление, если деньги на него выделяет ректорат. Это ж такая же ситуация, как Янукович, который борется за интересы шахтеров на деньги владельцев этих шахт.

    Т.е., извините меня - е р у н д а.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".