МАЙДАН - За вільну людину у вільній країні


Архіви Форумів Майдану

Управління власністю громади: зловживання і корупція?

12/02/2007 | zhukryk
В суботу 01 грудня 2007 р., в прес-центрі Інформаційно-правового Центрі „Наше право” проводився круглий стіл на тему: «Проблеми правового регулювання питань управління та розпорядження власністю територіальної громади на місцевому рівні».

У круглому столі взяли участь експерти з питань місцевого самоврядування, науковці, адвокати та представники громадських організацій.

На думку Ярослава Жукровського, керівника проектів Центру „Наше право”, на сьогоднішній день, як свідчить практика та аналіз законодавчих актів, перелік об’єктів комунальної власності, який, як правило, визначається локальними актами, не співпадає з реальним переліком об’єктів, якими володіють територіальні громади. А це створює можливість для вирішення питань щодо „прихованих об’єктів” на розсуд чиновника чи колективних і безвідповідальних квазі-органів, тобто сприятливих умов для зловживань щодо власності територіальної громади.

Відсутність системних підходів до питань управління власністю громади, концепції ефективного управління власністю громади, публічного реєстру комунального майна, належного локального регулювання і зрештою наявність дискреційних повноважень, роблять розпорядження комунальною власністю неефективним щодо інтересів громади.

Хоча й реєстр (перелік) об’єктів комунальної власності не є самоціллю чи регулятором у відповідних суспільних відносинах, але він є відображенням тих повноважень, які закріплені за системою місцевого самоврядування законом, а також показником суспільної значимості цієї системи і стримувачем тотального „дерибану” комунального майна.

Експерти Центру „Наше право” вказують на тенденцію “відвертого ігнорування суб’єктами комунальної власності та уповноваженими органами послідовної процедури приватизації” (незатвердження результатів експертної оцінки, результатів проведених конкурсів), суттєве заниження вартості об’єктів при їх приватизації.

Учасники заходу також звертали увагу на систематичне порушення посадовими особами органів місцевого самоврядування приватизаційного законодавства, що повинно мати наслідком визнання незаконними відповідних рішень у судовому порядку.

На думку Я.Жукровського, досить поширеними „корупціяними механізмами” отримання майна у власність є прихована приватизація за допомогою оренди, банкрутства, відчуження майна з податкової застави.

Учасники круглого столу, визначили спільні точки зору та розбіжності у позиціях чиновників і громадськості щодо ефективності належного правового регулювання управління та розпорядження власністю територіальної громади, а також обговорили пропозиції щодо вдосконалення законодавства з питань розпорядження власністю територіальних громад.

Зокрема, доцільності законодавчого визначення обов’язковості ведення органами місцевого самоврядування реєстрів об’єктів комунальної власності, а також прийняття Закону України “Про комунальну власність”.

Окрім цього, як зауважають експерти, вкрай необхідно законодавчо визначити поняття “об’єкти права комунальної власності виключно громадського користування”, перелік яких повинен визначатися статутом територіальної громади.

Доцільним також учасники заходу вважають серед об’єктів комунальної (муніципальної) власності виділяюти категорію суспільного надбання, що призначене для задоволення потреб громади і яке громада не має права відчужувати. При цьому в законодавстві повинні бути сформульовані загальні принципи використання майна категорії суспільного надбання (наприклад, загальнодоступність, рівність користувачів, конкурентний порядок придбання прав у випадку комерційного використання майна тощо).

................................................................................

Даний захід відбувався в межах проекту „Громадський моніторинг управління та розпорядження власністю територіальної громади міста Львова”, який здійснюється Інформаційно-правовим Центром „Наше право” при підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з Міжнародного розвитку (АМР США), Корпорацію Виклики Тисячоліття (МСС), та Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) в рамках проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна».

Відповіді

  • 2007.12.02 | Нововолинськ

    Пане Ярослав, про Нововолинськ забули?

    Ви у телефонній розмові обіцяли надати інформацію та рекомендації про підготовку і проведення круглих столів.
    e-mail: compuserv@eltech.com.ua


Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2024. Цей сайт підтримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг".