МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Громадянська республіка

12/12/2006 | Via
Громадянська республіка

У світі існує дві основні форми державного правління:
1.Монархія – форма державного правління, де главою держави, джерелом державної влади і носієм державної незалежності є монарх (імператор, король, цар), влада якого здебільшого передається у спадщину.
2.Республіка – форма державного правління, за якої всі вищі державні органи, а також глава держави (президент) обираються населенням (прямо або через своїх представників).

Монархії поділяються на дві групи - необмежені монархії та обмежені монархії (докладніше читайте у підручнику для 9-го класу «Основи правознавства» Журавський В.С.).

Також розрізняють три типи республік:
1.Президентська республіка – главою держави і водночас головою виконавчої влади є президент. Він обирається непарламентським шляхом (переважно самим народом). Президент наділений правом одноосібно формувати уряд. Цей уряд, як правило, не несе відповідальності перед парламентом.
2.Парламентська республіка – главою держави в ній також є президент, який обирається здебільшого парламентом. Парламент домінує в системі органів державної влади. Він, зокрема, формує уряд, який несе відповідальність лише перед парламентом.
3.Змішана (напівпрезидентська, президенсько-парламентська або парламентсько-президентська) республіка – в тому чи іншому співвідношенні тут поєднуються елементи парламентської та президентської республік. До цього виду республік належить і сучасна Україна.

З огляду на останні події на України існує проблема вибору такої форми державного правління, яка б відповідала потребам держави та всіх громадян України. Тому автор цієї статті бере на себе сміливість запропонувати нову форму державного правління – громадянську республіку.

Громадянська республіка – це тип республіки, де головою держави і водночас головою виконавчої влади є президент, всі вищі державні органи та президент обираються населенням шляхом прямого голосування громадянами держави ( без делегування права голосу представникам у парламенті та місцевих радах). Президент наділений правом формувати уряд за результатами всенародного голосування. Уряд несе відповідальність перед президентом та усіма громадянами.

Ця форма державного правління відповідає історичним традиція державотворення на Україні – з правдавнім часів громада приймала місцеві законодавчі рішення шляхом відкритого обговорення та прямого голосування усіма членами громади, іншими словами громадяни були законодавчою гілкою влади. Одночасно обирались місцеві урядовці та судді – тобто виконавча гілка влади та судова гілка влади звітували беспосередньо перед громадою. Такі відносини влади та громади виправдані багатовіковими випробовуваннями, але були задіяні лише у місцевому самоврядуванні з тої причини, що була відсутня незалежна держава.

Після здобуття державної незалежності України і спроби використати чужородні форми державного правління виглядає доцільним використати власну форму правління, затвердивши принципи місцевого самоврядування на рівні принципово нового типу республіки - громадянської республіки.

Громадянська республіка наділяє всіх громадян України правом голосу і делегує їм повноваження законодавчої, виконавчої та судової гілок влади. Кожній громадянин має право брати участь у обговоренні та принятті законів України, бути обраним на виборні посади у виконавчій та судовій владі, контролювати діяльність виконавчої влади, ініціювати законопроекти та контролювати діяльність судової влади.

Ця форма державного самоврядування потребує від громадян безпосередньої участі у всіх законодавчих процесах держави у щоденному режимі. Та завдяки розвитку інформаційних технологій запропонована модель може бути практично реалізована наступним чином:

1.Кожний громадянин може бути присутнім та брати участь у обговоренні законів шляхом особистої присутності у Верховній Раді України, знаходитись у телестудії каналу «Рада» для висловлення своїх пропозицій, дивитись телеканал «Рада» та дзвонити по телефону в прямий ефір для висловлення пропозицій.
2.Кожний громадянин може подавати законопроекти шляхом особистої присутності у Верховній Раді України, по пошті або електронній пошті,
3.Кожний громадянин може висловити своє волевиявлення шляхом особистої присутності у Верховній Раді Украіни, інтерактивного голосування по мобільному телефону, голосування по Інтернету та голосування електронною карткою через термінали електронної системи голосування в усіх населених пунктах України.
4.Кожний громадянин може контролювати результати голосування шляхом особистого спостерігання результатів голосування безпосередньо на табло у приміщенні Верховної Ради України, у приміщенні розташування серверу обробки результатів голосування, у приміщенні телевізійної студії та інших центрів обробки інформації.

Громадянська республіка є прийнятною форму державного управління з огляду на те, що кожний громадянин одночасно формує закони України та особисто виконує закони, обирає державних виконавців та контролює іх діяльність, обирає суддів та контролює справедливість вироків судової влади.

Конституція України . Стаття 5.

«Україна є республікою.
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Ніхто не може узурпувати державну владу.»

Громадянська республіка реалізує право кожного громадянина брати участь у державотворенні шляхом прямого голосування і сприяє реалізації Конституції України у найбільш досконалій формі.

Вікторія Омельченко

Відповіді

  • 2006.12.12 | BIO

    Була відсутня достатня для формату держави комунікація

    Так що це не зовсім нове (якщо ще й зарахувати деяки
    більш піздні постсічові наробки - трохи є навіть у ММ).
    Скоріш це якісне розширення формату завдяки хвилям
    телеінформатикі та технологічно прийнятних процедур.

    Додати до Вашого майже перфектного сюру ще можливість
    анонимної завдяки нікам ротації каральників ворогів народу
    та дистанційну страту приречених у прямому вебефірі за
    допомогою віддаленого доступу до спускового гачка и за
    теорією можливо виграти цей приз у лото "Забава" - тре
    тіки не пропускати розіграши чи в Вас є інша метода як
    досягти омріяної не одним поколінням Волі ?

    Бо ж кажу - у мріях можна злетіти аж до Ярила а потім
    рилом у чорнозем по саме тоє, взадній розум...
  • 2006.12.12 | miner

    цe громадянська анархія…

    звучить воно все прикольно, але слизьких місць (як-от те, що не дуже зрозуміло, як уникнути допускання певною групою до приміщення ВР тільки таких громадян, які усі за щось?) та механізмів зловживання (дайте грамотному хакеру будь-яку електронну систему голосування на поколупати і він вам розкаже, як її теоретично і практично нахилити) передбачити можна масу. Та й історія не вчить, що головні лажові моменти козацької доби використовували механізм чорної ради.

    Але щось в тому є… Щось дуже приємне для анархіста… :hello:
  • 2006.12.13 | Via

    Не сподобалось?

    Не сподобалось?
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.12.13 | dumat

      Сподобалось +5

      Казаческая идея деконсолидации власти - все должности в правительстве выборные. Прямые выборы судей, прокуроров, милициантов.

      И самое главное - прямые выборы главы и членов избирательных комиссий - от центральной до местных.

      Прямое участие в законотворчестве - подача законопроектов: при поддержке 100.000 человек - вносится в комитет Центральной Рады, при поддержке 3,5 миллионов - на референдум.
      В местных советах - внесение в комиссию пропорциональным количеством голосов (от населения).

      Еще одна идея для избирательной реформы - родители (опекуны) несовершеннолетнего гражданина Украины получают по 0,5 голоса. Двое детей - каждый из родителей имеет дополнительный голос.
      Так будет по-честному.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.12.13 | miner

        Re: Яскраво…

        dumat пише:
        > Еще одна идея для избирательной реформы - родители (опекуны) несовершеннолетнего гражданина Украины получают по 0,5 голоса. Двое детей - каждый из родителей имеет дополнительный голос.
        > Так будет по-честному.
        …але „західні демократії“ — не зрозуміють. На жаль, в світі склалися досить своєрідні (своєрідний це така своєрідна лайка) стандарти демократії. Такі, що „обмежена“ демократія типу амерської двопартійної системи — круто, а от будь-які спроби демократію зробити демократичнішою — небезпечний радикалізм.
  • 2006.12.13 | Yusov

    Re: Громадянська республіка

    Цікава ідея. Є питання:

    1) Як формується при такій формі правління парламент?
    2) Які повноваженя Президента?
    3) Які важилі та місе опозиції, особливо на місцевому рівні?

    Дякую

    Громадянський патріотизм - ТАК!
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.12.13 | Via

      Всі громадяни є депутатами

      1. Всі громадяни України є депутатами парламенту :) Отримав паспорт - отримав депутатські повноваження. Або всі просто громадяни без жодного парламентаря - на ваш вибір, суть одна, назви різні - або всі депутати, або всі громадяни з повноваженнями депутатів. Пільги або всім депутатські, або ніяких пільг.
    • 2006.12.13 | Via

      Президент є головою держави та головою виконавчої влади

      2. Президент є головою держави та головою виконавчої влади
      3. Опозиція не передбачається :) Або як варіант - повнолітні мешканці України, що ще не здобули громадянство.
      згорнути/розгорнути гілку відповідей
      • 2006.12.14 | BIO

        Re: Президент є головою держави та головою виконавчої влади

        1.Оскільки за Вами та діючою Конституцією владою в країні
        є народ, а ЙОГО волю лише виконують працівники на поголовно
        до звісної межі виборних посадах на переходному етапі який
        все одно неминучий ВР мусить виконувати технологічни функції
        по обробці законодавчих проектів (сама від себе подати ніц не
        зможе бо 450 підписів буде замало...;) ).

        2.Оскільки за таким от розкладом яєць штучний лоббізм відімре як
        явище потреби у написанні купи нових "законів" та постійному
        рихтуванні того шо є (мається на увазі не то шо є зараз бо ВЕСЬ
        цей мотлох піде до Монтян на утільсирець а то шо вже громадяне
        власне понаприймають) - законотворча діяльність буде ДУЖЕ нежвава
        то хай нас не лякають лячники шо без Рад не буде в країні води...

        3.Посада Президента и взагалі будь які ВИЩІ посади можуть бути
        збережені лише за наявності КОРИСТІ ДЛЯ ГРОМАДЯН - як мінімум
        це почесна РОТАЦІЙНА посада для найбільших достойників наприклад
        якогось РЕЙТИНГУ РОКУ задля представництва ВОЛІ ТА ГІДНОСТІ НАРОДУ
        на міжнародному рівні.

        4.Щодо оппозиції то термін "вороже оточення" не я придумав тому
        поки світова спільнота буде призвичаюватися до нашого спокусливого
        сусідства в запасі треба тримати ще зо п"яток десятків (на випадок
        ексцессу диоксину) дійсно бойових провідників нації і тут вже ми
        втручаємось у процесс дошкільного виховання - його теж потрібно
        буде реформувати хоча б під кшталт Пласту але без аляпуватих
        личок бо це наразі є виховання гнучких кар"єристів а не вояків.
        згорнути/розгорнути гілку відповідей
        • 2006.12.16 | Via

          Логічно

          згорнути/розгорнути гілку відповідей
          • 2006.12.16 | BIO

            Re: Логічно

            Тож логічним буде дати нариси майбутнього КримКодексу:

            Найтяжчими злочинами є:

            а)"традиційні" тяжки
            б) експлуатація людини, тварини або навколишнього середовища
            в) маніпулювання свідомістю

            За це є автоматично вишак з невизначеним відтермінуванням
            топто довічна страта У БУДЬ ЯКУ МИТЬ...

            А поки кайло з рук не випало - хай живуть уроди...
  • 2006.12.16 | Lery

    Я бы добавил: Каждый гражданин обязан создать и поддерживать.

    Каждый гражданин обязан создать и поддерживать Пространство Любви вокруг себя и своей семьи.

    Тогда и чиновники у нас будут другими.
    :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.12.16 | stefan

      Re: Я бы добавил: Каждый гражданин обязан создать и поддерживать

      Lery пише:
      > Каждый гражданин обязан создать и поддерживать Пространство Любви вокруг себя и своей семьи.
      >
      > Тогда и чиновники у нас будут другими.
      > :)
      ***
      Тоді, точно, чиновники будуть любити гроші з Простору Любові, тобто
      свою зарплату, а не чужу(хабарі), і свою дружину, а не чужу(секретарку,
      чи ще когось) :ouch:
  • 2006.12.16 | Дядя Вова

    Немного утопии, немного историзма и много оранжевых мышей.

    Начну с того, единственного, что привлекло мои симпатии к проекту. Это попытка следовать историческим гетманско-козацким традициям. Слишком мало у нас своих - украинских, не российских - исторических раритетов, чтобы с порога отбросить эту сторону идеи.

    Но... поезд ИМХО ушёл. Такое было возможно ещё при Кравчуке или Кучме, сейчас слишком мы отравлены якобинством и слишком низко опустилась планка уважения к чьему-либо чужому авторитету. Вспомним, хотя бы, вчерашнюю «Свободу слова», у меня волосы дыбом вставали от мелкой извозчичьей грызни всех со всеми. Спасибо революции, трибуне на площади, Юле.

    > Громадянська республіка – це тип республіки, де головою держави і водночас головою виконавчої влади є президент, ... Президент наділений правом формувати уряд за результатами всенародного голосування.
    А это – не ПРЕЗИДЕНТСКАЯ ли республика будет?

    > всі вищі державні органи та президент обираються населенням шляхом прямого голосування громадянами держави ( без делегування права голосу представникам у парламенті та місцевих радах).
    А это уже будет перманентный Майдан. Тогда не забыть включить пункт о стационарных палаточных городках на всех площадях страны. А то не у всех же есть интернет.

    > Уряд несе відповідальність перед ... усіма громадянами.
    Плакал. Лучше сразу написать: «Уряд не несе жодної відповідальністі за свої дії».

    Нет, нет, проект искренний, продиктованный добрым сердцем, только... опережает своё время лет на 50-100. А в нашу-то эпоху известно, чем он закончится - у власти каким-то немыслимым образом снова окажутся Мороз, Янукович и Ахметов. :)
    згорнути/розгорнути гілку відповідей
    • 2006.12.16 | BIO

      Если немыслимым образом очень сильно чего-то захотеть...

      то так, собственно, все исторические прожекты и сбываются -
      перечитайте Историю еще разочек.

      Был один такой дядя Вова с визией из Шушенского, но разочек
      обманув народ теперь плохо кончает в оффлайне мавзолея.

      Вот туда нам точно торить тропу не надо, а насчет полетов
      передовой мысли - время уплотнилось и то, что век назад
      требовало века вперед ныне сбывается за две пятилетки...


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".