Дуже файний аналіз підводних течій (/)
06/20/2007 | Hoja_Nasreddin
http://www.epravda.com.ua/news/2007/6/19/55164.htm
Наталя Приходько, Інститут Горшеніна, для ЕП, 19.06.2007, 14:10
Джентльменська рулетка
Подейкують, що у молоді роки народний депутат України Рінат Леонідович Ахметов дуже любив грати в карти. І – головне – вмів це робити. Набагато краще за інших друзів і товаришів. Ці навички згодилися йому пізніше – коли він виріс, змужнів і, пройшовши через бізнес, прийшов у політику.
Сьогодні практично всі експерти заявляють: у Партії Регіонів склалася нездорова ситуація. Почалися процеси, що прогнозувалися нашим Інститутом ще рік тому – після перемоги ПР на парламентських виборах. Вже тоді ми неодноразово попереджали: Партія Регіонів досягла піку свого розвитку, вона здійснила програму-мінімум (прихід до влади), але через відсутність чіткої і зрозумілої програми-максимум це загрожує "самоїдством" і використанням пасіонарного потенціалу партії на внутрішнє протистояння.
Іншими словами, якщо партія розуміє владу не як механізм для здійснення більш високих цілей, а як самоціль, то після досягнення влади в партії починається криза і беззаконня, що виливаються в конкуренцію колишніх соратників.
З огляду на психофізіологічні характеристики основних гравців усередині ПР (Віктора Януковича і Ріната Ахметова), ми також прогнозували, що саме відносини між цими політиками будуть визначати погоду в партії. Тим більше, що несуттєві розбіжності між Януковичем і Ахметовим існували вже в 2003-2004 роках, але поразка Януковича на президентських виборах і початок "помаранчових репресій" (за принципом vae victis – горе переможеним) призвело до необхідності згуртувати лави і спрямувати свої сили на досягнення реваншу.
У 2006 році реванш був досягнутий, влада в країні була взята. Але внутрішні протиріччя в таборі переможців виявилися настільки сильними, що в дні політичної кризи весни 2007 року злагодженої гри регіоналів не спостерігалося. Була дійсна політична какофонія, результатом якої стала дезорієнтація партії щодо вибору моделей поводження.
Бездарно програна Віктором Януковичем боротьба з Президентом привела до того, що Рінат Ахметов – один із найбільш впливових політиків і бізнесменів у середовищі ПР – зрозумів: подальший опір чинити безглуздо. Необхідно погоджуватися з Президентом і йти на розпуск парламенту і на позачергові вибори. Причому йти, сподіваючись винятково на власні сили, – без зовнішньої підтримки.
Як стверджують очевидці, під час нескінченних переговорів із Президентом Янукович не виглядав ставним і самовпевненим опонентом Ющенка. У Третьяковській галереї в Москві експонується картина Івана Рєпіна "Мужичок з боязких": в очах мужичка одночасно присутні страх, занепокоєння і ненависть. Отож погляд Януковича і вся його фігура нагадували саме цього героя репінської картини. Він не висував політичні вимоги – він просив повернутися в конституційне поле.
Один з депутатов-регіоналів у приватній розмові тоді відзначив: "Федорович страшно боїться знову сісти у в'язницю й одночасно боїться утратити владу; невідомо, який зі страхів у ньому домінує". Ще один регіонал тоді ж розповідав: "На початку 90-х зі мною на будівництві працював колишній зек, що двічі відсидів і став на шлях виправлення. Так не було більш зразкової і законослухняної людини. Він настільки перестраховувався, що навіть справно купував талончики на проїзд у транспорті, де практично усі їздили "зайцями".
До кінця травня депутати-регіонали усвідомили: Янукович перестраховується. Лідер, котрий боїться в'язниці та виявляє нездатність до ризику, перестає бути лідером. Усвідомлення цього моменту спонукало їх до самостійних дій: наприклад, 26-27 травня в епопеї навколо Генеральної прокуратури голосу Януковича не було чутно.
Депутати з ПР використовували міністра внутрішніх справ Василя Цушка як таран, а пізніше – як прапор. Коли ж Президент зажадав відставки й арешту Цушка, Янукович не заперечував – він попросту привселюдно з'явився з Президентом на футболі, продемонструвавши готовність йти на примирення, а для Цушка не залишив іншого вибору, як можливість виїхати в Ганновер і перечекати лихоліття.
Поводження Януковича можна було охарактеризувати рядками з Розенбаума: " Господа и дамы! Вы ходите прямо, я пойду налево…", або з Висоцького: " Колея эта – только моя, выбирайтесь своей колеёй".
В цих умовах Рінат Ахметов теж почав шукати шляхи до Президента і навіть виявився в чомусь більш успішним, чим Янукович. У Секретаріаті Президента розуміли: Ахметов – це реальний "хазяїн Донбасу", це – реальний вплив на політичне життя, це – гроші та інші ресурси. Янукович – усього лише менеджер і символ. Якщо мати справу з опонентами – то в першу чергу з Рінатом.
Це ж зрозуміли і багато хто з депутатів-регіоналів. Якщо до початку кризи Ахметов міг похвалитися контролем над приблизно третиною депутатських мандатів усередині фракції ПР у Верховній Раді, то тепер він – визнаний лідер партії, явний конкурент Януковича.
Багато депутатів з умовної групи Клюєва-Азарова і з особистої клієнтели Януковича сьогодні перейшли до "гвардії Ахметова". Процес переходу депутатів усередині фракції ПР – не менш драматичний і цікавий, ніж процес переходу депутатів з опозиції в коаліцію (ті ж обвинувачення в зраді, задіяні великі матеріальні резерви й обіцянки), але він менш очевидний і формалізований. Формально депутат N залишається членом фракції ПР – але він уже не "клюєвський", а "ахметовський".
А тепер – безпосередньо до гри в карти. Здається, Ахметову не терпиться викласти "тотус" колегам з партії – у першу чергу Януковичу. За наявною інформацією, Ахметов запропонував Януковичу варіант, відповідно до якого партійний список (перші 200 осіб) на майбутні вибори формується за принципом 50:50. Тобто, половина – люди, близькі до Януковича, а половина – люди Ахметова.
Зважаючи на те, що керівником нинішньої фракції ПР у Верховній Раді є близька до Ахметова Раїса Богатирьова, а керівником виборчого штабу – не менш близький до Ахметова Борис Колесніков, цей варіант може мати великий успіх у середовищі регіоналів.
Де ж підступ? У першу чергу – у ціні місця. Хочете, пан, мати свою половину? Прошу пана сплатити певну суму в загальну касу! У випадку, якщо одна зі сторін не зможе внести визначену суму, друга сторона має право викупити квоту.
З огляду на той факт, що в Ахметова зайвий мільярд завжди найдеться, а в Януковича (навіть з огляду на потенціал Клюева й інших "ахметовских недоброхотів") з цим туго, можна припустити, що Ахметов претендує на купівлю не менш 70% майбутньої фракції!
Зараз можна сміливо прогнозувати, що в результаті виборчої кампанії 2007 року буде два основні потерпілі – Віктор Янукович і Олександр Мороз. Янукович – навіть якщо він стане першим номером списку – навряд чи зможе в майбутньому претендувати на прем'єрську посаду. Максимум, на який може сподіватися Віктор Федорович, це посада губернатора Донецької області.
Вершити владу будуть зовсім інші люди. Мороз же стане, вочевидь, жертвою рейтингів, що так наполегливо малюють наближені до Ахметова соціологи. Вони виштовхують Мороза в самостійний похід за голосами, при цьому вустами Бориса Колеснікова повідомляючи, що "Мороз сильний як ніколи". Як наслідок Мороз повторить долю Володимира Литвина.
Навіть якщо соціалісти наберуть більш 30%, їх навряд чи пропустять у парламент. Їхні голоси будуть "різатися", а бюлетені – знищуватися, як це відбувалося навесні 2006 року з НБЛ і деякими іншими партіями і блоками.
За деякими даними, підтвердженими інсайдерською інформацією, між оточенням Ріната Ахметова й оточенням Президента намітилися домовленості щодо проведення виборів – точніше, впливу на хід виборчої кампанії. Розуміючи подвійність країни й електорату, Ющенко й Ахметов можуть піти на джентльменську угоду: Президент закриває очі на фальсифікації на користь Партії Регіонів на Сході України, проте виконавча вертикаль і численні спостерігачі від ПР не будуть звертати уваги на те, що за "Нашу Україну" "проголосують" сотні тисяч галичан, що знаходяться на заробітках у Європі. Фактично, змова переслідує дві мети.
Ціль перша: максимально спільними зусиллями протистояти Блокові Юлії Тимошенко, створюючи передумови для широкої коаліції (НУ+ПР) у майбутньому парламенті. Основний інтерес "Нашої України" у даній ситуації: Президентові необхідно показати, що його політична сила може бути успішніша за Блок Юлії Тимошенко, інакше під сумнівом буде висування Ющенка на другий президентський термін.
Ціль друга: боротьба за бонуси. Чим менше партій пройдуть у парламент – тим більші будуть бонуси. Тобто, кількість мандатів, що виявляться в залишку після процентного поділу основної частини депутатських місць. Природно, ці бонуси будуть пропорційно поділені між фракціями. Оскільки Партія Регіонів є лідером електоральних симпатій, вона може претендувати на найбільшу кількість бонусів і на розширення за їхній рахунок фракції.
У цьому зв'язку є сенс декодувати деякі слова Бориса Колеснікова, сказані в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" 9 червня 2007 року. Коли Колесніков обіцяє "закидати електорат шапками кращих закордонних технологів", це варто сприймати зовсім в іншому розрізі. Борис Вікторович має на увазі, що політичні технологи будуть створювати димову завісу, ширму для того, щоб потай здійснювалися глобальні фальсифікації, у результаті яких Партія Регіонів зможе поліпшити свій результат зразка 2006 року.
Немає в Партії Регіонів додаткового ресурсу, крім адміністративного! Усі соціологічні опитування показують, що в Харківській і Дніпропетровській областях відбувається зниження електоральної активності, падає рейтинг Партії Регіонів. А якщо в Харкові популярність ПР упала на 30%, то за рахунок яких регіонів вона могла прирости?
Та й політична логіка підказує: результат Партії Регіонів у 2006 році був продиктований тим, що партія знаходилася в опозиції і викликала симпатії в протестного електорату. За рік ситуація помінялася: ПР стала партією влади.
Ситуація буде виглядати таким чином. Якійсь Пол Манафорт або хто-небудь з його колег, хто підпадає під марку "кращі закордонні технологи", запатентують гасло типу "Спільними зусиллями переборемо майбутнє" (до речі, пляшка за підказку!).
Це гасло буде супроводжувати всю кампанію Партії регіонів, але насправді основні кошти будуть витрачені саме на підкуп виборчих комісій. Реальне гасло Партії Регіонів і її керівництва – "Щоб у нас усе було, і нам за це нічого не було", звісно, озвучуватися не буде.
До речі, аналогічне гасло й аналогічні дії можна прогнозувати й у таборі "Нашої України", котра щодо Партії Регіонів є близнюком-братом – але на іншому електоральному полі. "Кто более матери-истории ценен?", - запитав би в даній ситуації Маяковський.
Пригадується фільм Баррі Левінсона "Хвіст махає собакою", в якому кампанія була проведена одними людьми й одними коштами, а лаври пожали інші, котрі придумали банальний ролик зі слоганом "Коней на переправі не міняють". Так буде і зараз.
Однак план Ріната Ахметова – при всій його простоті й геніальності – досить уразливий. Проведений нами СВОТ-аналіз показав, що в проекті "Партія Регіонів імені Ахметова" - занадто багато "ахіллесових п'ят". Якщо переваги і можливості – очевидні, то погроз і недоліків – більш ніж досить. Політичне життя розвивається аж ніяк не за корпоративними і бізнесовими законами.
Отже, погроза перша: Ахметову необхідно буде провести рішення про список через з'їзд партії. А це – аж ніяк не так безболісно, як може здатися на перший погляд. Звичайно, за останній рік чимало регіональних лідерів партійних організацій, що раніше орієнтувалися на Януковича або Клюєва, перейшли в табір Ахметова. Але багато в чому ситуація на з'їзді буде залежати від керівних органів, в яких Ахметов не може похвалитися більшістю.
Роль секретаріату або будь-якого іншого апаратного органа, допущеного до технічного процесу підготовки з'їзду, колосальна. Не варто забувати, що Сталін спочатку був просто генеральним секретарем ЦК – людиною із секретарськими функціями, керівником апарата, але це привело його до необмеженої влади.
Погроза друга: ніхто не може вгадати склад коаліції після виборів. Звичайно, Ахметов зараз намагається вибудувати систему, за якої єдино можливою була би коаліція ПР + НУ. А якщо раптом усередині НУ переможуть ті сили, що виступлять за створення помаранчевої коаліції – разом з БЮТ? Що користі від витрачених грошей?
Погроза третя: у бізнес-плані Ахметов розглядає варіант, відповідно до якого саме він стане ключовою фігурою в економічному житті країни, вибудовуючи складні комбінації і будучи центральною крапкою у великій системі відносин між кланами, фінансово-промисловими групами і транснаціональними корпораціями. Ахметов може вибудувати відносини по лінії "Ахметов – Фірташ" і по лінії "Ахметов – Гайдук" (в обох випадках пішовши на деякі поступки). Під роздачу при цьому може потрапити група "Приват". Однак хто сказав, що Коломойський не виявиться хитрішим та вдалішим, і вже до осені ми можемо стати свідками об'єднання інтересів Коломойського і РосУкрЕнерго?
Погроза четверта: "Великий результат" "принижених й ображених". Уявіть собі наступну картину. Проходить перший етап з'їзду ПР, на якому визначаються засади формування партійного списку. А у вересні група незадоволених (наприклад, Микола Азаров) заявляють про свій вихід з Партії регіонів і перехід в БЮТ. Фантастика? Анітрохи. З'являвся ж Азаров на трибуні Майдану в грудні 2004 року? Але такий крок кожної зі знакових фігур може привести до істотного падіння рейтингу партії – валиться міф про монолітність Партії Регіонів, розкриваються протиріччя.
Погроза п'ята: Янукович знаходить нового спонсора і виступає на рівних з Ахметовим. За наявними даними, у ролі такого спонсора може виступити міністр палива та енергетики Юрій Бойко. У такому випадку Янукович може залишитися господарем становища в партії і навіть претендувати на посаду прем'єр-міністра після виборів.
Погроза шоста: вибори можуть бути зірвані або визнані нелегітимними. В принципі, зрив не настільки небезпечний: ті, хто націлені на фальсифікацію виборів, можуть відкоригувати "явку" на виборчі дільниці, дотягнувши число до необхідних 51%. А от визнання виборів недійсними вже після того, як парламент почне свою роботу – річ неприємна. Але цілком можливо, що Конституційний Суд визнає укази Президента неконституційними вже після виборів. Виходить – гроші на вітер!
Погроза сьома: Президент може попросту "кинути". Це – у його стилі, як показав досвід останніх місяців. Будь-який з планів Ахметова передбачає те, що його союзником буде Президент Ющенко – принаймні, на найближчу перспективу. А якщо не буде? А якщо завтра підуть листи із Західної України – з обвинуваченнями на адресу Президента? Президент може викликати до себе Ахметова і сказати: "І радій би допомогти, та в Тернополі вирішили, що це буде негарно".
В принципі, в Ахметова залишається ще один непоганий варіант – попросту заробити на цих виборах, граючи не тільки на "тотусі", але й у "вірю – не вірю". Уявіть собі ситуацію. Зустрічаються Рінат Леонідович і Віктор Федорович. "Ну що, як і домовлялися? 50:50?" – "Без базару!". Вдаряють по руках.
При цьому виявляється, що Янукович може оплатити лише 30% загального списку (дивимося вище розцінки і згадуємо арифметику) – а це десь 600 мільйонів. Гроші передаються в загальний фонд, яким, як ми пам'ятаємо, керує Борис Колесніков – друг дитинства Ріната Ахметова. І саме ці гроші йдуть на оплату всієї (УСІЄЇ!!!) виборчої кампанії ПР. А от чи вкладе в загальний "казан" свої кошти Рінат Ахметов – про це будуть знати тільки він і Колесніков. Так само як і про суми, реально витрачені на кампанію. Янукович ризикує опинитися в ситуації "за моє жито мене й бито".
Ось така собі джентльменська рулетка... До речі, назву для статті взято з однієї давньої англійської гри. Джентльмени – без штанів - сідають за стіл і роздають карти. Під стіл лізе дама і робить певні дії з певними органами того чи іншого джентльмена. Задача джентльмена – продовжувати гру, не видаючи себе і своїх відчуттів. Джентльмен, що видав себе - програє. Джентльмен, що програв, лізе під стіл і гра продовжується...
Будемо сподіватися, що Рінат Ахметов не розучився грати в карти і гідно зіграє в ході показового матчу восени 2007 року.
Наталя Приходько, Інститут Горшеніна, для ЕП, 19.06.2007, 14:10
Джентльменська рулетка
Подейкують, що у молоді роки народний депутат України Рінат Леонідович Ахметов дуже любив грати в карти. І – головне – вмів це робити. Набагато краще за інших друзів і товаришів. Ці навички згодилися йому пізніше – коли він виріс, змужнів і, пройшовши через бізнес, прийшов у політику.
Сьогодні практично всі експерти заявляють: у Партії Регіонів склалася нездорова ситуація. Почалися процеси, що прогнозувалися нашим Інститутом ще рік тому – після перемоги ПР на парламентських виборах. Вже тоді ми неодноразово попереджали: Партія Регіонів досягла піку свого розвитку, вона здійснила програму-мінімум (прихід до влади), але через відсутність чіткої і зрозумілої програми-максимум це загрожує "самоїдством" і використанням пасіонарного потенціалу партії на внутрішнє протистояння.
Іншими словами, якщо партія розуміє владу не як механізм для здійснення більш високих цілей, а як самоціль, то після досягнення влади в партії починається криза і беззаконня, що виливаються в конкуренцію колишніх соратників.
З огляду на психофізіологічні характеристики основних гравців усередині ПР (Віктора Януковича і Ріната Ахметова), ми також прогнозували, що саме відносини між цими політиками будуть визначати погоду в партії. Тим більше, що несуттєві розбіжності між Януковичем і Ахметовим існували вже в 2003-2004 роках, але поразка Януковича на президентських виборах і початок "помаранчових репресій" (за принципом vae victis – горе переможеним) призвело до необхідності згуртувати лави і спрямувати свої сили на досягнення реваншу.
У 2006 році реванш був досягнутий, влада в країні була взята. Але внутрішні протиріччя в таборі переможців виявилися настільки сильними, що в дні політичної кризи весни 2007 року злагодженої гри регіоналів не спостерігалося. Була дійсна політична какофонія, результатом якої стала дезорієнтація партії щодо вибору моделей поводження.
Бездарно програна Віктором Януковичем боротьба з Президентом привела до того, що Рінат Ахметов – один із найбільш впливових політиків і бізнесменів у середовищі ПР – зрозумів: подальший опір чинити безглуздо. Необхідно погоджуватися з Президентом і йти на розпуск парламенту і на позачергові вибори. Причому йти, сподіваючись винятково на власні сили, – без зовнішньої підтримки.
Як стверджують очевидці, під час нескінченних переговорів із Президентом Янукович не виглядав ставним і самовпевненим опонентом Ющенка. У Третьяковській галереї в Москві експонується картина Івана Рєпіна "Мужичок з боязких": в очах мужичка одночасно присутні страх, занепокоєння і ненависть. Отож погляд Януковича і вся його фігура нагадували саме цього героя репінської картини. Він не висував політичні вимоги – він просив повернутися в конституційне поле.
Один з депутатов-регіоналів у приватній розмові тоді відзначив: "Федорович страшно боїться знову сісти у в'язницю й одночасно боїться утратити владу; невідомо, який зі страхів у ньому домінує". Ще один регіонал тоді ж розповідав: "На початку 90-х зі мною на будівництві працював колишній зек, що двічі відсидів і став на шлях виправлення. Так не було більш зразкової і законослухняної людини. Він настільки перестраховувався, що навіть справно купував талончики на проїзд у транспорті, де практично усі їздили "зайцями".
До кінця травня депутати-регіонали усвідомили: Янукович перестраховується. Лідер, котрий боїться в'язниці та виявляє нездатність до ризику, перестає бути лідером. Усвідомлення цього моменту спонукало їх до самостійних дій: наприклад, 26-27 травня в епопеї навколо Генеральної прокуратури голосу Януковича не було чутно.
Депутати з ПР використовували міністра внутрішніх справ Василя Цушка як таран, а пізніше – як прапор. Коли ж Президент зажадав відставки й арешту Цушка, Янукович не заперечував – він попросту привселюдно з'явився з Президентом на футболі, продемонструвавши готовність йти на примирення, а для Цушка не залишив іншого вибору, як можливість виїхати в Ганновер і перечекати лихоліття.
Поводження Януковича можна було охарактеризувати рядками з Розенбаума: " Господа и дамы! Вы ходите прямо, я пойду налево…", або з Висоцького: " Колея эта – только моя, выбирайтесь своей колеёй".
В цих умовах Рінат Ахметов теж почав шукати шляхи до Президента і навіть виявився в чомусь більш успішним, чим Янукович. У Секретаріаті Президента розуміли: Ахметов – це реальний "хазяїн Донбасу", це – реальний вплив на політичне життя, це – гроші та інші ресурси. Янукович – усього лише менеджер і символ. Якщо мати справу з опонентами – то в першу чергу з Рінатом.
Це ж зрозуміли і багато хто з депутатів-регіоналів. Якщо до початку кризи Ахметов міг похвалитися контролем над приблизно третиною депутатських мандатів усередині фракції ПР у Верховній Раді, то тепер він – визнаний лідер партії, явний конкурент Януковича.
Багато депутатів з умовної групи Клюєва-Азарова і з особистої клієнтели Януковича сьогодні перейшли до "гвардії Ахметова". Процес переходу депутатів усередині фракції ПР – не менш драматичний і цікавий, ніж процес переходу депутатів з опозиції в коаліцію (ті ж обвинувачення в зраді, задіяні великі матеріальні резерви й обіцянки), але він менш очевидний і формалізований. Формально депутат N залишається членом фракції ПР – але він уже не "клюєвський", а "ахметовський".
А тепер – безпосередньо до гри в карти. Здається, Ахметову не терпиться викласти "тотус" колегам з партії – у першу чергу Януковичу. За наявною інформацією, Ахметов запропонував Януковичу варіант, відповідно до якого партійний список (перші 200 осіб) на майбутні вибори формується за принципом 50:50. Тобто, половина – люди, близькі до Януковича, а половина – люди Ахметова.
Зважаючи на те, що керівником нинішньої фракції ПР у Верховній Раді є близька до Ахметова Раїса Богатирьова, а керівником виборчого штабу – не менш близький до Ахметова Борис Колесніков, цей варіант може мати великий успіх у середовищі регіоналів.
Де ж підступ? У першу чергу – у ціні місця. Хочете, пан, мати свою половину? Прошу пана сплатити певну суму в загальну касу! У випадку, якщо одна зі сторін не зможе внести визначену суму, друга сторона має право викупити квоту.
З огляду на той факт, що в Ахметова зайвий мільярд завжди найдеться, а в Януковича (навіть з огляду на потенціал Клюева й інших "ахметовских недоброхотів") з цим туго, можна припустити, що Ахметов претендує на купівлю не менш 70% майбутньої фракції!
Зараз можна сміливо прогнозувати, що в результаті виборчої кампанії 2007 року буде два основні потерпілі – Віктор Янукович і Олександр Мороз. Янукович – навіть якщо він стане першим номером списку – навряд чи зможе в майбутньому претендувати на прем'єрську посаду. Максимум, на який може сподіватися Віктор Федорович, це посада губернатора Донецької області.
Вершити владу будуть зовсім інші люди. Мороз же стане, вочевидь, жертвою рейтингів, що так наполегливо малюють наближені до Ахметова соціологи. Вони виштовхують Мороза в самостійний похід за голосами, при цьому вустами Бориса Колеснікова повідомляючи, що "Мороз сильний як ніколи". Як наслідок Мороз повторить долю Володимира Литвина.
Навіть якщо соціалісти наберуть більш 30%, їх навряд чи пропустять у парламент. Їхні голоси будуть "різатися", а бюлетені – знищуватися, як це відбувалося навесні 2006 року з НБЛ і деякими іншими партіями і блоками.
За деякими даними, підтвердженими інсайдерською інформацією, між оточенням Ріната Ахметова й оточенням Президента намітилися домовленості щодо проведення виборів – точніше, впливу на хід виборчої кампанії. Розуміючи подвійність країни й електорату, Ющенко й Ахметов можуть піти на джентльменську угоду: Президент закриває очі на фальсифікації на користь Партії Регіонів на Сході України, проте виконавча вертикаль і численні спостерігачі від ПР не будуть звертати уваги на те, що за "Нашу Україну" "проголосують" сотні тисяч галичан, що знаходяться на заробітках у Європі. Фактично, змова переслідує дві мети.
Ціль перша: максимально спільними зусиллями протистояти Блокові Юлії Тимошенко, створюючи передумови для широкої коаліції (НУ+ПР) у майбутньому парламенті. Основний інтерес "Нашої України" у даній ситуації: Президентові необхідно показати, що його політична сила може бути успішніша за Блок Юлії Тимошенко, інакше під сумнівом буде висування Ющенка на другий президентський термін.
Ціль друга: боротьба за бонуси. Чим менше партій пройдуть у парламент – тим більші будуть бонуси. Тобто, кількість мандатів, що виявляться в залишку після процентного поділу основної частини депутатських місць. Природно, ці бонуси будуть пропорційно поділені між фракціями. Оскільки Партія Регіонів є лідером електоральних симпатій, вона може претендувати на найбільшу кількість бонусів і на розширення за їхній рахунок фракції.
У цьому зв'язку є сенс декодувати деякі слова Бориса Колеснікова, сказані в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" 9 червня 2007 року. Коли Колесніков обіцяє "закидати електорат шапками кращих закордонних технологів", це варто сприймати зовсім в іншому розрізі. Борис Вікторович має на увазі, що політичні технологи будуть створювати димову завісу, ширму для того, щоб потай здійснювалися глобальні фальсифікації, у результаті яких Партія Регіонів зможе поліпшити свій результат зразка 2006 року.
Немає в Партії Регіонів додаткового ресурсу, крім адміністративного! Усі соціологічні опитування показують, що в Харківській і Дніпропетровській областях відбувається зниження електоральної активності, падає рейтинг Партії Регіонів. А якщо в Харкові популярність ПР упала на 30%, то за рахунок яких регіонів вона могла прирости?
Та й політична логіка підказує: результат Партії Регіонів у 2006 році був продиктований тим, що партія знаходилася в опозиції і викликала симпатії в протестного електорату. За рік ситуація помінялася: ПР стала партією влади.
Ситуація буде виглядати таким чином. Якійсь Пол Манафорт або хто-небудь з його колег, хто підпадає під марку "кращі закордонні технологи", запатентують гасло типу "Спільними зусиллями переборемо майбутнє" (до речі, пляшка за підказку!).
Це гасло буде супроводжувати всю кампанію Партії регіонів, але насправді основні кошти будуть витрачені саме на підкуп виборчих комісій. Реальне гасло Партії Регіонів і її керівництва – "Щоб у нас усе було, і нам за це нічого не було", звісно, озвучуватися не буде.
До речі, аналогічне гасло й аналогічні дії можна прогнозувати й у таборі "Нашої України", котра щодо Партії Регіонів є близнюком-братом – але на іншому електоральному полі. "Кто более матери-истории ценен?", - запитав би в даній ситуації Маяковський.
Пригадується фільм Баррі Левінсона "Хвіст махає собакою", в якому кампанія була проведена одними людьми й одними коштами, а лаври пожали інші, котрі придумали банальний ролик зі слоганом "Коней на переправі не міняють". Так буде і зараз.
Однак план Ріната Ахметова – при всій його простоті й геніальності – досить уразливий. Проведений нами СВОТ-аналіз показав, що в проекті "Партія Регіонів імені Ахметова" - занадто багато "ахіллесових п'ят". Якщо переваги і можливості – очевидні, то погроз і недоліків – більш ніж досить. Політичне життя розвивається аж ніяк не за корпоративними і бізнесовими законами.
Отже, погроза перша: Ахметову необхідно буде провести рішення про список через з'їзд партії. А це – аж ніяк не так безболісно, як може здатися на перший погляд. Звичайно, за останній рік чимало регіональних лідерів партійних організацій, що раніше орієнтувалися на Януковича або Клюєва, перейшли в табір Ахметова. Але багато в чому ситуація на з'їзді буде залежати від керівних органів, в яких Ахметов не може похвалитися більшістю.
Роль секретаріату або будь-якого іншого апаратного органа, допущеного до технічного процесу підготовки з'їзду, колосальна. Не варто забувати, що Сталін спочатку був просто генеральним секретарем ЦК – людиною із секретарськими функціями, керівником апарата, але це привело його до необмеженої влади.
Погроза друга: ніхто не може вгадати склад коаліції після виборів. Звичайно, Ахметов зараз намагається вибудувати систему, за якої єдино можливою була би коаліція ПР + НУ. А якщо раптом усередині НУ переможуть ті сили, що виступлять за створення помаранчевої коаліції – разом з БЮТ? Що користі від витрачених грошей?
Погроза третя: у бізнес-плані Ахметов розглядає варіант, відповідно до якого саме він стане ключовою фігурою в економічному житті країни, вибудовуючи складні комбінації і будучи центральною крапкою у великій системі відносин між кланами, фінансово-промисловими групами і транснаціональними корпораціями. Ахметов може вибудувати відносини по лінії "Ахметов – Фірташ" і по лінії "Ахметов – Гайдук" (в обох випадках пішовши на деякі поступки). Під роздачу при цьому може потрапити група "Приват". Однак хто сказав, що Коломойський не виявиться хитрішим та вдалішим, і вже до осені ми можемо стати свідками об'єднання інтересів Коломойського і РосУкрЕнерго?
Погроза четверта: "Великий результат" "принижених й ображених". Уявіть собі наступну картину. Проходить перший етап з'їзду ПР, на якому визначаються засади формування партійного списку. А у вересні група незадоволених (наприклад, Микола Азаров) заявляють про свій вихід з Партії регіонів і перехід в БЮТ. Фантастика? Анітрохи. З'являвся ж Азаров на трибуні Майдану в грудні 2004 року? Але такий крок кожної зі знакових фігур може привести до істотного падіння рейтингу партії – валиться міф про монолітність Партії Регіонів, розкриваються протиріччя.
Погроза п'ята: Янукович знаходить нового спонсора і виступає на рівних з Ахметовим. За наявними даними, у ролі такого спонсора може виступити міністр палива та енергетики Юрій Бойко. У такому випадку Янукович може залишитися господарем становища в партії і навіть претендувати на посаду прем'єр-міністра після виборів.
Погроза шоста: вибори можуть бути зірвані або визнані нелегітимними. В принципі, зрив не настільки небезпечний: ті, хто націлені на фальсифікацію виборів, можуть відкоригувати "явку" на виборчі дільниці, дотягнувши число до необхідних 51%. А от визнання виборів недійсними вже після того, як парламент почне свою роботу – річ неприємна. Але цілком можливо, що Конституційний Суд визнає укази Президента неконституційними вже після виборів. Виходить – гроші на вітер!
Погроза сьома: Президент може попросту "кинути". Це – у його стилі, як показав досвід останніх місяців. Будь-який з планів Ахметова передбачає те, що його союзником буде Президент Ющенко – принаймні, на найближчу перспективу. А якщо не буде? А якщо завтра підуть листи із Західної України – з обвинуваченнями на адресу Президента? Президент може викликати до себе Ахметова і сказати: "І радій би допомогти, та в Тернополі вирішили, що це буде негарно".
В принципі, в Ахметова залишається ще один непоганий варіант – попросту заробити на цих виборах, граючи не тільки на "тотусі", але й у "вірю – не вірю". Уявіть собі ситуацію. Зустрічаються Рінат Леонідович і Віктор Федорович. "Ну що, як і домовлялися? 50:50?" – "Без базару!". Вдаряють по руках.
При цьому виявляється, що Янукович може оплатити лише 30% загального списку (дивимося вище розцінки і згадуємо арифметику) – а це десь 600 мільйонів. Гроші передаються в загальний фонд, яким, як ми пам'ятаємо, керує Борис Колесніков – друг дитинства Ріната Ахметова. І саме ці гроші йдуть на оплату всієї (УСІЄЇ!!!) виборчої кампанії ПР. А от чи вкладе в загальний "казан" свої кошти Рінат Ахметов – про це будуть знати тільки він і Колесніков. Так само як і про суми, реально витрачені на кампанію. Янукович ризикує опинитися в ситуації "за моє жито мене й бито".
Ось така собі джентльменська рулетка... До речі, назву для статті взято з однієї давньої англійської гри. Джентльмени – без штанів - сідають за стіл і роздають карти. Під стіл лізе дама і робить певні дії з певними органами того чи іншого джентльмена. Задача джентльмена – продовжувати гру, не видаючи себе і своїх відчуттів. Джентльмен, що видав себе - програє. Джентльмен, що програв, лізе під стіл і гра продовжується...
Будемо сподіватися, що Рінат Ахметов не розучився грати в карти і гідно зіграє в ході показового матчу восени 2007 року.
Відповіді
2007.06.20 | miner
Re: скоріше, підстільних. Але от що мене бісить в подібних
аналізах:дехто важливіший за усіх тих РА, ВФЯ, ЮВТ, etc — об’єктний, а не суб’єктний і — за дужками.
дехто, хто є єдиним джерелом влади.
дехто, сором’язливо названий «електоратом»…
2007.06.20 | Hoja_Nasreddin
Як на мене, все цілком природньо
>дехто важливіший за усіх тих РА, ВФЯ, ЮВТ, etc — об’єктний, а не суб’єктний і — за дужками.>дехто, хто є єдиним джерелом влади.
>дехто, сором’язливо названий «електоратом»…
З тим ДЕХТО (деким) поводяться рівно так само, і зважають та беруть до уваги рівно настільки, наскільки ДЕХТО дозволяє.
2007.06.20 | miner
та невже?
Hoja_Nasreddin пише:> З тим ДЕХТО (деким) поводяться рівно так само, і зважають та беруть до уваги рівно настільки, наскільки ДЕХТО дозволяє.
кому? Ынтелектуалам-аналітегам?
2007.06.20 | Hoja_Nasreddin
Я про Єдине Джерело Влади (за конституцією). А Ви про що?
2007.06.20 | miner
Я про те, що народ зневажає не лише влада,
але й аналітики.2007.06.20 | Hoja_Nasreddin
Аналітики - також народ (не влада). Його маленька частина
Що, часом схожі на повій? Так і серед НЕаналітиків також такі є. Та біс із ними. Ви відхилилися від суті статті. Як на мене.2007.06.20 | 123
Брєд нмд
2007.06.20 | Стась
Ваша думка безаргументовна
2007.06.20 | TrollSeeker
Але ж красномовна.
2007.06.20 | Shooter
Аргументую:
1) зробити з Ахмєтова бренд рівня Януковича - неможливо (реально). приціл робиться відразу на 2009. І Ахметову єдиний шлях "позбавитися" Януковича - зробити з нього президента2) весь брєд будується на демонізації дємона Ахмєтова. Так, він багатий, але "не його людей" в ПРУ, які сумарно володіють співмірними капіталами, - далеко не один Клюєв. Більше того, вони також не зацікавлені в надмірному зміцненні Ахмєтова
3) потенційна коаліція НУ+ПРУ є можлива виключно у випадку, якщо ПРУ підтримає Юща в 2009. Відразу виникає питання - навіщо це їм, якщо (поки що) вони мають найвищі шанси отрмати пост Президента безпосередньо? І будучи перед вибором - створювати коаліцію з НУ чи йти в опозицію, для них набагато безпечнішим є йти в опозицію. Ющ однозначно схоче балотуватися в 2009, Юля - теж. І ПРУ залишиться лише спостерігати з опозиції як вони топлять один одного. В разі ж перемоги Яника на виборах-2009 абсолютно невиключеним є "миттєвий" перехід ПРУ у владу, благо Ющ і Юля тоді вже будуть чи не кровними ворогами. І тоді все буде в асболютному "ажурі": скажімо, варіант Яник - през, Ахмєтов - як мінімум віце-ПМ зовсім не є нереальним.
4) цікаво читати про те, що "Ющ кидає". Та від Універсалу і до указу про розпуск ВР це були ПРУ (насамперед) та БЮТ, хто постійно кидали!!
5) автор статті явно ставить БЮТ виключно у роль жертви - що свідчить про його відверту зацікавленість та необ'єктивність. не виключаю - і про початок "передвиборчої боротьби".
2007.06.20 | TrollSeeker
Re: Аргументую:
Відносно "кидалова".Я в першу чергу дивлюсь, де "кинули" мене. І бачу тут два фундаментальних: "Миморандум" і "Унівесрал".
Незрадьмайдан!© - томущо!©
2007.06.20 | Shooter
Re: Аргументую:
TrollSeeker пише:> Відносно "кидалова".
>
> Я в першу чергу дивлюсь, де "кинули" мене. І бачу тут два фундаментальних: "Миморандум"
На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
А ще краще - не слухалася би Мішані, які її тепер так гарно підсирає, та Волкова у вересні-2005 і не йшла війною на Юща/за владу, то би й не сиділи у розбитого корита сьогодні обидва Ю.
> і "Унівесрал".
Точно. Потрібно було розпустити парламент, дати ПРУ набрати 40% і сформувати за один день уряд ПРУ-КПУ. От би сікери тішилися...
2007.06.20 | samopal
Гнилі аргументи
Shooter пише:На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
Минулі вибори чітко показали хто у цьому випадку був неправий.
Чи Ви вважаєте, що оті "помаранчеві", що віддали за Януковича 32 відсотки голосів зробили це "на підтримку політики прізідєнта" та на знак протесту проти популізму БЮТ?
Shooter пише:
Потрібно було розпустити парламент, дати ПРУ набрати 40% і сформувати за один день уряд ПРУ-КПУ. От би сікери тішилися...
Ці кучмасті уловочки з "управляїмимі камуністами" вже набридли. Що не давало створити коаліцію з т. зв. помаранчевих? Тільки не кажіть, що соціалісти.
І pигіони не мали жодних шансів набрати отих 40 відсотків.
Я вже не кажу про те, що вони взагалі відродилися лиш завдяки непересічному бажанню прізідєнта вберегти "свою країну" від популізму.
Зрештою - коліція з ригіонів і комуністів утворилася й так, і нічьо - далі продовжують "творчо" серечатися навколо мимурандумів та універсалів.
2007.06.20 | Shooter
У Вас - без сумніву
samopal пише:> Shooter пише:
> На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
>
> Минулі вибори чітко показали хто у цьому випадку був неправий.
Саме так. Минулі вибори з 32% виграв Янукович. Той Янукович, який за півроку до виборів у вересні-2005 мав рейтинг вдвічі менший.
І на 80-90% рейтинг за півроку йому підняло саме тупе помаранчеве мочілово в погоні за фантомом влади "морської цариці". Результат (який ще апріорі був відомий у тому самом вересні 2005) - розбите корито, для країни, насамперед.
А бліжайшіє колись до тєла політичні засранці, які тоді нашіптували у вушко "да нах тєбє етот Ющ - вєсной сама власть возьмьош" (і які, між іншим, вже навесні 2006 рекомендували "впасть в обьятья ПРУ") тепер вже мочать Юлю в полний рост і відкрито.
2007.06.20 | Hoja_Nasreddin
Нашо так багато слів ? Народ давно вже про це влучно сказав
- Хто всравсь ?- Невістка.
- Та вона ж на полі жито жне?!
- Так із звідтам несе !!!
2007.06.20 | samopal
Добре тим, у кого немає сумнівів
Але цікаво, навіщо цю тему розкручувати саме зараз7 От і Матвієнко "вспомніл дєтства"... Керівництво БЮТ старанно "мовчить" і шпиняє лиш антикризів, а НУсерів чого так ковбасить? Може НС-НУ треба відкрито і чесно записаим у передвиборчій програмі, що вони створюватимуть коаліцію лише з тими політичними силами, які підписали універсал?Для тих, хто "ні вєдаєт самнєній" і добре знають коли і хто розпочав "мачілава" нагадую - ЮТ не звільняла Ющенка з посади прізідєнта (і з посади прім'єр-міністра теж), а оцінку непересічній стабілізаційній діяльності уряду Їхануріва (та й усієї НСНУ) дали виборці.
2007.06.20 | Shooter
Саме так
samopal пише:> Але цікаво, навіщо цю тему розкручувати саме зараз7
То не розкручуйте.
2007.06.20 | TrollSeeker
Re: Аргументую:
Shooter пише:> TrollSeeker пише:
> > Відносно "кидалова".
> >
> > Я в першу чергу дивлюсь, де "кинули" мене. І бачу тут два фундаментальних: "Миморандум"
>
> На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
А що було до ханурова? Чи уряду не було? А як був, то куди подівся?
А бзджоляр як комизлива дитина - врубаю пальчика назло Юльці. Ну врубав би собі, то й грець з ним. Але ж врубав всім тим, кого закликав голосувати за нього 2004. То кому я повинен сказати "Падлюка"? Якому з цих Ю?
> А ще краще - не слухалася би Мішані, які її тепер так гарно підсирає, та Волкова у вересні-2005 і не йшла війною на Юща/за владу, то би й не сиділи у розбитого корита сьогодні обидва Ю.
То це вона його з президентів скинула, чи то він її з прем'єрів? То хто кого гамселив? Якась логіка збочена.
> > і "Унівесрал".
>
> Точно. Потрібно було розпустити парламент, дати ПРУ набрати 40% і сформувати за один день уряд ПРУ-КПУ.
Ага, перед цим 3 місяці удавати, що ось-ось буде створена демократична коаліція, а в той час хануров і іже з ним за "консультаціями" до ригоаналів шастали. То хто кого "кидав", хто дворушничав?
> От би сікери тішилися...
А так шутам радощів вигоріло з мимо-сралів.
2007.06.20 | Shooter
Re: Аргументую:
TrollSeeker пише:> Shooter пише:
> > TrollSeeker пише:
> > > Відносно "кидалова".
> > >
> > > Я в першу чергу дивлюсь, де "кинули" мене. І бачу тут два фундаментальних: "Миморандум"
> >
> > На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
> А що було до ханурова? Чи уряду не було? А як був, то куди подівся?
Я радий, що Ви погодилися - проголосувала би Юля за уряд Єханурова - жодних меморандумів би підписувати непотрібно було.
> А бзджоляр як комизлива дитина - врубаю пальчика назло Юльці.
Ну навіщо брехати? Ющ прибрав був від влади всіх страшних дємонів, які заважали Юлі трудитися на благо трудового народу та його певних елементів, які, скажімо, з Юліною допомогою ловкєнько поюзали Укрнафту і хотіли так же ж ловкєнько поіметь НЗФ...(а кому на виборах 1+1 би не знадобився - падумала Юля).
Натомість, Юлі був запропонований цілком прийнятливий компроміс: прибирання з уряду найодіозніших з її боку (алкоголіків та пустобрехів. повторюю: дємонов уже ушлі), збереження за нею поста ПМа та спільний список на виборах-2006. Ан нєт, в спільному списку місця на всю "новонавьорнутую в БЮТ" братву би не вистачило - от і "порадили": нахєра тєбє Юш - весной власть будєт наша.
>То кому я повинен сказати "Падлюка"? Якому з цих Ю?
Наприклад тому Ю, який пачками записував відвертих кучморилих бандюків в БЮТ, накачівая мускули? і не гнушався навіть такої падалі як Бродський та Волков?
і заради ВЛАДИ ДЛЯ СЕБЕ пішов на відвертий конфлікт? бо, панімаєте, Коломойському НЗФ не дали...
2007.06.21 | TrollSeeker
Re: Аргументую:
Shooter пише:> TrollSeeker пише:
> > Shooter пише:
> > > TrollSeeker пише:
> > > > Відносно "кидалова".
> > > >
> > > > Я в першу чергу дивлюсь, де "кинули" мене. І бачу тут два фундаментальних: "Миморандум"
> > >
> > > На цю тему вже говорено-переговорено: проголосувала би Юля за уряд Єханурова - ніяких Меморандумів би не було.
> > А що було до ханурова? Чи уряду не було? А як був, то куди подівся?
>
> Я радий, що Ви погодилися...
З чим?...
Я начебто питав про уряд ДО Йе-ханурова.
> - проголосувала би Юля за уряд Єханурова - жодних меморандумів би підписувати непотрібно було.
Може то вона не хотіла, щоб такий вірний ідеалам Майдана достойник, як Йе-хануров з Кучмом цілувався?
> > А бзджоляр як комизлива дитина - врубаю пальчика назло Юльці.
>
> Ну навіщо брехати? Ющ прибрав був від влади всіх страшних дємонів, які заважали Юлі трудитися на благо трудового народу та його певних елементів, які, скажімо, з Юліною допомогою ловкєнько поюзали Укрнафту і хотіли так же ж ловкєнько поіметь НЗФ...(а кому на виборах 1+1 би не знадобився - падумала Юля).
Склероз отримав повну перемогу над мізками? А мені згадується дещо інше. Та й архіви тих часів маю на CD, на випадок, коли дехто спробує макаронні вироби використати, на коротку память опонента надіючись.
> Натомість, Юлі був запропонований цілком прийнятливий компроміс: прибирання з уряду найодіозніших з її боку (алкоголіків та пустобрехів. повторюю: дємонов уже ушлі), збереження за нею поста ПМа та спільний список на виборах-2006. Ан нєт, в спільному списку місця на всю "новонавьорнутую в БЮТ" братву би не вистачило - от і "порадили": нахєра тєбє Юш - весной власть будєт наша.
Весна, між іншим, показала, кому підтримка виборців додалась, а кому віднялась. То, часом, чи не через дворушницьку політику тієї політичної сили, якій підтримка добряче здулась? А може то люди такі тупі і "Незрадьмайдан!"© вірно не зрозуміли?
> >То кому я повинен сказати "Падлюка"? Якому з цих Ю?
>
> Наприклад тому Ю, який пачками записував відвертих кучморилих бандюків в БЮТ, накачівая мускули?
Це ненароком не Кинюха(№2 списка НУ), Головатого(№43) і Безпалого(№15) ?
> і не гнушався навіть такої падалі як Бродський та Волков?
Волков, це не той, який №44?
> і заради ВЛАДИ ДЛЯ СЕБЕ пішов на відвертий конфлікт? бо, панімаєте, Коломойському НЗФ не дали...
Щось мені пригадується якийсь Льоша-Мерседес... Чи не Коломойський його прізвище?