«Правда про УПА» в Херсоні
05/04/2007 | Майдан-ІНФОРМ
3 травня в Херсоні відкрилась виставка «Українська Повстанська Армія: Історія нескорених», яка організовується в рамках програми «Правда про УПА» Центру національного відродження ім.С. Бандери.
На урочисте відкриття завітали представники Світового Ювілейного Комітету до 100-річчя від дня народження Романа Шухевича та 65-ї річниці створення Української Повстанської Армії : Василь Бойко, Віктор Рог та Тарас Родзистий. Відкрили виставку Тарас Родзистий та Любов Єремічева, представник Громадянської мережі ОПОРА. Пан Тарас наголосив на тому, що подібну виставку варто формувати також і на місцевому матеріалі, хоча упівці і не полюбляли фотографуватися. Втім, фотографія – один із найдостовірніших свідків тих подій. Люба Єремічева відзначила важливість цієї виставки для Херсона і в цілому для південно-східного регіону, оскільки висновки про історичну правду можна формувати лише при наявності різних точок зору.
На виставку завітали представники різних громадських організацій та
студенти. Для відвідувачів першу екскурсію провів автор численних публікацій на націоналістичну тематику Віктор Рог. Надалі такі екскурсії будуть проводити місцеві волонтери для сформованих груп та при наявності запитів.
Загалом на виставці представлені близько півтисячі оригінальних фото,
більшість з яких публікується вперше. Також на виставці вперше
експонуватимуться документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.
Відвідувачі можуть побачити такі раритети як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.
Матеріали виставки проливають світло на те, що діяльність УПА не завершилась в 1955 році, як вважалось раніше, а тривала до 1960 року (останній бій повстанської армії – 12 квітня 1960 року, Тернопільська область, Підгаєвський район). Цікаво, що останні партизани вийшли з підпілля вже за часів незалежності (Ілля Оберишин вийшов із підпілля тільки у 1991 році).
Авторами виставки є експерти Центру досліджень визвольного руху: к.і.н. Володимир В'ятрович, директор ЦДВР, Роман Грицьків, Ігор Дерев'яний, Руслан Забілий , Петро Содоль. Дизайн виставки виконаний Ольгою Сало.
Виставка триватиме із 3 до 13 травня в обласній бібліотеці ім. О. Гончара (3-й поверх) щодня, крім п'ятниць та 9 травня. Згодом вона помандрує до інших районів області.
Виставку організовує обласний ювілейний комітет, до якого входять ряд
громадських організацій. Контактна особа : Єгор Туренко, тел. 8 063 628 67 87
Відповіді
2007.05.05 | Ігор
Re: «Правда про УПА» в Херсоні
Накінець-то наш народ починає знайомитись зі свєю історією і своїми - не чужоземними героями.2007.05.05 | Бос
Як шкода,
що такі безцінні речі не поширені по інтернету, на цифрових носіях.І до тих пір доки це не буде - виїзди і показ для одиноких сміливців на сході ніякого світогляду не змінить. От чому МАЙДАН не видасть зсилку де можна перекачати ці всі фото ? Це що, державна таємниця ???
2007.05.05 | rais
Правда про УПА
Правда про УПА. Нажаль довколо цієї теми дуже багато професійних провокаторів. Виставки, світлини. Прості люди, які в той час стали на захист своїх домівок, родини, України, як правило критично дивляться на подібні заходи на фоні помпезних уславлень комунобандитської системи та активності всіляких проросійських блоків в Україні. Послухайте лише сучасну риторіку грачів, журавок, голубів та інших "миролюбних" птахів злочинної системи комуністичного державного терору.2007.05.05 | S4ur
Re: Правда про УПА
Якби організатори спитали мене, я би їм порадив виставляти не оригінали документів, світлин, а копії. Бо від рос. провокаторів можна чекати всього. Жаль буде, якщо загинуть безцінні свідотства про героїв України.2007.05.05 | keymaster
Я думаю, що журналісти неправильно зрозуміли
що там виставлено.Якщо це та сама виставка, яку презентував В"ятрович у Львові, то йдеться про роздруки фотокопій документів на великих плахтах, ширина метр, довжина три. А самі документи, думаю, в архівах. Бо навряд чи архів ґестапо в Кобленці віддав би для виставки протоколи допитів Бандери і Стецька чи документ про порядок розстрілу бандерівців від листопада 1941 року.