МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

У нас навіть брухт поганий

11/03/2006 | Illia
Газета.Ru: Україна опромінює Росію брухтом
Росія Газета.ru

03 Листопада 2006, 10:23

Російські депутати під приводом боротьби з радіоактивним брухтом із зони Чорнобильської АЕС пропонують ввести безстроковий мораторій на постачання всього українського металу в Росію. Настільки рішучий крок може коштувати українським металургам до $200 млн щомісяця, пише Дмитро Смірнов, Газета.Ru, РФ.

Спроби захистити російський металевий ринок від українського демпінгу протягом декількох років не дають ніяких результатів. Мита і квоти лише загострюють політичну ситуацію і призводять до появи "сірих схем" на ринках металлопродукції. Зараз у конфлікт втрутилися російські депутати, вирішивши просто зупинити постачання металу в Росію з України.

Боротьба з українськими металургами почалася з часу розпаду СРСР з ініціативи російської сторони, яка побачила в збільшенні металургійного сегменту колишньої братерської республіки загрозу національній безпеки через преференції українському металовиробнику з боку влади України.

Але в активну фазу протистояння вступило вже в цьому столітті. Починаючи з 2003 року щорічно встановлювалися квоти на ввіз українських труб великого діаметра в Росію. Крім того, Росія з 2006 року ввела спеціальне мито взагалі на всі імпортні труби великого діаметру, у тому числі і українські.

Україна в боргу не залишилася, і в 2005 році уряд Юлії Тимошенко провів через парламент закон, який встановлював однакові мита на нафту і бензини. Одночасно з цим по колективній скарзі ВАТ "Магнітогорський металургійний комбінат", ВАТ "Новолипецький металургійний комбінат" і ВАТ "Северсталь" були введені спеціальні мита на всю металопродукцію з України, рівень яких споконвічно декларувався в розмірі 25-30%.

Як стало відомо "Газеті.Ru", голова комітету Верховної ради з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Валерій Кальченко одержав звернення від свого російського колеги - голови комітету Держдуми з екології Володимира Грачова. У зверненні йдеться , зокрема, що Росія вкрай стурбована використанням у господарському обороті металу з зони відчуження Чорнобильської АЕС (ЧАЕС).

За словами Грачова, за останні 20 років близько 1 млн т радіоактивно забрудненої металопродукції з Чорнобильської зони відчуження вже було включено в господарський оборот.

У зв’язку з цим російські депутати пропонують ввести безстроковий мораторій на ввіз будь-якої металопродукції з України на територію РФ.

На початку 2006 року Росія посилила вимоги до радіоактивного контролю української металопродукції, яка може бути експортована на територію Росії. Тепер необхідно проходити перевірку не тільки на гама-, але і альфа-, і бета- променнях, а також щодо наявності трансуранових компонентів. Природно, при бажанні всі ці перевірки можна обійти, що і породило численні скарги.

Однак у прес-службі МНС України "Газету.Ru" завірили в неспроможності такого. "Сама зона ЧАЕС охороняється силами міліції і МНС, тому будь-який несанкціонований вивіз металу цілком виключений, - повідомив співробітник прес-служби. - Ми вже неодноразово заявляли, що на експорт метал з відчуженої зона ніколи не відправлявся".

Опитані "Газетою.Ru" аналітики теж скептично поставилися до ініціативи російських народних обранців. "Подібні дії російських екологів мають, швидше за все, якесь політичне підґрунтя, - зазначає Михайло Пак з ІГ "Капітал". - Адже якщо в РФ буде введено мораторій на імпорт української металопродукції, у виграші залишаться російські трубники, які на даний момент конкурують з Харцизським трубним заводом". "Зважаючи на все, "радіоактивність" є не більш ніж приводом для видалення українських металургів з Росії", - вважає старший аналітик ІГ "ВіКА" Сергій Генералов. Втрати української сторони, за його розрахунками , можуть скласти до $2 млрд щорічно.

Ігор Нуждін з ІК "Солід" оцінює втрати українських виробників у $150-200 млн щомісяця.

При цьому він думає, що Росія цілком зможе покрити потреби будівельників і інших споживачів за рахунок переорієнтації частини експортних потоків - близько 50% вироблених чорних металів у Росії зараз йде на експорт. Тому, на думку Нуждіна, мораторій - це скоріше удар для українських виробників, для яких імпорт у Росію є пріоритетним.

"Якщо мораторій буде введено, Україна, швидше за все, погодиться на створення спільної комісії для проведення інспекції місць переробки чорнобильського металу, мова про який йшла декілька місяців тому, - вважає аналітик ІК "Фін" Денис Горєв. - Звичайно, для українського бізнесу використання такого металу вигідно, тому його використання там не припинять, але от експортні постачання будуть знижені "

Відповіді

  • 2006.11.03 | Moro

    Моптінбля і шікпініздер!

    Цей баян гуляє по Росії вже років з десять. Вражіння, що левова частка металу на планеті було в конструкціях ЧАЕС.


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".